Google+

Arama formu

Volendam

Hollanda’nın Kuzey Holland bölgesinde yer alan ve Edam-Volendam...
Devamı oku
Kermes (Eylül) Eylül ayının ilk cumasından pazartesiye kadar süren...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Paskalya Kral’ın Doğumgünü (Nisan) Göğe Yükseliş...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Volendam, Amsterdam’ın 20 kilometre kuzeyinde, Kuzey Holland bölgesinde...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Volendam’a gidebilmesi için Schengen...
Devamı oku
Hollanda sınırları içerisinde yer alan Volendam’ın para birimi Euro’dur...
Devamı oku
Hollanda sınırları içinde yer alan Volendam’ın resmi dili Hollandaca’dır...
Devamı oku
Volendam (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.
Devamı oku
LAHEY BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: JAN EVERSTRAAT 15, 2514 BS THE HAGUE- THE...
Devamı oku
Volendam’da ılıman okyanus iklimi vardır. Güneybatı rüzgarlarına açık...
Devamı oku
Volendam’a gitmek için Türkiye’den Amsterdam uçuşlar kullanılabilir....
Devamı oku
Bir sahil kasabası olan Volendam’da, tipik Hollanda binalarına özel...
Devamı oku
Küçük bir kasaba olan Volendam’da toplu taşıma araçları mevcut...
Devamı oku
Küçük bir kasaba olan Volendam’da müze ve kilise gezisi dışında...
Devamı oku
Bunun dışında sokak pazarlarında ve peynir dükkanlarında bin bir çeşit...
Devamı oku
Akşamları çok renkli bir gece hayatına sahip olan deniz kıyısı...
Devamı oku
Kanal boyunca pek çok restoran bar ve dükkan bulacaksınız. Hediyelik...
Devamı oku
Yerel Saat 07:17 AM
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 3℃
Şub 2℃
Mar 6℃
Nis 8℃
May 12℃
Haz 15℃
Tem 16℃
Ağu 16℃
Eyl 14℃
Eki 10℃
Kas 6℃
Ara 4℃
Kısa Kısa...
  / Nüfus: 22,000 / Dil: Hollandaca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Volendam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hollanda’nın Kuzey Holland bölgesinde yer alan ve Edam-Volendam belediyesine bağlı olan Volendam kasabası orijinalinde Edam’ın liman kasabasıyken 1357’de açılan bir kanalla Edam kendi limanına kavuşmuştur. Bu da Volendam limanına olan ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. Ardından önce baraj sonra ise doldurularak tarım alanı olarak kullanılmaya başlanan kasabanın adı “Doldurulmuş Baraj” anlamına gelmektedir. 20. yüzyılda Picasso ve Renoir gibi ressamların burada kısa süreli kalışlarından ötürü sanatçıların inziva yeri olarak anılmaya başlanan kasabada Katolik inancı baskın olduğundan tarihi mimaride bu mezhebin estetiği hakimdir. 
 
Volendam popüler bir turist destinasyonudur. Eski balıkçı kayıkları ve bazı yerleşiklerin halen giymekte olduğu geleneksel kostümleriyle meşhurdur. Volendamlı kadınların kostümü olan yüksek sivri tepeli bone Hollanda’nın geleneksel kostümleri içinde en çok bilinenlerimdendir ve sıklıkla ülkenin tanıtımına yönelik poster ve kartpostalların yüzlerini süsler.

 
Tanıtım Videosu: 

 

Volendam’da Gezilecek Yerler

Küçük bir kasaba olan Volendam’da müze ve kilise gezisi dışında yapılabilecek en güzel şey okyanus kıyısında yürüyüştür.

Volendam Müzesi

Volendam Müzesi

Voledam’ın bu yerel tarih ve kültüre adanmış müzesinde geleneksel kostümler, liman manzaralarına dair baskı ve yağlı boya eserler ve hatta eski bir gemiden çıkartılmış kamaralar sergilenmektedir. Ama bu mize aslında puro aşıkları için mutlaka görülemsi gereken bir yerdir zira duvarlarına yapıştırılmış 11 milyon Euro bandı vardır.

Volend m şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri The Studio Guesthouse, Typical Dutch House, Appartement Volendam. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz B&B CaSandra, Hotel Old Dutch, Hotel Cafe Restaurant Van Den Hogen gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz art hotel Spaander, Hotel Old Dutch, DV Groep Bed & Breakfast tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Volendam aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Stolphoevekerk Kilisesi

Stolphoevekerk Kilisesi

Ziyaretçilere açık olmayan bu yapı kasabadaki en eski kilisedir. Bu ahşap Protestan kilisesi ulusal bir anıt statüsündedir. 1658 yılında inşa edilen yapı ahşap bir çiftlik evi formundadır. Kilise hala dini sergi için kullanılmaktadır.

St Vincentius Kilisesi

St Vincentius Kilisesi

Volendam aslen Katolik mezhebinin baskın oldupu bir kasaba olsa da 1860 yılına kadar burada herhangi bir Katolik kilisesi bulunmamaktaydı. Volendam’daki katolikler Edam şehrine giderek dini servise katılmaktaydılar. Fakat uzun süren talep ve şikayetler sonucunda bu Neo-Barok tarzda inşa edilmiş devasa kilise hizmete açıldı ve Aziz Vincenzo’ya adandı. İç dekorasyonu bir hayli minimalist olan kilisenin en mağrur özelliği olan klavseni 2009 yılında düşen bir yıldırımda yok olmuştur. Kilise sadece haftasonları ziyarete açıktır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Volendam Nerededir?

Volendam, Amsterdam’ın 20 kilometre kuzeyinde, Kuzey Holland bölgesinde yer alır.

 Volendam’a Ne Zaman Gidilir?

Volendam’da ılıman okyanus iklimi vardır. Güneybatı rüzgarlarına açık olan ülkede çok sıcak olmayan yazlar ve ılıman kışlar yaşanır. Nem oranı çok yüksektir. Gece gündüz ve yaz kış farkı iç kesimlere göre daha düşüktür. Nem ve yağış yıl boyunca eşit oranda dağılır.

Volendam’a Nasıl Gidilir?

Volendam’a gitmek için Türkiye’den Amsterdam uçuşlar kullanılabilir. Amsterdam-Volendam arasında yolculuğun 25 dakika sürdüğü otobüsler çalışmaktadır.

Volendam şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Volendam’da Nerede Kalmalı?

Bir sahil kasabası olan Volendam’da, tipik Hollanda binalarına özel sempatik ve küçük odalara sahip otellerde konaklayabilirsiniz. Tüm oteller merkeze yakın konumda yer alır.

 Volendam İçi Ulaşım

carousel_package_1024x768_omgeving06.jpg

Küçük bir kasaba olan Volendam’da toplu taşıma araçları mevcut değildir. Her yerini görmek için yürümeniz yeterlidir. Dilerseniz bisiklet de kiralayabilirsiniz.

 Volendam Mutfağı

Bunun dışında sokak pazarlarında ve peynir dükkanlarında bin bir çeşit peynire rastlayacaksınız. Almadan önce küçük tadımlar yapabilir ve damak tadınıza göre seçim yapabilirsiniz. En meşhur Hollanda peyniri ‘Gouda’dır ve tüketilmeden önce bekleme sürelerine göre farklı çeşitleri bulunur. ‘Jong’ olanlar taze, yumuşak ve süt kokulu olurlar ve eskilik derecesine göre sırasıyla ‘belegen’, ‘extra belegen’, ‘oud’ ve ‘overjarig’ isimlerini alırlar. Tabii ki beyaz renkli keçi peynirlerini ‘Geitenkaas’, isli peynirleri ve çeşitli şekillerde lezzetlendirilmiş baharatlı peynirleri de unutmamak gerekir. Baharatlı peynirlerin en tercih edilenleri hardal tohumlu ve kimyonlu olanlardır.

“Haring”, geleneksel ismiyle “Hollandse Nieuwe” tipik Hollanda lezzetidir. Hollandaya gidip de haring yemeden dönmek asla olmaz. Haring kuzey ülkelerinde sıkça ve çeşitli şekillerde tüketilen bir balıktır. Hollanda’da ise çiğ olarak, yanında küp küp doğranmış soğan ve kornişon turşu dilimleri ile yenir. “Stamppot”, en meşhur ve en geleneksel Hollanda yemeğidir. Patates püresinin, ‘boerenkool’ denen ve tadı biraz kara lahanaya benzeyen lahana ile karıştırılmasıyla yapılır. “Bitterballen”, içi biraz kıvamlı patates püresi ve et karışımı barındıran, dışı çıtır çıtır kızarmış, sosuna batırarak (çoğunlukla hardal) yiyebileceğiniz küçük köfte kroketlerdir.

Popüler restoranlar

Paviljoen Smit-Bokkum, d'Oude Helling, De Witte Deli Snacks, De Haven Volendam.

Bahşiş

Hollanda restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Volendam Gece Hayatı

Akşamları çok renkli bir gece hayatına sahip olan deniz kıyısı bölgelerine gitmenizi tavsiye ederiz. Buralarda pek çok bar ve restorant bulunmakta. Kenti yaz aylarında ziyaret edecekler içinse bu bölge tam ideal bir gece hayatı lokasyonu. Çünkü tüm bar ve restoranların açıkhava alanı bulunmakta.

Volendam Festivaller

Kermes (Eylül)

Eylül ayının ilk cumasından pazartesiye kadar süren festivalde tüm kasaba ve özellikle sahil kısmı etkinlik alanına dönüşüyor.

Volendam’da Alışveriş

Kanal boyunca pek çok restoran bar ve dükkan bulacaksınız. Hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar da bunlara dahil. Geleneksel kostümler ve ahşap sabolar için bu dükkanları ziyaret edin.

Volendam Saat Farkı

Volendam (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Volendam Para Birimi

Hollanda sınırları içerisinde yer alan Volendam’ın para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3,2867 Tl’dir.

Volendam Resmi Dili

Hollanda sınırları içinde yer alan Volendam’ın resmi dili Hollandaca’dır.

Türkiye Volendam Dış Temsilcilikleri

LAHEY BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: JAN EVERSTRAAT 15, 2514 BS THE HAGUE- THE NETHERLANDS

Telefon: 00 31 70 302 31 00

Faks: 00 31 70 361 79 69

embassy.thehague@mfa.gov.tr

http://lahey.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Hollanda

Volendam Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya

Kral’ın Doğumgünü (Nisan)

Göğe Yükseliş Günü

Hamsin Yortusu

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Volendam İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Volendam Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Volendam’a gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.