Stuttgart’ta Alışveriş

Markthalle_Stuttgart.jpg
 

Seyahatlerinde alışveriş yapmayı sevenler için Stuttgart belki de en ideal şehirlerden biri. Şehirde yalnızca alışveriş için ayrılmış caddeler, kocaman alışveriş merkezleri, daha geleneksel alışveriş için açık hava pazarları ve yemek aşıkları içinse yemek pazarları kuruluyor. Şehrin en güzel özelliklerden biri ise her bütçeye uygun alışveriş seçeneğine sahip olması.

Cadde ve sokaklarda yürüyerek alışveriş yapmayı sevenlerdenseniz Stuttgart bu konuda adeta bir cennet. Şehrin merkezi de sayılan Schlossplatz yalnızca kültürel anlamda değil alışveriş için de oldukça önemli bir nokta. Bu bölgede cadde ve sokaklarda birbirinden farklı mağazalara, özellikle hediyelik eşyacılara rastlayabilirsiniz. Königstrasse ise şehrin en popüler alışveriş caddesidir. Araç trafiğine kapalı caddede rahatça yürüyebilir ve sağlı sollu mağazaların tadını çıkarabilirsiniz. Königstrasse üzerinde en ünlü dünya markalarını, lüks tasarım butikleri ve çok daha uygun fiyatlı birçok mağazaya rastlayacaksınız. Caddenin üstü kadar yer altında bulunan pasajlar da alışveriş için oldukça ideal. Klett-Passage, Königstrasse ve Stuttgart Merkez İstasyonu arasında uzanuyor. Königstrasse ve ‘Market Square’ arasında kalan Schulstrasse ise Almanya’nın ilk yaya bölgesidir. Hem alışveriş yapmak hem de hızlı yemekler için tercih edilebilir. Stuttgart’ın gizli kalmış ilgi çekici mağazaları için Bohnenviertal mutlaka görülmelidir. Şık butikler içinse en doğru adresler Eberhardstrasse ve Karls Passage olacaktır.

Açık hava marketlerini seviyorsanız seyahatinizi Noel dönemine denk getirerek şehrin en hareketli açık hava pazarı Noel Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz. Bu Pazar Avrupa’nın en güzel Noel pazarları arasında kabul edilmektedir. Şehrin merkezinde Marktplatz üzerinde kurulur. Cumartesi sabahları Karlsplatz üzerinde kurulan pazar ise antika severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken pazarlardan biridir. Daha yerel pazarları ziyaret etmek istiyorsanız Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri Marktplatz ve Schillerplatz üzerinde kurulan pazarlara göz atabilirsiniz. Yiyecek içecek pazarları arasında dünyanın en lezzetli mutfaklarından birçok ürünü de bulabileceğiniz Markthalle’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Şehir merkezinde olan Milaneo Alışveriş Merkezi hem kolay ulaşımı hem de yüzlerce mağazaya ev sahipliği yapmasından dolayı tercih edilebilir. Das Gerber ise şehir merkezinin güney kısmında, Sophienstrasse üzerinde bulunur. Oldukça büyüktür. Daha lüks mağazalar içinse şehir merkezinde bulunan Breuninger Alışveriş Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.