Stuttgart'ta Gezilecek Ve Görülecek Yerler

Stuttgart, Almanya'nın 6. büyük şehri ve önemli endüstri bölgesinin merkezidir. II. Dünya Savaşı’nda büyük hasar görmüş ve savaştan sonra yeniden yapılmış bir şehir.

Stuttgart'ınilgi çeken yerlerini şöyle sıralayabiliriz:

Königsbau (Kralın Binası): Stuttgart’ın en eski alışveriş merkezidir.

Carl-Zeiss-Planetarium (Gözlem Evi): Piramide benzer bir binası var. Yıldızları izleyebiliyorsunuz burada.

Schweine-Museum (Domuz Müzesi): Müzenin dışında domuz şeklinde bir otobüs ve çeşitli malzemelerden yapılmış domuz figürleri var. Eğlenceli ve ilginç bir müze.

Linden Museum: Etnografik bir müze. İçerisinde sergiler de düzenlenebiliyor.

Feuerseeplatz: Theodor Heuss Caddesi'nin devamında Feuersee isimli yerde yer alıyor. Şehrin içerisindeki ufacık bir gölet ve kenarında gotik bir katedralden oluşuyor.

Neues Schloss (Yeni Saray): Barok tarznda inşa edilmiş bir bina. Şehrin merkezinde bulunmaktadır.

Altes Schloss(Eski Saray): Bugün müze olarak kulanılıyor. Yeni Sarayın bitişiğinde bulunmaktadır.

Chinagarten Stuttgart: Elektrikle çalışan araçların nispeten daha yoğun görüldüğü bir mahalle. Avrupa'da Uzakdoğu esintisi yaşamak isteyenler için farklı bir deneyim imkânı sunuyor.

Hegel Haus: Filozof Hegel'in doğduğu ev müzeye çevrilmiş. Müzede Hegel'in kişisel eşyaları ve düşüncelerinden örneklerin sergilendiği notlar var.

Schillerplatz (Schiller Meydanı): Alman şair, filozof, tarihçi ve yazar onuruna adlandırılmış eski şehir merkezinde bir meydan.

Mittlerer Schloßgarten ve Unterer Schloßgarten: İkisi de birbirinden güzel, yapay göllerine hayran kaldığım iki park. Mittlerer'den başlayıp Unterer'in sonuna Neckar Nehri'ne kadar 1-1,5 saatte yürüyüp, yeşille ve ağaçlarla baş başa değişik türdeki kuşların yapay göletlerde nazlı nazlı süzülüşünü izleme keyfini yakalayabilirsiniz.

Schlossplatz yani Saray Meydanı: Stuttgart’ın en ünlü meydanıdır. Haliyle şehrin en işlek, en merkezi buluşma noktalarından biri. Aslında burayı bir bütün olarak değerlendirmek gerekiyor. Merkezdeki meydandan Schlossgarten'a çıktığınızda tam karşıda görünen silindirin olduğu bina da Staatsgalerie, yani devlet resim heykel galerisi.

Saray Meydanı’nın tam orta yerinde 1840 yılında Kral I. Wilhelm onuruna dikilen bir sütun bulunuyor. Sütunun üzerinde Roma Mitolojisi’nin barış tanrıçası Concordia’nın heykeli var. Meydanı süsleyen iki çeşmenin Württemberg Eyaleti’nde bulunan nehirleri simgeleyen sekiz musluğundan sular akmaya devam ediyor. 

Königstrasse: Schlossplatz'tan Königsbau'ya uzanan Königstrasse, Stuttgart'ın en popüler caddesi ve alışveriş için en iyi tercihlerden biridir.

Christmas Market: Avrupa'nın en renkli ve en cazip Noel pazarlarından birisi Stuttgart'ta kuruluyor. Yılın o dönemi gelip çattığında, kara kışa aldırmadan rengârenk Noel ışıklarına bürünerek üç asırlık bir geleneği yaşatıyor meydan. Minyatür bir tren yolu, buz pateni ringi gibi aktiviteler ortamı hareketlendirirken sıcak şarap kokusu ve Noel müzikleri birbirine karışıyor. Çok sayıda standda Noel'e özgü dekoratif ve hediyelik eşyalar sergileniyor.

Markthalle ise taptaze meyve ve sebzelerin, çeşitli ülkelerden gelen peynirlerin, zeytinyağlarının, balıkların sergilendiği tezgâhlar, bahçecilikle ilgili dükkânları bünyesinde bulundurmaktadır.

Ayrıca Porsche ve Mercedes'in müzeleri de bu şehirde olup, araba tutkunları için cezbedici olabilir.