Heidelberg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Heidelberg kenti, Almanya’nın güneybatısındaki Baden-Württemberg eyaletinde yer alır.


traveleze.co.uk

Heidelberg kenti, Almanya’nın güneybatısındaki  Baden-Württemberg eyaletinde yer alır. Neckar Nehri üzerinde konumlanan kent Almanya ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Heidelberg Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar. Şehrin havadan çekilmiş fotoğrafları bir tabloyu andırdığından “Wege der Romantik” olarak da bilinir.

Şehrin kuruluş tarihi antik çağlara, Roma İmparatorluğu dönemine dayanır. Neuenheim bölgesinde günümüzde halen Roma kültürü izlerine rastlamak mümkündür. Heidelberg 13. yüzyıldan 18. yüzyıl başlarına kadar Alman seçici prenslerinin yerleşim yeri olmuştur. 1600’lü yıllarda Fransızların istilalarına uğrayan kentin bazı bölgeleri Fransızlarca ele geçirilmiş ve Altstadt (Eski Şehir) bölgesi tahrip edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında zarar görmeyen nadir kentlerden olan Heidelberg, savaştan sonra bir süre Amerikan üssü olarak kullanılmıştır. Günümüzde Heidelberg; romantik atmosferi, eski şehir bölgesi ve Heidelberg Kalesi gibi tarihi yapılarıyla Almanya’nın en popüler turizm destinasyonlarından biridir.

Tanıtım Videosu:
 

Heidelberg ile İlgili

Heidelberg Nerededir?

Heidelberg; Almanya’nın güneybatısındaki Baden-Württemberg eyaletinde, Neckar Nehri üzerinde, Mannheim’dan 20 kilometre uzaklıkta konumlanır. 

Heidelberg'e Nasıl Gidilir?

Heidelberg’de havalimanı bulunmamaktadır. Frankfurt yada Stuttgart’a direkt uçuşlarla gidebilir, oradan da Heidelberg’e demiryolu yada karayolu ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Almanya’nın Stuttgart, Karlsruhe, Mannheim, Frankfurt, Münih, Hamburg ve Köln kentlerinden Heidelberg’e tren seferleri düzenlenmektedir. Tren yolculuğu ortalama iki saat sürmektedir.

Heidelberg'e Ne Zaman Gidilir?


patrickhenryvillage.files.wordpress.com

Heidelberg kentinde ılıman okyanusal iklim etkilidir. Yazların sıcak, kışların ılık geçtiği şehir yüksek miktarda yağış alır. En fazla yağış haziran ayında görülür. Sıcaklıkların en yüksek olduğu ay Temmuzda ortalama hava sıcaklığı 20 – 21 derece, en soğuk ay Ocakta ise 2 – 3 derecedir. İklim koşulları göz önünde bulundurulduğunda, Heidelberg’e gitmek için en uygun zaman Nisan, Mayıs, Ağustos ve Eylül, Ekim, Kasım aylarıdır.

Heidelberg'de Nerede Kalınır?

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde yer alan Heidelberg, Neckar Gölü’nün kıyısındaki masalsı bir şehirdir. Aynı zamanda Almanya’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan şehir, tarihî yapısı ve doğal güzellikleriyle dikkat çeker. Heidelberg Kalesi, eski köprü, kiliseler, çeşmeler gibi birçok eser barındıran bu şehirdeki seyahatinizden pişman olmayacaksınız. Şehir merkezi başta olmak üzere farklı bölgelerde bulunan 150’den fazla otel sayesinde her bütçeye ve kritere uygun otel bulmanız mümkündür. Heidelberg’deki oteller sizin rahatlığınızı ve mutluluğunuzu amaçlayan kaliteli tesislerdir.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Heidelberg otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Heidelberg Otelleri

Almanya’nın güneybatısında, Neckar Nehri’nin kıyısında yer alan bu güzel şehir, tarihi ve doğası ile göz dolduran bir öğrenci şehridir. Tarihi çok eskiye dayanan bu şehir, özellikle Orta Çağ mimarisi ile dikkat çeker. Carl-Theodor Köprüsü ve Heidelberg Sarayı başta olmak üzere birçok eseri görmeniz gereken şehirde birçok müze, sergi, botanik bahçesi, restoran, alışveriş ve eğlence mekânı bulunur. Kültürel açıdan da çok zengin olan bu şehirde birçok festival ve etkinlik düzenlenir.


 
Heidelberg oldukça misafirperver bir şehirdir çünkü bu şehirde 150’den fazla otel vardır ve bu otellerin hepsi sizi şaşırtacak kadar iyi hizmet verir. Bu oteller arasından farklı bütçelere uygun bir otel bulabileceğiniz gibi her türden tesis de bulabilirsiniz ancak yoğun dönemlerde erken rezervasyon yapmak sizin için hem yer bulma açısından hem de fiyat açısından avantajlı olur. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Heidelberg otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Heidelberg Gezilecek Yerler


remapinstitute.org

Neckar Nehri üzerindeki Heidelberg; romantik atmosferi, Eski Şehir bölgesi ve Heidelberg Kalesi gibi tarihi yapıları ile Almanya’nın en güzel kentlerinden biridir.

Heidelberg gezilecek yerler:

Altstadt und Hauptstraße (Eski Şehir ve Hauptstrasse Caddesi)


worldtravelimages.net

Bismarckplatz meydanına kadar uzanan Hauptstraße caddesi, kentin Eski Şehir bölgesinde yer alır ve yaklaşık bir mil uzunluğuyla Almanya’nın trafiğe kapalı en uzun caddesi olma özelliğine sahiptir. Bozulmamış Ortaçağ mimarisi, görkemli eski kilise, çok sayıda butik ve mağazalar, galeriler, kafe ve restoranları ile Hauptstraße caddesi Heidelberg’i keşfetmek için en iyi başlangıç noktasıdır.

 • Adres: Hauptstraße, 69117 Heidelberg, Almanya

Heidelberg Schloss (Heidelberg Kalesi)


wikimedia.org

Königstuhl tepesinde, 80 metre yükseklikte konumlanan Heidelberg Kalesi, mükemmel bir Eski Şehir manzarasına sahiptir. Rönesans ve Gotik mimari etkilerinin görüldüğü kale 15. yüzyıl Almanya mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir. 17. yüzyılda Fransızlar tarafından yıkılmasından sonra Almanya’nın en güzel harabesi olarak kalmıştır. Günümüzde Heidelberg Schloss, çeşitli festivallere, tiyatro gösterilerine ve konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

 • Adres: Schlosshof 1, 69117 Heidelberg, Almanya
 • Telefon: +49 6221 658880
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00 – 18.00
 • Giriş ücretleri: Tam 7 Euro / İndirimli 4 Euro
 • Resmi websitesi için tıklayınız. 

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg (Heidelberg Üniversitesi)


wikimedia.com

Heidelberg Üniversitesi, Eski Şehir bölgesinde, Hauptstrasse caddesinin güney tarafında Universitätsplatz meydanında konumlanır. 1386’da kurulan Heidelberg Üniversitesi Almanya’nın en eski, Avrupa’nın ise en eski beşinci üniversitesidir. 1711 yılında inşa edilen üniversite binası, göz alıcı mimarisiyle Heidelberg’in en turistik noktalarından biridir.

 • Adres: Grabengasse 1, 69117 Heidelberg, Almanya
 • Telefon: +49 6221 540
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Heiliggeistkirche (Kutsal Ruh Kilisesi)


wikimedia.org

Altstadt bölgesinin kalbinde, Marktplatz meydanında konumlanan Heiliggeistkirche, Heidelberg’in en ünlü kilisesidir. Kilise 15. yüzyılda eski bir Romanesk bazilikanın temelleri üzerine inşa edilmiştir. Kutsal Ruh Kilisesi, günümüzde Heidelberg’in en büyük ve en eski kütüphanesi olan Bibliotheka Palatina’a ev sahipliği yapar.

 • Adres: Marktplatz, 69115 Heidelberg, Almanya
 • Telefon: +49 6221 5844444

Jesuitenkirche (Cizvit Kilisesi)


wikimedia.org

1712 yılında Barok mimari tarzında inşa edilen Jesuitenkirche Kilisesi, Altstadt bölgesinin görülmeye değer yapılarından biridir. İsa Tarikatı olarak da bilinen Cizvitler adlı bir Hıristiyan tarikatı tarafından yaptırılmıştır. 1860’lı yıllarda Neo Barok tarzda kule eklenmiştir.
Cizvitler, İsa Tarikatı (Latince: Societas Iesu) adıyla anılan bir Hıristiyan tarikatı.

 • Adres: Merianstraße 2, 69117 Heidelberg, Almanya

Alte Brücke (Eski Köprü)


architekten.de

Karl Theodor Brücke (Karl Theodor Köprüsü) olarak da bilinen Alte Brücke, Neckar Nehri üzerinde uzanır. 1788 yılında Alman prensi Karl Theodor tarafından inşa ettirilen Alte Brücke, Eski Şehir ile Neuenheim bölgesini birbirine bağlar. Yapımında kırmızı kum taşı kullanılan taş köprü, üzerindeki görkemli heykel ile birlikte şehre romantik bir Ortaçağ atmosferi katar.

 • Adres: Alte Brücke, Karlstraße, 69120 Heidelberg, Almanya

Thingstätte


wikimedia.org

Heiligenberg tepesinde konumlanan Thingstätte 1930’larda, İkinci Dünya Savaşı öncesinde Nazi propagandalarının yapıldığı bir açıkhava tiyatrosudur. Bu dönemde Almanya genelinde 400 farklı propaganda alanı inşa edilmesi planlanmış, ancak bunlardan sadece 40 tanesi yapılabilmiştir. Tepenin en yüksek noktasında konumlanan amfi tiyatro Heidelberg’in görülmesi gereken tarihi yerlerindendir.

 • Adres: Thingstätte Heidelberg, 69121 Heidelberg, Almanya

Schloss Schwetzingen (Schwetzingen Sarayı)


images-resrc.staticlp.com

Schloss Schwetzingen, Heidelberg şehir merkezinin yaklaşık 12 kilometre batısında, Ren vadisinde konumlanır. Görkemli saray 18. yüzyılda Almanya prensleri Karl III. Philip ve Karl IV. Theodor’un yazlık konutları olarak inşa edilmiştir. Yaklaşık 200 dönümlük çok büyük bir alanda konumlanan sarayda bugün, Schwetzingen Festivali, çeşitli konser, etkinlik ve dans gösterileri düzenlenmektedir.

 • Adres: Schloß Mittelbau, 68723 Schwetzingen, Almanya
 • Telefon: +49 6221 658880
 • Ziyaret saatleri:

Saray: Saray yalnızca belirli dönemlerde rehberli turlara açıktır.
Saray Bahçeleri: Yaz döneminde her gün 09.00 – 20.00 / Kış döneminde her gün 09.00 – 17.00

 • Giriş ücretleri:

Saray: Tam 10 Euro / İndirimli 5 Euro
Saray Bahçeleri: Tam 6 Euro / İndirimli 3 Euro

Kurpfälzisches Museum (Sanat ve Arkeoloji Müzesi)


cult-turist.ru

Kurpfälzisches Museum, 1870’li yıllarda tarihçi ve sanatçı Charles de Graimberg tarafından kurulmuştur. Müze; Arkeoloji, Tablolar, Grafik Sanatları, Uygulamalı Sanatlar, Heykel ve Şehir Tarihi olmak üzere altı farklı koleksiyondan oluşur. Müze koleksiyonlarında prehistorik çağlardan günümüze kadar geçen zamana ait pek çok eser sergilenir.

 • Adres: Hauptstraße 97, 69117 Heidelberg, Almanya
 • Telefon: +49 6221 5834020
 • Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 10.00 – 18.00 / Pazartesi: Kapalı
 • Giriş ücreti: 3 Euro
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Zoo Heidelberg (Heidelberg Hayvanat Bahçesi)


wikimedia.org

Heidelberg Hayvanat Bahçesi, 20 Kasım 1934 tarihinde ziyarete açılmıştır. 102 hektarlık arazide konumlanan hayvanat bahçesi 250 türden 1.100’den fazla hayvana ev sahipliği yapar. Heidelberg Zoo’da aslan, ayı, deniz aslanı, fil ve maymun gibi pek çok canlıyı görmek mümkündür.

 • Adres: Tiergartenstraße 3, 69120 Heidelberg, Almanya
 • Telefon: +49 6221 64550
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00 – 17.00
 • Giriş ücretleri: Tam 10.20 / İndirimli 5.10
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Deutsches Apotheken Museum (Alman Eczacılık Müzesi)


wikimedia.org

Heidelberg Kalesi’nde konumlanan Alman Eczacılık Müzesi, 18. ve 19. yüzyıl eczacılık tarihine ışık tutar. Müzede, eski aletlerin yanı sıra müzede eczacıların kullandıkları ilaç örnekleri, el yazmaları, eski kitaplar da yer alır. Müze rehberli turlar dışında ziyarete açık değildir. Turlara katılmak için müzenin websitesinden kayıt yaptırabilirsiniz.

 • Adres: Heidelberg Castle, Schlosshof 1, 69117 Heidelberg, Almanya
 • Telefon: +49 6221 25880
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

​Heidelberg gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Devamını Oku

Heidelberg Şehir İçi Ulaşım


wikimedia.org

Heidelberg küçük bir şehirdir ve ulaşım ağı Almanya’nın tüm şehirlerinde olduğu gibi son derece gelişmiştir. Şehrin turistik ve gezilecek yerleri belirli bir bölgede yer aldığından, yürüyerek de kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Heidelberg şehir içi ulaşımda tramvay, otobüs, bisiklet ve taksi kullanılmaktadır.

Tramvay

Heidelberg’de toplu taşıma hizmeti RNV tarafından sağlanır. Şehirde 5, 21, 22, 23, 24 ve 26 olmak üzere altı farklı tramvay (Stadtbahn) hattı mevcuttur. Tramvay hatları ile şehrin pek çok noktasına ulaşım mümkündür. Biletinizi istasyonlardan yada bilet satış gişelerinden temin edebilirsiniz. Tramvay ve otobüslerde tek tip bilet sistemi geçerlidir. Bilet ücretleri:

 • Tek Kullanımlık Bilet: 2.40 Euro
 • 1 Gün Geçerli Bilet: 6.40 Euro
 • 3 Gün Geçerli Bilet: 15.20 Euro

Otobüs

Şehirde çok sayıda otobüs hattı bulunur. Otobüs hatlarının pek çoğu tramvay hatları ile bağlantılıdır. Sefer saatleri rotaya göre değişiklik gösterir. Ayrıca gece saatlerinde hizmet veren rotalar da mevcuttur.

Bisiklet

Heidelberg küçük bir alana yayılır bu nedenle şehirde bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. Bisiklet kiralam hizmeti VRN tarafından sunulur. VRN’in istasyonlarından kolayca bisiklet temin edebilirsiniz. Ücretler ve detaylı bilgi için tıklayınız.

Taksi

Heidelberg’de taksi kullanımı çok yaygın değildir. Ancak toplu taşımanın uygun olmadığı durumlarda taksi kullanışlı bir seçenektir. Taksi ücretleri:

 • Açılış: 3.20 Euro
 • Kilometre başına: 2.50 Euro

Taksi durakları ve iletişim bilgileri:

 • Taxizentrale Heidelberg / Telefon: +49 6221 302030
 • Taxi - Dombrowski / Telefon: +49 6224 9099600
 • Günter Kress / Telefon: +49 6221 436783
 • Rudolf Hoffmann Taxibetrieb / Telefon: +49 6221 700040

Heidelberg Tren İstasyonu’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Heidelberg Tren İstasyonu, (Heidelberg Hauptbahnhof) şehir merkezine yaklaşık 1.2 kilometre uzaklıkta konumlanır. 32 ve 33 numaralı otobüslerle yada 22 numaralı tramvay hattıyla merkeze 20 dakikada ulaşabilirsiniz. 
 

Heidelberg'de Alışveriş


worldtravelimages.net

Heidelberg kentinde alışverin kalbi, Eski Şehir’de Bismarckplatz’tan Marktplatz’a kadar uzanan Hauptstraße caddesinde atar. Yaklaşık bir mil uzunluğundaki trafiğe kapalı Hauptstraße, Almanya ve Avrupa’nın en uzun alışveriş caddesidir. Cadde üzerinde çok sayıda butik, hediyelik eşya dükkanı, mağaza, market, kafe ve restoranlar yer alır. Neuenheim, Bergheim ve Plöck bölgeleri de içinde barındırdıkları mağazalarla alışveriş için çok çeşitli seçenekler sunarlar. Ayrıca Heidelberg’de alışveriş için lüks giyim mağazalarının, dekoratif ev ürünlerinin ve mücevher dükkanlarının yer aldığı Sofienstraße caddesini de tercih edebilirsiniz.

Heidelberg Gece Hayatı


seanfitzgeraldcom.c.presscdn.com

Heidelberg öğrenci nüfusunun yüksek olduğu bir şehirdir bu nedenle şehirde gece hayatı oldukça renklidir. Şehirde çok sayıda bar, gece kulübü, pub, şarap barı ve canlı performans gösterilerinin yapıldığı eğlence mekanları bulunur. Bar ve kulüpler sabahın ilk saatlerine kadar açıktır. Eğlence mekanları özellikle Neckar Nehri çevresinde, Eski Şehir ve Neuenheim bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Eğlencenin hiç bitmediği Heidelberg’de günün ilk ışıklarına kadar doyasıya eğlenebilir, kaliteli yerel şarapları tadabilirsiniz.

Popüler Mekanlar

 • Pub Mile
 • Max Bar
 • Sky Lounge
 • Hemingway’s
 • Cave 54
 • Tangente
 • Nachtschicht
 • Schwimmbad Club
 • Bohemian Era
 • Print Media Lounge
 • Musikkneipe Häll
 • Jinx
 • Großer Mohr
 • Sonderbar
 • O'Reillys Irish Pub
 • Ham Ham's
 • B.J.Z. Bar
 • The Brass Monkey

Heidelberg Festivaller


oldheidelberg.com

 • Enjoy Jazz (Uluslararası Jazz Festivali): Ekim
 • Photo Festival (Fotoğraf Festivali): Eylül – Ekim
 • International Film Festival Mannheim-Heidelberg (Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali): Ekim
 • Heidelberg Spring (Uluslararası Müzik Festivali): Mart – Nisan
 • Heidelberger Stückemarkt Drama Festival (Tiyatro Festivali): Nisan – Mayıs
 • Schlossfestspiele (Heidelberg Kalesi Festivali): Haziran – Ağustos

Heidelberg Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Epifani – 6 Ocak
 • Paskalya – Nisan
 • İşçi Günü – 1 Mayıs
 • Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi – 14 Mayıs
 • Kutsal Pazartesi – Mayıs
 • Katolik Yortusu – 4 Haziran
 • Almanya'nın Birleşmesi – 3 Ekim
 • Azizler Günü – 1 Kasım
 • Noel – 25 Aralık

Heidelberg Faydalı Bİlgiler

 • Ambulans: 112
 • İtfaiye: 112
 • Polis: 110

Turizm Ofisi (Tourist Info Central Station)

Heidelberg Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan Almanya seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ise vize şartına tabidir.

Heidelberg Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Stuttgart Başkonsolosluğu

 • Adres: Kernerstr. 19/B, 70182 Stuttgart - Deutschland
 • Telefon: +49 711 16 66 70
 • Resmi websitesi: stuttgart.bk.mfa.gov.tr

Heidelberg Para Birimi

Heidelberg’de Euro (EUR) kullanılır.

Heidelberg Resmi Dili

Heidelberg’de resmi dil olarak Almanca kabul edilir. 

Heidelberg Saat Farkı

Heidelberg (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunur. Heidelberg, Türkiye’den bir saat geridedir. Türkiye’de saat 14.00 iken Heidelberg’de 13.00’tür.

Heidelberg Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 1oC
  • Mar 6oC
  • Nis 10oC
  • May 14oC
  • Haz 17oC
  • Tem 19oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 10oC
  • Kas 5oC
  • Ara 2oC

Kısa Kısa

Ülke: Almanya
Nüfus: 152.113
Resmi Dil: Almanca
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Ilıman Okyanusal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 4.25 (Türkiye $ 3.87)