Mannheim Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mannheim, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin Stuttgart ve Karlsruhe’dan sonraki en büyük üçüncü şehridir. Hessen, Rheinland-Pfalz ve Baden-Württemberg eyaletlerinin kesişim noktasında konumlanır.

Yaklaşık 300 bin nüfusu ile Mannheim, Baden-Württemberg eyaletinin Stuttgart ve Karlsruhe’dan sonraki en büyük üçüncü şehridir. Almanya’nın güneybatısında konumlanan Mannheim, ülkenin en büyük 20 metropol kentinden biridir. Ren ve Neckar nehirlerinin kesiştiği Yukarı Ren bölgesinde yer alır ve Ren-Neckar bölgesinin ekonomik ve kültürel merkezini oluşturur.

​​​​​​​
Tanıtıcı Video:

 
Devamını Oku

Mannheim ile İlgili

Mannheim Nerededir?

Mannheim; Almanya’nın güneybatısında, Baden-Württemberg eyaletinde, Ren ve Neckar nehirlerinin kesiştiği Yukarı Ren bölgesinde konumlanır.

Mannheim'a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Mannheim’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Havayolu şirketleri ile Stuttgart yada Karlsruhe’a direkt uçabilir, buradan karayolu ve demiryolu ile Mannheim’a ulaşabilirsiniz. Ayrıca Berlin veya Hamburg’a direkt uçabilir, buradan havayolu ile şehre varabilirsiniz. Aktarmalı uçuş süresi ortalama iki saattir.

Mannheim'a Ne Zaman Gidilir?

Ilıman okyanusal iklimin etkili olduğu Mannheim’da sıcak ve ılıman bir hava yaşanır. Oldukça fazla yağış alan kentte en kurak aylarda dahi yağış miktarı yüksektir ve en çok yağış Ağustos ayında görülür. Yaz aylarında ortalama hava sıcaklığı 27 derece iken kış aylarında 3-4 derecedir. Ilıman bir iklime sahip kenti yılın her döneminde ziyaret edebilirsiniz.

Mannheim'da Nerede Kalınır?

Mannheim şehri; Innenstadt/Jungbusch, Neckarstadt-West, Neckarstadt-Ost, Schwetzingerstadt/Oststadt, Lindenhof, Sandhofen, Schönau, Waldhof, Neuostheim/Neuhermsheim, Seckenheim, Friedrichsfeld, Käfertal, Vogelstang,Wallstadt, Feudenheim, Neckarau ve Rheinau olmak üzere 17 ilçeye ayrılır. Mannheim’da her bütçeye ve tercihe uygun üç ve dört yıldızlı oteller, pansiyonlar ve hosteller bulunmaktadır. Konaklamak için şehrin hemen her ilçesini seçebilirsiniz çünkü Mannheim küçük bir şehirdir ve şehir içi ulaşım oldukça gelişmiştir. Şehrin merkezi konumundaki Innenstadt/Jungbusch ise konaklamak için en ideal bölgedir. Vogelstang ve Neckarstadt-West ilçeleri diğer ilçelere kıyasla suç oranı yüksek olduğundan, konaklama için pek güvenli değildir. 

Mannheim Gezilecek Yerler

Ren ve Neckar nehirlerinin hayat verdiği şehir Mannheim; farklı şehir yapısı ve içinde barındırdığı farklı milletler ile kendi özgü, bambaşka bir şehir. Wasserturm, Mannheimer Schloss gibi Alman mimarisinin en güzel eserlerini Mannheim’da görebilir, şehrin sokaklarında yürürken Alman kültür ve tarihini keşfedebilirsiniz.

Mannheim Gezilecek Yerler

Mannheim'de Su Kulesi, Mannheim Sarayı, Mannheim Devlet Tiyatrosu, Reiss-Engelhorn Müzeleri, Hristiyan Kilisesi, Planetoryum, Herzogenriedpark ve Luisenpark gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

 

Devamını Oku

Mannheim Şehir İçi Ulaşım

Mannheim küçük bir şehirdir ve ulaşım ağı son derece gelişmiştir. Özellikle şehrin turistik noktalarına ulaşmak oldukça kolaydır. Mannheim’da şehir içi ulaşım otobüs, tramvay ve taksi ile sağlanmaktadır. Tramvay ve otobüs hatları birbiri ile bağlantılıdır. Ayrıca şehirde bisiklet kullanımı da yaygındır.

Tramvay

Şehirde 7 farklı tramvay hattı bulunur. Tramvay hatları ile şehrin her yerine ulaşmak mümkündür. Tramvay hatları otobüs hatları ile bağlantılıdır. Biletinizi istasyonlarda bulunan otomatlardan satın alabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarına binmeden önce durak ve istasyonlarda bulunan sarı otomatlarda biletinizi damgalatmanız gerekmektedir. Tramvay ve otobüslerde tek bir bilet sistemi geçerlidir.
Toplu taşıma hattı bilet ücretleri;

 • Tek Kullanımlık Bilet (90 dakika geçerli): 2,30 euro
 • 5 Kullanımlık Bilet: 10,30 euro
 • 3 Günlük Bilet: 13,70 euro
 • 7 Günlük Bilet: 20,00 euro
 • 1 Günlük Bilet: 6,00 euro
 • Aylık Bilet: 60,00 euro

Otobüs

Mannheim’da geniş bir otobüs ağı mevcuttur. Duraklarda bulunan panolarda otobüs hareket saatlerini ve rotalarını görebilirsiniz.

Bisiklet

Bisiklet, Mannheim’da şehir içi ulaşım sağlamanın en kolay ve eğlenceli yoludur. Tüm şehri bisiklet ile keşfedebilirsiniz. Şehirde bisiklet kiralama hizmeti VRNNextbike tarafından sunulur. Akıllı telefon uygulamasından kolayca sisteme kaydolarak bisiklet kiralayabilirsiniz. Bisiklet kiralama ücretleri;

 • İlk 30 dakika: 1 euro
 • Ekstra her 30 dakika: 1 euro
 • Günlük kiralama: 9 euro
 • 7 günlük kiralama: 29 euro
 • 30 günlük kiralama: 49 euro

Taksi

Şehirde taksi ile ulaşım çok yaygın değildir ancak toplu ulaşım araçlarının hizmet vermediği saatlerde iyi bir seçenektir. Taksi ücret tarifesi;

 • Açılış ücreti: 3,50 euro
 • Kilometre başına ücret: 2,25 euro

Mannheim City Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Tramvay ile

5 ve 6 numaralı tramvay hattı ile yaklaşık 30 dakikada şehir merkezine ulaşmak mümkündür. Biletinizi istasyonda bulunan otomatlardan satın alabilirsiniz. Tramvay hattı 06.00 – 24.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Otobüs ile

Neuostheim durağı havalimanına birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir. Duraktan ortalama 20 dakikada bir geçen 50 numaralı otobüs hattı ile merkeze ulaşabilirsiniz.

Taksi ile

Taksi ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık 20 euro tutmaktadır. Havalimanında bulunan taksi durakları;

 • Taksi Mannheim / Tel: 0621-21818
 • Taxizentrale Mannheim / Tel: 0621-444044

Araç kiralama ile

Havalimanında yer alan araç kiralama firmaları aracılığıyla bir araç kiralayabilir, şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

 • Europcar / Tel: 0621-728230
 • SIXT / Tel: 01806-252525
 • Buchbinder / Tel: 0621-39184780

Alman Mutfağı

Alman mutfağı bölgeden bölgeye birtakım farklılıklar gösterse de temel olarak et ağırlıklı bir mutfaktır. Alman mutfağının temel malzemeleri; domuz eti, biftek ve kümes hayvanları etidir. Özellikle domuz eti, Almanya’nın her bölgesinde yoğun olarak tüketilmektedir. Ancak et, yemeklerin içinde kullanıldığından çok sosis olarak tüketilir. Almanya’da 1500’den fazla sosis çeşidi üretilmektedir. Patates, havuç, ıspanak, bezelye, fasulye ve lahana gibi sebzeler Alman mutfağının olmazsa olmazıdır. Hamur işlerinin de çokça tüketildiği mutfakta pasta ve turta lezzetleri oldukça çeşitlidir.
 

Farklı ülkelerden gelen göçmenler sayesinde Alman yemek kültürü pek çok ülke mutfağından etkilenmiştir. Pizza ve makarna gibi İtalyan yemekleri, döner ve kebap gibi Türk yemekleri Almanya’nın hemen hemen her şehrinde yaygın olarak satılır. Çin, Hint ve Japon mutfakları gibi Asya yemek kültürü de son yıllarda ülkede popülaritesini arttırmıştır.

Mannheim’da en sık tüketilen Alman lezzeti ise beyaz sosis ve yanında servis edilen patates salatasıdır. Geleneksel Alman yemeklerini şehirde bulunan yerel restoranlarda tadabilirsiniz. Önceden uyarmamız gereken bir konu: Almanya'daki sosisler genellikle domuz etinden yapılmaktadır. Eğer domuz eti tüketmiyorsanız sipariş vermeden önce sosisin ne etinden yapıldığını sormanızı tavsiye ederiz. Kozmopolit bir şehir olan Mannheim, yerel restoranların yanında fast food zincirleri ve dünya mutfaklarına ait lezzetler sunan restoranları da içinde barındırır. Ayrıca Mannheim, Türk nüfusun yüksek olduğu bir şehirdir bu nedenle şehirde pek çok Türk restoranı mevcuttur.

Almanya'da birçok çeşit bira bulunmaktadır. Alman kültürünün bir parçası sayılan birayı adım başı bulabileceğiniz pub'larda içebilirsiniz. Birçok değişik çeşidi olan biraları Almanlar özellikle sosis yanında içmeyi terich ederler. 

Popüler Restoranlar

Bahşiş- Almanya’da bahşiş bırakmanız gerekmez. Bahşiş, servis bedeli olarak hesaba eklenmektedir.

Mannheim'da Alışveriş

Mannheim, güneybatı Almanya’nın en popüler alışveriş şehridir. Dünyaca ünlü tasarımcıların lüks mağazalarından, küçük ve şirin butiklere, büyük AVM’lere kadar aradığınız her şeyi Mannheim’da bulabilirsiniz. Alışveriş için en ideal bölgeler; Breite Strasse, Planken, Fressgass ve Kunststrasse caddeleridir. Planken, Mannheim’in ana alışveriş caddesi ve Almanya’nın da en popüler alışveriş destinasyonlarındandır. Breite Strasse’da ise, kıyafetten elektronik ürünlere kadar her türlü ürünü bulabilirsiniz. Alışveriş turuna mağazalarla çevrili Paradeplatz’dan başlayabilir, oradan haftanın üç günü şehir pazarının kurulduğu Marktplatz’ı keşfedebilirsiniz.

Mannheim Gece Hayatı

Mannheim gece hayatı renkli ve hareketlidir. Şehirde kendi zevkinize ve tarzınıza göre bir aktivite mutlaka bulabilirsiniz. Mannheim’da çok sayıda gece kulübü, bar ve pub bulunur. Mekanların neredeyse hepsi şehir merkezinde toplanmıştır. Ayrıca Mannheim Devlet Tiyatrosu’nda düzenli olarak oyunlar sergilenmektedir, takvimi takip ederseniz keyifli oyunlar seyredebilirsiniz. Mannheim'da gece hayatı "urban club culture" diye adlandırılır, farklı tarzlara hitap eder ve çok eğlencelidir. 

Mannheim'de otantik bir gece yaşamak isterseniz liman bölgesine gidebilirsiniz. Burası Mannheim'da partilerin yapıldığı bölgedir. Burada yer alan barlarda isli viskiler, çeşitli biralar ve kokteyller deneyebilirsiniz. 

Popüler Mekanlar

Mannheim Festivaller

Mannheim sene boyunca farklı tarihlerde birçok müzik festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında burada yapılan festivallerde artış görür, dolayısıyla buraya gelen ziyaretçi sayısı da artar. Sizin için derlediğimiz bazı Mannheim festivalleri aşağıdaki gibidir. Festivallere gitmeden önce tarihlerini kontrol etmenizi öneririz. 

 • Time Warp: Nisan ayında yapılan bir elektronik müzik festivalidir. 
 • Maimarkt: Almanya'nın en büyük fuarlarından biri olan Maimarkt'ta tezgâhlar arasında dolaşıp alışeriş yapabilirsiniz. Nisan ayının sonunda başlayan bu fuar mayıs ayına kadar sürer. 
 • Stadtfest: Bu açık hava festivali mayıs ayında gerçekleşir. 4 ayrı sahne kurulan festivalde Alman sosislerinin tadına bakarak müzik dinleyebilir, kurulan tezgâhlardan el yapımı ürünler satın alabilirsiniz. 
 • Mannheim Marathon: Mayıs ayında düzenlenen maraton, şehrin en sevilen etkinliklerinden biridir.
 • Internationale Schillertage (Uluslararası Schiller Günleri): Haziran ayında gerçekleşir. 
 • Holi Festival Of Colours: Ağustos ayında gerçekleşen festivalde insanlar birbirlerine toz boyalar ve sular atarak eğlenirler. 
 • Internationales Filmfestival: Kasım ayında gerçekleşen festival uluslararası film festivalidir. 

Mannheim Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Epifani (6 Ocak)
 • Kutsal Cuma (3 Nisan)
 • Paskalya (Nisan)
 • İşçi Günü (1 Mayıs)
 • Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi (Mayıs)
 • Whitmonday (Mayıs)
 • Katolik Yortusu (4 Haziran)
 • Almanya'nın Birleşmesi Günü (3 Ekim)
 • Reform Günü (31 Ekim)
 • Azizler Günü (1 Kasım)
 • Noel (25 Aralık)

Mannheim Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 112
 • İtfaiye: 112
 • Polis: 110

Turist Bilgilendirme Merkezi

 • Adres: Willy Brandt Platz 5, 68161, Mannheim
 • Telefon: +49 621 293-8700
 • E- mail: [email protected]

Mannheim Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Karlsruhe Başkonsolosluğu
Adres: Rintheimer Str. 82, 76131, Karlsruhe, Deutschland
Telefon: +49 721 98 44 010 / +49 721 98 44 050
Resmi websitesi: karlsruhe.bk.mfa.gov.tr

Mannheim Para Birimi

Mannheim’da Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Mannheim Resmi Dili

Mannheim’da Almanca resmi dil olarak kabul edilir. 

Mannheim Saat Farkı

Mannheim (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunmaktadır. 

Mannheim Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Ülke: Almanya
Nüfus: 296.690
Resmi Dil: Almanca
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Ilıman Okyanusal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 4.25 (Türkiye $ 3.87)