Rüdesheim

Rüdesheim Hakkında Genel Bilgiler

Tam adı Rüdesheim am Rhein olan kasaba, Rhein Vadisi’nde bulunmaktadır ve Ren şarap endüstrisinin merkezidir. Kasabanın dar sokakları, ahşap evleri ve eski hanları Orta Çağ’ın dokusunu yansıtmaktadır. Bu kasabadan ilk olarak 864 senesinde bahsedilmeye başlandığı düşünülmektedir ancak ilk defa 1074 senesinde bir belgede adının yazılı olarak geçtiği saptanmıştır. Buraya önce Keltler, sonra Hristiyanlık döneminde Ubiiler ve daha sonra Mattiaciler yerleşmiştir. Şu anda tarihî koleksiyonlara ev sahipliği yapan ve bir Şarap Müzesi de içinde bulunan Brömserburg, Mainz başpiskoposluğunun kalesiydi ve daha sonra 1200 kişilik bir konut olarak Rüdesheim şövalyelerine hizmet etmişti. Şarap kasabası olan Rüdesheim’da eylül ayında bir Şarap Festivali de yapılmaktadır. Konumu, mimarisi ve şarapları burayı turistler için çekici bir destinasyon yapmıştır. 


Tanıtım Videosu:
 

 

Rüdesheim Nerededir

Rüdesheim, Almanya’da Frankfurt’un batısında, Wiesbaden’a yakın konumda bulunmaktadır. Ren Nehri’nin kıyısındadır. Ayrıca Ren Vadisi diye tabir edilen ve Ren Nehri’nin 65 kilometrelik kesimini kapsayan Yukarı Orta Ren Vadisi sınırlarında yer almaktadır. 

Rüdesheim ‘da Gezilecek Yerler

Rheinstein Kalesi: 1316-1317 yılları arasında inşa edildiği düşünülen bu kale zamanında stratejik konumu açısından büyük önem taşıyormuş. 1244 yılına gelindiğinde Kale’nin önemini yitirmeye başlamış ve “9 Yıl Savaşı” olarak bilinen dönemde fazlasıyla harap edilmiş. 19. yüzyılda Prusya Prensi Frederick Kale’yi satın alıp tekrardan inşa etmiş ve kale şimdiki haline gelmiş. Birkaç saat içinde gezebileceğiniz bu kale için rehberli tur satın almanızı öneririz. Saat 09.30–18.00 arası açık ve biletler yetişkinler için 5,50 €, 5-14 yaş arası çocuklar içinse 3,50 €.

Brömserburg Kalesi ve Rheingau Şarap Müzesi: 1180’li yıllarda inşa edilen kale, kompakt bir kale kompleksi olarak inşa edilmiştir. Orijinal yapının Ren Vadisi’ndeki ilk taş kalelerden biri olduğu düşünülmekte olup günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Eskiden Bingen’e giden feribotu korumakta görev almış olan Kale daha sonra Ganerbenburg’a giden feribot için aynı amaca hizmet etmiştir. Kale bugün Rheingau Şarap Müzesi’ni ve Yerel Tarih Müzesi’ni içinde barındırmaktadır. Kale terasında bulunan şarap tadımı çok popülerdir.

Siegfried's Mechanisches Musikkabinett: “Mekanik müzik enstrümanlarının ilk Alman müzesi“ olarak nam salmış olan bu müzede, eski müzik enstrümanlarının içine dalarak kendinizi eski çağlarda gibi hissedeceksiniz. Eğer müzeyi bir rehberle gezerseniz sadece müzik aletlerine bakmakla kalmayacak aynı zamanda onları dinleme şansına da erişeceksiniz. 350’ye yakın müzik aleti bulunan müzede 9 dilde rehberli tur yapılıyor. Binası Rüdesheim’de en çok fotoğraflanan binalardan olan bu müzede evlenmek de mümkün. Müze saat 10.00–18.00 arası açık. Giriş ücretleri yetişkinler için 7,50 €, çocuklar, öğrenciler ve engelliler içinse 4 €. 

Niederwald Anıtı: Rüdesheim’ın yakınında Niederwald’de bulunan heykelin boyu 30 metreden uzundur. Bir tepede bulunmasından dolayı burası Ren Nehri manzarasını en güzel görebileceğiniz yerlerin başında gelir. Bu anıt, Franco-Prusya Savaşı’ndan sonra 1871’de Alman İmparatorluğu’nun kuruluşunu anmak için inşa edilmiştir.

Drosselgasse: Rüdesheim’da bir şeyler içmek isterseniz çoğunlukla “içki sokağı” olarak da bilinen bu sokağa uğramalısınız. Çeşitli barların, restoranların bulunduğu ve el yapımı hediyelik eşyalar da alabileceğiniz bu küçük ve tatlı sokak belki de Rüdesheim’deki en güzel sokaklardan biri. Bazı barlarda yöresel kıyafetler giymiş müzisyenler debulacaksınız ve bu sokakta kalabalıktan imkân bulabilirseniz fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. 

Rüdesheim’da Ne Yenir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Rudesheim için şarap çok önemlidir. Ren bölgesinin mutfağı bölgesel ve mevsimseldir. Her şeyden önce bu bölgede şarapçılık çok önemlidir. Ren bölgesinin beyaz şarapları, düşük alkol içeriği ve meyveli asiditesi ile yiyeceklere mükemmel eşlik eder. Zwiebelkuchen (soğan tartı), Handkäs(bir çeşit Alman peyniri), Spundekäs (bir çeşit krem peynir) ve Riesling çorbası, şarapları mükemmel şekilde tamamlayan klasik lezzetlerdir.

Buradaki yerel şefler doyurucu ve geleneksel Ren bölgesi yemeklerini daha hafif olan Akdeniz mutfağıyla ve diğer yabancı mutfaklarla harmanlamayı çok iyi becermektedirler. Bunlar arasında incir ile islenmiş kırmızılahana veya yağda kızartılmış domuz eti gibi yemekler bulunmaktadır. Yakındaki bölgelerde yetişen taze kuşkonmaz, Wispertal Vadisi’nden taze tutulmuş alabalık, Assmannshausen'den gelen yabanî ve şifalı bitkiler de burada bol bol karşılaşabileceğiniz popüler yiyeceklerdendir.

Rüdesheim ile İlgili

Rüdesheim Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1.1oC
  • Şub 2.8oC
  • Mar 5.6oC
  • Nis 9.4oC
  • May 13.3oC
  • Haz 16.7oC
  • Tem 18.3oC
  • Agu 18.3oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 10.6oC
  • Kas 5.6oC
  • Ara 2.2oC

Kısa Kısa