Koblenz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

monument-1022184_960_720.jpg
 

Koblenz Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyâletinde bir kent olup Bonn'un yaklaşık 60 kilometre güneyinde yer almaktadır. Ayrıca Ren ve Moselle Nehirlerinin kavşak noktasında bulunmaktadır. Şehirde konuşulan dil Almanca’dır. 1992 yılında 2 bininci kuruluş yıldönümünü kutlamıştır. İsminin kökeni, Latince confluentes'den gelmektedir ve bir araya gelmek anlamındadır. Rheinland-Pfalz eyaletinin en büyük üçüncü kentidir ve nüfusu 106.000 civarındadır.

Koblenz büyük bir tarih barındırmaktadır. İkinci Dünya Savaşı'nda defalarca bombalanmış fakat savaştan sonra mimarî yapıların çoğu onarılarak eski haline getirilmiştir. MÖ 55'de Julius Caesar'ın komutasındaki Roma askeri birliği Ren'e ulaşmış ve Koblenz ile Andernach arasında bir köprü kurmuştur. Romalılar köprü için koruma olarak iki kale inşa etmişlerdi. Romalılar tarafından MS 49'da yapılmış büyük bir köprünün kalıntıları halen görülebilmektedir. Koblenz, MÖ 8 tarihinde de Drusus tarafından bir Roma ordugâhının siti olarak kurulmuştur. Birçok ülke tarafından bombalanan ve işgal edilmek için uğraşılan yer sonuç olarak 1947-1950 yılları arasında Rheinland-Pfalz Eyaleti hükümetinin koltuğu oldu.


Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Koblenz ile İlgili

Koblenz Nerededir?

Koblenz, Almanya’nın güneybatısında, Bonn’un 60 kilometre güneyinde, Rheinland-Pfalz eyâletinde bir kenttir. Moselle ve Ren Nehirlerinin kesiştiği bölgede konumlanmıştır. Bu nedenle Alman Köşesi de denilebilmektedir. Konumunun Almanya’nın merkezi şehirlerine yakın oluşu şehrin önemini arttırmaktadır.

Koblenz’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Koblenz’e direkt olarak uçuş bulunmamaktadır fakat Almanya’nın Frankfurt, Mainz, Köln ve Trier gibi şehirlerine direkt olarak uçup oradan otobüs veya trenler ile Koblenz’e geçiş yapılabilmektedir. Trier-Koblenz arası otobüs fiyatı 17-20 euro arasında değişiklik göstermektedir. Berlin-Koblenz arası ise 22-45 euro arasında değişmektedir.

Koblenz’e Ne Zaman Gidilir?

koblenz-2877123_960_720.jpg

Koblenz şehrinde ılıman okyanusal iklim görülmektedir. Okyanus akıntısının etkisinde ılıman bir iklim hâkim olmakla beraber kışları ılık ve yumuşak geçmektedir. Zaman zaman kar yağışı görülebilmektedir. Yazları ise sıcak ve yağışlıdır. Bazı zamanlar yazları da serin geçebilmektedir. Genel olarak yağmurlu olup yerliler çoğu zaman yanlarında şemsiye, yağmurluk gibi yağmurdan korunmak için bazı eşyalar taşımaktadır. Şehir içinde en fazla yağış yaz aylarında görülmektedir. En sıcak ay temmuz ayı olup en soğuk ay ise ocak olmaktadır. İklim açısından düşünüldüğünde nisan-ekim ayları gitmek için en uygun aylarlardır. Genelde temmuz ayı tercih edilmektedir. Çünkü sıcaklık 19-20 derecelere çıkmaktadır ve bu da daha rahat gezilebilmesine olanak sağlar.

Mayıs-ekim ayları arasında birçok festival gerçekleşmektedir. Bu yüzden ziyaretçiler tatillerini festivale denk getirmeye çalışmaktadırlar. Eylül ayında sayısız festival ve konser gibi etkinlikler olduğu için Koblenz’in festival ayı da desek yanlış olmaz. Bu yüzden ziyaretçilerin akın ettiği bir ay olduğunu söyleyebiliriz. Almanya’da çokça şarap ve bira festivallerine rastlamanız mümkündür ve Koblenz şehrine gittiğinizde de rastlamanız çok olasıdır.

Bunun dışında Almanya’nın resmi tatillerine dikkat ederek tatilinize başlamanız önerilmektedir. Almanya’nın birleşmesi, Noel, Kutsal Cuma gibi günlerde ziyareti gerçekleştirmemeniz Koblenz’in tadını daha iyi çıkarabilmeniz açısından önem taşır. Çünkü çoğu müze, saray ve benzeri yerler resmi tatillerde kapalı olmaktadır. Gezinizin seyri bakımından ve kısıtlı bir zamanınız var ise daha fazla yer görmek açısından bu özel günlere göre gezinizin planını yapmanız daha uygun olacaktır.

Koblenz’de Nerede Kalınır?

Almanya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Koblenz’de de çok sayıda konaklanacak yer bulunmaktadır. Hosteller, üç ya da dört yıldızlı oteller, apart evler, konuk evleri gibi 100’den fazla seçeneğiniz bulunmaktadır. Konaklama seçeneğinin çok bulunduğu yerler, genelde gezilecek mekânlara daha yakın bir şekilde konumlanmıştır. Pek çoğu Altstadt (Eski Şehir Bölgesi), Ren Nehri civarlarında ve tren ile otobüs durakları yakınlarında bulunmaktadır. Otel fiyatları ortalama 50-150 euro arasında değişmektedir. Otelin konumuna, sunduğu imkânlara ve tanınmışlığına göre bu fiyat değişmektedir. Yaz aylarına doğru popüler sezonun yaklaşmasından dolayı donanımlı otellerin çabucak dolduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden erken rezervasyon ile hem yerinizi garantilemiş hem de daha uygun fiyatlara konaklamış olursunuz. Özellikle şarap festivalleri zamanları boş yer bulmakta zorluk çekebilirsiniz.

Boardinghaus Koblenz Altstadt, Palatium Bad Ems, Ferienwohnung Koblenz Altstadt, La Dolce Villa, Landhaus Julia, Hotel Am Helmwartsturm, Hotel National, Hotel Jan Van Werth gibi otellerde şehir merkezinde lüks bir şekilde konaklayarak tatilinizi tamamlayabilirsiniz. Bu oteller size çok sayıda olanak sunmaktadır. Hem şehrin içinde oluşu, birçok gezilecek yere yürüme mesafesinde olması ve otel içi imkânları sebebiyle lüks oteller kısmında bu otellerini söyleyebilmekteyiz.

Hotel Continental Koblenz, Altstadt Hotel Koblenz, Hotel Hohenstaufen, Hotel Jan van Werth, Trierer Hof, Horchheimer, Ferienwohnung Koblenz gibi otellerde de ucuza konaklayabilirsiniz. Günlük 30-50 euro civarında kalabilmeniz mümkündür. Tabi ki bu fiyatlar gezinizin tarihine göre değişiklik göstermektedir. Çok talep olan tarihlerde fiyat arttırılmaktadır. Daha az tercih edilen tarihlerde ise fiyatları bir hayli düşük olmaktadır. Bu yüzden gitmeden önce sıkı bir araştırma yapmanızı önerebiliriz. Daha detaylı bir şekilde ve daha çok çeşit otellere bakmak için Booking.com adresinden yararlanabilirsiniz.

Pansiyon veya hostellerde daha uygun fiyatlara kalabilmeniz olasıdır. Çünkü 5-6 kişilik odalarda kalındığında fiyat da düşmektedir. Banyo ve mutfağı ortak kullanımınıza sunan hostellerin haricinde odaya özel de banyo bulunmaktadır. Yani siz sadece yatak kiralamış olursunuz. Arkadaş grubuyla gelen turistler genelde bu yolu tercih etmektedirler. Bir grupla gelmemiş olsanız bile odadaki diğer turistler ile tanışıp kültür alışverişinde bulunabilmeniz gibi size manevi açıdan fırsatlar sunabilir. Özel ve tek kişilik pansiyonlarda da kalabilirsiniz. Hostellere göre biraz daha pahalıdır.

Bu şehirde ev kiralama gibi bir seçeneğiniz de bulunmaktadır. Bu seçenek de otellere göre biraz daha uygundur. Yine bir grupla gelindiyse uygun fiyatlara konaklamanız mümkündür. Evin kapasitesinden daha fazla kişi kalacaksa günlük 10-15 euro arasında kişi başına ek ücret alınabilmektedir.

Koblenz tatilinizden önce konaklanacak yerleri ayarlamalısınız. Ne kadar erken rezervasyon yaparsanız o kadar uygun fiyatlara konaklamış olursunuz. Gittiğinizde de ayarlayabilirsiniz fakat otellerin dolu olması, evlerin o tarihlerde başkaları tarafından kiralanmış olması gibi sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir.

Koblenz Gezilecek Yerler

Almanya şehirlerinde mükemmel kasabalar ve köyler bulunmaktadır. Her şehrin ayrı bir atmosferi vardır ve size farklı duygular yaşattırabilir. Koblenz küçük bir şehirdir fakat gezilecek çok sayıda yeri vardır. Şehrin her köşesi, caddesi görülmeye değer niteliktedir. 2.000 yıllık bir geçmişi olması şehri böylesine çekici yapan unsurlardan biridir. Şatoları, kiliseleri, müzeleri, meydanlarını gezerek gezinizi 2-3 günde tamamlayabilirsiniz fakat Orta Çağ’dan kalma mimarilerin şehre ruh katıyor oluşu sizi birkaç gün daha burada vakit geçirmeye ikna edebilir.

Koblenz Gezilecek Yerler

Koblenz’in Ren ve Moselle Nehirlerinin kesiştiği noktada konumlanıyor oluşu şehrin ruhunu oluşturmaktadır aslında. Deutsches Eck denilen yer tam da orası olmaktadır ve şehrin tamamına hâkim olabileceğiniz bir noktadır. Middle Rhine Valley, Ehrenbreitstein Kalesi, Marksburg Kalesi, Stolzenfels Castle, Lahneck Castle gibi yüksek kaleler ve vadiden de şehri izlemeniz bir hayli etkileyici olabilmektedir. Basilica of St. Castor, Ludwig Museum, Mittelrhein-Museum (Orta Ren Müzesi), Electoral Palace gibi müze ve bazilikalara uğrayıp şehrin tarihini görerek yaşamak da mümkündür. Her bir müzede kendinizi tarihin içinde ve her yaşanılan tarihi olayda hayal ederken bulabilirsiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Koblenz Şehir İçi Ulaşım

kevag-ko-ry-345-am-42634.jpg

Almanya'daki çoğu şehir gibi Koblenz de mükemmel bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Ayrıca küçük bir şehir olduğundan yürüyerek de birçok yere ulaşabilmeniz mümkündür. Şehir coğrafi ve demografik olarak ele alındığında oldukça etkileyicidir. Koblenz'de bulunan toplu taşıma seçenekleri arasında otobüsler bulunmaktadır. Koblenz'deki toplu otobüs sistemi, çok verimli ve neredeyse daima zamanında olmasıyla bilinmektedir. Otobüsler merkez tren istasyonundan harekete başlayıp 05.30-23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Üstelik gece saatlerinde de hizmet vermeye devam eden N5, N6, N8, N9 numaralı gece otobüsleri vardır. Otobüsler temiz ve iyi durumdadır. Şehrin hemen hemen her noktasına otobüs ile ulaşım bulunmaktadır. Biletlerinizi istasyonlarda bulunan otomatlardan temin edebilmeniz mümkündür. Tek yön bileti 1,80 euro, günlük bileti 4,10 euro, 3 günlük bileti 8,20 euro ve 1 hafta boyunca geçerli bileti 14 euroya satın alabilirsiniz. Ayrıca Tourist Information merkezlerinden 9,80 euro karşılığında birçok etkinlik ve müze girişlerinde indirim alabileceğiniz Koblenz Kartı da temin edebilirsiniz. Bu kart size çok sayıda avantaj getirebilmektedir.

Şehir içinde tren ile ulaşımınızı gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Koblenz merkez tren istasyonu şehir merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Şehrin en önemli yolcu istasyonu direkt olarak soldaki Ren hattında, doğrudan doğruya Ren Nehri ile Horchheimer Demiryolu Köprüsü’nün diğer tarafında yer alan Moselstrecke ve Lahntalbahn'ın birleştiği noktada yer almaktadır. Yaklaşık 40.000 gezgin ve ziyaretçi tarafından günlük uğrak yeri olmaktadır. İstasyonun önünde bir otobüs durağı ve mağazalı bir köşk bulunmaktadır.

Şehirde ulaşımı taksi ile de gerçekleştirebilirsiniz. Şehirdeki taksiler beyaz renkte olup taksi açılış ücreti 3,50 euro’dur. Kilometre başına ücret ise 2 euro ile ücretlendirilmiştir. Taksi telefon numaralarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

City Taxi: +49 261 17934

Taxi Faust: +49 261 9731413

Taxi Koblenz: +49 261 33055

Koblen’de bisiklet ile ulaşım çok gelişmiştir. Her yere bisiklet yolarının yapılması halkı bu tür ulaşıma teşvik etmiştir ve başarılı da olmuştur. Küçük bir şehir oluşu bisiklet ile şehrin tamamını gezebilmeniz için bir avantajdır. Böylelikle şehri daha iyi tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Kiralık bisiklet imkânı sunan birçok yer bulunmaktadır. Hem internetten hem de şehrin çoğu yerinde konumlanmış olan bisiklet kiralama merkezlerinden kiralamanız mümkündür.

Koblenz Mutfağı

food-3088314_960_720.jpg

Koblenz mutfağı doğudan, batıdan, aldığı göçmenlerden çokça etkilenmiştir. Özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra diğer ülkelerden gelen işçilerin etkisiyle farklı yemek kültürleri Alman mutfağına girmiştir. Bu yüzden zengin bir mutfağı vardır diyebiliriz. Bölgesel olarak farklılık da gösterebilmektedir fakat genel olarak et ve sosis gibi ürünlerden oluşmaktadır. Burada 1000’den fazla sosis çeşidi bulunmaktadır. Alman mutfağında çoğunlukla domuz eti, biftek ve kümes hayvanları kullanılmaktadır. Kümes hayvanları içerisinde de en çok tüketileni tavuktur. En yaygın sebzeler ise patates, lahana, havuç, ıspanak, bezelye ve fasulyedir. Sebzeler genelde haşlanır ve esas yemeklerin yanında garnitür olarak kullanılır. Özellikle de patates her lezzetle farklı şekilde sunulabilmektedir. Şarap tüketimi de çok fazla olmasına rağmen Almanya’nın milli içkisi biradır.

Koblenz mutfağında tüketilen tatlı ürünlerin başında turta, cheesecake ve pasta gelmektedir. Hepsinin çokça çeşidi bulunmaktadır. Taze meyvelerden yapmaya özen gösterilir. Genel olarak kullandıkları meyveler ise elma, çilek, erik ve vişnedir. Tatlı hamur işlerinin yanında tuzluları da meşhurdur. Alman mutfağında ekmeğe de oldukça özen gösterilmektedir. 600’den fazla ekmek çeşidi barındıran mutfak, her tip tahıldan ekmek çeşitlerini sunmaktadır. Ülke genelinde kahveye olan ilgi de bir hayli büyüktür. Almanya’da kişi başına yıllık tüketilen kahve miktarı ortalama 165 litre olmakla birlikte günün her saatinde tüketilmektedir. Koblenz’de Alman kültürünün her tür yemeğini tadabileceğiniz fazla sayıda restoran bulunmaktadır. Alman kültürü haricinde dünya mutfaklarının lezzetlerini sunan restoranlar da Koblenz’de bulunmaktadır. Koblenz’in meşhur restoranlarına; Augusta (Alman Mutfağı), Mein Koblenz, Garten Eden, E Gel o Sia, Müller’s, Dormont’s, Deutscher Kaiser örnek verilebilir.

Koblenz’de Alışveriş

koblenz_im_buga-jahr_2011_-_eroffnung_lohrstrasse_4.jpg

Koblenz, Ren Nehri bölgesinin en popüler alışveriş noktalarından biridir. Altstad’da bulunan Löhrstraße, şehrin en meşhur alışveriş caddesidir. Caddede butikler, alışveriş merkezleri, önemli markaların mağazaları bulunmaktadır. Löhrstraße yakınlarında Hohenfelder Caddesi’ndeki Löhr-Center ve Zentralplatz’daki Forum Mittelrhein alışveriş merkezleri de Koblenz’in önemli alışveriş noktalarındandır. Bu alışveriş merkezlerinde de Löhrstraße Caddesi’ndeki mağazaların çoğu bulunmaktadır. Meşhur olanlarının dışında şehirde küçük çaplı birçok mağaza da bulunmaktadır. Koblenz’de gezerken birçok caddede ve sokakta bu küçük mağazalara denk gelebilirsiniz. Forum Mittelrhein’de yaklaşık 80 mağaza, restoranlar, kafeler bulunmaktadır. Löhr Center’da ise 130 dükkân yer almaktadır. Ev eşyalarından hediyelik eşyalara kadar birçok şeyi buralarda bulabilirsiniz. Şehir yılda alışveriş için 70.000’i aşkın ziyaretçisini ağırlamaktadır. Yakın şehirlerden de birçok kişi yerli turist olarak Koblenz’e gelebilmektedir. İsviçre’den sonra Almanya da çikolata konusunda iddialıdır. Alışveriş merkezlerinden hediye olarak güzel kutular içinde satışa sunulan çikolatalardan alabilirsiniz. Bunun dışında Koblenz’e özgü bir şey alınmak istenir ise domuz etinden üretilmiş sosis ve benzeri gıdalar da alınabilir.

Dünya kültür merkezi olan Koblenz’in çoğu müzelerinde hediyelik eşya dükkânları vardır. Buralardan da guguklu saatler gibi ilginç ve hoş eşyalar bulabilirsiniz. Hem hediye hem de anı olması için çokça seçenekleri bulunmaktadır. Özellikle de Ludwig Müzesi’nin hediyelik eşya bölümüne uğramalısınız.

Bunların dışında Almanya’nın her bölgesini temsil eden bir arması bulunmaktadır. Bu armaları tişört, kupa, ev ve süs eşyaları gibi hediyelik eşyaların üzerinde görebilirsiniz. Koblenz’e özgü bir hediye almak isterseniz bu seçeneği de kullanabilirsiniz.

Koblenz’de Gece Hayatı

k4.jpg

Almanya’da gece hayatı genelde renklidir fakat Koblenz’de öğrenci nüfusu fazla olduğu için gece hayatının biraz daha renkli ve eğlenceli olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. Hatta gece kulüperi, bar gibi yerlerin Koblenz ekonomisini bazı dönemler olumlu bir şekilde etkilediğini söyleyebiliriz. Aslında Koblenz’deki genç nüfus gece hayatını şekillendirmektedir. Almanya’nın bazı şehirlerinde bu kadar yoğun bir şekilde öğrenci bulunmamaktadır ve dolayısıyla gece hayatları da çok dinamik olmamaktadır ama burada şehir içerisinde çok sayıda publar, gece kulüpleri ve barlar bulunmaktadır. Barlar da kendi arasında kategorize edilmiş olup sayısız çeşidi bulunmaktadır. Aynı şekilde gece kulüpleri ve pubların da ayrı ayrı birçok türü bulunmaktadır. Yani Koblenz’de her eğlence anlayışına hitap eden bir yer bulmanız çok kolaydır. Bazı eğlence mekânlarında bütün müzik türlerini bile bulabilmeniz mümkün. Her katında farklı bir konsept ile karşınıza çıkan ilginç gece kulüpleri de bulunmaktadır. Koblenz içinde özellikle Altstadt, gece hayatının en güzel ve hareketli olduğu yerdir. Yeni yıl gibi özel günlerde gezinizi yapıyorsanız eğlence yerlerinin doluluk durumlarını göz ardı etmemelisiniz. Çünkü yerlileri özel günlere çok önem verirler ve eğlenmeyi severler.

Gece kulüplerinden en eğlenceli ve hareketli olanları; Irish Pub Koblenz, Daddy O's, Absintheria, Mephisto Koblenz, Florinsmarkt, Spoekes, Druckluftkammer, Musikpark B9, Zenit, Pudel Lounge, Agostea, Enchilada’dir. Getraenke Quelle Düpper de şarap bara örnek verilebilmektedir. Turistler genellikle bu gece kulüplerini ve barları tercih etmektedirler. Konsept, müzik türü ve eğlencesinin üst düzey oluşuyla diğer eğlence mekânlarından ayrılmaktadır.

Koblenz Festivalleri

hg_2.jpg

Koblenz Guitar Festivali: 13 mayıs ve 21 mayıs tarihleri arasında gerçekleşen festivalde konserler, eğlenmeler haricinde yarışma da yapılmaktadır. Birinciye 3.000 euro, ikinci olana 2.000 euro ve üçüncü olana ise 1.000 euro ödül olarak verilmektedir. Geleneksel olarak her yıl yapılan festivalin önemi büyüktür. Her yıl yeni yarışmacılar yeteneklerini sergileyip izleyicilere de güzel bir şölen sunmaktadırlar.

Farbrausch Festivali: Haziran ayında yapılmaktadır. Yazın en güzel etkinliği de denilebilmektedir. Renkler, müzikler ve dans eşliğinde yazın başlangıcını kutlayabileceğiniz bir festivaldir. Toz boyaların havaya atılmasıyla, konserlerle ve festival alanındaki oyunlar ile gençlerin gelmesi için gün saydığı festivallerdendir. Her yıl sevilen sanatçılar, gruplar festivalde konser vermektedir. Havada uçuşan renklerden de ne kadar çılgın bir festival olduğunu anlamamız gerekir. Rengârenk bir festival oluşu yaz için mükemmel bir başlangıç olmaktadır. Katılımcıların sayısı her şehirde sınırlı olduğu için biletler tükenmeden almak gerekir. Resmi sitesinden biletlerin satışa çıktığı tarihi takip edebilirsiniz. Katılımcıların yanlarında toz boya getirmeleri yasaktır. Tüm boyalar festival tarafından sağlanmaktadır.

Horizonte Festivali: Temmuz ayında yapılmaktadır ve 2 gün süren bir etkinliktir. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan muhteşem bir ambiyansa sahip Körfez Ehrenbreitstein Kalesi, Almanya'nın en güzel dünya kültür festivalleri arasında olan Horizonte Festivali’ni ağırlamaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen, sevilen sanatçılar festivalde sahne almaktadırlar. Festivalin temel amacı, kültürlerarası bir tanışmayı teşvik etmek ve sanatçılara kültürlerini tanıtma fırsatı vermektir. Dünya müzik festivali oluşu sayesinde her yıl ziyaretçisi artmaktadır.

Mendelssohn Festivali: Eylül ayında yapılmaktadır ve birçok ülkeden katılımcı gelmektedir. Festivalde ünlü sanatçılar ağırlanmaktadır. Dört kıtadan gelen yüksek kalitedeki müzik öğrencileri, iki haftalık Master Classes için Hamburg'da bir araya gelerek ve müzik becerileri test edilerek geliştirilirler. Uluslararası tanınmış profesörlerden ve ünlü öğretim üyelerinden oluşan bir ekip bu süre boyunca öğrencilere koçluk yapmaktadır. En sonunda seyircilere güzel bir müzik şöleni sunulmaktadır.

Internationale Musikfestival Koblenz: Eylül ayında organize edilen festivalde uluslararası müzisyenler sahne almaktadır. 24 seçkin müzik yıldızı, dans dünyasında şampiyonların ve 2 orkestranın size unutulmaz anlar yaşatacağı düşünülmektedir. Klasik müziğe ilgi duyanlar ve sevenler için çok verimli bir festival olacağını söyleyebiliriz.

Koblenz Wine Festival in Lay: Geleneksel Koblenzer şarap festivali, 1971 yılından bu yana, Eylül ayının son hafta sonunda güzel Mosel semtinde gerçekleşir. Yerliler ve yurtdışından gelen konuklar, üç gün içinde Moselle'in ve şaraplarının muhteşemliğine şahit olabilir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Koblenz Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

Nisan: Kutsal Cuma

17 Nisan: Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

25 Mayıs: Göğe Yükseliş perşembesi (Hz. İsa’nın göğe yükseldiğine inanılan gün)

Mayıs: Whitmonday

4 Haziran: Katolik Yortusu

3 Ekim: Almanya’nın Birleşmesi

1 Kasım: Azizler Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Koblenz İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 112

Polis:100

Ambulans: 112

Koblenz Dış Temsilcilikleri

TC Mainz Başkonsolosluğu

Telefon: +49 6131 98 26 00 / 0049 61 31 98 26 017

Faks: 06131 83 51 19

Eposta: [email protected]

Adres: Ander Karlsschanze 7 Mainz 55131, Deutschland

İnternet sitesi: http://mainz.bk.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Koblenz Para Birimi

Koblenz’de Almanya’nın kullandığı para birimi olan euro (EUR) kullanılmaktadır. Günümüzde 1 euro 4,65 Türk lirasına denk gelmektedir.

Koblenz’in Resmi Dili

Almanya’nın Koblenz kentinde resmi dil olarak Almanca kabul edilmiştir.

Koblenz Saat Farkı

Geçen yıla kadar Koblenz ve Türkiye arasında 1 saat farkı bulunmaktaydı fakat ülkemizde alınan kararlar doğrultusunda şu an 2 saat farkı bulunmaktadır. Koblenz, Türkiye’den 2 saat geridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken, Koblenz’de 10.00’dur.*

*Bu bilgi ocak 2018’de güncellenmiştir.

Koblenz Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3oC
  • Şub 6oC
  • Mar 9oC
  • Nis 13oC
  • May 18oC
  • Haz 21oC
  • Tem 23oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 13oC
  • Kas 7oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 111.434 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro / İklim: Soğuk iklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün