Google+

Volendam

Hollanda’nın Kuzey Holland bölgesinde yer alan ve Edam-Volendam belediyesine bağlı olan Volendam kasabası orijinalinde Edam’ın liman kasabasıyken 1357’de açılan bir kanalla Edam kendi limanına kavuşmuştur. Bu da Volendam limanına olan ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. Ardından önce baraj sonra ise doldurularak tarım alanı olarak kullanılmaya başlanan kasabanın adı “Doldurulmuş Baraj” anlamına gelmektedir. 20. yüzyılda Picasso ve Renoir gibi ressamların burada kısa süreli kalışlarından ötürü sanatçıların inziva yeri olarak anılmaya başlanan kasabada Katolik inancı baskın olduğundan tarihi mimaride bu mezhebin estetiği hakimdir. 
 
Volendam popüler bir turist destinasyonudur. Eski balıkçı kayıkları ve bazı yerleşiklerin halen giymekte olduğu geleneksel kostümleriyle meşhurdur. Volendamlı kadınların kostümü olan yüksek sivri tepeli bone Hollanda’nın geleneksel kostümleri içinde en çok bilinenlerimdendir ve sıklıkla ülkenin tanıtımına yönelik poster ve kartpostalların yüzlerini süsler.

 
Tanıtım Videosu: 

 

Küçük bir kasaba olan Volendam’da müze ve kilise gezisi dışında yapılabilecek en güzel şey okyanus kıyısında yürüyüştür.

Volendam Müzesi

1510 Kas 2016Gezilecek Yerler

Volendam Müzesi

Voledam’ın bu yerel tarih ve kültüre adanmış müzesinde geleneksel kostümler, liman manzaralarına dair baskı ve yağlı boya eserler ve hatta eski bir gemiden çıkartılmış kamaralar sergilenmektedir. Ama bu mize aslında puro aşıkları için mutlaka görülemsi gereken bir yerdir zira duvarlarına yapıştırılmış 11 milyon Euro bandı vardır.

-

Volendam lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Volendam aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Stolphoevekerk Kilisesi

1410 Kas 2016Gezilecek Yerler

Stolphoevekerk Kilisesi

Ziyaretçilere açık olmayan bu yapı kasabadaki en eski kilisedir. Bu ahşap Protestan kilisesi ulusal bir anıt statüsündedir. 1658 yılında inşa edilen yapı ahşap bir çiftlik evi formundadır. Kilise hala dini sergi için kullanılmaktadır.

-

St Vincentius Kilisesi

110 Kas 2016Gezilecek Yerler

St Vincentius Kilisesi

Volendam aslen Katolik mezhebinin baskın oldupu bir kasaba olsa da 1860 yılına kadar burada herhangi bir Katolik kilisesi bulunmamaktaydı. Volendam’daki katolikler Edam şehrine giderek dini servise katılmaktaydılar. Fakat uzun süren talep ve şikayetler sonucunda bu Neo-Barok tarzda inşa edilmiş devasa kilise hizmete açıldı ve Aziz Vincenzo’ya adandı. İç dekorasyonu bir hayli minimalist olan kilisenin en mağrur özelliği olan klavseni 2009 yılında düşen bir yıldırımda yok olmuştur. Kilise sadece haftasonları ziyarete açıktır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Volendam, Amsterdam’ın 20 kilometre kuzeyinde, Kuzey Holland bölgesinde yer alır.

Volendam’da ılıman okyanus iklimi vardır. Güneybatı rüzgarlarına açık olan ülkede çok sıcak olmayan yazlar ve ılıman kışlar yaşanır. Nem oranı çok yüksektir. Gece gündüz ve yaz kış farkı iç kesimlere göre daha düşüktür. Nem ve yağış yıl boyunca eşit oranda dağılır.

Volendam’a gitmek için Türkiye’den Amsterdam uçuşlar kullanılabilir. Amsterdam-Volendam arasında yolculuğun 25 dakika sürdüğü otobüsler çalışmaktadır.

Bir sahil kasabası olan Volendam’da, tipik Hollanda binalarına özel sempatik ve küçük odalara sahip otellerde konaklayabilirsiniz. Tüm oteller merkeze yakın konumda yer alır.

Volendam onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Volendam Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Volendam Otelleri

En Uygun Fiyatlı Volendam Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Volendam Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Volendam Otelleri

carousel_package_1024x768_omgeving06.jpg

Küçük bir kasaba olan Volendam’da toplu taşıma araçları mevcut değildir. Her yerini görmek için yürümeniz yeterlidir. Dilerseniz bisiklet de kiralayabilirsiniz.

Bunun dışında sokak pazarlarında ve peynir dükkanlarında bin bir çeşit peynire rastlayacaksınız. Almadan önce küçük tadımlar yapabilir ve damak tadınıza göre seçim yapabilirsiniz. En meşhur Hollanda peyniri ‘Gouda’dır ve tüketilmeden önce bekleme sürelerine göre farklı çeşitleri bulunur. ‘Jong’ olanlar taze, yumuşak ve süt kokulu olurlar ve eskilik derecesine göre sırasıyla ‘belegen’, ‘extra belegen’, ‘oud’ ve ‘overjarig’ isimlerini alırlar. Tabii ki beyaz renkli keçi peynirlerini ‘Geitenkaas’, isli peynirleri ve çeşitli şekillerde lezzetlendirilmiş baharatlı peynirleri de unutmamak gerekir. Baharatlı peynirlerin en tercih edilenleri hardal tohumlu ve kimyonlu olanlardır.

“Haring”, geleneksel ismiyle “Hollandse Nieuwe” tipik Hollanda lezzetidir. Hollandaya gidip de haring yemeden dönmek asla olmaz. Haring kuzey ülkelerinde sıkça ve çeşitli şekillerde tüketilen bir balıktır. Hollanda’da ise çiğ olarak, yanında küp küp doğranmış soğan ve kornişon turşu dilimleri ile yenir. “Stamppot”, en meşhur ve en geleneksel Hollanda yemeğidir. Patates püresinin, ‘boerenkool’ denen ve tadı biraz kara lahanaya benzeyen lahana ile karıştırılmasıyla yapılır. “Bitterballen”, içi biraz kıvamlı patates püresi ve et karışımı barındıran, dışı çıtır çıtır kızarmış, sosuna batırarak (çoğunlukla hardal) yiyebileceğiniz küçük köfte kroketlerdir.

Popüler restoranlar

Paviljoen Smit-Bokkum, d'Oude Helling, De Witte Deli Snacks, De Haven Volendam.

Bahşiş

Hollanda restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Akşamları çok renkli bir gece hayatına sahip olan deniz kıyısı bölgelerine gitmenizi tavsiye ederiz. Buralarda pek çok bar ve restorant bulunmakta. Kenti yaz aylarında ziyaret edecekler içinse bu bölge tam ideal bir gece hayatı lokasyonu. Çünkü tüm bar ve restoranların açıkhava alanı bulunmakta.

Kermes (Eylül)

Eylül ayının ilk cumasından pazartesiye kadar süren festivalde tüm kasaba ve özellikle sahil kısmı etkinlik alanına dönüşüyor.

Kanal boyunca pek çok restoran bar ve dükkan bulacaksınız. Hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar da bunlara dahil. Geleneksel kostümler ve ahşap sabolar için bu dükkanları ziyaret edin.

Volendam (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Hollanda sınırları içerisinde yer alan Volendam’ın para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3,2867 Tl’dir.

Hollanda sınırları içinde yer alan Volendam’ın resmi dili Hollandaca’dır.

LAHEY BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: JAN EVERSTRAAT 15, 2514 BS THE HAGUE- THE NETHERLANDS

Telefon: 00 31 70 302 31 00

Faks: 00 31 70 361 79 69

embassy.thehague@mfa.gov.tr

http://lahey.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Hollanda

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya

Kral’ın Doğumgünü (Nisan)

Göğe Yükseliş Günü

Hamsin Yortusu

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Volendam’a gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.