Stuttgart Gezilecek Yerler


 

Almanya’nın en büyük altıncı şehri olan Stuttgart içerisinde her zevke hitap edecek turistik atraksiyonlar bulunmaktadır. Endüstri şehri olmasına rağmen tarihi dokusunu koruyabilmiş şehrin birçok kalesi, sarayı ve çeşitli tarihi binası bulunur. Tarih kokan yapıların arasına eklenmiş ilgi çekici modern binalar ise şehre farklı bir hava katarak sokaklarda yalnızca yürümeyi bile ilgi çekici hale getirmiştir. Bir tarafınızda 10. yüzyıldan kalma bir kale diğer tarafınızda mimaride modernizmin en belirgin özelliklerini taşıyan yepyeni binalar şehirde görülmeye değer bir zıtlık yaratır. Özellikle şehrin müzeleri bu konuda çok iddialıdır. Ancak yalnızca dış mimari ile değil Stuttgart müzeleri içerikleri ile de oldukça zengindir. Her Avrupa şehrinde karşınıza çıkamayacak otomobil müzeleri, sanat müzeleri ve daha birçok müze şehrin mutlaka görülmesi gereken atraksiyonları arasındadır.
 

Devamını Oku

Stuttgart Nerededir?

Stuttgart, Almanya’nın en büyük altıncı şehridir. Baden-Württemberg eyaleti içerisinde bulunur. Neckar Nehri’nin kenarında Stuttgart Cauldron isimli vadide bulunur. Svabya Alpleri’ne ve Kara Orman’a 1 saatlik mesafededir.

Stuttgart’a Ne Zaman Gidilir?

 
 

Almanya sınırları içerisinde bulunan Stuttgart’ta Okyanus İklimi özellikleri hakimdir. Almanya’nın diğer şehirlerine göre coğrafi konumu dolayısı ile daha ılıman iklim koşullarına sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 10 derecedir. Yağışlara ile senenin her dönemi rastlanır.

Devamını Oku

Stuttgart’a Nasıl Gidilir?Stuttgart’ta havalimanı bulunur. Türklerin yoğun olarak bulunduğu Avrupa şehirlerinden biri olması nedeni ile Türkiye’nin birçok şehrinden Stuttgart’a aktarmasız uçuşlar mevcuttur. Uçuş süresi 3 saat 30 dakikadır.
 

Stuttgart Otelleri

Stuttgart, görülmesi gereken birçok yeri olan, doğa ile iç içe yaşayan bir şehir. Özellikle bahar aylarında yeşilin şehri sardığı zamanda gidilmesi gereken bir şehirdir. Büyük tarihi parkların etrafında kurulan Almanya’nın 6. büyük şehri olmakla beraber pahalı şehirlerinden de birisidir ayrıca. Almanya ticaret alanı açısından önem taşımaktadır ve dünyaca ünlü markaların genel merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. 

Stuttgart, okyanus iklimi özelliklerini taşımaktadır bu yüzden de yılın her bir dönemi yağış görülebilmektedir. Yıllın hem en sıcak hem de az yağışlı dönemi olan ağustos ayında şehir rahatça gezilebilir. Kış aylarında seyahat etmek isterseniz, soğuk havalara karşı tedbirli gelmeniz önerilir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunun Stuttgart otelleri Rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Stuttgart’ta Nerede Kalınır?

Stuttgart, ormanları, müzeleri ve dünyaca meşhur markalara ev sahibi olmasıyla bilinen Almanya’nın 6. büyük şehridir. Baden-Württemberg eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Zengin toprak yapısına sahip olan Stuttgart şehri, doğal güzelliği ile her mevsim dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Özellikle bahar aylarında gelindiğinde şehrin her yanını saran yeşil rengiyle ve cıvıl cıvıl sokakları ile daha bir renkli olmaktadır. Pahalı bir şehir olmasından dolayı çoğu Avrupa şehrine göre konaklamak daha masraflı gözükmektedir.Kış aylarında ziyaret ederseniz, süslenmiş sokakları, pazarları ile özellikle Noel zamanına denk getirmenizi tavsiye ederiz.Arabalara ilginiz varsa, dünyaca ünlü araba markalarına ev sahipliği yaptığından ve bu konuda müzelerinin de bulunmasından bu şehir sizin için daha ilgi çekici olacaktır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Stuttgart otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Stuttgart Saat Farkı

Almanya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında bir saat zaman farkı bulunur. Stuttgart, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Stuttgart Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde bulunan Stuttgart’ta resmi para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. 1 Euro yaklaşık 3.94 Türk Lirası’na denk gelmektedir.

Stuttgart Resmi Dili

Almanya sınırları içerisinde bulunan Stuttgart’ta resmi dil Almancadır. Şehirde İngilizce bilen sayısı oldukça fazladır. Özellikle turistik bölgelerde İngilizce bilen kişilere kolayca rastlayabilirsiniz.

Stuttgart Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Üç Krallar (6 Ocak)

Paskalya Arifesi (14 Nisan)

Paskalya (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi (25 Mayıs)

Yortu Bayramı (15 Haziran)

Doğu ve Batı Almanya’nın Birleşmesi (3 Ekim)

Reformasyon Günü (31 Ekim)

Noel Bayramı (25-26 Aralık)

Stuttgart Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 1oC
  • Mar 5oC
  • Nis 7oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 9oC
  • Kas 3oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 604.300 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3