Google+

Arama formu

Stuttgart

Stuttgart, görülmesi gereken birçok yeri olan, doğa ile iç içe yaşayan...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Üç Krallar (6 Ocak) Paskalya Arifesi (14...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 110
Devamı oku
  Stuttgart, Almanya’nın güney şehirlerinden biridir. Almanya’nın en...
Devamı oku
  Almanya’nın en büyük altıncı şehri olan Stuttgart içerisinde her...
Devamı oku
    Almanya sınırları içerisinde bulunan Stuttgart’ta Okyanus İklimi...
Devamı oku
Stuttgart’ta havalimanı bulunur. Türklerin yoğun olarak bulunduğu Avrupa...
Devamı oku
  Almanya’nın diğer büyük şehirlerinde de olduğu gibi Stuttgart’ta...
Devamı oku
  Stuttgart’ta Alman mutfağının en geleneksel lezzetlerini...
Devamı oku
  Stuttgart gündüzleri olduğu kadar geceleri ile de oldukça canlı bir...
Devamı oku
  Stuttgart festivaller açısından oldukça zengin bir şehir. Yılın her...
Devamı oku
  Seyahatlerinde alışveriş yapmayı sevenler için Stuttgart belki de en...
Devamı oku
Stuttgart, Almanya’nın en büyük altıncı şehridir. Baden-Württemberg...
Devamı oku
Stuttgart, ormanları, müzeleri ve dünyaca meşhur markalara ev sahibi...
Devamı oku
Almanya sınırları içerisinde bulunan Stuttgart’ta resmi para birimi...
Devamı oku
Almanya sınırları içerisinde bulunan Stuttgart’ta resmi dil Almancadır....
Devamı oku
Almanya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında bir saat zaman farkı...
Devamı oku
Stuttgart Başkonsolosluğu Görev Bölgesi: Baden-Württemberg Eyaleti...
Devamı oku
upload.wikimedia.org   Stuttgart Alman mutfağının yanı sıra kendine has...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 1℃
Mar 5℃
Nis 7℃
May 12℃
Haz 15℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 14℃
Eki 9℃
Kas 3℃
Ara 1℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 604.300 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3

Stuttgart Hakkında Bilinmesi Gerekenler

StuttgartSchlossPlatz.JPG
 

Stuttgart, Almanya’nın güney şehirlerinden biridir. Almanya’nın en büyük altıncı şehri ve Baden-Württemberg eyaletinin başkentidir. Şehrin üç tarafı ormanlarla çevrilidir. Almanya’nın büyükşehirleri arasında en dağlık bölgedir. Bad Cannstatt isimli semtinin ortasından Neckar Nehri geçmektedir. Şehrin çevresi kadar merkezi de fazlasıyla yeşildir. Stuttgart Borsası, Almanya için en önemli ikinci borsadır. Endüstri ve ekonominin oldukça gelişmiş olduğu bir şehir olmasına rağmen Stuttgart yeşil kalmayı başarabilmiş şehirler arasındadır.

Stuttgart, ekonomik anlamda önemli olduğu kadar Almanya’nın kültür, sanat ve tarih merkezlerinden biridir. Coğrafı konumunun sağladığı avantaj ile Almanya’nın hatta Avrupa’nın en çok doğal güzelliğe sahip şehirleri arasındadır. Çevresini saran ormanlar, şehrin farklı köşelerindeki kaplıcalar ve dünyaca meşhur üzüm bağları Stuttgart’ın en göze çarpıcı özelliklerindendir. Bunun yanında şehrin korunmayı başarmış tarihi yapılarının oluşturduğu tarihi atmosfer ve gittikçe gelişen modern mimarinin çarpıcı zıtlığı da görülmeye değerdir. Şehrin içerisinde birçok kale, saray, kilise, anıt ve çeşme gibi farklı yapı bulunur. Kültür-sanat anlamında da Stuttgart oldukça zengindir. Şehrin müzeleri Avrupa’nın en iyi müzeleri arasındadır. Şehir merkezindeki opera-tiyatro-balo sahnesi ise Avrupa’nın en önemli sahnelerinden biridir. Kültür-sanat zenginliğini şehrin çeşit çeşit festivalinde görmek de mümkündür. Bunların haricinde bir seyahatin en önemli detaylarından olan gece hayatı, yemek kültürü ve alışveriş de Stuttgart’ta vazgeçilmezler arasındadır. Her kesime hitap eden eğlence anlayışı, kendine özgü yemek anlayışı ve alışveriş için sınırsız seçenek ile Stuttgart ziyaret edilmeye değer şehirlerden biridir.

Stuttgart seyahati için en ideal aylar Ağustos ve Eylül ayları olarak kabul edilir. Bu dönemde şehir hem hava sıcaklıkları hem de yağış miktarı ile seyahat için uygundur. Fırsatınız varsa seyahat tarihinizi şehrin en popüler festivallerinden birine veya Noel zamanına denk getirerek şehrin en hareketli ve renkli zamanlarına da şahit olabilirsiniz.

Tanıtıcı Video:

 

Stuttgart Gezilecek Yerler


 

Almanya’nın en büyük altıncı şehri olan Stuttgart içerisinde her zevke hitap edecek turistik atraksiyonlar bulunmaktadır. Endüstri şehri olmasına rağmen tarihi dokusunu koruyabilmiş şehrin birçok kalesi, sarayı ve çeşitli tarihi binası bulunur. Tarih kokan yapıların arasına eklenmiş ilgi çekici modern binalar ise şehre farklı bir hava katarak sokaklarda yalnızca yürümeyi bile ilgi çekici hale getirmiştir. Bir tarafınızda 10. yüzyıldan kalma bir kale diğer tarafınızda mimaride modernizmin en belirgin özelliklerini taşıyan yepyeni binalar şehirde görülmeye değer bir zıtlık yaratır. Özellikle şehrin müzeleri bu konuda çok iddialıdır. Ancak yalnızca dış mimari ile değil Stuttgart müzeleri içerikleri ile de oldukça zengindir. Her Avrupa şehrinde karşınıza çıkamayacak otomobil müzeleri, sanat müzeleri ve daha birçok müze şehrin mutlaka görülmesi gereken atraksiyonları arasındadır.
 

Mercedes-Benz Müzesi

Mercedes-Benz Müzesi
 

Mercedes-Benz Müzesi, 2006 senesinde Mercedes-Benz tarafından açılmış bir otomobil müzesidir. Dünyada otomobilin 130 yılı aşkın tarihinin en başından günümüze kesintisiz olarak sunulduğu tek müzedir. Müze içerisinde 160 araç 1500 sergi sergilenmektedir.

Müze içeriği kadar mimarisi ile de etkileyici. Sarmal şekilde birbirine paralel iki parçadan oluşan bina hem görsel anlamda hem de müzeyi gezerken oldukça etkileyici bir deneyim sunuyor. Bir asansör ile otomobil tarihinin başlangıcına 1886 yılına doğru 34 metre yüksekliğe binanın en üst katına çıkarak müzeyi gezmeye başlıyorsunuz. Aşağıya doğru inildikçe her katta paralel iki farklı sergi alanı bulunuyor. Bu paralel müzelerden ilki 7 odadan oluşan Efsaneler (Legend) müzesi. Bu kısımda kronolojik sıralama ile markanın gelişimi araçlar ve bilgilendirmeler üzerinden anlatılmış. İkinci kısım olan Koleksiyon (Collection) müzesinde ile tarih içerisinde Mercedes’in çıkardığı her araca yer verilmiş. Efsaneler müzesinin son kısmında Yarışlar & Kayıtlar isimli bölüm bulunuyor. Burada da motor yarışlarının geçmişi hakkında bilgi elde edebiliyorsunuz. Her iki müze de en son Teknolojinin Büyüsü (Fascination of Technology) isimli son bölümde sona eriyor. Bu bölümde otomobillerin tarih içerisinde teknoloji ile nasıl paralel şekilde geliştiği sergilenmiş.

Müze, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Yetişkinler için giriş ücreti 10, indirimli bilet ücreti ise 5 Euro. Eğer 16.30-18.00 saatleri arasında ziyaret ederseniz bilet fiyatları yarı yarıya iniyor. Grup indirimleri ve farklı yaş aralıklarına özel indirimler de mevcut. Şehir merkezinden müzeye S1 metro hattı üzerinde Kirchheim tarafına doğru giden metroya binip Neckarpark durağında inerek sonrasında kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Eğer yürümeyi tercih etmiyorsanız S1 hattında Bad Cannstatt durağında inerek 56 numaralı otobüse binebilir ve müzenin önünde inebilirsiniz.
 

Stuttg rt şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Privates Zimmer im Herzen von Stuttgart, Citylodge R53, Privatzimmer in Stuttgart-Nord güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartment-Untertürkheim, KernerApartement, Stuttgart-Apartments-Haris. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Berliner Platz Liderhalle, Unterkunft im Herz Stuttgart, Le Méridien Stuttgart gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz a&o Stuttgart City, Apartment Terrotstraße, Hostel Alex 30 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Stuttgart aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yeni Saray (Neues Schloss)

Yeni Saray (Neues Schloss)
 

Yeni Saray, Stuttgart’ın en önemli tarihi yapılarından biri. Saray, 18. yüzyılda, Barok tarzda inşa edilmiştir. Güney Almanya’nın en büyük şehir sarayları arasında en yeni saraylardan biridir.

Dönemin egemeni Dük Carl Eugen von Wuerttemberg ailesinin yaşayabileceği bir saray inşa edilmesini istemiştir. İhtişamı ve gücü seven Charles Eugene gücünü ve ailesinin saygınlığını tüm dünyaya göstermek için bir saray inşa edilmesini istemiştir. Yeni Saray bu isteğin üzerine inşa edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında yoğun bombardımana maruz kaldığı için seneler içerisinde belirli restorasyonlar yapılmıştır. Günümüzde Stuttgart Mali İşler ve Eğitim Bakanlığı’na ev sahipliği yapmaktadır.

Saray üç kanattan oluşuyor ve U şeklinde bir görüntüsü var. Görkemli dış mimarinin yanında sarayın içi de oldukça etkileyici. İçeride 365’den fazla oda bulunuyor. Odalar yoğun olarak Barok tarzda dizayn edilmiş olsa da Rokoko ve Klasik mimarilerinin izleri de anımsanamayacak kadar fazla. Tavanlardan en ufak ayrıntılara kadar sarayın her köşesine bir ihtişam hakim.

Yeni Saray, Stuttgart’ın merkezinde Schlossplatz üzerinde meşhur Jubilaumssaule anıtının önünde bulunuyor. Sarayın içerisinde şu anda hükümet ofisleri bulunduğu için içeriyi gezmek her zaman mümkün değil. Halka açık turlar ancak önceden ayarlanan belirli izinler ile mümkün oluyor. Sarayın içerisine girmesiniz bile sarayı hem gün ışığında hem de gece ışıklandırmasında mutlaka görmelisiniz. Stuttgart Yaz Festivali (Summer Fest) ise 1991 yılından beri geleneksek olarak her yıl sarayın önünde neredeyse yarım milyon katılımcı ile kutlanmaktadır.
 

Eski Kale (Altes Schloss)

Eski Kale (Altes Schloss)
 

Eski Kale’nin tarihi 10. yüzyıla dayanmaktadır. 950’li yıllarda şehre ismini veren Stud Garden’ı savunma amaçlı inşa edilmiştir. 14. yüzyılda Wuerttemberg Hanedanlığı’nın dükü Christoph von Wuerttemberg’in ikametgah yeri olarak burayı seçmesi ile genişletilmiş ve farklı bir görev üstlenmiştir. Kalenin iç avlusu bir Rönesans sarayına uygun şekle getirilmiş, 3 kanat daha eklenmiş ve mimari üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Tüm restorasyonlara rağmen kale Orta Çağ’a ait karakteristik atmosferini kaybetmemiştir. 1746 senesinde Carl Eugen’in Yeni Kale’yi inşa ettirmesi üzerine Eski Kale özelliğini yitirmiştir. 1931 senesinde ciddi bir yangın atlattıktan sonra daha tadilat edilemeden 1944 yılında yoğun bombardıman etkisi altında kalmıştır. Ancak 1962 senesinde restorasyonlar bitirilebilmiş ve kale şu anki haline kavuşturulmuştur.

1948 senesinden beri Eski Kale, şehrin önemli müzelerinden biri olan Wuerttemberg Devlet Müzesi’ne ev sahipliği yapar. Müzede Taş Devri’nden Orta Çağ dönemlerine, Barok tarzdan modern zamanlara birçok devletin tarihini yansıtan eserler bulunmaktadır. Müzedeki eserler arkeoloji, kültür/sanat ve folklor olmak üzere üç farklı tema altında sergilenir. Bu müze harici kale içerisinde bir de Junges Schloss isimli çocuklara yönelik bir müze daha bulunur. Kalenin avlusunda bulunan kilise de günümüzde hala ibadete açık tutulmaktadır.

Kale, şehrin merkezinde Schillerplatz üzerinde bulunuyor. Müzeyi Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Stuttgart Nerededir?

Stuttgart, Almanya’nın en büyük altıncı şehridir. Baden-Württemberg eyaleti içerisinde bulunur. Neckar Nehri’nin kenarında Stuttgart Cauldron isimli vadide bulunur. Svabya Alpleri’ne ve Kara Orman’a 1 saatlik mesafededir.

Stuttgart’a Ne Zaman Gidilir?

 
 

Almanya sınırları içerisinde bulunan Stuttgart’ta Okyanus İklimi özellikleri hakimdir. Almanya’nın diğer şehirlerine göre coğrafi konumu dolayısı ile daha ılıman iklim koşullarına sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 10 derecedir. Yağışlara ile senenin her dönemi rastlanır.

Yaz dönemi ortalama sıcaklık 26 derece civarındadır. En sıcak ay 27.6 derecelik sıcaklık ortalaması ile Temmuz ayıdır. Haziran en çok yağışın düştüğü aydır. Temmuz ayı da Haziran kadar olmasa da oldukça yağışlı geçer. Ağustos ise en kurak geçen aylar arasındadır. Ağustos hem ideal sıcaklık değerleri hem de az yağış ile Stuttgart’ı gezmek için en güzel zamanlardan biridir.

Kış dönemi ortalama sıcaklık 1 derece civarındadır. En soğuk geçen ay ortalama 0 derece sıcaklık ile Ocak ayıdır. Sıcaklıklar 0 derecenin altına çok sık düşmese de Stuttgart’ı kış aylarında ziyaret edeceklerin soğuk havaya karşı hazırlıklı olarak gelmesinde fayda var.

Stuttgart’ta ilkbahar Mart ayından Haziran ayına kadar sürmektedir. Mart ayında kışın etkileri görülmeye devam eder ve yılın en rüzgarlı ayıdır. Mayıs ise 17 derece sıcaklık ortalaması ile yazın habercisidir ancak bu ayda şehre bol miktarda yağış düşer. Sonbahar Eylül-Kasım arası sürer. Eylül ayı 18 derece sıcaklık ortalaması ve diğer aylara göre daha az yağış miktarı ile şehri ziyaret etmek için en ideal aylar arasındadır.
 

Stuttgart’a Nasıl Gidilir?Stuttgart’ta havalimanı bulunur. Türklerin yoğun olarak bulunduğu Avrupa şehirlerinden biri olması nedeni ile Türkiye’nin birçok şehrinden Stuttgart’a aktarmasız uçuşlar mevcuttur. Uçuş süresi 3 saat 30 dakikadır.
 

Stuttgart şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Stuttgart Otelleri

Stuttgart, görülmesi gereken birçok yeri olan, doğa ile iç içe yaşayan bir şehir. Özellikle bahar aylarında yeşilin şehri sardığı zamanda gidilmesi gereken bir şehirdir. Büyük tarihi parkların etrafında kurulan Almanya’nın 6. büyük şehri olmakla beraber pahalı şehirlerinden de birisidir ayrıca. Almanya ticaret alanı açısından önem taşımaktadır ve dünyaca ünlü markaların genel merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.


Stuttgart Otelleri
 

Stuttgart, okyanus iklimi özelliklerini taşımaktadır bu yüzden de yılın her bir dönemi yağış görülebilmektedir. Yıllın hem en sıcak hem de az yağışlı dönemi olan ağustos ayında şehir rahatça gezilebilir. Kış aylarında seyahat etmek isterseniz, soğuk havalara karşı tedbirli gelmeniz önerilir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunun Stuttgart otelleri Rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Stuttgart’ta Nerede Kalınır?

Stuttgart, ormanları, müzeleri ve dünyaca meşhur markalara ev sahibi olmasıyla bilinen Almanya’nın 6. büyük şehridir. Baden-Württemberg eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Zengin toprak yapısına sahip olan Stuttgart şehri, doğal güzelliği ile her mevsim dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Özellikle bahar aylarında gelindiğinde şehrin her yanını saran yeşil rengiyle ve cıvıl cıvıl sokakları ile daha bir renkli olmaktadır. Pahalı bir şehir olmasından dolayı çoğu Avrupa şehrine göre konaklamak daha masraflı gözükmektedir.Kış aylarında ziyaret ederseniz, süslenmiş sokakları, pazarları ile özellikle Noel zamanına denk getirmenizi tavsiye ederiz.Arabalara ilginiz varsa, dünyaca ünlü araba markalarına ev sahipliği yaptığından ve bu konuda müzelerinin de bulunmasından bu şehir sizin için daha ilgi çekici olacaktır.


Stuttgart’ta Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Stuttgart otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Stuttgart pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Stuttgart Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Stuttgart Otelleri
En Uygun Fiyatlı Stuttgart Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Stuttgart Otelleri
Stuttgart Ev Kiralama

Stuttgart İçi Ulaşım

train-169989_960_720.jpg
 

Almanya’nın diğer büyük şehirlerinde de olduğu gibi Stuttgart’ta sistemli işleyen ve basit bir ulaşım ağı vardır. Stuttgart toplu taşıma sistemi otobüsler ve trenlerden oluşur. S-Bahn ve U-Bahn şehirdeki raylı sistemin isimleridir. S-Bahn, Stuttgart ve çevre bölgelerini bağlarken U-Bahn şehrin iç bölgelerini birbirine bağlamaktadır. Şehrin her köşesine toplu taşıma araçları ile kolayca ve uygun fiyatlar karşılığında ulaşabilirsiniz.

Stuttgart’ta toplu taşıma araçları 05.00-01.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Cumartesi ve Pazar günleri ekstra olarak tüm gece boyunca çalışan otobüs hatları da bulunur. Stuttgart’ta toplu taşımanın en ayırt edici özelliklerinden biri araçların oldukça dakik hareket ediyor olmasıdır.

Toplu taşımada tek bir tip bilet kullanılıyor. Yani aldığınız bilet ile metroyu da otobüsü de kullanabilirsiniz. Ancak biletler kullanım süresine ve kullanım bölgesine göre değişiklik gösteriyor. Biletinizi seyahat programınıza göre tek kullanımlık, saatlik, günlük veya daha uzun periyodlar için olan biletler gibi seçenekler arasından seçebilirsiniz. Aynı şekilde şehirde ziyaret edeceğiniz yere göre kendinize uygun bileti seçebilrisiniz. Yalnızca şehir merkezi içerisinde ziyaret edecekseniz 1 ve 2 numaralı bölge için olan biletlerden almanız yeterli olacaktır. Ücretlendirme alacağınız biletin süresine ve kullanım bölgesine göre değişiklik gösterir. Tek kullanımlık bilet fiyatları 1.30 Euro’dan başlar. Turistlere yönelik StuttCard isimli bilete de göz atabilirsiniz. Toplu taşıma haricinde çeşitli yerlerde indirimler de sunmaktadır. StuttCard’ın ücreti de seçeceğiniz bölgelere ve kullanım süresine göre 15-45 Euro aralığında değişir. Biletleri otobüs için şoförlerden, metro içinse dışarıda bulunan bilet ofisleri veya istasyonlardaki makinalardan alabilirsiniz.

Stuttgart havalimanından şehir merkezine S2 ve S3 numaralı metro hatları ile yaklaşık 30 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Taksi tercih edecek olursanız ise 30 Euro civarı tutmaktadır.

Stuttgart Mutfağı

grapes-1717387_960_720.jpg
 

Stuttgart’ta Alman mutfağının en geleneksel lezzetlerini bulabilirsiniz. Şehir, Alman mutfağının yansıtmasının yanında kendine has ayrı bir yemek kültürü de oluşturmuştur. Özellikle Alman şehirlerinin aksine, coğrafi konumunun verdiği ayrıcalıktan dolayı bira değil şarapları ile anılmaktadır. Aynı zamanda şehirde dünya mutfağının lezzetlerini tadabileceğiniz birçok farklı restoran da bulunur. Özellikle farklı lezzetlere sıcak bakmayanlar için Stuttgart, Türk restoranları ile kurtarıcı bir şehir olacaktır.

Schwabiche Maultaschen, Stuttgart mutfağının en popüler yemeklerinden biridir. Türk mantısına göre çok daha büyük mantıların içi et veya farklı sebzeler ile doldurularak servis edilir. Paprikahun, farklı baharatlar ve hardal ile pişirilmiş tavuk budu yemeğidir. Scheweinshaxe ise domuz pirzolasından yapılan bir yemek çeşididir. Kızartılan domuz pirzolası yanında patates, lahana, biber gibi farklı sebzelerin kavrulmuş hali ile servis edilir. Dampfnudel, hamur işi sevenler ve Stuttgart mutfağına özel bir lezzet tatmak isteyenler için en ideal seçenek. İçleri doldurulmuş mayalı hamurlar tencerede şişene kadar pişirilir ve sonrasında yine farklı sebzeler ile servis edilir. Atıştırmalıkları sevenler mutlaka Bratwurst olarak isimlendirilen Alman sosislerini Stuttgart’ta denemeli. Bunların dışında Gaisburger Marsch isimli güveç yemeği ve Alman noodle’ı olarak bilinen Spaetzle Stuttgart’ta denenebilecek diğer lezzetler arasındadır.

Tatlı olarak ise Stuttgart’ta yerel bir tatlı olan yaş pasta Schwarzwalder Kirshorte mutlaka denenmelidir. Kiraz, kakao ve kremşanti ile hazırlanan oldukça hafif bir pastadır. Zwetschgenkuchen isimli meyveli turta da oldukça lezzetlidir. Tereyağında kızartılarak hazırlanan pide hamuruna benzer tatlı Auszgone üzerine pudra şekeri dökülerek servis edilir. Eierpfannkuchen isimli krepler ise klasik krep tipine göre çok daha kalın ve puf şekilde hazırlanır. Üzerine isteğe göre pudra şekeri veya farklı şuruplar dökülerek tüketilmektedir.

Tanıdık tatlardan vazgeçmek istemiyorsanız Olgastrasse’de bulunan Alaturka isimli Türk restoranını ziyaret edebilirsiniz. Alaturka aynı zamanda Stuttgartlılar tarafından da oldukça sevilen, şehrin en popüler restoranlarından biridir. Stuttgart şaraplarını tatmak ve lezzetli bir et yemek istiyorsanız Black House şehirdeki en iyi seçeneklerden biridir. Alman geleneklerini yaşamak ve yerel yemekleri tatmak için Ochs’n Willi tercih edilebilir. Menüde hem ev yemekleri hem de farklı et yemekleri bulunur. Alman mutfağı için bir diğer seçenek de Gaststatte Zum Ackerbürger isimli restorandır. Spreuergasse üzerinde bulunan restoranın özellikle biftekleri oldukça lezzetlidir. Stuttgart sosislisini tatmak için en iyi yer ise Calwer sokağı üzerinde bulunan Udo Snack’tir. Hem uygun fiyata yemiş hem de lezzetli bir şey yemiş olacaksınız.
 

Stuttgart’ta Gece Hayatı

abut-1700600_960_720.jpg
 

Stuttgart gündüzleri olduğu kadar geceleri ile de oldukça canlı bir şehir. Sabahın ilk ışıklarına kadar hareketin ve eğlencenin devam ettiği birçok mekan bulabilirsiniz. Salaş ve rahat takılabileceğiniz bar ve kulüplerin yanında şık ve lüks restoran ve kulüpler de bulunmaktadır. Aynı şekilde her bütçeye uygun farklı eğlence mekanları bulmak mümkündür. Özellikle Theodor Heuss Strasse çevresi şehrin gece hayatının kalbinin attığı yer olarak gösterilebilir. Sabaha kadar eğlenmek için Hans im Glück Brunnen çeşmesinin veya Bohnenviertal bölgesinin çevresini tercih edebilirsiniz. Bohnenviertal özellikle Stuttgart şaraplarını tadabileceğiniz mekanları ile ünlüdür. Burada şarap tadımlarına katılabileceğiniz birçok şarap evi bulabilirsiniz. Gece eğlencesi için daha geleneksel mekanlar arıyorsanız Steinstrasse isimli bölge doğru seçenek olacaktır. Burada birçok Alman barına rastlayabilirsiniz.

Tercihinizi daha rahat ve salaş barlardan yana kullanmak istiyorsanız şehrin en gözde barlarından biri olan Die Bar’ı tercih edebilirsiniz. Oldukça geniş bir menüye sahip bar müzikleri ve atmosferi ile 1950’lerin havasını yansıtmaktadır. Die Bar’ı Augustenstr sokağı üzerinde bulabilirsiniz. Hem rahat hem de daha hareketli ve eğlenceli bir bar içinse Biddy Early’s Irısh Pub’ı ziyaret etmelisiniz. Karaoke geceleri, canlı performanslar, oyun bölümleri ve farklı etkinlikler ile oldukça keyiflidir.

Avrupa’nın en iyi şaraplarını tatmak için Weinstube Zur Kiste isimli mekan tercih edilebilir. Şehrin merkezinde, Kanalstrasse üzerinde bulunan mekan ahşap mobilyaları ve şarap kokuları ile oldukça cezbedicidir. Sıra dışı ama aynı zamanda da şehrin en lezzetli kokteyleri içinse Ciba Mato, Stuttgart’ın en popüler mekanıdır. Ciba Mato’ya Wilhelmsplatz üzerinde ulaşabilirsiniz.

Canlı müzikten hoşlanıyorsanız şehirde birçok mekan bulabilirsiniz. Caz müziğin tadına doyabileceğiniz şehrin en iddialı canlı müzik mekanlarından biri olan BIX JazzClub, Leonhardsplatz üzerinde bulunur. Daha küçük ve samimi bir ortam içinse şehrin merkezinde bulunan Kiste’yi deneyebilirsiniz. Laboratorium isimli mekanda ise hem Alman sanatçıların hem de uluslararası sanatçıların performanslarını dinleyebilirsiniz.

Daha hareketli gece hayatı için Stuttgart’ın gece kulüplerini ziyaret edebilirsiniz. Yerel halk tarafından Mumi olarak bilinen Muttermilch isimli gece kulübü modern ve şık ortamı ile şehrin en iddialı eğlence mekanları arasındadır. Theoder Heuss Strasse bölgesinde bulunur. Yeni Saray’a oldukça yakın bulunan Waranga özellikle Cumartesi geceleri genç nüfusun en çok tercih ettiği mekandır. Haftanın neredeyse her günü açık olan Zwoelfzehn, Alman ve uluslararası birçok DJ’in performanslarına ev sahipliği yapmaktadır.
 

Stuttgart’ta Festivaller

cannstadter-wasen-2072615_960_720.jpg
 

Stuttgart festivaller açısından oldukça zengin bir şehir. Yılın her dönemi küçük ya da büyük kapsamlı birçok festival düzenleniyor. Gastronomi alanından müziğe, filmden dans festivallerine şehrin her festivali görülmeye değer. Stuttgart seyahatinizi daha renkli ve neşeli bir hale getirmek isterseniz seyahat döneminizi şehrin en büyük festivallerine denk getirebilirsiniz.

Bahar Festivali (Spring Festival/Frühlingsfest), şehrin en popüler festivalidir. Avrupa’nın en büyük bahar festivali olarak kabul edilmektedir. Nisan ortasından Mayıs başına kadar devam eden festivalde dans, müzik, film gösterimleri gibi birçok etkinlik düzenlenir. Bunun haricinde geleneksel yiyecek ve içecek stantları da festivalin en keyifli yanlarından biridir. Festival Cannstatter Wasen’da gerçekleşir.

Avrupa’nın sıradan festivallerinin dışına çıkan Afrika Festival’i 2003 senesinden beri Temmuz ayının ikinci haftası gerçekleşir. Şehrin Heslach isimli bölgesinde gerçekleşen festivale dünyanın her yerinden katılımcılar gelmektedir. Canlı performanslar ve şarkı yarışmalarının yanında festival alanında kurulan alışveriş pazarları da oldukça keyiflidir. Ayrıca Afrika kültürüne özgü lezzetlerin satıldığı yemek stantlarını ziyaret etmeyi unutmayın.

Summer Festival of Cultures, her sene Temmuz ayında şehrin merkezi Marktplatz üzerinde gerçekleşir. Her yaştan ve ulustan katılımcıların katılımı ile gerçekleşen festival Stuttgart’ın en büyük sokak festivallerinden biridir.

Stuttgart’ın yalnızca 20 dakika uzağında Ostfildern’de gerçekleşen Flammende Sterne Festival bir havai fişek festivalidir. Aslında uluslararası havai fişek yarışmasının parçası olarak gerçekleşir. Yarışa İtalya’dan Brazilya’ya kadar birçok ülke katılır. Havai fişek gösterilerinin yanında canlı performanslar ve yemek stantları ile görülmeye değer bir festivaldir. Her sene Ağustos ayında gerçekleşir.

Üzüm bağları ile ünlü Stuttgart’ın en güzel festivallerinden biri Weindorf isimli şarap festivalidir. Şehir merkezinde; Marktplatz, Schillerplatz ve Kirchstrasse meydanlarında gerçekleşmektedir. Festival yaklaşık 40 senedir Ağustos sonu Eylül başı kutlanmaktadır.

Cannstatter Volksfest, yalnızca Baden-Württemberg bölgesinin değil tüm Avrupa’nın en büyük festivallerinden biridir. Neredeyse 200 senedir kutlanan festivale 4 milyona yakın hem Stuttgart’tan hem dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçiler gelmektedir. Festival Neckar Nehri’nin kenarındaki devasa alan Cannstatter Wasen üzerinde Eylül sonundan Ekim ortasına kadar olan dönemde gerçekleşir. Festival içerisinde lunapark denince akla gelen tüm eğlence aletlerinden müzik performanslarına, yemek stantlarından bit pazarlarına kadar birçok aktivite bulunur.

Stuttgart’ta Alışveriş

Markthalle_Stuttgart.jpg
 

Seyahatlerinde alışveriş yapmayı sevenler için Stuttgart belki de en ideal şehirlerden biri. Şehirde yalnızca alışveriş için ayrılmış caddeler, kocaman alışveriş merkezleri, daha geleneksel alışveriş için açık hava pazarları ve yemek aşıkları içinse yemek pazarları kuruluyor. Şehrin en güzel özelliklerden biri ise her bütçeye uygun alışveriş seçeneğine sahip olması.

Cadde ve sokaklarda yürüyerek alışveriş yapmayı sevenlerdenseniz Stuttgart bu konuda adeta bir cennet. Şehrin merkezi de sayılan Schlossplatz yalnızca kültürel anlamda değil alışveriş için de oldukça önemli bir nokta. Bu bölgede cadde ve sokaklarda birbirinden farklı mağazalara, özellikle hediyelik eşyacılara rastlayabilirsiniz. Königstrasse ise şehrin en popüler alışveriş caddesidir. Araç trafiğine kapalı caddede rahatça yürüyebilir ve sağlı sollu mağazaların tadını çıkarabilirsiniz. Königstrasse üzerinde en ünlü dünya markalarını, lüks tasarım butikleri ve çok daha uygun fiyatlı birçok mağazaya rastlayacaksınız. Caddenin üstü kadar yer altında bulunan pasajlar da alışveriş için oldukça ideal. Klett-Passage, Königstrasse ve Stuttgart Merkez İstasyonu arasında uzanuyor. Königstrasse ve ‘Market Square’ arasında kalan Schulstrasse ise Almanya’nın ilk yaya bölgesidir. Hem alışveriş yapmak hem de hızlı yemekler için tercih edilebilir. Stuttgart’ın gizli kalmış ilgi çekici mağazaları için Bohnenviertal mutlaka görülmelidir. Şık butikler içinse en doğru adresler Eberhardstrasse ve Karls Passage olacaktır.

Açık hava marketlerini seviyorsanız seyahatinizi Noel dönemine denk getirerek şehrin en hareketli açık hava pazarı Noel Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz. Bu Pazar Avrupa’nın en güzel Noel pazarları arasında kabul edilmektedir. Şehrin merkezinde Marktplatz üzerinde kurulur. Cumartesi sabahları Karlsplatz üzerinde kurulan pazar ise antika severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken pazarlardan biridir. Daha yerel pazarları ziyaret etmek istiyorsanız Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri Marktplatz ve Schillerplatz üzerinde kurulan pazarlara göz atabilirsiniz. Yiyecek içecek pazarları arasında dünyanın en lezzetli mutfaklarından birçok ürünü de bulabileceğiniz Markthalle’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Şehir merkezinde olan Milaneo Alışveriş Merkezi hem kolay ulaşımı hem de yüzlerce mağazaya ev sahipliği yapmasından dolayı tercih edilebilir. Das Gerber ise şehir merkezinin güney kısmında, Sophienstrasse üzerinde bulunur. Oldukça büyüktür. Daha lüks mağazalar içinse şehir merkezinde bulunan Breuninger Alışveriş Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.
 

Stuttgart Saat Farkı

Almanya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında bir saat zaman farkı bulunur. Stuttgart, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Stuttgart Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde bulunan Stuttgart’ta resmi para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. 1 Euro yaklaşık 3.94 Türk Lirası’na denk gelmektedir.

Stuttgart Resmi Dili

Almanya sınırları içerisinde bulunan Stuttgart’ta resmi dil Almancadır. Şehirde İngilizce bilen sayısı oldukça fazladır. Özellikle turistik bölgelerde İngilizce bilen kişilere kolayca rastlayabilirsiniz.

Stuttgart Türkiye Dış Temsilcilikleri

Stuttgart Başkonsolosluğu

Görev Bölgesi: Baden-Württemberg Eyaleti Stuttgart ve Tübingen İdari Bölgeleri

Adres: Kernerplatz 7 70182 STUTTGART DEUTSCHLAND

Tel: 00 49-711 16 66 70

Faks: 00 49-711 262 21 02

e-Posta: konsulat.stuttgart@mfa.gov.tr

Web: http://stuttgart.bk.mfa.gov.tr

Stuttgart Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Üç Krallar (6 Ocak)

Paskalya Arifesi (14 Nisan)

Paskalya (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi (25 Mayıs)

Yortu Bayramı (15 Haziran)

Doğu ve Batı Almanya’nın Birleşmesi (3 Ekim)

Reformasyon Günü (31 Ekim)

Noel Bayramı (25-26 Aralık)

Stuttgart İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 110