Bernkastel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaklaşık 8 bin kişinin yaşamakta olduğu, Almanya’nın ufak ve şirin bir kasabası olan Bernkastel, devlet tarafından tanınmış bir sağlık merkezidir. Şarapçılık faaliyetlerinin de ön planda olduğu Bernkastel, tarihi atmosferi ve manzarasıyla hoş bir görünüme sahiptir. Yarı ahşap, taş ve Almanya’nın 500 yıllık geleneksel çatı kaplaması arduvazdan yapılma binalar ve şarap barlarıyla dolu olan kasaba, şarap meraklıları için Almanya’da uğranacak duraklardan biridir.

Bernkastel’e tarihi kayıtlarda ilk kez 11. yüzyılda rastlanmaktadır. 1627 yılında kasabada veba salgını baş göstermiştir. 18. yüzyıl sonu ile 19. yüzyıl başı ise bölgede Fransız hâkimiyeti hüküm sürmüştür. 1815 yılında gerçekleşen Viyana Kongresi ile birlikte Prusya’ya bağlanan Bernkastel, 1821’de bölgenin yönetim merkezi olmuştur. 1872 ile 1874 yılları arasında Bernkastel’in hemen yakınındaki Kues kasabası ile arasına ilk yol bağlantısı yapılmıştır. 1882 yılında ilk demiryolu inşa edilmiştir. 1891 yılı ise kasaba için önem taşımaktadır. Bu yıl, Bernkastel’in 600. yaşı kutlanmıştır.

Bernkastel, 17. yüzyıldan kalma ahşap çerçeveli evleri ile Orta Çağ ruhunu halen yaşatmaktadır. Bu tarihi yapılar arasında başı çeken; 1416 yılından kalma Spitzhäuschen’dir. 1606 yılına tarihlenen Saint Michael Çeşmesi’nin etrafındaki çok iyi korunmuş bir dizi tarihi bina ve 1608’den kalma Rönesans Belediye Binası kasabadaki birtakım önemli ve turistik noktaları oluşturmaktadır. Bu açıdan Bernkastel, şarapseverlerin yanı sıra tarih severler için de bir çekim merkezidir.

Bernkastel Nerededir?

Bernkastel, Orta Avrupa ülkesi Almanya Federal Cumhuriyeti’nin batısında yer alan Renanya-Palatina eyaletinin, Bernkastel-Wittlich kırsal bölgesinde konumlanan bir kasabadır. Bernkastel, Merkez Moselle’de, şarap üzümlerinin yetiştiği dik yamaçlı derin bir vadide konumlanan turistik kasabalar arasında yer almaktadır.

Bernkastel’de Gerçekleşen Festivaller

Temmuz ayından aralık ayına kadar gerçekleşen yoğun bir programa sahip olan Mosel Musikfestival, Bernkastel’in sanat mekânlarını ve müziğini keşfetmek üzere takip edilebilir.

Her yıl eylül ayının ilk hafta sonu gerçekleşen Orta Moselle Şarap Festivali (Weinfest der Mittelmosel), geçit törenleri ve havai fişek gösterilerine de sahne olmaktadır.

Kasabanın ev sahipliği yaptığı diğer etkinlikler arasında ise Koro Müziği Günleri (Chormusik), Binicilik Günleri (Bernkastel-Kueser Reitertage) ve bir Orta Çağ Gösterisi olan Mittelalter-Spectacel sayılabilir.

Bernkastel’de Şarapçılık

Kasabanın başlıca endüstrisini şarapçılık oluşturmaktadır. Üzüm bağları, sarp bir yamaçüzerinde 5.844 hektarlık bir alana yayılmıştır. Doğanın sunduğu bu fırsat sayesinde bölgede birçok şarap imalathanesi çalışmaktadır.

Bağlardaki üzüm çeşitleri arasında geleneksel olarak başı çeken ve en önemli beyaz üzüm çeşitlerinden biri olan Riesling’dir. Daha küçük miktarda yetiştirilen üzüm çeşitleri arasında ise Burgunder, Rivaner, Kerner ve Dornfelder sayılabilir. Almanya’nın Riesling üzümünden imal edilmiş şarapları, dünya çapında popülerlik elde etmiştir. Rahatlıkla 30-40 sene kadar yıllanabilen Alman Riesling şarabı, şarap tadımcıları tarafından tam puan almaktadır.
 

Bernkastel’de Görülecek Yerler

Moselle Vadisi’nin en güzel ve rengârenk pazar yerlerinden biri olan Pazar Meydanı, oldukça iyi korunarak günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş yarı ahşap evler ve 1608’den kalma Rönesans Belediye Binası (Rathaus) ile çevrilidir.

Şehrin en ünlü binası sayılan Spitzhäuschen (Sivri Ev), 1416 yılında inşa edilmiş ve üst katlara göre daha dar olan zemin katı ile pek de sağlam olmayan bir görünüşe sahiptir.

14. yüzyıldan kalma olan St. Michael Kilisesi (Pfarrkirche St Michael), kasabadaki bir diğer önemli tarihi yapıdır. Kilisenin çan kulesinin, bir zamanlar surlardaki savunma kulelerinden biri olduğu düşünülmektedir. Renkli vitray camlara sahip kilise, Gotik bir mimari özellikleri sergilemektedir.

Tarihi 13. yüzyıla dayanan Landshut Kalesi’nin (Burgruine Landshut) harabesi, Moselle Vadisi’nin yamaçlarında konumlanmaktadır. Yamaçlardaki üzüm bağlarından Bernkastel’e bakan Kale’nin kalıntıları, kasabanın en iyi manzaraya sahip noktalarından biridir. Kale’ye, yürünmek istenmediği takdirde, nisan ayının ortasından ekim ayına kadar hizmet veren feribotlarla nehri geçerek gidilebilir.

Kasabanın 7 kilometre kuzeybatısında yer alan Kloster Machern ise şarapları ile ünlü olan Moselle’de bulunan bir bira fabrikasıdır. 13. yüzyılda kurulan eski bir manastır içinde yer alan bira fabrikasında aynı zamanda dini ikonik objeler, kuklalar, oyuncaklar ve demiryolları modelleri sergileyen bir müze de yer almaktadır.

Bernkastel ile İlgili

Bernkastel Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1oC
  • Şub 0oC
  • Mar 4oC
  • Nis 7oC
  • May 11oC
  • Haz 14oC
  • Tem 16oC
  • Agu 15oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 9oC
  • Kas 4oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa