Stuttgart Mutfağı

grapes-1717387_960_720.jpg
 

Stuttgart’ta Alman mutfağının en geleneksel lezzetlerini bulabilirsiniz. Şehir, Alman mutfağının yansıtmasının yanında kendine has ayrı bir yemek kültürü de oluşturmuştur. Özellikle Alman şehirlerinin aksine, coğrafi konumunun verdiği ayrıcalıktan dolayı bira değil şarapları ile anılmaktadır. Aynı zamanda şehirde dünya mutfağının lezzetlerini tadabileceğiniz birçok farklı restoran da bulunur. Özellikle farklı lezzetlere sıcak bakmayanlar için Stuttgart, Türk restoranları ile kurtarıcı bir şehir olacaktır.

Schwabiche Maultaschen, Stuttgart mutfağının en popüler yemeklerinden biridir. Türk mantısına göre çok daha büyük mantıların içi et veya farklı sebzeler ile doldurularak servis edilir. Paprikahun, farklı baharatlar ve hardal ile pişirilmiş tavuk budu yemeğidir. Scheweinshaxe ise domuz pirzolasından yapılan bir yemek çeşididir. Kızartılan domuz pirzolası yanında patates, lahana, biber gibi farklı sebzelerin kavrulmuş hali ile servis edilir. Dampfnudel, hamur işi sevenler ve Stuttgart mutfağına özel bir lezzet tatmak isteyenler için en ideal seçenek. İçleri doldurulmuş mayalı hamurlar tencerede şişene kadar pişirilir ve sonrasında yine farklı sebzeler ile servis edilir. Atıştırmalıkları sevenler mutlaka Bratwurst olarak isimlendirilen Alman sosislerini Stuttgart’ta denemeli. Bunların dışında Gaisburger Marsch isimli güveç yemeği ve Alman noodle’ı olarak bilinen Spaetzle Stuttgart’ta denenebilecek diğer lezzetler arasındadır.

Tatlı olarak ise Stuttgart’ta yerel bir tatlı olan yaş pasta Schwarzwalder Kirshorte mutlaka denenmelidir. Kiraz, kakao ve kremşanti ile hazırlanan oldukça hafif bir pastadır. Zwetschgenkuchen isimli meyveli turta da oldukça lezzetlidir. Tereyağında kızartılarak hazırlanan pide hamuruna benzer tatlı Auszgone üzerine pudra şekeri dökülerek servis edilir. Eierpfannkuchen isimli krepler ise klasik krep tipine göre çok daha kalın ve puf şekilde hazırlanır. Üzerine isteğe göre pudra şekeri veya farklı şuruplar dökülerek tüketilmektedir.

Tanıdık tatlardan vazgeçmek istemiyorsanız Olgastrasse’de bulunan Alaturka isimli Türk restoranını ziyaret edebilirsiniz. Alaturka aynı zamanda Stuttgartlılar tarafından da oldukça sevilen, şehrin en popüler restoranlarından biridir. Stuttgart şaraplarını tatmak ve lezzetli bir et yemek istiyorsanız Black House şehirdeki en iyi seçeneklerden biridir. Alman geleneklerini yaşamak ve yerel yemekleri tatmak için Ochs’n Willi tercih edilebilir. Menüde hem ev yemekleri hem de farklı et yemekleri bulunur. Alman mutfağı için bir diğer seçenek de Gaststatte Zum Ackerbürger isimli restorandır. Spreuergasse üzerinde bulunan restoranın özellikle biftekleri oldukça lezzetlidir. Stuttgart sosislisini tatmak için en iyi yer ise Calwer sokağı üzerinde bulunan Udo Snack’tir. Hem uygun fiyata yemiş hem de lezzetli bir şey yemiş olacaksınız.