Hamburg Gezilecek Yerler

Hamburg gezilecek yerler listesindeki tüm gezi noktaları Gotik mimarinin en güzel örneklerini taşır. Müzeleri, tabiat parkları, her biri tarihi eser görünümlü binaları ve limanıyla Hamburg gezilecek yerlerin herbiri sizi tarihte yolculuğa çıkarır.
 

Hamburg City Hall

Hamburg Gezilecek Yerler

Hamburg Belediye Sarayı, eski belediye binasının 1842 yılındaki yangında tahrip edilmesinin ardından, 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. Belediyenin baş tasarımcısı altı diğer mimarın da desteğiyle Martin Haller'dir.

Daha erken bitmesi planlanmış olsa da, Hamburg Belediyesinin inşası 1886'da başladı ve 11 yıl sonra 1897'de tamamlandı. 26 Ekim 1897'de Birinci Belediye Başkanı Dr. Johannes Versmann, resmi bir törenle belediyeyi açtı. Hamburg, Bremen ve Berlin ile birlikte Almanya'nın üç eyalet devletinden biridir. Bu nedenle Hamburg Belediye Sarayı sadece bir belediye değil aynı zamanda yerel parlamentonun da koltuğu sayılmaktadır.

Hamburg Belediye Binası salonlarının mimari tarzı, tipik bir neo-rönesans yapısını andırmaktadır. Bugün Hamburg'un tamamen korunmuş az sayıdaki binalarından biridir ve bölgede eşsiz bir yapıya sahiptir. Ana balkonun üstünde, ziyaretçiler altın yazılmış bir dizi metin mevcuttur. Latince olan bu cümlede; "Soyumuzdan gelenler, yaşlılarımız tarafından kazanılan özgürlüğü korumak için çaba harcamalıdır" yazmaktadır.

Hamburg Belediye Binası kendisi oldukça büyüktür. Toplam 647 oda, 17.000 m2'lik bir alana bölünmüştür. 647. oda aslında bir belgenin bir dolabın altına düşmesiyle, 1971'de kazara keşfedilmiştir. Bu nedenle belediye binasının henüz keşfedilmemiş başka odaları da olabileceği düşünülmektedir.

Bugün, Hamburg Belediye binası, sadece parlamento için değil, aynı zamanda halka açık konser ve sergiler için de kullanılmaktadır. Yine aynı şekilde, resmi sunumlar ve üst düzey yetkililerle yapılan toplantılar için kullanılmaktadır.
 

St. Michael Kilisesi

Hamburg Gezilecek Yerler-4

Hamburg’u panaromik olarak izleyebileceğiniz bir yer olan St. Michael Kilisesi, şehrin en önemli tarihi yapılarından biridir. Barok tarzda inşa edilmiş kilise, şehirdeki en büyük Lutheran Kilisesi’dir. 1625 yılında inşa edilen kilise, yıllar içinde yıkılınca yeniden restore edilmiştir. Sonrasında İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefiklerin bombaları sebebiyle tahrip olmuş ve savaş sonrasında aslına sadık kalınarak yeniden restore edilmiştir.

Elbe nehri üzerinde seyahat eden tekneler için önemli bir yer işlevi gördüğü için dünyanın en uzun deniz fenerlerinden biri olarak görülmektedir. Ayrıca kilisenin içerisinde, birçok müzisyen yetiştirdiği ünlü bir korosu vardır. Kilisede Mayıs ayından Eylül sonuna kadar her pazar barış ve sevgiye ithaf edilen gece yarısı konserleri düzenlenmektedir. Kilise kulesinin yüksekliği 132 metre olmakla birlikte, ziyaretçiler ancak 106 metredeki platforma kadar çıkabilmektedir.

Kilisenin kulesinden neredeyse tüm Hamburg kuş bakışı görülebilmektedir. Hamburg’u gezmeye zamanınız yoksa kuleye çıkıp Hamburg hakkında fikir sahibi olmak için ideal bir tercihtir. Şehir merkezinin 360° panoramik görünümü ile, HafenCity ve Speicherstadt limanı, Reeperbahn ve DOM, Köhlbrandbrücke, Alster, arenalar ve havaalanı gün boyunca rahatlıkla görülebilmektedir. Ancak St. Michaelis kilisesinden gece manzarasını deneyimleminizi özellikle tavsiye ederiz.

Ziyaret saatleri;
Mayıs - Ekim: her gün saat 09.00 - 18.00 (son kabul: saat 17.30)
Kasım - Nisan: her gün 10.00 - 18.00 (son giriş: 17.30)
 
Kilise etkinlikler sırasında ziyaret edilememektedir. Giriş ücreti 2017 fiyatlarıyla 12 Euro’dur.
 

Jungfernstieg

Hamburg Gezilecek Yerler-3

Birçok yerli ve turist için şehir merkezinin kalbi: Jungfernstieg, Inner Alster ile çevredeki mağazalar ve turistik yerler arasındaki önemli bir bağlantı noktasıdır.

Yakın zamanda yenilenmiş olan Jungfernstieg, Hamburg sakinleri için tarihsel açıdan önemli bir rol oynamaktadır: Geçmişte aileler Pazar günleri evli olmayan kızlarını ("Jungfern")  en güzel kıyafetlerini giydirerek, dolaşmaları ve uygun bir eş bulmaları için buraya getirirlerdi. Göl kenarında olmak, Inner Alster'in keyfini çıkarmak için tercih edilebilecek önemli ve tarihi bu yerde şehrin sakinleri, -bu merkezin geçmişte aşıkların birbirini bulması için kullanılan bir merkez olması sebebiyle- halen ilk buluşmalarını genellikle burada yapmaktadır.

Jungfernstieg bugün de Almanlar özellikle Hamburglular için önemli bir ziyaret merkezidir. Hamburg’u ziyaret eden turistler de Jungfernstieg’ı genellikle “gezilecek yerler” listelerinde bulundururlar. Hamburg'un tipik alışveriş caddelerinden biri olmasa da Jungfernstieg, Hamburg'un en büyük alışveriş merkezlerine doğrudan erişim imkanı sağlamaktadır ve birçok banka, sanat galerisi ve üst düzey mağazaları bünyesinde barındırmaktadır. Jungfernstieg’in yakınlarında gezinti yaparken bu mağazalarda dolaşabilir ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Özellikle ünlü ve geleneksel Alsterhaus'da, küçük ama aynı zamanda rafine edilmiş ürünlerin bulunduğu dükkanlar mevcuttur. Buradaki daha büyük mağazalar ve dükkanlar, seçtikleri seçkiyle ziyaretçileri kendilerine çekmek için birbirleriyle yarışmaktadır. Göl manzarasına karşı kahvenizi yudumlayabilir veya günün sonunda Jungfernstieg’in meşhur dondurmacılarından birinde dondurma yiyebilirsiniz. Jungfernstieg aynı zamanda yıl boyunca çeşitli etkinlikler için kullanılır.

Diğer Gezilmesi Gereken Yerler;

  • Hamburg Limanı
  • Miniatur Wunderland
  • Blankenese
  • Fish Market Balık Pazarı
  • Schmidts Tivoli Theater
  • Binnenalster
  • Rathausmarkt

Hamburg gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, detaylı gezi rehberi için tıklayınız.