Mannheim Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mannheim, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin Stuttgart ve Karlsruhe’dan sonraki en büyük üçüncü şehridir. Hessen, Rheinland-Pfalz ve Baden-Württemberg eyaletlerinin kesişim noktasında konumlanır.

Yaklaşık 300 bin nüfusu ile Mannheim, Baden-Württemberg eyaletinin Stuttgart ve Karlsruhe’dan sonraki en büyük üçüncü şehridir. Almanya’nın güneybatısında konumlanan Mannheim, ülkenin en büyük 20 metropol kentinden biridir. Ren ve Neckar nehirlerinin kesiştiği Yukarı Ren bölgesinde yer alır ve Ren-Neckar bölgesinin ekonomik ve kültürel merkezini oluşturur.

Izgara sistemli sokak planına sahip Mannheim, bilinen Alman şehirlerinden farklı bir görünüme sahiptir. Forbes dergisi Mannheim’i özgün ve yenilikçi olarak nitelemiş “Dünyanın En Özgün 15 Şehri” listesinde 11. sırada göstermiştir. Mannheim ayrıca, 2014 yılından bu yana UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nın bir üyesidir.

Dünyada gerçekleştirilen önemli buluşlardan bazıları Mannheim’da gerçekleştirilmiştir. Bunlardan birkaçı; 1817´de Karl Drais’in ilk gidonlu bisikleti, 1886´da Carl Benz’in ilk benzinli otomobili, 1921´de Heinrich Lanz’ın traktörü ve 1929 yılında Julius Hatry’in ilk roket uçağı icatlarıdır.

Tanıtıcı Video: