Stuttgart İçi Ulaşım

train-169989_960_720.jpg
 

Almanya’nın diğer büyük şehirlerinde de olduğu gibi Stuttgart’ta sistemli işleyen ve basit bir ulaşım ağı vardır. Stuttgart toplu taşıma sistemi otobüsler ve trenlerden oluşur. S-Bahn ve U-Bahn şehirdeki raylı sistemin isimleridir. S-Bahn, Stuttgart ve çevre bölgelerini bağlarken U-Bahn şehrin iç bölgelerini birbirine bağlamaktadır. Şehrin her köşesine toplu taşıma araçları ile kolayca ve uygun fiyatlar karşılığında ulaşabilirsiniz.

Stuttgart’ta toplu taşıma araçları 05.00-01.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Cumartesi ve Pazar günleri ekstra olarak tüm gece boyunca çalışan otobüs hatları da bulunur. Stuttgart’ta toplu taşımanın en ayırt edici özelliklerinden biri araçların oldukça dakik hareket ediyor olmasıdır.

Toplu taşımada tek bir tip bilet kullanılıyor. Yani aldığınız bilet ile metroyu da otobüsü de kullanabilirsiniz. Ancak biletler kullanım süresine ve kullanım bölgesine göre değişiklik gösteriyor. Biletinizi seyahat programınıza göre tek kullanımlık, saatlik, günlük veya daha uzun periyodlar için olan biletler gibi seçenekler arasından seçebilirsiniz. Aynı şekilde şehirde ziyaret edeceğiniz yere göre kendinize uygun bileti seçebilrisiniz. Yalnızca şehir merkezi içerisinde ziyaret edecekseniz 1 ve 2 numaralı bölge için olan biletlerden almanız yeterli olacaktır. Ücretlendirme alacağınız biletin süresine ve kullanım bölgesine göre değişiklik gösterir. Tek kullanımlık bilet fiyatları 1.30 Euro’dan başlar. Turistlere yönelik StuttCard isimli bilete de göz atabilirsiniz. Toplu taşıma haricinde çeşitli yerlerde indirimler de sunmaktadır. StuttCard’ın ücreti de seçeceğiniz bölgelere ve kullanım süresine göre 15-45 Euro aralığında değişir. Biletleri otobüs için şoförlerden, metro içinse dışarıda bulunan bilet ofisleri veya istasyonlardaki makinalardan alabilirsiniz.

Stuttgart havalimanından şehir merkezine S2 ve S3 numaralı metro hatları ile yaklaşık 30 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Taksi tercih edecek olursanız ise 30 Euro civarı tutmaktadır.