Köln ve Eski Şehir Bölgesi

Köln tren istasyonu şehrin tam göbeğinde, Dom Katedralinin yanında. Eğer çok merkezi bir yerde kalmak isterseniz Tren istasyonuna bitişik olan Hotel İbis’i tercih edebilirsiniz.

Bu otele ek olarak Köln'ün Eski Kent bölgesinde, Köln Katedrali'ne ve Merkez İstasyonu'na sadece 300 metre uzaklıkta yer alan Senats Hotel Köln’de tercih edilebilir. Şehir merkezinde ki bir diğer güzel otellerden Hotel Cristall - Superior, Köln'ün kalbinde, katedral, belli başlı alışveriş caddeleri ve merkez tren istasyonuna 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Sergi merkezi ise metroyla bir durak uzaklıkta. Köln’de konaklamayı ucuza getirmek istiyorsanız da, Lanxess Arena'ya 4 km ve Hohe Straße alışveriş caddesine de 1,5 km uzaklıkta yer alan Motel One Köln’ü gayet uygun bir otel olarak düşünebilirsiniz. Bu otellerin dışında ki diğer Köln otellerine göz atmak için buradan booking.com’a girerek otelleri araştırabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Eğer eşyalarınızı emanet kasasına bırakmak isterseniz, tren istasyonundaki emanet kasa sistemi hem çok güzel ve modern hem de çok güvenli.

Biz iki arkadaş geceliği oda başına 7 Euro olan Eski şehirdeki (Altstad) Storch pansiyonda kalmıştık ki kişi başı 3,5 Euro ödedik. Burası da oldukça merkezi ve çok temiz bir yerdi.

Dom katedralinin olduğu meydan oldukça hareketli. Önünde fotoğraf çektiren gelin ve damatlar, sokak sanatçıları, yere 3 boyutlu resim çizenler, müzisyenler, merdivende oturup bira içen gençler, işine koşuşturan takım elbiseli insanlar...

Dom Katedrali 1248 senesinde inşa edilmeye başlanmış. İnşaası tam 632 sene sürmüş. 1880’de katedral tamamlanınca Ulusal bir olay olarak kutlamalar yapılmış. Bu katedralin 157 metre yükseklikteki iki kulesi gerçekten etkileyici özellikle gün doğumu ve gün batımında. Şehrin simgesi haline gelmiş bu katedral Almanya’daki en büyük katedral aynı zamanda.

Bu meydandan Appellhofplatz’a doğru yürürken, Almanya’da yaşayan İranlıların Ahmed-i Nejat’ın yönetimine karşı yaptıkları gösteriye tanık olduk.

Köln’ün 2.000 senelik bir geçmişi var. Eski adı "Colonia Claudia Ara Aggrippinensium" olan Köln’e ilk yerleşim Romanlar tarafından oluyor.

Köln, Rhein nehrinin iki yakasına kurulmuş bir şehir dolayısı ile toplam 7 köprü şehrin 2 yakasını birbirine bağlıyor. Köln’de ulaşım çok düzenli. Köln tren istasyonundan günde en az 1.000 tren geçiyormuş.

Köln genel olarak düz bir şehir. En yüksek noktası denizden 118 metre yükseklikteki Troodelöh Dağı, en alçak noktası ise denizden 37 metre yükseklikte olan Worringen Limanı.

En yüksek bina 266 metre yükseklikte olan telekominikasyon kulesi, onu 243 metre ile Rhein Enerji bacası takip ediyor. Ardından 157 metre ile Dom Katedrali geliyor. En eski yapı ise 4.yy’dan kalma Ubii anıtı.

 

Köln’de ilk yerleşim Romanlar olduğundan bu dönemden kalma çok fazla eser var. Pretorium adı verilen 1.-4.yy’larda Roman yönetim birimininden kalma temeller, Rathaus (City Hall)’un altında bulunmuş. Roman Kulesi, Römisch-Germanisches müzesi de görülmesi gereken yerler arasında. Bu müzede Rhein nehri boyunda yerleşmiş olan Romanların tarihini, o döneme ait eserleri ve çeşitli Roman mozaiklerini görmek mümkün.

Köln, Almanya’da kiliseler şehri olarak anılıyor. Aynı bölge içerisinde 12 tane Romanesk kilise bulunmakta. Bu kiliseler batı Avrupa’nın en önemli kiliseleri arasında gösterilmekte: St. Martin, St. Maria Lyskirchen, St. Severin, St. Kunibert, St. Gereon, St. Pantaleon, St. Maria im Kapitol, St. Aposteln, St. Andreas, St. Ursula, St. Cäcilien ve St. Georg. Bir de 900 senesinde Normanlar tarafından yıkılmış olan ve şu an sadece kalıntıları bulunan "Krieler Dömchen" olarak anılan kilise var.

2. Dünya savaşı sırasında Köln şehrinin %90’ı tamamen yıkılmış ve savaş sonrası bu şehirde sadece 40.000 kişi varmış. 1947’den sonra şehir eski haline uygun biçimde yeniden inşa edilmiş. 1330 senesinde inşa edilmiş olan City Hall (Hansasaal)’da 2. dünya savaşında zarar görerek 1972’de yeniden yapılandırılmış.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni