Hamburg Hakkında Bilinmesi Gerkenler

Almanya’nın Berlin’den sonraki en kalabalık şehri olan Hamburg; Avrupa’nın en büyük ikinci limanına sahiptir. Bir kanal şehri olan Hamburg 1200 yıllık tarihi bir geçmişe sahiptir, nüfusu ise 1 milyon 900 bin civarındadır. Kanallarla birbirine bağlanmış olan şehir uzun yıllar boyunca Orta ve Kuzey Avrupa ticaretini dünyaya ulaştıran bir kapı görevi görmüş ayrıca deniz taşımacılığında da ileri seviyelere ulaşmıştır.

Bu yönlerinden dolayı II. Dünya Savaşı’nda karşıt güçler tarafından hedef nokta olarak belirlenen Hamburg bombalar altında yerle bir edilmiştir. Savaş sonrası bazı tarihi yapılar aslına uygun olarak yeniden inşa edilse de şehir için  “savaşın ardından yeniden kuruldu”  denilmektedir. Günümüzde ise modern ve gelişmiş bir Avrupa şehri olan Hamburg; Avrupa’nın en fazla köprüye sahip olan yerleşim bölgesidir. Şehirde 2302 tane köprü vardır. 

Resmi dili Almanca olan Hamburg'da İngilizce yaygın olarak öğretilmektedir. ​Hamburg'u ziyaret etmek için en uygun zamanMayıs ile Eylül ayları arasıdır. Bu aylar şehri ziyaret için en ideal sıcaklığın sürdüğü zamanlardır. Şehri bu zaman dilimlerinde ziyaret etmek isterseniz konaklama ve uçak bileti rezervasyonlarınızı bir iki ay öncesinden almanız yararınıza olacaktır. Şehirde konaklama için her bütçeye uygun farklı seçenekler mevcuttur. Lüks villalarda konaklamak isteyenler Harvestehude'u tercih ederken, genç nüfusun yoğunlukta olduğu bir bölgede konaklamak isteyenlerin tercihi Rotherbaum olmalıdır. St. Georg ise konaklamak için şehrin en özgürlükçü bölgesidir. 

Gece hayatı oldukça renkli olan Hamburg'da St. Pauli eğlencenin merkezini oluşturmaktadır. ​Reeperbahn Mahallesi bu bölgenin Red Light District'idir. Şehirde, rock, jazz, blues, müzikal türlerde birçok club, pub ve barlar bulunmaktadır. Et ve balık ağırlıklı olan Hamburg mutfağının ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen yemekleri arasında, domuz pastırmalı yeşil fasulye ve yılan balığı çorbası bulunmaktadır. Şehirde Türk mutfağına ait bir çok restorant da mevcuttur.

Tanıtıcı Video:

 

 

 

Hamburg ile İlgili

Hamburg Nerededir?

Elbe, Alster ve Bille nehirlerinin kesişim bölgesinde kurulan Hamburg ülkesinin kuzeyinde yer almaktadır. Kuzey ve Baltık denizlerini birbirinde ayıran Jutland Yarımadası’nın ise güney ucundadır. 

Hamburg'a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Hamburg’a havayolu şirketlerinin her gün direkt uçuşları bulunmaktadır. 3 saat 20 dakika gibi bir yolculuk süresi ardından şehre ulaşıyorsunuz.
 

Hamburg'a Ne Zaman Gidilir?

Almanya, ılıman iklim tipine sahip bir ülkedir. Şehirde en soğuk dönem Aralık - Şubat dönemidir. Hava sıcaklığı -2 ile 4 derece arasında değimektedir. En yüksek sıcaklıklar ise Temmuz ve Ağustos aylarında görülmektedir. Bu dönemde gündüz sıcaklığı 22 derece civarındadır.

Hamburg'u ziyaret etmek için en uygun zaman, Mayıs ile Eylül ayları arasıdır. Bu aylar şehri ziyaret için en ideal sıcaklığın havanın sürdüğü zamanlardır. Bu dönemler aynı zamanda oda fiyatlarının yüksek olduğu, uçuşların en sık yapıldığı ve turist sayısının en arttığı dönemdir. Hamburg’u yılın bu dönemi ziyaret etmek isterseniz, indirim fırsatları için seyahatinizden en az iki veya üç ay önce otelinizi ayırtmanızı öneririz. Bu dönemde hava otalama 15-21 derecedir.

Daha az kalabalık ve potansiyel olarak daha düşük otel fiyatları için sonbaharda ziyaret etmenizi öneririz. Bu aylarda ortalama olarak 10-16 dereceyi göstermektedir.
 

Hamburg'da Nerede Kalınır?

Almanya’nın en büyük limanı ve en büyük ikinci şehri olan Hamburg, ticari ve kültürel açıdan çok önemli bir şehirdir. Harika manzaralara sahip bu şehir yeşilin ve mavinin birleşimidir. Kültür ve sanat merkezleri, tarihî eserleri, şık restoranları, alışveriş olanakları ve canlı şehir hayatıyla dikkat çeken bu güzel şehirde kalacağınız otel de çok önemlidir. Hamburg’da çok sayıda otel bulunur, bu yüzden aradığınız kriterde oteli bulmakta zorlanmazsınız. Aynı zamanda oteller çok geniş fiyat aralıklarında hizmet verir. Hamburg’un güzel otellerinde rahat bir tatil geçirmeniz hiç zor olmayacaktır.


İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Hamburg otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Hamburg Otelleri

Almanya’nın en büyük ikinci şehri olan Hamburg; kültür, tarih, ticaret, turizm, bilim, eğitim gibi alanlarda çok önemli bir yere sahiptir. Tarihi oldukça eskiye dayanan bu şehir; farklı akımların izini taşıyan mimarî eserlere ve kiliseler, tiyatrolar, müzeler, festivaller, parklar ve bahçelere ev sahipliği yapar. Bunun yanısıra yerel yemekleri ile de çok ünlü olan Hamburg, harika manzaraya sahip bir liman şehridir. Gece hayatı da oldukça renkli olan Hamburg’da asla sıkılmayacağınızdan emin olabilirsiniz. 

Farklı bütçelere ve kriterlere uygun çok sayıda otel bulunan Hamburg’da, butik otellerden hostellere kadar çeşitli otellerde kalabilir ve bu güzel şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir otel bulabilmeniz için bu rehbere göz atabilirsiniz. Aynı zamanda erken rezervasyon imkânıyla daha uygun fiyatlara konaklayabileceğinizi unutmayın. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Hamburg otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Hamburg Şehir İçi Ulaşım


 

Hamburg, şehir içi ulaşımı da gelişmiş bir şehirdir. Otobüsle, metroyla, banliyö trenlerle ve taksiyle şehir içi seyahat edebilirsiniz. 

Devamını Oku

Hamburg Mutfağı

Almanya’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Hamburg’da 4000 adet restoran bulunmaktadır. Buradaki restoranlar arasında Alman geleneksel tatlarıyla yoluna devam eden yerler olduğu gibi genellikle en üst standartlarda hizmet veren dünya mutfaklarına ait şık ve yaratıcı işletmeler de mevcuttur. Şehirde Türklerin işlettiği mekanlar da bulunmaktadır. Damak tadınıza uygun yiyeceklerle karnınızı doyurmak istiyorsanız bunlardan birini de tercih edebilirsiniz. Muftakta genel olarak et ve balık türü daha baskındır. Alman yemeklerini tercih etmek de sosis, domuz eti ve tavuk ilk sırayı alır. Imbiss olarak adlandırılan kızartılmış patates atıştırmalık olarak tüketilen alternatiflerin başında gelmektedir. Almanların geleneksel yemekleri arasında Birnen Bohnen und Speck (domuz pastırmalı yeşil fasulye), Aalsupp (yılan balığı çorbası) tercih edebileceğiniz yemekler arasındadır.

Şehirde şık gurme restoranları olduğu gibi Alster ve Elbe nehirleri boyunca sıralanmış hoş manzaralı restoran ve eğlence mekanlarından birinde de yemeğinizi rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Ayrıca şehirde pazar günleri kurulan Fischmarkt adında bir balık pazarı mevcuttur. Sabahın 5’inde açılan balık pazarı şehrin en önemli turistik merkezlerinden biridir. Çok kalabalık bir yer olan Pazar; taze balıklarını yemeye gelen insanların, meyve-sebze tezgahlarının, olduğu büyük bir yerdir. Saat 10’da toplanan pazar için insanlar erkenden kalkar, kahvaltılarını balık ekmek ve bira eşliğinde burada yaparlar. Ayrıca yine sabah 5’te çalmaya başlayan canlı müzik grupları pazar toplanana kadar gelenlere müzik şöleni yaşatmaya devam ederler. Tatilinize denk gelen bir pazar günü bu deneyimi yaşamak için Fischmarkt’a gidebilir ve canlı müzik eşliğinde kahvaltınızı burada  yapabilirsiniz. 

Restoran Önerisi:

Le Canard Nouveau - Elbchausse bölgesindeki restoranın menüsünde Türk ve Uzak Doğu yemeklerini aynı anda görmek mümkündür. Restoranda daha çok bu iki mutfağa ait yemekler yapılmaktadır. Nehir kıyısındaki işletmenin muhteşem manzarasında bu çok tanıdık lezzetleri keyfini çıkararak yiyebilir yanında Almanların vazgeçilmezi olan biranızı yudumlayabilirsiniz.

Bahşiş: Almanya’da bahşiş vermek geleneğin dışında neredeyse zorunluluk haline gelmiştir. Hizmet kalitesinden memnun kalındığını belirtmek için servis personeline az da olsa bahşiş bırakmak gerekmektedir.

Hamburg Gece Hayatı


 

Liman kasabaları, kıyıya gelen ve iyi vakit geçiren gezginler ve denizciler sayesinde gece hayatı ile eş anlamlı olmuştur. Hamburg’da da gece hayatı, şehrin önemli kültürel unsurlarından biridir. Almanya’nın en renkli gece hayatına sahip şehirlerinden biri olan Hamburg’da gece hayatının merkezi Saint Pauli’dir. Bu bölgede, Altona ve Neustadt Caddeleri üzerinde bulunan sokaklardaki barlar ve gece kulüplerinden birinde akşamınızı geçirebilirsiniz. Ayrıca Reeperbahn Mahallesi şehrin Red Light District’i olarak tabir edilen semtidir. Reeperbahn'ın kuzeyinde, gün boyunca sanat galerileri ve kafeler olsa da Akşamları Reeperbahn'ın güneyindeki barlar yerli halkla dolmaktadır. Bu bölgede mekanlar genellikle gece saat 1 ile 3 arasında dolmaktadır. Eğer siz de kalabalığa ayak uydurmak, buradaki mekanları en kalabalık olduğu zamanda ziyaret etmek istiyorsanız bu saatleri tercih edebilirsiniz.

Schanzenviertel District ise gece hayatının aktığı bir başka bölgedir. Grossneumarkt Caddesi ve Lange Reihe sokakta da barlar ve publar bulunmaktadır.

Dünyaca ünlü müzik gruplarından biri olan The Beatles, ünlerine kavuşmalarını sağlayan ilk performanslarını St. Pauli’deki barlarda sergilemişlerdir. Bu nedenle St. Pauli’de The Beatles’ın heykeli bulunmaktadır. Şehrin genç sokak müzisyenleri bu heykel önünde müzik yapmaktadır. St. Pauli’deki bu meydanı gezebilirsiniz.

Reeperbahn Caddesi’nde güvenlik açısından silah taşımak yasaklanmıştır ve cadde polis tarafından sıkı denetim altında tutulmaktadır. Ayrıca tedbir dolayısıyla belli bir saatten sonra cam şişe ile caddede yürünmemektedir. Cam şişe kullanımının yasaklanmış olduğu caddede alkollü ve alkolsüz içecekler plastik bardaklarda içilmektedir.

Hamburg merkezindeki belediye binasından 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan caz barı Cotton Bar, klasik caz şarkıları, uygun fiyatları ile akşamı geçirmek için ideal bir mekandır.

Müzikal sevenler, Stresemansstr’daki The Phantom of the Opera (Operadaki Hayalet) gösteri salonundaki gösterilerden birini izleyebilirler. Kendinizi ritmine kaptırdığınız müzikler, kaliteli bir zaman yaşamanızı sağlayacaktır.

Cascadas'da her akşam Soul, Jazz, Latin, Blues ve daha pek çok müzik çalınmaktadır. Jungfernstieg ile Binnenalster'in yakınında bulunan merkez istasyon arasında ki Cascadas Bar, keyifli bir gece geçirmek isteyenler için değerlendirebilecekleri bir tercihtir. Salı ile cumartesi günleri Cascadas'da küçük gruplar müzik yapmaktadır. Müzisyenler hakkında güncel bilgiler ve başlama saatleri Internet sitesinde her zaman bulunabilir. Cascadas soğuk içecekler ve küçük atıştırmalıklar içeren bir bardır. Ayrıca barda konser veya parti şeklinde özel etkinlikler de düzenlenmektedir; Ancak bu etkinliklere giriş ücretlidir. Cumartesi günleri, 15.00-18.00 saatleri, barda, çocukların ve gençlerin performans sergilediği müzik kafeteryası saatidir.

Neustadt bölgesinde bulunan Jupi Bar’da, içilen içeceklerin fiyatını konuklar belirlemektedir. Buna, bağış anlamına gelen ‘donation’ denmektedir. Jupi Bar, haftanın her günü açıktır. Bu barda konserlere, film gecelerine katılabilir veya her gün farklı tarzda bir DJ performansı dinleyebilirsiniz. Burada gerçekleşen konserler için herhangi bir ücret ödenmemektedir. ​Buddy's ise Hamburg'daki çok yönlü parti barlarından biridir.

Hamburg Festivaller


 

Hamburg festivaller konusunda da gelişmiş bir şehirdir. Şehirde, yılda üç kez yapılan Dom Festivali gerçekleştirilmektedir. Bu festival Mart, Ağustos ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Ayrıca şehir büyük fuarların gerçekleştiği önemli bir Alman kentidir.

Mayıs ayı başında yapılan Japon Kiraz Çiçeği Festivali'ne katılabilir Ağustos ay başındaki Uluslararası Havai Fişek Gösterisi'ne denk gelebilirsiniz.

Hamburg Faydalı Bilgiler

 • Ülke Kodu: +49
 • Ambulans: 112
 • İtfaiye: 112
 • Polis: 110
 • Alman Türk Büyükelçiliği: +49 69 713 773
 • Hamburg Havaalanı: +49 (40) 50 75-0

Hamburg Türkiye Dış Temsilcilikleri

T.C. Hamburg Başkonsolosluğu

Adres: TESDORPFSTR.18, 20148 HAMBURG
Telefon: 00 49-40 44 80 33-0
Faks: 00 49-40 44 52 58
[email protected] 
http://www.hamburg.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Hamburg ve Schleswig Holstein Eyaletleri

Hamburg Para Birimi

Almanya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi para birimi Euro'dur. 

Hamburg Resmi Dili

Almanya’nın resmi dili Almanca olmakla beraber farklı bölgelerde farklı Alman ağızları konuşulmaktadır. Yine de Almanca bilen herkes ağız farklılıklarına rağmen rahatça anlaşabilmektedir. Ayrıca İngilizce öğrenimine önem verilen ülkede okullarda İngilizce öğretilir ve İngilizce oldukça yaygındır. Hayat kurtaran bazı cümleler:

 • Merhaba: Guten Tag
 • Bana yardım edebilir misiniz?: Können Sie mir helfen?
 • İngilizce konuşabiliyor musunuz?: Sprechen Sie Englisch?
 • Bilmiyorum: Ich weiß es nicht
 • Teşekkürler: Danke

Hamburg Saat Farkı

Türkiye ve Almanya arasında 1 saatlik bir fark bulunmaktadır. Almanya saati Türkiye saatine göre bir saat geridir. 

Hamburg Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl-1 Ocak
 • Dini Bayram (Drei Königsfest)-6 Ocak (1, 2, 14)
 • Dini Bayram (Karfreitag)- 2 Nisan
 • Dini Bayram (Ostern)- 4-5 Nisan
 • İşçi Bayramı-1 Mayıs
 • Dini Bayram (Christi Himmelfahrt)- 13 Mayıs
 • Dini Bayram (Pfingsten)- 23-24 Mayıs
 • Dini Bayram (Corpus Christi)- 6 Haziran (1, 2, 7, 10, 11, 12, 13, 16)
 • Dini Bayram (Maria Himmelfahrt)- 15 Ağustos (2, 13)
 • Almanya'nın Birleşmesi- 3 Ekim
 • Reformasyon Günü- 31 Ekim (4, 9, 13, 14, 16)
 • Azizler Günü- 1 Kasım
Devamını Oku

Hamburg Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1oC
  • Şub 1oC
  • Mar 4oC
  • Nis 7oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 9oC
  • Kas 5oC
  • Ara 2oC

Kısa Kısa

Ülke: Almanya
Nüfus: 1.734 milyon
Resmi Dili: Almanca
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Ilıman İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir?: 2-3 Gün
Big Mac Index:  3.93 $(Türkiye: 3.87$)