Koblenz Gezilecek Yerler

Almanya şehirlerinde mükemmel kasabalar ve köyler bulunmaktadır. Her şehrin ayrı bir atmosferi vardır ve size farklı duygular yaşattırabilir. Koblenz küçük bir şehirdir fakat gezilecek çok sayıda yeri vardır. Şehrin her köşesi, caddesi görülmeye değer niteliktedir. 2.000 yıllık bir geçmişi olması şehri böylesine çekici yapan unsurlardan biridir. Şatoları, kiliseleri, müzeleri, meydanlarını gezerek gezinizi 2-3 günde tamamlayabilirsiniz fakat Orta Çağ’dan kalma mimarilerin şehre ruh katıyor oluşu sizi birkaç gün daha burada vakit geçirmeye ikna edebilir.

Koblenz Gezilecek Yerler

Koblenz’in Ren ve Moselle Nehirlerinin kesiştiği noktada konumlanıyor oluşu şehrin ruhunu oluşturmaktadır aslında. Deutsches Eck denilen yer tam da orası olmaktadır ve şehrin tamamına hâkim olabileceğiniz bir noktadır. Middle Rhine Valley, Ehrenbreitstein Kalesi, Marksburg Kalesi, Stolzenfels Castle, Lahneck Castle gibi yüksek kaleler ve vadiden de şehri izlemeniz bir hayli etkileyici olabilmektedir. Basilica of St. Castor, Ludwig Museum, Mittelrhein-Museum (Orta Ren Müzesi), Electoral Palace gibi müze ve bazilikalara uğrayıp şehrin tarihini görerek yaşamak da mümkündür. Her bir müzede kendinizi tarihin içinde ve her yaşanılan tarihi olayda hayal ederken bulabilirsiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Deutsches Eck (Alman Köşesi)

rhine-1727227_960_720.jpg

Deutsches Eck, Koblenz'de Moselle ile Ren Nehirlerinin birleştiği yerde yer almaktadır. 1897'de, Alman İmparatoru I.Wilhelm’in ölümünden dokuz yıl sonra kendisi burada dev bir atlı heykel ile onurlandırılmıştır. 1945'te heykel ağır hasara uğramış ve kısa bir süre sonra ise tamamen yıkılmıştır. O zamanki cumhurbaşkanı tarafından Alman birleşme anıtına dönüştürerek tüm eski Alman devlet bayrakları buraya yerleştirildi. Eski atlı heykelin yerine de bir Almanya bayrağı konuldu. Berlin Duvarı'nın yıkılmasından ardından, duvarın üç parçası anıtın yanına yerleştirildi. 3 Ekim 1990'da yeni federal eyaletlerin amblemleri de buraya eklendi. Daha sonra bölgenin yeniden şekillenmesi için bir tartışma yaşandı ve ardından Koblenzli bir çiftin heykelin yeniden dikilmesi için bütün masrafları üstleneceğini söylemesiyle 1993 yılında heykel yeniden dikilmiş oldu. Panoramik bir görüntüye sahip olması turistleri buraya çeken en güzel özelliğidir. Üst katlara çıkıp şehri bir de oradan görmeniz size şehrin doğasını buram buram hissettirecektir. Günün her saatinde açıktır.

TEL: +49 261 19433

Middle Rhine Valley

800px-Mittelrhein_Burg_Katz.jpg

Ren Vadisi’nin batı kıyısında Hunsrück Dağları bulunur ve bunlar Kuzeyde Koblenz yakınlarında Ren'e akan Moselle Nehri ile sınırlanır. Ren'in sol yakasında, Moselle'in kuzeyinde, Eifel Dağ Sırası uzanıyor. Doğu kıyısında Taunus Dağları, kuzey sınırları Lahn Nehri tarafından işaretlenmiş olup arkasında Westerwald Dağ Sırası uzanmaktadır. Orta Ren Vadisi, ağırlıklı olarak Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Rhineland-Palatinate federal eyaletinde bulunmaktadır. Coğrafi olarak orta Ren Vadisi de Rheingau şarap üretim alanının bir parçasıdır. Orta Ren Vadisi, 18. yüzyılda İngiliz aristokrasisinin genç temsilcileri tarafından İtalya'ya giden yolda durdurularak keşfedilmiştir. Vadi, Ren romantizmi ile birlikte, aristokrasi ve Almanlar için popüler bir yer haline gelmiştir. 1827'de nehir bağlantılarının ve demiryolu bağlantılarının girişiyle desteklenen tur, vadinin ekonomik canlanmasına katkıda bulundu. Nehir üzerinde günümüzde cruise turları da yapılmaktadır. 2002 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmiştir. Bu vadide kendinizi şehrin dışındaymış gibi hissedebilirsiniz. Doğayla iç içe bir yer oluşu turistlerin ilgisini çekmektedir.

Ehrenbreitstein Kalesi

koblenz-2000991_960_720.jpg

Ehrenbreitstein Kalesi, Ren'in doğu kıyısında, Rheinland-Pfalz eyaletindeki Koblenz kasabasının karşısında aynı adı taşıyan bir dağın kalesidir. Ren ve Moselle Nehirlerinin kesişme noktasından 118 metre yükseklikte bulunmaktadır. Olağanüstü manzarası sayesinde bölgede yaşayanlar tarafından Koblenz’in en sevilen noktası ve turistlerin de Koblenz’de en çok ziyaret ettiği yerler arasındadır. Ehrenbreitstein, 2002 yılından bu yana, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Üst Orta Ren Vadisi'ne bağlıdır. Avrupa’nın en iyi korunmuş ikinci kalesidir. Kale ziyaretçilere açıktır. Ren kıyısındaki Koblenz kasabasına bir teleferikle ve tepenin eteklerine eğimli bir asansör ile bağlanır. Ehrenbreitstein birkaç müze barındırmaktadır: Haus der Fotografie (Fotoğraf Müzesi), Haus der Archaologie (Arkeoloji Müzesi) ve Landesmuseum Koblenz (geçici sergileri bulunduğu müze). Kısacası bu kalede gözlerinizi alamayacağınız bir manzara, sanat ve muhteşem bir müzeyle karşılaşacaksınız. Kale bunların haricinde, açık hava konserleri ve oyunlar gibi çeşitli kültürel etkinlikler için bir mekân olarak hizmet etmektedir. Kale her gün 10.00-24.00 arasında açıktır. İçerisindeki müzenin açık olduğu saatler bazı aylar değişmektedir. Fakat genel olarak 10.00-17.00 arasında açık olmaktadır. Ehrenbreitstein Kalesi kış dönemlerinde kapalı ya da bakımda olabilmektedir. Gitmeden önce internet sitesinden kontrol etmenizi öneririz.

Lahneck Castle

castle-2169056_960_720.jpg

Lahneck Kalesi, Almanya'nın Rheinland-Pfalz şehrindeki Lahnstein kentinde, Koblenz'in güneyinde bulunan bir Orta Çağ kalesidir. 13. yüzyıldan kalma kale, Oberlahnstein bölgesinde, dik bir kaya üzerinde durmaktadır. Simetrik planı, dikdörtgen şekli üzerinedir. Hohenstaufen döneminin daha sonraki kalelerine özgüdür. Bergfried'in beşgen şekli, kale kuleleri içinde nadirdir. Lahneck Kalesi, bir gümüş madeninin 1220'de Başpiskoposluğun mülkiyetinde bulunduğu Lahn'ın ağzındaki topraklarını korumak için 1226'da inşa edilmiştir.

Kale manzarasını görmeden ve kalenin içine girmeden buradan ayrılmamalısınız. Kalenin tarihini içerisinde daha da iyi anlayabilirsiniz. Kaleyi gezmek için yaklaşıkla 40 dakika yetmektedir. Fakat gezinizin gidişatına göre de değişiklik gösterebilir. Kalede bir de restoran bulunmaktadır. Manzaraya karşı bir şeyler içmek kalenin tadını çıkarmanıza yardımcı olabilir. Kaleden, nehir üzerinde yapılan tekne turlarını da görebilirsiniz.

Adres: Ahlerweg, 56112 Lahnstein, Rhineland-Palatinate, Almanya

Electoral Palace

schloss-koblenz-rheinseite-piel.jpg

Saray, Ren'in yakındaki kıyısına paralel kuzey-güney doğrultusunda uzanan dikdörtgen bir ana yapıdan ve batı tarafında kentin karşısına uzanan iki yarı dairesel kanadından oluşur. At nalı şeklindedir. Electoral Sarayı, Güneybatı Almanya'daki ilk Fransız Neoklasik evinin ve Kassel'deki Schloss Wilhelmshöhe, Münster'deki Prens Bishop'un Sarayı ve Fransız Devrimi öncesinde Almanya'da yapılan son saraylardan biri olan Ludwigsburg Sarayı'nın en önemli örneklerinden biridir. 1777’de inşa edilmeye başlanmıştır ve inşası 16 yıl sürmüştür. İnşa edilen bu yapı din adamlarına, uluslararası konuklara, yöneticilere ve prenslere ev sahipliği yapmıştır. Eski seçim meclisi olarak kullanılmıştır. Şehirdeki birçok yapı gibi Electoral Sarayı da UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'ne dâhil edilmiştir. Bir yerleşim yeri ve şehir sarayı olarak inşa edilmiştir. Bununla birlikte, Ren kıyısındaki konumunun bir fonksiyonu olarak, nehir manzarasının bir parçası olarak düşünülmüş ve odalar, manzara dikkatini çekecek ya da ona referans olacak şekilde düzenlenmiştir. Güney ve doğu taraflarındaki odalar, Orta Ren Vadisi'nin etkileyici manzarasını sunmaktadır. Koblenz’e gidildiğinde mutlaka gidip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Ren Nehri’nin eşsiz manzarasını buradan görmek ayrı bir önem taşımaktadır.

Mittelrhein-Museum (Orta Ren Müzesi)

Mittelrhein Müzesi, Koblenz'deki en eski sanat müzesidir ve 1835 yılında kurulmuştur. Koblenz şehrinin Altstadt bölgesinde bulunmaktadır. 2013 yılından beri Merkez Meydan’da Forum Confluentes'de yer almaktadır. Yeni yerine taşındığı ilk yılda 24.000 kişi müzeyi ziyaret etmiştir ki bu da eski alandaki ziyaretçi sayısının üç katına çıkmış olması anlamına gelmektedir. Mittelrhein Müzesi, Frankfurt'ta Köln Wallraf-Richartz-Müzesi ve Städel ile aynı dönemde kurulmuştur ve onlara kıyasla daha mütevazı bir müzedir. Orta Ren Müzesi, bugün Rheinland'ın 2000 yılı aşkın sanat ve kültür tarihi barındırıyor. Sanat eserleri tarih öncesinden günümüze kadar gelmiştir. 1.100'den fazla resim, 8.000 grafik ve çizim, 300'den fazla heykel, sanat, zanaat, mobilya, tekstil, arkeolojik buluntular, mimari parçalar günümüze ulaşmıştır. Müzede seramik parçalar ve eski paralar da yer almaktadır. Çağdaş sanat alanında K. O. Goetz ve Heijo Hangen eserlerinin büyük bir kısmı burada sergilenmektedir. Müzede muhteşem resimler yer almaktadır. Bakış açınızı değiştirecek birçok eser yer almaktadır. Sivil yoldan oluşan Almanya’daki en eski halk koleksiyonlarından biri olması Koblenz için de önemini arttırmaktadır. Giriş ücreti 10 euro, indirimli bilet ücreti ise 7 eurodur. Müze sadece pazartesi günleri kapalı olup diğer günler 10.00-18.00 arasında açıktır.

Stolzenfels Castle

castle-2553043_960_720.jpg

Stolzenfels Kalesi, Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyaletindeki Ren Nehri’nin sol kıyısındaki Koblenz yakınlarındaki saray haline gelen eski kalelerden biridir. Koblenz merkezine bir ya da iki kilometre uzaklığındadır. 13. yüzyıla ait şatonun kalıntıları üzerine, Prusya Krallığı zamanında, Frederick William tarafından 1842’de Neo-Gotik tarzda yeniden inşa edilmiştir. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra kale devlete verildi. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ise Landesamt für Denkmalpflege'ye verildi. Büyük yenileme çalışmalarının ardından kale ve parkları 2011 yılında yeniden açıldı ve halka açık. Hale getirildi. Bugün Stolzenfels Castle, UNESCO Dünya Mirası Listesi Üst Orta Ren Vadisi'nin bir parçasıdır.

Adres: 56075 Koblenz, Almanya

Tel: +49 261 51656

Giriş Ücreti: Tam: 4 euro/ indirimli: 2 euro

Ziyaret saatleri: Ocak-Şubat 10.00-17.00

Mart 09.00-17.00

Nisan-Mayıs 09.00-18.00

Ekim-Kasım 09.00-17.00

Aralık ayında kapalıdır.

Ludwig Museum

ludwig-museum-aussenansicht-harstall.jpg

Ludwig Müzesi, Koblenz'deki bir sanat müzesidir. Koleksiyoncu Peter ve Irene Ludwig'in Almanya'da başlattığı beşinci sanat koleksiyonu, 18 Eylül 1992'de Deutschherrenhaus'da Atelier de France sergisi ile açıldı. Beate Reifenscheid-Ronnisch, Nisan 1997'den beri müzenin müdürüdür. Müze içerisinde koleksiyonlar, sergiler, konserler ile karşılaşabilirsiniz. Zaman içerisinde sergiler alınan geri dönüşlere göre değişmektedir. Müzenin kendi internet sitesinde hangi tarihlerde ne tür sergilerin olduğunu görebilirsiniz.

1794'te Fransız devrimci birlikleri Koblenz'i fethetmişti. Sonuç olarak, Ren'in sol yakasında, esasen Fransızlar tarafından yeniden düzenlenmişti. Ludwig Koleksiyonu ve değişen sergiler için dört kat mevcuttur ve burada Fransız sanatını görebilirsiniz. Sanatı bütün derinlikleriyle görebileceğiniz bir müzedir. Pazartesi haricinde haftanın her günü saat 10.30-17.00 arası açıktır. Yetişkin giriş ücreti için 6 euro olup, indirimli fiyat ise 4 eurodur. Toplu ya da aile ile gelindiği durumlarda indirim olmaktadır.

Marksburg Kalesi

Marksburg_c-gierfotobonn_eu_RET.jpg

Marksburg Kalesi, Ren boyunca hiç yıkılmamış olan tek tepe kalesidir. Orta Avrupa Ren Vadisi'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde, her 2,5 kilometreyi bulan bir kale bulunmaktadır ve 40'ı aşkın kaleden bazıları çok sağlam durumda, bazıları da çok olmasa da sağlam denebilecek durumdadır. Birçoğu nehir kıyıları ve tepelerde görülmektedir ve yine birçoğu ziyaretçilerine açıktır. Bununla birlikte, bu kalelerin büyük çoğunluğu 19. ve 20. yüzyılın nispeten yeni yapılarıdır. Çoğu Orta Çağ kalesi yıkım ve terk edilmesi nedeniyle kalıntı haline gelmiş ve terkedilmiş durumdadır. Fakat Marksburg Kalesi hiç yıkılmadı.

Marksburg Kalesi'nin değeri bir tepenin üstünde bulunarak şehre hâkim olması ile ve ilginç, tipik iç mekân odaları kale mutfağı, büyük salon, yatak odası, şapel, zırh, şarap mahzeni ve siperler gibi Orta Çağ'a geri dönmemizi sağlayan iç yapısıyla oluşmaktadır. En önemlisi de özellikle Orta Çağ kalesi olarak tamamen korunmuş halde bulunabilmesidir.

Giriş ücreti yetişkinler için 7 euro, öğrenciler için ise 6 eurodur. Kale, yalnızca yaklaşık 50 dakika süren rehberli tur sırasında ziyaret edilebilir.

Mart-kasım aylarında (yaz sezonu) saat 10.00-17.00 arası açıktır.

Kasım-mart aylarında (kış sezonu) saat 11.00-16.00 arası açıktır.

Basilica of St. Castor

basilika-st-kastor-blumenhof-nickolay.jpg

Castor Bazilikası, Almanya'nın Rhineland Palatinate kentinde bulunan Koblenz'deki en eski kilisedir. Ren ve Moselle'in birleştiği yerde Deutsches Eck'in yakınında bulunmaktadır. Castor Bazilikası, 2002 yılından bu yana Orta Ren Vadisi'nin UNESCO Dünya Mirası Kültür Alanı’nın bir parçası olmuştur. Buna ek olarak, bu, Lahey Sözleşmesi kapsamında korunan bir kültürel mülktür. Aziz Castor kilisesi, Trier Başpiskoposu Hetto tarafından, İmparator Louis'nin desteğiyle inşa edilmiştir. Kilise, bir nef ve iki koridorlu bir bazilika olarak oluşturulmuştur. Koridorların üzerindeki dar doğu transept kuleleri bulunmaktadır. Giriş holü dâhil olmak üzere kilise 58,25 metre uzunluğunda ve toplam genişliği 25,3 metredir. Kuleler 44 metre yüksekliğinde, 6 metre genişliğinde ve 6,8 metre derinliğindedir.

1990'daki arkeolojik araştırmalar, yerin ilk yüzyıldan beri dini amaçlarla kullanılmış olduğunu göstermiştir. Aziz Castor'un önündeki meydan, Koblenz'i de etkileyen Napolyon Savaşları’na atıfta bulunan mizahi bir yoruma sahip olan Kastorbrunnen adlı bir çeşmenin 1812'den beri yerini almıştır. Kilisenin dış ve iç yapıları tarihi çok iyi yansıttığı için görülmeye değerdir.