Volendam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hollanda’nın Kuzey Holland bölgesinde yer alan ve Edam-Volendam belediyesine bağlı olan Volendam kasabası orijinalinde Edam’ın liman kasabasıyken 1357’de açılan bir kanalla Edam kendi limanına kavuşmuştur. Bu da Volendam limanına olan ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. Ardından önce baraj sonra ise doldurularak tarım alanı olarak kullanılmaya başlanan kasabanın adı “Doldurulmuş Baraj” anlamına gelmektedir. 20. yüzyılda Picasso ve Renoir gibi ressamların burada kısa süreli kalışlarından ötürü sanatçıların inziva yeri olarak anılmaya başlanan kasabada Katolik inancı baskın olduğundan tarihi mimaride bu mezhebin estetiği hakimdir. 
 
Volendam popüler bir turist destinasyonudur. Eski balıkçı kayıkları ve bazı yerleşiklerin halen giymekte olduğu geleneksel kostümleriyle meşhurdur. Volendamlı kadınların kostümü olan yüksek sivri tepeli bone Hollanda’nın geleneksel kostümleri içinde en çok bilinenlerimdendir ve sıklıkla ülkenin tanıtımına yönelik poster ve kartpostalların yüzlerini süsler.

 
Tanıtım Videosu: 

 

Volendam ile İlgili

Volendam Nerededir?

Harita oluşturulamadı.

Volendam, Amsterdam’ın 20 kilometre kuzeyinde, Kuzey Holland bölgesinde yer alır.

Volendam’a Nasıl Gidilir?

Volendam’a gitmek için Türkiye’den Amsterdam uçuşlar kullanılabilir. Amsterdam-Volendam arasında yolculuğun 25 dakika sürdüğü otobüsler çalışmaktadır.

 Volendam’a Ne Zaman Gidilir?

Volendam’da ılıman okyanus iklimi vardır. Güneybatı rüzgarlarına açık olan ülkede çok sıcak olmayan yazlar ve ılıman kışlar yaşanır. Nem oranı çok yüksektir. Gece gündüz ve yaz kış farkı iç kesimlere göre daha düşüktür. Nem ve yağış yıl boyunca eşit oranda dağılır.

Volendam’da Nerede Kalmalı?

Bir sahil kasabası olan Volendam’da, tipik Hollanda binalarına özel sempatik ve küçük odalara sahip otellerde konaklayabilirsiniz. Tüm oteller merkeze yakın konumda yer alır.

Volendam’da Gezilecek Yerler

Küçük bir kasaba olan Volendam’da müze ve kilise gezisi dışında yapılabilecek en güzel şey okyanus kıyısında yürüyüştür.

 Volendam İçi Ulaşım

carousel_package_1024x768_omgeving06.jpg

Küçük bir kasaba olan Volendam’da toplu taşıma araçları mevcut değildir. Her yerini görmek için yürümeniz yeterlidir. Dilerseniz bisiklet de kiralayabilirsiniz.

 Volendam Mutfağı

Bunun dışında sokak pazarlarında ve peynir dükkanlarında bin bir çeşit peynire rastlayacaksınız. Almadan önce küçük tadımlar yapabilir ve damak tadınıza göre seçim yapabilirsiniz. En meşhur Hollanda peyniri ‘Gouda’dır ve tüketilmeden önce bekleme sürelerine göre farklı çeşitleri bulunur. ‘Jong’ olanlar taze, yumuşak ve süt kokulu olurlar ve eskilik derecesine göre sırasıyla ‘belegen’, ‘extra belegen’, ‘oud’ ve ‘overjarig’ isimlerini alırlar. Tabii ki beyaz renkli keçi peynirlerini ‘Geitenkaas’, isli peynirleri ve çeşitli şekillerde lezzetlendirilmiş baharatlı peynirleri de unutmamak gerekir. Baharatlı peynirlerin en tercih edilenleri hardal tohumlu ve kimyonlu olanlardır.

“Haring”, geleneksel ismiyle “Hollandse Nieuwe” tipik Hollanda lezzetidir. Hollandaya gidip de haring yemeden dönmek asla olmaz. Haring kuzey ülkelerinde sıkça ve çeşitli şekillerde tüketilen bir balıktır. Hollanda’da ise çiğ olarak, yanında küp küp doğranmış soğan ve kornişon turşu dilimleri ile yenir. “Stamppot”, en meşhur ve en geleneksel Hollanda yemeğidir. Patates püresinin, ‘boerenkool’ denen ve tadı biraz kara lahanaya benzeyen lahana ile karıştırılmasıyla yapılır. “Bitterballen”, içi biraz kıvamlı patates püresi ve et karışımı barındıran, dışı çıtır çıtır kızarmış, sosuna batırarak (çoğunlukla hardal) yiyebileceğiniz küçük köfte kroketlerdir.

Popüler restoranlar

Paviljoen Smit-Bokkum, d'Oude Helling, De Witte Deli Snacks, De Haven Volendam.

Bahşiş

Hollanda restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Volendam’da Alışveriş

Kanal boyunca pek çok restoran bar ve dükkan bulacaksınız. Hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar da bunlara dahil. Geleneksel kostümler ve ahşap sabolar için bu dükkanları ziyaret edin.

Volendam Gece Hayatı

Akşamları çok renkli bir gece hayatına sahip olan deniz kıyısı bölgelerine gitmenizi tavsiye ederiz. Buralarda pek çok bar ve restorant bulunmakta. Kenti yaz aylarında ziyaret edecekler içinse bu bölge tam ideal bir gece hayatı lokasyonu. Çünkü tüm bar ve restoranların açıkhava alanı bulunmakta.

Volendam Festivaller

Kermes (Eylül)

Eylül ayının ilk cumasından pazartesiye kadar süren festivalde tüm kasaba ve özellikle sahil kısmı etkinlik alanına dönüşüyor.

Volendam Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya

Kral’ın Doğumgünü (Nisan)

Göğe Yükseliş Günü

Hamsin Yortusu

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Volendam İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Volendam Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Volendam’a gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Türkiye Volendam Dış Temsilcilikleri

LAHEY BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: JAN EVERSTRAAT 15, 2514 BS THE HAGUE- THE NETHERLANDS

Telefon: 00 31 70 302 31 00

Faks: 00 31 70 361 79 69

[email protected]

http://lahey.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Hollanda

Volendam Para Birimi

Hollanda sınırları içerisinde yer alan Volendam’ın para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3,2867 Tl’dir.

Volendam Resmi Dili

Hollanda sınırları içinde yer alan Volendam’ın resmi dili Hollandaca’dır.

Volendam Saat Farkı

Volendam (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Volendam Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3oC
  • Şub 2oC
  • Mar 6oC
  • Nis 8oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 16oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 10oC
  • Kas 6oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 22,000 / Dil: Hollandaca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün