Stuttgart Hakkında Bilinmesi Gerekenler

StuttgartSchlossPlatz.JPG
 

Stuttgart, Almanya’nın güney şehirlerinden biridir. Almanya’nın en büyük altıncı şehri ve Baden-Württemberg eyaletinin başkentidir. Şehrin üç tarafı ormanlarla çevrilidir. Almanya’nın büyükşehirleri arasında en dağlık bölgedir. Bad Cannstatt isimli semtinin ortasından Neckar Nehri geçmektedir. Şehrin çevresi kadar merkezi de fazlasıyla yeşildir. Stuttgart Borsası, Almanya için en önemli ikinci borsadır. Endüstri ve ekonominin oldukça gelişmiş olduğu bir şehir olmasına rağmen Stuttgart yeşil kalmayı başarabilmiş şehirler arasındadır.

Stuttgart, ekonomik anlamda önemli olduğu kadar Almanya’nın kültür, sanat ve tarih merkezlerinden biridir. Coğrafı konumunun sağladığı avantaj ile Almanya’nın hatta Avrupa’nın en çok doğal güzelliğe sahip şehirleri arasındadır. Çevresini saran ormanlar, şehrin farklı köşelerindeki kaplıcalar ve dünyaca meşhur üzüm bağları Stuttgart’ın en göze çarpıcı özelliklerindendir. Bunun yanında şehrin korunmayı başarmış tarihi yapılarının oluşturduğu tarihi atmosfer ve gittikçe gelişen modern mimarinin çarpıcı zıtlığı da görülmeye değerdir. Şehrin içerisinde birçok kale, saray, kilise, anıt ve çeşme gibi farklı yapı bulunur. Kültür-sanat anlamında da Stuttgart oldukça zengindir. Şehrin müzeleri Avrupa’nın en iyi müzeleri arasındadır. Şehir merkezindeki opera-tiyatro-balo sahnesi ise Avrupa’nın en önemli sahnelerinden biridir. Kültür-sanat zenginliğini şehrin çeşit çeşit festivalinde görmek de mümkündür. Bunların haricinde bir seyahatin en önemli detaylarından olan gece hayatı, yemek kültürü ve alışveriş de Stuttgart’ta vazgeçilmezler arasındadır. Her kesime hitap eden eğlence anlayışı, kendine özgü yemek anlayışı ve alışveriş için sınırsız seçenek ile Stuttgart ziyaret edilmeye değer şehirlerden biridir.

Stuttgart seyahati için en ideal aylar Ağustos ve Eylül ayları olarak kabul edilir. Bu dönemde şehir hem hava sıcaklıkları hem de yağış miktarı ile seyahat için uygundur. Fırsatınız varsa seyahat tarihinizi şehrin en popüler festivallerinden birine veya Noel zamanına denk getirerek şehrin en hareketli ve renkli zamanlarına da şahit olabilirsiniz.

Tanıtıcı Video: