Google+

Koblenz

Koblenz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Koblenz Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyâletinde bir kent olup Bonn'un yaklaşık 60 kilometre güneyinde yer almaktadır. Ayrıca Ren ve Moselle Nehirlerinin kavşak noktasında bulunmaktadır. Şehirde konuşulan dil Almanca’dır. 1992 yılında 2 bininci kuruluş yıldönümünü kutlamıştır. İsminin kökeni, Latince confluentes'den gelmektedir ve bir araya gelmek anlamındadır. Rheinland-Pfalz eyaletinin en büyük üçüncü kentidir ve nüfusu 106.000 civarındadır.

Koblenz büyük bir tarih barındırmaktadır. İkinci Dünya Savaşı'nda defalarca bombalanmış fakat savaştan sonra mimarî yapıların çoğu onarılarak eski haline getirilmiştir. MÖ 55'de Julius Caesar'ın komutasındaki Roma askeri birliği Ren'e ulaşmış ve Koblenz ile Andernach arasında bir köprü kurmuştur. Romalılar köprü için koruma olarak iki kale inşa etmişlerdi. Romalılar tarafından MS 49'da yapılmış büyük bir köprünün kalıntıları halen görülebilmektedir. Koblenz, MÖ 8 tarihinde de Drusus tarafından bir Roma ordugâhının siti olarak kurulmuştur. Birçok ülke tarafından bombalanan ve işgal edilmek için uğraşılan yer sonuç olarak 1947-1950 yılları arasında Rheinland-Pfalz Eyaleti hükümetinin koltuğu oldu.

Ren Nehri, 2002'de Koblenz'in kuzey ucunu işaretleyen UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edildi. 1890'dan beri kent, Altstadt (eski şehir) ve Neustadt’dan (yeni şehir) oluşuyordu. Bunlardan Altstadt, sadece birkaç güzel cadde ve kareye sahiptir. Neustadt, Ren boyunca çok sayıda geniş caddeye ve yakışıklı bir cepheye sahiptir. Koblenz'ın daha eski kesiminde tarihî bir ilgi alanına sahip birkaç bina bulunmaktadır. Bunların arasında, nehirlerin birleştiği noktanın yakınında, dört kulesi bulunan Karden'in Castor'suna adanmış Kastorkirche Bazilikası bulunur.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Koblenz Gezilecek Yerler

Almanya şehirlerinde mükemmel kasabalar ve köyler bulunmaktadır. Her şehrin ayrı bir atmosferi vardır ve size farklı duygular yaşattırabilir. Koblenz küçük bir şehirdir fakat gezilecek çok sayıda yeri vardır. Şehrin her köşesi, caddesi görülmeye değer niteliktedir. 2.000 yıllık bir geçmişi olması şehri böylesine çekici yapan unsurlardan biridir. Şatoları, kiliseleri, müzeleri, meydanlarını gezerek gezinizi 2-3 günde tamamlayabilirsiniz fakat Orta Çağ’dan kalma mimarilerin şehre ruh katıyor oluşu sizi birkaç gün daha burada vakit geçirmeye ikna edebilir.

Koblenz, Almanya’nın güneybatısında, Bonn’un 60 kilometre güneyinde, Rheinland-Pfalz eyâletinde bir kenttir. Moselle ve Ren Nehirlerinin kesiştiği bölgede konumlanmıştır. Bu nedenle Alman Köşesi de denilebilmektedir. Konumunun Almanya’nın merkezi şehirlerine yakın oluşu şehrin önemini arttırmaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

koblenz-2877123_960_720.jpg

Koblenz şehrinde ılıman okyanusal iklim görülmektedir. Okyanus akıntısının etkisinde ılıman bir iklim hâkim olmakla beraber kışları ılık ve yumuşak geçmektedir. Zaman zaman kar yağışı görülebilmektedir. Yazları ise sıcak ve yağışlıdır. Bazı zamanlar yazları da serin geçebilmektedir. Genel olarak yağmurlu olup yerliler çoğu zaman yanlarında şemsiye, yağmurluk gibi yağmurdan korunmak için bazı eşyalar taşımaktadır. Şehir içinde en fazla yağış yaz aylarında görülmektedir. En sıcak ay temmuz ayı olup en soğuk ay ise ocak olmaktadır. İklim açısından düşünüldüğünde nisan-ekim ayları gitmek için en uygun aylarlardır. Genelde temmuz ayı tercih edilmektedir. Çünkü sıcaklık 19-20 derecelere çıkmaktadır ve bu da daha rahat gezilebilmesine olanak sağlar.

Mayıs-ekim ayları arasında birçok festival gerçekleşmektedir. Bu yüzden ziyaretçiler tatillerini festivale denk getirmeye çalışmaktadırlar. Eylül ayında sayısız festival ve konser gibi etkinlikler olduğu için Koblenz’in festival ayı da desek yanlış olmaz. Bu yüzden ziyaretçilerin akın ettiği bir ay olduğunu söyleyebiliriz. Almanya’da çokça şarap ve bira festivallerine rastlamanız mümkündür ve Koblenz şehrine gittiğinizde de rastlamanız çok olasıdır.

Bunun dışında Almanya’nın resmi tatillerine dikkat ederek tatilinize başlamanız önerilmektedir. Almanya’nın birleşmesi, Noel, Kutsal Cuma gibi günlerde ziyareti gerçekleştirmemeniz Koblenz’in tadını daha iyi çıkarabilmeniz açısından önem taşır. Çünkü çoğu müze, saray ve benzeri yerler resmi tatillerde kapalı olmaktadır. Gezinizin seyri bakımından ve kısıtlı bir zamanınız var ise daha fazla yer görmek açısından bu özel günlere göre gezinizin planını yapmanız daha uygun olacaktır.

Türkiye’den Koblenz’e direkt olarak uçuş bulunmamaktadır fakat Almanya’nın Frankfurt, Mainz, Köln ve Trier gibi şehirlerine direkt olarak uçup oradan otobüs veya trenler ile Koblenz’e geçiş yapılabilmektedir. Trier-Koblenz arası otobüs fiyatı 17-20 euro arasında değişiklik göstermektedir. Berlin-Koblenz arası ise 22-45 euro arasında değişmektedir.

Koblenz’de Nerede Kalınır?

Almanya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Koblenz’de de çok sayıda konaklanacak yer bulunmaktadır. Hosteller, üç ya da dört yıldızlı oteller, apart evler, konuk evleri gibi 100’den fazla seçeneğiniz bulunmaktadır. Konaklama seçeneğinin çok bulunduğu yerler, genelde gezilecek mekânlara daha yakın bir şekilde konumlanmıştır. Pek çoğu Altstadt (Eski Şehir Bölgesi), Ren Nehri civarlarında ve tren ile otobüs durakları yakınlarında bulunmaktadır. Otel fiyatları ortalama 50-150 euro arasında değişmektedir. Otelin konumuna, sunduğu imkânlara ve tanınmışlığına göre bu fiyat değişmektedir. Yaz aylarına doğru popüler sezonun yaklaşmasından dolayı donanımlı otellerin çabucak dolduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden erken rezervasyon ile hem yerinizi garantilemiş hem de daha uygun fiyatlara konaklamış olursunuz. Özellikle şarap festivalleri zamanları boş yer bulmakta zorluk çekebilirsiniz.

Boardinghaus Koblenz Altstadt, Palatium Bad Ems, Ferienwohnung Koblenz Altstadt, La Dolce Villa, Landhaus Julia, Hotel Am Helmwartsturm, Hotel National, Hotel Jan Van Werth gibi otellerde şehir merkezinde lüks bir şekilde konaklayarak tatilinizi tamamlayabilirsiniz. Bu oteller size çok sayıda olanak sunmaktadır. Hem şehrin içinde oluşu, birçok gezilecek yere yürüme mesafesinde olması ve otel içi imkânları sebebiyle lüks oteller kısmında bu otellerini söyleyebilmekteyiz.

Koblenz onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Koblenz Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Koblenz Otelleri

En Uygun Fiyatlı Koblenz Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Koblenz Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Koblenz Otelleri

Koblenz Şehir İçi Ulaşım

Almanya'daki çoğu şehir gibi Koblenz de mükemmel bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Ayrıca küçük bir şehir olduğundan yürüyerek de birçok yere ulaşabilmeniz mümkündür. Şehir coğrafi ve demografik olarak ele alındığında oldukça etkileyicidir. Koblenz'de bulunan toplu taşıma seçenekleri arasında otobüsler bulunmaktadır. Koblenz'deki toplu otobüs sistemi, çok verimli ve neredeyse daima zamanında olmasıyla bilinmektedir. Otobüsler merkez tren istasyonundan harekete başlayıp 05.30-23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Üstelik gece saatlerinde de hizmet vermeye devam eden N5, N6, N8, N9 numaralı gece otobüsleri vardır. Otobüsler temiz ve iyi durumdadır. Şehrin hemen hemen her noktasına otobüs ile ulaşım bulunmaktadır. Biletlerinizi istasyonlarda bulunan otomatlardan temin edebilmeniz mümkündür. Tek yön bileti 1,80 euro, günlük bileti 4,10 euro, 3 günlük bileti 8,20 euro ve 1 hafta boyunca geçerli bileti 14 euroya satın alabilirsiniz. Ayrıca Tourist Information merkezlerinden 9,80 euro karşılığında birçok etkinlik ve müze girişlerinde indirim alabileceğiniz Koblenz Kartı da temin edebilirsiniz. Bu kart size çok sayıda avantaj getirebilmektedir.

Şehir içinde tren ile ulaşımınızı gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Koblenz merkez tren istasyonu şehir merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Şehrin en önemli yolcu istasyonu direkt olarak soldaki Ren hattında, doğrudan doğruya Ren Nehri ile Horchheimer Demiryolu Köprüsü’nün diğer tarafında yer alan Moselstrecke ve Lahntalbahn'ın birleştiği noktada yer almaktadır. Yaklaşık 40.000 gezgin ve ziyaretçi tarafından günlük uğrak yeri olmaktadır. İstasyonun önünde bir otobüs durağı ve mağazalı bir köşk bulunmaktadır.

food-3088314_960_720.jpg

Koblenz mutfağı doğudan, batıdan, aldığı göçmenlerden çokça etkilenmiştir. Özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra diğer ülkelerden gelen işçilerin etkisiyle farklı yemek kültürleri Alman mutfağına girmiştir. Bu yüzden zengin bir mutfağı vardır diyebiliriz. Bölgesel olarak farklılık da gösterebilmektedir fakat genel olarak et ve sosis gibi ürünlerden oluşmaktadır. Burada 1000’den fazla sosis çeşidi bulunmaktadır. Alman mutfağında çoğunlukla domuz eti, biftek ve kümes hayvanları kullanılmaktadır. Kümes hayvanları içerisinde de en çok tüketileni tavuktur. En yaygın sebzeler ise patates, lahana, havuç, ıspanak, bezelye ve fasulyedir. Sebzeler genelde haşlanır ve esas yemeklerin yanında garnitür olarak kullanılır. Özellikle de patates her lezzetle farklı şekilde sunulabilmektedir. Şarap tüketimi de çok fazla olmasına rağmen Almanya’nın milli içkisi biradır.

Koblenz mutfağında tüketilen tatlı ürünlerin başında turta, cheesecake ve pasta gelmektedir. Hepsinin çokça çeşidi bulunmaktadır. Taze meyvelerden yapmaya özen gösterilir. Genel olarak kullandıkları meyveler ise elma, çilek, erik ve vişnedir. Tatlı hamur işlerinin yanında tuzluları da meşhurdur. Alman mutfağında ekmeğe de oldukça özen gösterilmektedir. 600’den fazla ekmek çeşidi barındıran mutfak, her tip tahıldan ekmek çeşitlerini sunmaktadır. Ülke genelinde kahveye olan ilgi de bir hayli büyüktür. Almanya’da kişi başına yıllık tüketilen kahve miktarı ortalama 165 litre olmakla birlikte günün her saatinde tüketilmektedir. Koblenz’de Alman kültürünün her tür yemeğini tadabileceğiniz fazla sayıda restoran bulunmaktadır. Alman kültürü haricinde dünya mutfaklarının lezzetlerini sunan restoranlar da Koblenz’de bulunmaktadır. Koblenz’in meşhur restoranlarına; Augusta (Alman Mutfağı), Mein Koblenz, Garten Eden, E Gel o Sia, Müller’s, Dormont’s, Deutscher Kaiser örnek verilebilir.

k4.jpg

Almanya’da gece hayatı genelde renklidir fakat Koblenz’de öğrenci nüfusu fazla olduğu için gece hayatının biraz daha renkli ve eğlenceli olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. Hatta gece kulüperi, bar gibi yerlerin Koblenz ekonomisini bazı dönemler olumlu bir şekilde etkilediğini söyleyebiliriz. Aslında Koblenz’deki genç nüfus gece hayatını şekillendirmektedir. Almanya’nın bazı şehirlerinde bu kadar yoğun bir şekilde öğrenci bulunmamaktadır ve dolayısıyla gece hayatları da çok dinamik olmamaktadır ama burada şehir içerisinde çok sayıda publar, gece kulüpleri ve barlar bulunmaktadır. Barlar da kendi arasında kategorize edilmiş olup sayısız çeşidi bulunmaktadır. Aynı şekilde gece kulüpleri ve pubların da ayrı ayrı birçok türü bulunmaktadır. Yani Koblenz’de her eğlence anlayışına hitap eden bir yer bulmanız çok kolaydır. Bazı eğlence mekânlarında bütün müzik türlerini bile bulabilmeniz mümkün. Her katında farklı bir konsept ile karşınıza çıkan ilginç gece kulüpleri de bulunmaktadır. Koblenz içinde özellikle Altstadt, gece hayatının en güzel ve hareketli olduğu yerdir. Yeni yıl gibi özel günlerde gezinizi yapıyorsanız eğlence yerlerinin doluluk durumlarını göz ardı etmemelisiniz. Çünkü yerlileri özel günlere çok önem verirler ve eğlenmeyi severler.

Gece kulüplerinden en eğlenceli ve hareketli olanları; Irish Pub Koblenz, Daddy O's, Absintheria, Mephisto Koblenz, Florinsmarkt, Spoekes, Druckluftkammer, Musikpark B9, Zenit, Pudel Lounge, Agostea, Enchilada’dir. Getraenke Quelle Düpper de şarap bara örnek verilebilmektedir. Turistler genellikle bu gece kulüplerini ve barları tercih etmektedirler. Konsept, müzik türü ve eğlencesinin üst düzey oluşuyla diğer eğlence mekânlarından ayrılmaktadır.

Koblenz Festivalleri

Koblenz Guitar Festivali: 13 mayıs ve 21 mayıs tarihleri arasında gerçekleşen festivalde konserler, eğlenmeler haricinde yarışma da yapılmaktadır. Birinciye 3.000 euro, ikinci olana 2.000 euro ve üçüncü olana ise 1.000 euro ödül olarak verilmektedir. Geleneksel olarak her yıl yapılan festivalin önemi büyüktür. Her yıl yeni yarışmacılar yeteneklerini sergileyip izleyicilere de güzel bir şölen sunmaktadırlar.

Farbrausch Festivali: Haziran ayında yapılmaktadır. Yazın en güzel etkinliği de denilebilmektedir. Renkler, müzikler ve dans eşliğinde yazın başlangıcını kutlayabileceğiniz bir festivaldir. Toz boyaların havaya atılmasıyla, konserlerle ve festival alanındaki oyunlar ile gençlerin gelmesi için gün saydığı festivallerdendir. Her yıl sevilen sanatçılar, gruplar festivalde konser vermektedir. Havada uçuşan renklerden de ne kadar çılgın bir festival olduğunu anlamamız gerekir. Rengârenk bir festival oluşu yaz için mükemmel bir başlangıç olmaktadır. Katılımcıların sayısı her şehirde sınırlı olduğu için biletler tükenmeden almak gerekir. Resmi sitesinden biletlerin satışa çıktığı tarihi takip edebilirsiniz. Katılımcıların yanlarında toz boya getirmeleri yasaktır. Tüm boyalar festival tarafından sağlanmaktadır.

Horizonte Festivali: Temmuz ayında yapılmaktadır ve 2 gün süren bir etkinliktir. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan muhteşem bir ambiyansa sahip Körfez Ehrenbreitstein Kalesi, Almanya'nın en güzel dünya kültür festivalleri arasında olan Horizonte Festivali’ni ağırlamaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen, sevilen sanatçılar festivalde sahne almaktadırlar. Festivalin temel amacı, kültürlerarası bir tanışmayı teşvik etmek ve sanatçılara kültürlerini tanıtma fırsatı vermektir. Dünya müzik festivali oluşu sayesinde her yıl ziyaretçisi artmaktadır.

koblenz_im_buga-jahr_2011_-_eroffnung_lohrstrasse_4.jpg

Koblenz, Ren Nehri bölgesinin en popüler alışveriş noktalarından biridir. Altstad’da bulunan Löhrstraße, şehrin en meşhur alışveriş caddesidir. Caddede butikler, alışveriş merkezleri, önemli markaların mağazaları bulunmaktadır. Löhrstraße yakınlarında Hohenfelder Caddesi’ndeki Löhr-Center ve Zentralplatz’daki Forum Mittelrhein alışveriş merkezleri de Koblenz’in önemli alışveriş noktalarındandır. Bu alışveriş merkezlerinde de Löhrstraße Caddesi’ndeki mağazaların çoğu bulunmaktadır. Meşhur olanlarının dışında şehirde küçük çaplı birçok mağaza da bulunmaktadır. Koblenz’de gezerken birçok caddede ve sokakta bu küçük mağazalara denk gelebilirsiniz. Forum Mittelrhein’de yaklaşık 80 mağaza, restoranlar, kafeler bulunmaktadır. Löhr Center’da ise 130 dükkân yer almaktadır. Ev eşyalarından hediyelik eşyalara kadar birçok şeyi buralarda bulabilirsiniz. Şehir yılda alışveriş için 70.000’i aşkın ziyaretçisini ağırlamaktadır. Yakın şehirlerden de birçok kişi yerli turist olarak Koblenz’e gelebilmektedir. İsviçre’den sonra Almanya da çikolata konusunda iddialıdır. Alışveriş merkezlerinden hediye olarak güzel kutular içinde satışa sunulan çikolatalardan alabilirsiniz. Bunun dışında Koblenz’e özgü bir şey alınmak istenir ise domuz etinden üretilmiş sosis ve benzeri gıdalar da alınabilir.

Dünya kültür merkezi olan Koblenz’in çoğu müzelerinde hediyelik eşya dükkânları vardır. Buralardan da guguklu saatler gibi ilginç ve hoş eşyalar bulabilirsiniz. Hem hediye hem de anı olması için çokça seçenekleri bulunmaktadır. Özellikle de Ludwig Müzesi’nin hediyelik eşya bölümüne uğramalısınız.

Bunların dışında Almanya’nın her bölgesini temsil eden bir arması bulunmaktadır. Bu armaları tişört, kupa, ev ve süs eşyaları gibi hediyelik eşyaların üzerinde görebilirsiniz. Koblenz’e özgü bir hediye almak isterseniz bu seçeneği de kullanabilirsiniz.

Geçen yıla kadar Koblenz ve Türkiye arasında 1 saat farkı bulunmaktaydı fakat ülkemizde alınan kararlar doğrultusunda şu an 2 saat farkı bulunmaktadır. Koblenz, Türkiye’den 2 saat geridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken, Koblenz’de 10.00’dur.*

*Bu bilgi ocak 2018’de güncellenmiştir.

Koblenz’de Almanya’nın kullandığı para birimi olan euro (EUR) kullanılmaktadır. Günümüzde 1 euro 4,65 Türk lirasına denk gelmektedir.

Almanya’nın Koblenz kentinde resmi dil olarak Almanca kabul edilmiştir.

TC Mainz Başkonsolosluğu

Telefon: +49 6131 98 26 00 / 0049 61 31 98 26 017

Faks: 06131 83 51 19

Eposta: konsulat.mainz@mfa.gov.tr

Adres: Ander Karlsschanze 7 Mainz 55131, Deutschland

İnternet sitesi: http://mainz.bk.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

1 Ocak: Yeni yıl

Nisan: Kutsal Cuma

17 Nisan: Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

25 Mayıs: Göğe Yükseliş perşembesi (Hz. İsa’nın göğe yükseldiğine inanılan gün)

Mayıs: Whitmonday

4 Haziran: Katolik Yortusu

3 Ekim: Almanya’nın Birleşmesi

1 Kasım: Azizler Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

İtfaiye: 112

Polis:100

Ambulans: 112