Stuttgart Nerededir?

Stuttgart, Almanya’nın en büyük altıncı şehridir. Baden-Württemberg eyaleti içerisinde bulunur. Neckar Nehri’nin kenarında Stuttgart Cauldron isimli vadide bulunur. Svabya Alpleri’ne ve Kara Orman’a 1 saatlik mesafededir.

Stuttgart’a Nasıl Gidilir?


Stuttgart’ta havalimanı bulunur. Türklerin yoğun olarak bulunduğu Avrupa şehirlerinden biri olması nedeni ile Türkiye’nin birçok şehrinden Stuttgart’a aktarmasız uçuşlar mevcuttur. Uçuş süresi 3 saat 30 dakikadır.
 

Stuttgart’a Ne Zaman Gidilir?

 
 

Almanya sınırları içerisinde bulunan Stuttgart’ta Okyanus İklimi özellikleri hakimdir. Almanya’nın diğer şehirlerine göre coğrafi konumu dolayısı ile daha ılıman iklim koşullarına sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 10 derecedir. Yağışlara ile senenin her dönemi rastlanır.

Yaz dönemi ortalama sıcaklık 26 derece civarındadır. En sıcak ay 27.6 derecelik sıcaklık ortalaması ile Temmuz ayıdır. Haziran en çok yağışın düştüğü aydır. Temmuz ayı da Haziran kadar olmasa da oldukça yağışlı geçer. Ağustos ise en kurak geçen aylar arasındadır. Ağustos hem ideal sıcaklık değerleri hem de az yağış ile Stuttgart’ı gezmek için en güzel zamanlardan biridir.

Kış dönemi ortalama sıcaklık 1 derece civarındadır. En soğuk geçen ay ortalama 0 derece sıcaklık ile Ocak ayıdır. Sıcaklıklar 0 derecenin altına çok sık düşmese de Stuttgart’ı kış aylarında ziyaret edeceklerin soğuk havaya karşı hazırlıklı olarak gelmesinde fayda var.

Stuttgart’ta ilkbahar Mart ayından Haziran ayına kadar sürmektedir. Mart ayında kışın etkileri görülmeye devam eder ve yılın en rüzgarlı ayıdır. Mayıs ise 17 derece sıcaklık ortalaması ile yazın habercisidir ancak bu ayda şehre bol miktarda yağış düşer. Sonbahar Eylül-Kasım arası sürer. Eylül ayı 18 derece sıcaklık ortalaması ve diğer aylara göre daha az yağış miktarı ile şehri ziyaret etmek için en ideal aylar arasındadır.
 

Stuttgart’ta Nerede Kalınır?

Stuttgart, ormanları, müzeleri ve dünyaca meşhur markalara ev sahibi olmasıyla bilinen Almanya’nın 6. büyük şehridir. Baden-Württemberg eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Zengin toprak yapısına sahip olan Stuttgart şehri, doğal güzelliği ile her mevsim dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Özellikle bahar aylarında gelindiğinde şehrin her yanını saran yeşil rengiyle ve cıvıl cıvıl sokakları ile daha bir renkli olmaktadır. Pahalı bir şehir olmasından dolayı çoğu Avrupa şehrine göre konaklamak daha masraflı gözükmektedir.Kış aylarında ziyaret ederseniz, süslenmiş sokakları, pazarları ile özellikle Noel zamanına denk getirmenizi tavsiye ederiz.Arabalara ilginiz varsa, dünyaca ünlü araba markalarına ev sahipliği yaptığından ve bu konuda müzelerinin de bulunmasından bu şehir sizin için daha ilgi çekici olacaktır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Stuttgart otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Stuttgart Otelleri

Stuttgart, görülmesi gereken birçok yeri olan, doğa ile iç içe yaşayan bir şehir. Özellikle bahar aylarında yeşilin şehri sardığı zamanda gidilmesi gereken bir şehirdir. Büyük tarihi parkların etrafında kurulan Almanya’nın 6. büyük şehri olmakla beraber pahalı şehirlerinden de birisidir ayrıca. Almanya ticaret alanı açısından önem taşımaktadır ve dünyaca ünlü markaların genel merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. 

Stuttgart, okyanus iklimi özelliklerini taşımaktadır bu yüzden de yılın her bir dönemi yağış görülebilmektedir. Yıllın hem en sıcak hem de az yağışlı dönemi olan ağustos ayında şehir rahatça gezilebilir. Kış aylarında seyahat etmek isterseniz, soğuk havalara karşı tedbirli gelmeniz önerilir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunun Stuttgart otelleri Rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Stuttgart Gezilecek Yerler


 

Almanya’nın en büyük altıncı şehri olan Stuttgart içerisinde her zevke hitap edecek turistik atraksiyonlar bulunmaktadır. Endüstri şehri olmasına rağmen tarihi dokusunu koruyabilmiş şehrin birçok kalesi, sarayı ve çeşitli tarihi binası bulunur. Tarih kokan yapıların arasına eklenmiş ilgi çekici modern binalar ise şehre farklı bir hava katarak sokaklarda yalnızca yürümeyi bile ilgi çekici hale getirmiştir. Bir tarafınızda 10. yüzyıldan kalma bir kale diğer tarafınızda mimaride modernizmin en belirgin özelliklerini taşıyan yepyeni binalar şehirde görülmeye değer bir zıtlık yaratır. Özellikle şehrin müzeleri bu konuda çok iddialıdır. Ancak yalnızca dış mimari ile değil Stuttgart müzeleri içerikleri ile de oldukça zengindir. Her Avrupa şehrinde karşınıza çıkamayacak otomobil müzeleri, sanat müzeleri ve daha birçok müze şehrin mutlaka görülmesi gereken atraksiyonları arasındadır.
 

Devamını Oku

Stuttgart’ta Festivaller

cannstadter-wasen-2072615_960_720.jpg
 

Stuttgart festivaller açısından oldukça zengin bir şehir. Yılın her dönemi küçük ya da büyük kapsamlı birçok festival düzenleniyor. Gastronomi alanından müziğe, filmden dans festivallerine şehrin her festivali görülmeye değer. Stuttgart seyahatinizi daha renkli ve neşeli bir hale getirmek isterseniz seyahat döneminizi şehrin en büyük festivallerine denk getirebilirsiniz.

Bahar Festivali (Spring Festival/Frühlingsfest), şehrin en popüler festivalidir. Avrupa’nın en büyük bahar festivali olarak kabul edilmektedir. Nisan ortasından Mayıs başına kadar devam eden festivalde dans, müzik, film gösterimleri gibi birçok etkinlik düzenlenir. Bunun haricinde geleneksel yiyecek ve içecek stantları da festivalin en keyifli yanlarından biridir. Festival Cannstatter Wasen’da gerçekleşir.

Avrupa’nın sıradan festivallerinin dışına çıkan Afrika Festival’i 2003 senesinden beri Temmuz ayının ikinci haftası gerçekleşir. Şehrin Heslach isimli bölgesinde gerçekleşen festivale dünyanın her yerinden katılımcılar gelmektedir. Canlı performanslar ve şarkı yarışmalarının yanında festival alanında kurulan alışveriş pazarları da oldukça keyiflidir. Ayrıca Afrika kültürüne özgü lezzetlerin satıldığı yemek stantlarını ziyaret etmeyi unutmayın.

Summer Festival of Cultures, her sene Temmuz ayında şehrin merkezi Marktplatz üzerinde gerçekleşir. Her yaştan ve ulustan katılımcıların katılımı ile gerçekleşen festival Stuttgart’ın en büyük sokak festivallerinden biridir.

Stuttgart’ın yalnızca 20 dakika uzağında Ostfildern’de gerçekleşen Flammende Sterne Festival bir havai fişek festivalidir. Aslında uluslararası havai fişek yarışmasının parçası olarak gerçekleşir. Yarışa İtalya’dan Brazilya’ya kadar birçok ülke katılır. Havai fişek gösterilerinin yanında canlı performanslar ve yemek stantları ile görülmeye değer bir festivaldir. Her sene Ağustos ayında gerçekleşir.

Üzüm bağları ile ünlü Stuttgart’ın en güzel festivallerinden biri Weindorf isimli şarap festivalidir. Şehir merkezinde; Marktplatz, Schillerplatz ve Kirchstrasse meydanlarında gerçekleşmektedir. Festival yaklaşık 40 senedir Ağustos sonu Eylül başı kutlanmaktadır.

Cannstatter Volksfest, yalnızca Baden-Württemberg bölgesinin değil tüm Avrupa’nın en büyük festivallerinden biridir. Neredeyse 200 senedir kutlanan festivale 4 milyona yakın hem Stuttgart’tan hem dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçiler gelmektedir. Festival Neckar Nehri’nin kenarındaki devasa alan Cannstatter Wasen üzerinde Eylül sonundan Ekim ortasına kadar olan dönemde gerçekleşir. Festival içerisinde lunapark denince akla gelen tüm eğlence aletlerinden müzik performanslarına, yemek stantlarından bit pazarlarına kadar birçok aktivite bulunur.

Stuttgart Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Üç Krallar (6 Ocak)

Paskalya Arifesi (14 Nisan)

Paskalya (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi (25 Mayıs)

Yortu Bayramı (15 Haziran)

Doğu ve Batı Almanya’nın Birleşmesi (3 Ekim)

Reformasyon Günü (31 Ekim)

Noel Bayramı (25-26 Aralık)

Stuttgart İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 110

Stuttgart Türkiye Dış Temsilcilikleri

Stuttgart Başkonsolosluğu

Görev Bölgesi: Baden-Württemberg Eyaleti Stuttgart ve Tübingen İdari Bölgeleri

Adres: Kernerplatz 7 70182 STUTTGART DEUTSCHLAND

Tel: 00 49-711 16 66 70

Faks: 00 49-711 262 21 02

e-Posta: [email protected]

Web: http://stuttgart.bk.mfa.gov.tr

Stuttgart Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde bulunan Stuttgart’ta resmi para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. 1 Euro yaklaşık 3.94 Türk Lirası’na denk gelmektedir.

Stuttgart Resmi Dili

Almanya sınırları içerisinde bulunan Stuttgart’ta resmi dil Almancadır. Şehirde İngilizce bilen sayısı oldukça fazladır. Özellikle turistik bölgelerde İngilizce bilen kişilere kolayca rastlayabilirsiniz.

Stuttgart Saat Farkı

Almanya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında bir saat zaman farkı bulunur. Stuttgart, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Stuttgart Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 1oC
  • Mar 5oC
  • Nis 7oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 9oC
  • Kas 3oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 604.300 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3