Google+

Arama formu

Hamburg

Almanya’nın en büyük ikinci şehri olan Hamburg; kültür, tarih, ticaret,...
Devamı oku
Almanya’nın en büyük limanı ve en büyük ikinci şehri olan Hamburg,...
Devamı oku
Ülke Kodu: +49 Ambulans: 112 İtfaiye: 112 Polis: 110 Alman Türk...
Devamı oku
Yeni Yıl-1 Ocak Dini Bayram (Drei Königsfest)-6 Ocak (1, 2, 14)...
Devamı oku
  Hamburg festivaller konusunda da gelişmiş bir şehirdir. Şehirde,...
Devamı oku
hamburg.de Birçok alışveriş merkezi ve alışveriş yapabileceğiniz caddesi...
Devamı oku
  Liman kasabaları, kıyıya gelen ve iyi vakit geçiren gezginler ve...
Devamı oku
  Almanya’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Hamburg’da 4000 adet...
Devamı oku
Hamburg gezilecek yerler listesindeki tüm gezi noktaları Gotik mimarinin...
Devamı oku
  Hamburg, şehir içi ulaşımı da gelişmiş bir şehirdir. Otobüsle,...
Devamı oku
İstanbul’dan Hamburg’a havayolu şirketlerinin her gün direkt uçuşları...
Devamı oku
  Almanya, ılıman iklim tipine sahip bir ülkedir. Şehirde en soğuk...
Devamı oku
T.C. Hamburg Başkonsolosluğu Adres: TESDORPFSTR.18, 20148 HAMBURGTelefon: ...
Devamı oku
Türkiye ve Almanya arasında 1 saatlik bir fark bulunmaktadır. Almanya...
Devamı oku
Almanya’nın resmi dili Almanca olmakla beraber farklı bölgelerde farklı...
Devamı oku
Almanya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi para birimi Euro'dur. 
Devamı oku
Elbe, Alster ve Bille nehirlerinin kesişim bölgesinde kurulan Hamburg...
Devamı oku
  Almanya’nın Berlin’den sonraki en kalabalık şehri olan Hamburg;...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 1℃
Şub 1℃
Mar 4℃
Nis 7℃
May 12℃
Haz 15℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 13℃
Eki 9℃
Kas 5℃
Ara 2℃
Kısa Kısa...
Ülke: Almanya / Nüfus: 1.734 milyon / Resmi Dili: Almanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir?: 2-3 Gün / Big Mac Index:  3.93 $(Türkiye: 3.87$) /  

Hamburg Hakkında Bilinmesi Gerkenler


 

Almanya’nın Berlin’den sonraki en kalabalık şehri olan Hamburg; Avrupa’nın en büyük ikinci limanına sahiptir. Bir kanal şehri olan Hamburg 1200 yıllık tarihi bir geçmişe sahiptir, nüfusu ise 1 milyon 900 bin civarındadır. Kanallarla birbirine bağlanmış olan şehir uzun yıllar boyunca Orta ve Kuzey Avrupa ticaretini dünyaya ulaştıran bir kapı görevi görmüş ayrıca deniz taşımacılığında da ileri seviyelere ulaşmıştır.

Bu yönlerinden dolayı II. Dünya Savaşı’nda karşıt güçler tarafından hedef nokta olarak belirlenen Hamburg bombalar altında yerle bir edilmiştir. Savaş sonrası bazı tarihi yapılar aslına uygun olarak yeniden inşa edilse de şehir için  “savaşın ardından yeniden kuruldu”  denilmektedir. Günümüzde ise modern ve gelişmiş bir Avrupa şehri olan Hamburg; Avrupa’nın en fazla köprüye sahip olan yerleşim bölgesidir. Şehirde 2302 tane köprü vardır. 

Resmi dili Almanca olan Hamburg'da İngilizce yaygın olarak öğretilmektedir. ​Hamburg'u ziyaret etmek için en uygun zamanMayıs ile Eylül ayları arasıdır. Bu aylar şehri ziyaret için en ideal sıcaklığın sürdüğü zamanlardır. Şehri bu zaman dilimlerinde ziyaret etmek isterseniz konaklama ve uçak bileti rezervasyonlarınızı bir iki ay öncesinden almanız yararınıza olacaktır. Şehirde konaklama için her bütçeye uygun farklı seçenekler mevcuttur. Lüks villalarda konaklamak isteyenler Harvestehude'u tercih ederken, genç nüfusun yoğunlukta olduğu bir bölgede konaklamak isteyenlerin tercihi Rotherbaum olmalıdır. St. Georg ise konaklamak için şehrin en özgürlükçü bölgesidir. 

Gece hayatı oldukça renkli olan Hamburg'da St. Pauli eğlencenin merkezini oluşturmaktadır. ​Reeperbahn Mahallesi bu bölgenin Red Light District'idir. Şehirde, rock, jazz, blues, müzikal türlerde birçok club, pub ve barlar bulunmaktadır. Et ve balık ağırlıklı olan Hamburg mutfağının ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen yemekleri arasında, domuz pastırmalı yeşil fasulye ve yılan balığı çorbası bulunmaktadır. Şehirde Türk mutfağına ait bir çok restorant da mevcuttur.

Tanıtıcı Video:

 

 

 

Hamburg Nerededir?

Elbe, Alster ve Bille nehirlerinin kesişim bölgesinde kurulan Hamburg ülkesinin kuzeyinde yer almaktadır. Kuzey ve Baltık denizlerini birbirinde ayıran Jutland Yarımadası’nın ise güney ucundadır. 

Hamburg Gezilecek Yerler

Hamburg gezilecek yerler listesindeki tüm gezi noktaları Gotik mimarinin en güzel örneklerini taşır. Müzeleri, tabiat parkları, her biri tarihi eser görünümlü binaları ve limanıyla Hamburg gezilecek yerlerin herbiri sizi tarihte yolculuğa çıkarır.
 

Hamburg City Hall

Hamburg City Hall

Hamburg Belediye Sarayı, eski belediye binasının 1842 yılındaki yangında tahrip edilmesinin ardından, 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. Belediyenin baş tasarımcısı altı diğer mimarın da desteğiyle Martin Haller'dir.

Daha erken bitmesi planlanmış olsa da, Hamburg Belediyesinin inşası 1886'da başladı ve 11 yıl sonra 1897'de tamamlandı. 26 Ekim 1897'de Birinci Belediye Başkanı Dr. Johannes Versmann, resmi bir törenle belediyeyi açtı. Hamburg, Bremen ve Berlin ile birlikte Almanya'nın üç eyalet devletinden biridir. Bu nedenle Hamburg Belediye Sarayı sadece bir belediye değil aynı zamanda yerel parlamentonun da koltuğu sayılmaktadır.

Hamburg Belediye Binası salonlarının mimari tarzı, tipik bir neo-rönesans yapısını andırmaktadır. Bugün Hamburg'un tamamen korunmuş az sayıdaki binalarından biridir ve bölgede eşsiz bir yapıya sahiptir. Ana balkonun üstünde, ziyaretçiler altın yazılmış bir dizi metin mevcuttur. Latince olan bu cümlede; "Soyumuzdan gelenler, yaşlılarımız tarafından kazanılan özgürlüğü korumak için çaba harcamalıdır" yazmaktadır.

Hamburg Belediye Binası kendisi oldukça büyüktür. Toplam 647 oda, 17.000 m2'lik bir alana bölünmüştür. 647. oda aslında bir belgenin bir dolabın altına düşmesiyle, 1971'de kazara keşfedilmiştir. Bu nedenle belediye binasının henüz keşfedilmemiş başka odaları da olabileceği düşünülmektedir.

Bugün, Hamburg Belediye binası, sadece parlamento için değil, aynı zamanda halka açık konser ve sergiler için de kullanılmaktadır. Yine aynı şekilde, resmi sunumlar ve üst düzey yetkililerle yapılan toplantılar için kullanılmaktadır.
 

Hambur şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz All you need - Room, Großes helles Zimmer + eigenes Bad, Wohlfühl-Zimmer mit Balkon güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Gastehaus HH- Winterhude, LOFT-ATELIER, JB Whirlpool Suite Hamburg. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz THE MADISON Hotel Hamburg, Apartments A7, Apartment Hotel am Sand gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Schönes Stadthaus, MAC City Hostel, a&o Hamburg Reeperbahn tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Hamburg aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

St. Michael Kilisesi

St. Michael Kilisesi

Hamburg’u panaromik olarak izleyebileceğiniz bir yer olan St. Michael Kilisesi, şehrin en önemli tarihi yapılarından biridir. Barok tarzda inşa edilmiş kilise, şehirdeki en büyük Lutheran Kilisesi’dir. 1625 yılında inşa edilen kilise, yıllar içinde yıkılınca yeniden restore edilmiştir. Sonrasında İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefiklerin bombaları sebebiyle tahrip olmuş ve savaş sonrasında aslına sadık kalınarak yeniden restore edilmiştir.

Elbe nehri üzerinde seyahat eden tekneler için önemli bir yer işlevi gördüğü için dünyanın en uzun deniz fenerlerinden biri olarak görülmektedir. Ayrıca kilisenin içerisinde, birçok müzisyen yetiştirdiği ünlü bir korosu vardır. Kilisede Mayıs ayından Eylül sonuna kadar her pazar barış ve sevgiye ithaf edilen gece yarısı konserleri düzenlenmektedir. Kilise kulesinin yüksekliği 132 metre olmakla birlikte, ziyaretçiler ancak 106 metredeki platforma kadar çıkabilmektedir.

Kilisenin kulesinden neredeyse tüm Hamburg kuş bakışı görülebilmektedir. Hamburg’u gezmeye zamanınız yoksa kuleye çıkıp Hamburg hakkında fikir sahibi olmak için ideal bir tercihtir. Şehir merkezinin 360° panoramik görünümü ile, HafenCity ve Speicherstadt limanı, Reeperbahn ve DOM, Köhlbrandbrücke, Alster, arenalar ve havaalanı gün boyunca rahatlıkla görülebilmektedir. Ancak St. Michaelis kilisesinden gece manzarasını deneyimleminizi özellikle tavsiye ederiz.

Ziyaret saatleri;
Mayıs - Ekim: her gün saat 09.00 - 18.00 (son kabul: saat 17.30)
Kasım - Nisan: her gün 10.00 - 18.00 (son giriş: 17.30)
 
Kilise etkinlikler sırasında ziyaret edilememektedir. Giriş ücreti 2017 fiyatlarıyla 12 Euro’dur.
 

Jungfernstieg

Jungfernstieg

Birçok yerli ve turist için şehir merkezinin kalbi: Jungfernstieg, Inner Alster ile çevredeki mağazalar ve turistik yerler arasındaki önemli bir bağlantı noktasıdır.

Yakın zamanda yenilenmiş olan Jungfernstieg, Hamburg sakinleri için tarihsel açıdan önemli bir rol oynamaktadır: Geçmişte aileler Pazar günleri evli olmayan kızlarını ("Jungfern")  en güzel kıyafetlerini giydirerek, dolaşmaları ve uygun bir eş bulmaları için buraya getirirlerdi. Göl kenarında olmak, Inner Alster'in keyfini çıkarmak için tercih edilebilecek önemli ve tarihi bu yerde şehrin sakinleri, -bu merkezin geçmişte aşıkların birbirini bulması için kullanılan bir merkez olması sebebiyle- halen ilk buluşmalarını genellikle burada yapmaktadır.

Jungfernstieg bugün de Almanlar özellikle Hamburglular için önemli bir ziyaret merkezidir. Hamburg’u ziyaret eden turistler de Jungfernstieg’ı genellikle “gezilecek yerler” listelerinde bulundururlar. Hamburg'un tipik alışveriş caddelerinden biri olmasa da Jungfernstieg, Hamburg'un en büyük alışveriş merkezlerine doğrudan erişim imkanı sağlamaktadır ve birçok banka, sanat galerisi ve üst düzey mağazaları bünyesinde barındırmaktadır. Jungfernstieg’in yakınlarında gezinti yaparken bu mağazalarda dolaşabilir ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Özellikle ünlü ve geleneksel Alsterhaus'da, küçük ama aynı zamanda rafine edilmiş ürünlerin bulunduğu dükkanlar mevcuttur. Buradaki daha büyük mağazalar ve dükkanlar, seçtikleri seçkiyle ziyaretçileri kendilerine çekmek için birbirleriyle yarışmaktadır. Göl manzarasına karşı kahvenizi yudumlayabilir veya günün sonunda Jungfernstieg’in meşhur dondurmacılarından birinde dondurma yiyebilirsiniz. Jungfernstieg aynı zamanda yıl boyunca çeşitli etkinlikler için kullanılır.

Diğer Gezilmesi Gereken Yerler;

 • Hamburg Limanı
 • Miniatur Wunderland
 • Blankenese
 • Fish Market Balık Pazarı
 • Schmidts Tivoli Theater
 • Binnenalster
 • Rathausmarkt

Hamburg gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, detaylı gezi rehberi için tıklayınız.

 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Hamburg Para Birimi

Almanya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi para birimi Euro'dur. 

Hamburg Resmi Dili

Almanya’nın resmi dili Almanca olmakla beraber farklı bölgelerde farklı Alman ağızları konuşulmaktadır. Yine de Almanca bilen herkes ağız farklılıklarına rağmen rahatça anlaşabilmektedir. Ayrıca İngilizce öğrenimine önem verilen ülkede okullarda İngilizce öğretilir ve İngilizce oldukça yaygındır. Hayat kurtaran bazı cümleler:

 • Merhaba: Guten Tag
 • Bana yardım edebilir misiniz?: Können Sie mir helfen?
 • İngilizce konuşabiliyor musunuz?: Sprechen Sie Englisch?
 • Bilmiyorum: Ich weiß es nicht
 • Teşekkürler: Danke

Hamburg Saat Farkı

Türkiye ve Almanya arasında 1 saatlik bir fark bulunmaktadır. Almanya saati Türkiye saatine göre bir saat geridir. 

Hamburg'da Nerede Kalınır?

Almanya’nın en büyük limanı ve en büyük ikinci şehri olan Hamburg, ticari ve kültürel açıdan çok önemli bir şehirdir. Harika manzaralara sahip bu şehir yeşilin ve mavinin birleşimidir. Kültür ve sanat merkezleri, tarihî eserleri, şık restoranları, alışveriş olanakları ve canlı şehir hayatıyla dikkat çeken bu güzel şehirde kalacağınız otel de çok önemlidir. Hamburg’da çok sayıda otel bulunur, bu yüzden aradığınız kriterde oteli bulmakta zorlanmazsınız. Aynı zamanda oteller çok geniş fiyat aralıklarında hizmet verir. Hamburg’un güzel otellerinde rahat bir tatil geçirmeniz hiç zor olmayacaktır.


Hamburg'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Hamburg otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Hamburg Otelleri

Almanya’nın en büyük ikinci şehri olan Hamburg; kültür, tarih, ticaret, turizm, bilim, eğitim gibi alanlarda çok önemli bir yere sahiptir. Tarihi oldukça eskiye dayanan bu şehir; farklı akımların izini taşıyan mimarî eserlere ve kiliseler, tiyatrolar, müzeler, festivaller, parklar ve bahçelere ev sahipliği yapar. Bunun yanısıra yerel yemekleri ile de çok ünlü olan Hamburg, harika manzaraya sahip bir liman şehridir. Gece hayatı da oldukça renkli olan Hamburg’da asla sıkılmayacağınızdan emin olabilirsiniz.


Hamburg Otelleri
 

Farklı bütçelere ve kriterlere uygun çok sayıda otel bulunan Hamburg’da, butik otellerden hostellere kadar çeşitli otellerde kalabilir ve bu güzel şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir otel bulabilmeniz için bu rehbere göz atabilirsiniz. Aynı zamanda erken rezervasyon imkânıyla daha uygun fiyatlara konaklayabileceğinizi unutmayın. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Hamburg otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Hamburg Türkiye Dış Temsilcilikleri

T.C. Hamburg Başkonsolosluğu

Adres: TESDORPFSTR.18, 20148 HAMBURG
Telefon: 00 49-40 44 80 33-0
Faks: 00 49-40 44 52 58
konsulat.hamburg@mfa.gov.tr 
http://www.hamburg.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Hamburg ve Schleswig Holstein Eyaletleri

Hamburg'a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Hamburg’a havayolu şirketlerinin her gün direkt uçuşları bulunmaktadır. 3 saat 20 dakika gibi bir yolculuk süresi ardından şehre ulaşıyorsunuz.
 

Hamburg şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Hamburg'a Ne Zaman Gidilir?


 

Almanya, ılıman iklim tipine sahip bir ülkedir. Şehirde en soğuk dönem Aralık - Şubat dönemidir. Hava sıcaklığı -2 ile 4 derece arasında değimektedir. En yüksek sıcaklıklar ise Temmuz ve Ağustos aylarında görülmektedir. Bu dönemde gündüz sıcaklığı 22 derece civarındadır.

Hamburg'u ziyaret etmek için en uygun zaman, Mayıs ile Eylül ayları arasıdır. Bu aylar şehri ziyaret için en ideal sıcaklığın havanın sürdüğü zamanlardır. Bu dönemler aynı zamanda oda fiyatlarının yüksek olduğu, uçuşların en sık yapıldığı ve turist sayısının en arttığı dönemdir. Hamburg’u yılın bu dönemi ziyaret etmek isterseniz, indirim fırsatları için seyahatinizden en az iki veya üç ay önce otelinizi ayırtmanızı öneririz. Bu dönemde hava otalama 15-21 derecedir.

Daha az kalabalık ve potansiyel olarak daha düşük otel fiyatları için sonbaharda ziyaret etmenizi öneririz. Bu aylarda ortalama olarak 10-16 dereceyi göstermektedir.
 

Hamburg Şehir İçi Ulaşım


 

Hamburg, şehir içi ulaşımı da gelişmiş bir şehirdir. Otobüsle, metroyla, banliyö trenlerle ve taksiyle şehir içi seyahat edebilirsiniz. 

Metro
Şehir merkezinden metroyla şehrin kuzeyine ve doğusuna gidilebilmektedir. Hamburg'da üç adet hat vardır. Sarı renkli U3 hattı şehir içinde ring seferleri yapmaktadır.. Kımızı renkli U2 hattı şehrin kuzeyine ve doğusuna gitmektedir. Mavi renkli U1 hattı ise şehrin kuzeydoğusundan güneyine hizmet sağlamaktadır. 

Banliyö
Şehir merkezinden trenle her yöne gidilebilmektedir. Tren seferleri sabah 05:00 ile gece 01:00 arasında devam eder. Fakat merkezden uzak yerlerde seferler 23:00 itibariyle bitmektedir. Tren biletleri istasyonlardan alınmaktadır.

Otobüs
Şehirde tüm gün yolcu taşıyan otobüsler tüm gece de çalışmaya devam etmektedirler. 5 dakikada bir belediye binasının oradaki Rathausmarkt’tan kalkan otobüsler, son durak olarak yine oraya gelmektedir. Gece hizmet veren otobüslerin adı Nachtbus'dur. Yarım saatte bir gelen bu otobüsler ile sehrin kırsal bölgelerine dahi gece gidilebilmektedir. ,Ayrıca şehirde 600 tane otobüs güzergahı vardır. Bunlardan bazıları metro ve trenlerle bağlantılı olarak çalışmaktadır.

Feribot
6 limana giden feribotlar Elbe Nehri üzerinde yolcu taşımacılığı yapmaktadır.

Taksi 
Beyaz renkli taksiler Hamburg’da 24 saat hizmet sağlamaktadır. Şehir merkezindeki bir yolculuk için ortalama 6-12 Euro arası bir meblağ ile yolculuk yapabiliyorken havaalanından 20-25 Euro vererek merkeze gelinebilmektedir. Ayrıca taksi ücreti çoğu takside kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Bisiklet
Şehri gezerken birçok bisikletli görebileceğiniz bir yer olan Hamburg’da bisiklet kiralayabilir ve yolculuk yapabilirsiniz. Yağmur yağmadığı takdirde rahatça gezi imkânı sunan bisikletler, yaya kaldırımı üzerinde kırmızı çizgiyle ayrılmış bisiklet yolunda tehlikesiz bir şekilde sürülebilmektedir.
Bisiklet kiralamak için 80 ayrı noktada bulunan istasyonlar bulunmaktadır.
 
**Şehirde toplu taşıma araçları ve müzelerde geçen Hamburg Kart mevcuttur. Bu kartı bilet ofislerinden ya da otobüs şoförlerinden temin ederek daha kolay ulaşım imkanına sahip olabilirsiniz.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
Havaalanı şehir merkezinden 11 km uzaktadır. Bu yol, otobüsle, taksiyle ya da trenle gidilebilmektedir. Havaalanından şehir merkezine gidiş yarım saat sürmektedir. Trenle ise havaalanından yarım saat süren ve Ohlsdorf durağına kadar giden S1 trenine binebilir ve buradan U1 hattına aktarma yaparak Farmsen istasyonuna gidebilirsiniz. Otobüsle gitmek isteyenler havaalanından Route 606 numaralı otobüse binebilir ve Rathausmarkt durağında inebilirler.

Hamburg Mutfağı


 

Almanya’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Hamburg’da 4000 adet restoran bulunmaktadır. Buradaki restoranlar arasında Alman geleneksel tatlarıyla yoluna devam eden yerler olduğu gibi genellikle en üst standartlarda hizmet veren dünya mutfaklarına ait şık ve yaratıcı işletmeler de mevcuttur. Şehirde Türklerin işlettiği mekanlar da bulunmaktadır. Damak tadınıza uygun yiyeceklerle karnınızı doyurmak istiyorsanız bunlardan birini de tercih edebilirsiniz. Muftakta genel olarak et ve balık türü daha baskındır. Alman yemeklerini tercih etmek de sosis, domuz eti ve tavuk ilk sırayı alır. Imbiss olarak adlandırılan kızartılmış patates atıştırmalık olarak tüketilen alternatiflerin başında gelmektedir. Almanların geleneksel yemekleri arasında Birnen Bohnen und Speck (domuz pastırmalı yeşil fasulye), Aalsupp (yılan balığı çorbası) tercih edebileceğiniz yemekler arasındadır.

Şehirde şık gurme restoranları olduğu gibi Alster ve Elbe nehirleri boyunca sıralanmış hoş manzaralı restoran ve eğlence mekanlarından birinde de yemeğinizi rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Ayrıca şehirde pazar günleri kurulan Fischmarkt adında bir balık pazarı mevcuttur. Sabahın 5’inde açılan balık pazarı şehrin en önemli turistik merkezlerinden biridir. Çok kalabalık bir yer olan Pazar; taze balıklarını yemeye gelen insanların, meyve-sebze tezgahlarının, olduğu büyük bir yerdir. Saat 10’da toplanan pazar için insanlar erkenden kalkar, kahvaltılarını balık ekmek ve bira eşliğinde burada yaparlar. Ayrıca yine sabah 5’te çalmaya başlayan canlı müzik grupları pazar toplanana kadar gelenlere müzik şöleni yaşatmaya devam ederler. Tatilinize denk gelen bir pazar günü bu deneyimi yaşamak için Fischmarkt’a gidebilir ve canlı müzik eşliğinde kahvaltınızı burada  yapabilirsiniz. 

Restoran Önerisi:

Le Canard Nouveau - Elbchausse bölgesindeki restoranın menüsünde Türk ve Uzak Doğu yemeklerini aynı anda görmek mümkündür. Restoranda daha çok bu iki mutfağa ait yemekler yapılmaktadır. Nehir kıyısındaki işletmenin muhteşem manzarasında bu çok tanıdık lezzetleri keyfini çıkararak yiyebilir yanında Almanların vazgeçilmezi olan biranızı yudumlayabilirsiniz.

Bahşiş: Almanya’da bahşiş vermek geleneğin dışında neredeyse zorunluluk haline gelmiştir. Hizmet kalitesinden memnun kalındığını belirtmek için servis personeline az da olsa bahşiş bırakmak gerekmektedir.

Hamburg Gece Hayatı


 

Liman kasabaları, kıyıya gelen ve iyi vakit geçiren gezginler ve denizciler sayesinde gece hayatı ile eş anlamlı olmuştur. Hamburg’da da gece hayatı, şehrin önemli kültürel unsurlarından biridir. Almanya’nın en renkli gece hayatına sahip şehirlerinden biri olan Hamburg’da gece hayatının merkezi Saint Pauli’dir. Bu bölgede, Altona ve Neustadt Caddeleri üzerinde bulunan sokaklardaki barlar ve gece kulüplerinden birinde akşamınızı geçirebilirsiniz. Ayrıca Reeperbahn Mahallesi şehrin Red Light District’i olarak tabir edilen semtidir. Reeperbahn'ın kuzeyinde, gün boyunca sanat galerileri ve kafeler olsa da Akşamları Reeperbahn'ın güneyindeki barlar yerli halkla dolmaktadır. Bu bölgede mekanlar genellikle gece saat 1 ile 3 arasında dolmaktadır. Eğer siz de kalabalığa ayak uydurmak, buradaki mekanları en kalabalık olduğu zamanda ziyaret etmek istiyorsanız bu saatleri tercih edebilirsiniz.

Schanzenviertel District ise gece hayatının aktığı bir başka bölgedir. Grossneumarkt Caddesi ve Lange Reihe sokakta da barlar ve publar bulunmaktadır.

Dünyaca ünlü müzik gruplarından biri olan The Beatles, ünlerine kavuşmalarını sağlayan ilk performanslarını St. Pauli’deki barlarda sergilemişlerdir. Bu nedenle St. Pauli’de The Beatles’ın heykeli bulunmaktadır. Şehrin genç sokak müzisyenleri bu heykel önünde müzik yapmaktadır. St. Pauli’deki bu meydanı gezebilirsiniz.

Reeperbahn Caddesi’nde güvenlik açısından silah taşımak yasaklanmıştır ve cadde polis tarafından sıkı denetim altında tutulmaktadır. Ayrıca tedbir dolayısıyla belli bir saatten sonra cam şişe ile caddede yürünmemektedir. Cam şişe kullanımının yasaklanmış olduğu caddede alkollü ve alkolsüz içecekler plastik bardaklarda içilmektedir.

Hamburg merkezindeki belediye binasından 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan caz barı Cotton Bar, klasik caz şarkıları, uygun fiyatları ile akşamı geçirmek için ideal bir mekandır.

Müzikal sevenler, Stresemansstr’daki The Phantom of the Opera (Operadaki Hayalet) gösteri salonundaki gösterilerden birini izleyebilirler. Kendinizi ritmine kaptırdığınız müzikler, kaliteli bir zaman yaşamanızı sağlayacaktır.

Cascadas'da her akşam Soul, Jazz, Latin, Blues ve daha pek çok müzik çalınmaktadır. Jungfernstieg ile Binnenalster'in yakınında bulunan merkez istasyon arasında ki Cascadas Bar, keyifli bir gece geçirmek isteyenler için değerlendirebilecekleri bir tercihtir. Salı ile cumartesi günleri Cascadas'da küçük gruplar müzik yapmaktadır. Müzisyenler hakkında güncel bilgiler ve başlama saatleri Internet sitesinde her zaman bulunabilir. Cascadas soğuk içecekler ve küçük atıştırmalıklar içeren bir bardır. Ayrıca barda konser veya parti şeklinde özel etkinlikler de düzenlenmektedir; Ancak bu etkinliklere giriş ücretlidir. Cumartesi günleri, 15.00-18.00 saatleri, barda, çocukların ve gençlerin performans sergilediği müzik kafeteryası saatidir.

Neustadt bölgesinde bulunan Jupi Bar’da, içilen içeceklerin fiyatını konuklar belirlemektedir. Buna, bağış anlamına gelen ‘donation’ denmektedir. Jupi Bar, haftanın her günü açıktır. Bu barda konserlere, film gecelerine katılabilir veya her gün farklı tarzda bir DJ performansı dinleyebilirsiniz. Burada gerçekleşen konserler için herhangi bir ücret ödenmemektedir. ​Buddy's ise Hamburg'daki çok yönlü parti barlarından biridir.

Hamburg Festivaller


 

Hamburg festivaller konusunda da gelişmiş bir şehirdir. Şehirde, yılda üç kez yapılan Dom Festivali gerçekleştirilmektedir. Bu festival Mart, Ağustos ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Ayrıca şehir büyük fuarların gerçekleştiği önemli bir Alman kentidir.

Mayıs ayı başında yapılan Japon Kiraz Çiçeği Festivali'ne katılabilir Ağustos ay başındaki Uluslararası Havai Fişek Gösterisi'ne denk gelebilirsiniz.

Hamburg Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl-1 Ocak
 • Dini Bayram (Drei Königsfest)-6 Ocak (1, 2, 14)
 • Dini Bayram (Karfreitag)- 2 Nisan
 • Dini Bayram (Ostern)- 4-5 Nisan
 • İşçi Bayramı-1 Mayıs
 • Dini Bayram (Christi Himmelfahrt)- 13 Mayıs
 • Dini Bayram (Pfingsten)- 23-24 Mayıs
 • Dini Bayram (Corpus Christi)- 6 Haziran (1, 2, 7, 10, 11, 12, 13, 16)
 • Dini Bayram (Maria Himmelfahrt)- 15 Ağustos (2, 13)
 • Almanya'nın Birleşmesi- 3 Ekim
 • Reformasyon Günü- 31 Ekim (4, 9, 13, 14, 16)
 • Azizler Günü- 1 Kasım
 • Dini Bayram (Christmas)- 24-25 Aralık

Hamburg Faydalı Bilgiler

 • Ülke Kodu: +49
 • Ambulans: 112
 • İtfaiye: 112
 • Polis: 110
 • Alman Türk Büyükelçiliği: +49 69 713 773
 • Hamburg Havaalanı: +49 (40) 50 75-0