Balıkçı Kasabası Volendam ve Çevre Kasabalar

Hollanda şehirleri arasında çok fazla yeşil ve sonunu göremediğin dümdüz çiftlikler var. Bu çiftliklerin arkalarında ise çok güzel sahil kasabaları var. Volendam başta olmak üzere Marken, Edam, Broek in Waterland ve Monnickendam kasabaları; Amsterdam çevresini de görmek isteyenler için önde gelen cazibe merkezlerinden.

Hollanda’nın Orta Çağ ruhunu ve güzellik yarışmasında birbirine rakip olmuş gibi yan yana dizilen evlerini en güzel burada gözlemleyebilirsiniz. Bu sokaklarda gezerken Hollanda’nın kozmopolit şehri Amsterdam’ın yarım saat uzaklığında bulunan bu kasabalarda Hollanda’nın öz tarihine tanık etmiş gibi hissediyorum desem yeridir.

Kasabaların biraz detayına inelim mi ne dersiniz?

Volendam Aracımızı park ettikten sonra sahile doğru giderken birbirine bakan evlerin olduğu dar sokakta koşmak istedim. Hemen Volendam sahiline kavuşmak istedim. Hemen görmeliyim hissi uyandırdı bende burası. Volendam bu bölgede bulunan en turistik kasaba.

Nüfusunun büyük kısmını yaşlı insanlar oluşturuyor. Deniz kenarındaki çiçekle süslenmiş şirin büyük evleri olan ve marinaya bakan bir zengin balıkçı kasabası Volendam. Sahil kordonu sıra sıra cafeler, publarla dolu. Bu publar o kadar konsept duruyor ki hangisine girsen aklın diğerinde kalabilir. Acaba ona da mı girsem diye düşünebilirsin.

Edam
Eski bir liman kenti Edam. Peynir üretimi, Edam’ın varlık sebebi desem yeridir. Küçük ama keyifle yürünecek bir kasaba diyebilirim. Volendam gibi süslü evleri ve nehir kenarında yürüyebileceğin yürüyüş parkurları var.

Marken
Avrupa’da hep aynıdır ya hani... Kilisenin bulunduğu meydan ve çevreleyen küçük evleri. Marken’e Volendam üzerinden botlarla ulaşabilirsin. Burada ne müze ne de görebileceğin tarihi bir değer var. Buranın esprisi, Hollanda’nın kasaba hayatına tanık olman. Lokal hayatı tüm detaylarıyla gözlemleyebileceğin bir bölge.

Monnickendam
Edam’a çok benzettim. Varlık sebebi peynir üretimi olan bölgelerden biri daha. Evler ise yine birbirinden güzel ve şık.

Broek In Waterland
İlk tespitim zengin bir kasaba kesinlikle. Bu kasabanın meşhuru yeşili sanırım. Ufak kanallar ve dar sokaklarla bibirine bağlı bir kasaba.

Nasıl gidilir?Amsterdam Centraal Station’dan kalkan otobüslerle 1 günde 10 Euro’ya tüm kasabalara indi bindi yaparak gezebilirsiniz. Kendi aracınızla da Amsterdam’a 20 dk mesafedeki bu kasabalara ulaşabilirsiniz. http://www.localbus.nl

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir