Koblenz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

monument-1022184_960_720.jpg
 

Koblenz Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyâletinde bir kent olup Bonn'un yaklaşık 60 kilometre güneyinde yer almaktadır. Ayrıca Ren ve Moselle Nehirlerinin kavşak noktasında bulunmaktadır. Şehirde konuşulan dil Almanca’dır. 1992 yılında 2 bininci kuruluş yıldönümünü kutlamıştır. İsminin kökeni, Latince confluentes'den gelmektedir ve bir araya gelmek anlamındadır. Rheinland-Pfalz eyaletinin en büyük üçüncü kentidir ve nüfusu 106.000 civarındadır.

Koblenz büyük bir tarih barındırmaktadır. İkinci Dünya Savaşı'nda defalarca bombalanmış fakat savaştan sonra mimarî yapıların çoğu onarılarak eski haline getirilmiştir. MÖ 55'de Julius Caesar'ın komutasındaki Roma askeri birliği Ren'e ulaşmış ve Koblenz ile Andernach arasında bir köprü kurmuştur. Romalılar köprü için koruma olarak iki kale inşa etmişlerdi. Romalılar tarafından MS 49'da yapılmış büyük bir köprünün kalıntıları halen görülebilmektedir. Koblenz, MÖ 8 tarihinde de Drusus tarafından bir Roma ordugâhının siti olarak kurulmuştur. Birçok ülke tarafından bombalanan ve işgal edilmek için uğraşılan yer sonuç olarak 1947-1950 yılları arasında Rheinland-Pfalz Eyaleti hükümetinin koltuğu oldu.

Ren Nehri, 2002'de Koblenz'in kuzey ucunu işaretleyen UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edildi. 1890'dan beri kent, Altstadt (eski şehir) ve Neustadt’dan (yeni şehir) oluşuyordu. Bunlardan Altstadt, sadece birkaç güzel cadde ve kareye sahiptir. Neustadt, Ren boyunca çok sayıda geniş caddeye ve yakışıklı bir cepheye sahiptir. Koblenz'ın daha eski kesiminde tarihî bir ilgi alanına sahip birkaç bina bulunmaktadır. Bunların arasında, nehirlerin birleştiği noktanın yakınında, dört kulesi bulunan Karden'in Castor'suna adanmış Kastorkirche Bazilikası bulunur.

Koblenz, Mosel ve Rhenish şarap ticaretinin en önemli koltuğudur ve aynı zamanda maden suları ihracında da büyük bir iş yapmaktadır. Otomobil parçaları (frenleme sistemleri, TRW Otomotiv, gaz yayları ve hidrolik titreşim sönümleyicileri), alüminyum rulolar, piyanolar, kâğıt, karton, makine, tekne ve barajlar üretmektedir. 17. yüzyıldan beri, Königsbacher bira fabrikasına da ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında üzüm bağları ile de ün salmıştır. Ren demiryolları ve Ren navigasyonu için önemli bir transit merkezidir. Alman Ordu Kuvvetleri Komutanlığı'nın merkezi de bu şehrin merkezinde bulunmaktadır. Ağaçlar ve göller bakımından zengin olan çevredeki kırsal alan, şehri nehir trafiğinin merkezi ve turistler için popüler bir üs haline getirmiştir. Ren kıyısındaki Weindorf, Alman şarap ticaretinin tanıtılması için bir odak noktasıdır.

Koblenz ulaşımı oldukça gelişmiştir. Kasabanın batısında ve doğu-batı yönünde birçok otoban bulunmaktadır. Kent, ayrıca çeşitli federal otoyollarda bulunmaktadır. Ren ve Moselle nehirlerinden geçen birden fazla köprüye de sahiptir. Koblenz, Batı Ren Demiryolu üzerindeki bir Intercity-Express durağına ve ayrıca Doğu Ren Demiryolu Wiesbaden-Köln'deki trenlerle servis edilir.

Fransız işgallerinden dolayı etkisi altında kalınan Fransız yaşantısı, şehrin bazı bölgelerinde fazlasıyla hissedilmektedir. Fransız ve Alman birlikteliğinden doğan bu güzel şehirde vakit geçirmek isteyen turistler geldiklerinde buradan ayrılmakta güçlük çekiyorlar. Siz de şehrin çekici büyüsünü her yerinde hissedebilirsiniz. Binaların Gotik mimarisinden tutun tarihi müzelerine kadar o mükemmel düzeni görebilmeniz mümkün. Aynı zamanda bu tarihî yapılar sanatı da beraberinde getirmiş.

Koblenz şehrinde genellikle sıcak ve ılıman iklim görülmektedir ama aynı zamanda yoğun bir şekilde yağış da görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Koblenz ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 10 derece olmakla birlikte yıllık ortalama yağış miktarı 626 mm’dir. Ilıman iklim görülmesi sebebiyle kışları ılık yazları ise serin geçebilmektedir. Yılın her dönemi genel olarak aynıdır fakat iklim koşullarına bağlı olarak bazı aylarda daha çok turist buraya gelmeyi tercih etmektedir. Nisan ve ekim ayları turistler tarafından en çok tercih edilen zamanlardır.

Koblenz’de gezilebilecek birçok şato, tarihî bina, müze, kale ve nehir bulunmaktadır. Şehrin her bir yapıtına savaşların, işgallerin sindiğini görebilirsiniz. Küçük bir şehir olmasına karşın bu kadar çok tarihi barındırması buraya olan ilgiyi daha da arttırmaktadır. Kısa bir zamanda şehrin her yerini dolaşmanız mümkün. Ruhunuza dokunacak birçok mekâna sahip olan şehrin caddelerinde, ara sokaklarında büyük bir zevkle dolaşma imkânı bulabilirseniz Koblenz’i daha iyi tanıma fırsatını yakalamış olursunuz. Gezebileceğiniz ve mutlaka görmeniz gereken yerlerin birbirine yakın oluşu şehri daha da bir gidilesi kılmaktadır. Orta Çağ’ın efsanevi atmosferini görmek ve yaşamak bu şehirde olağan bir durumdur. İki nehrin birleştiği noktada oluşu da en önemli özelliklerinden biridir.

Mutfağından bahsetmek gerekirse; Fransa, İtalya ve Çin gibi ülkelerin etkisi altında kalmış olması Alman mutfağının zenginleşmesini sağlamıştır. Koblenz’de her çeşit yemek türü bulabileceğiniz yerlerin mevcut olmasının yanında dünya lezzetlerini de tadabileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır.


Tanıtım Videosu: