Trier Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletine bağlı Trier, Moselle Nehri kıyısında konumlanır. Karayolu kavşağı olan kent önemli bir turizm, yönetim ve ticaret merkezidir.

Galya tapınağı Treviri halkının bulunduğu mevkide yer alan ve MÖ 56-53’te işgal edilen Trier, MÖ 15’e doğru Augustus tarafından kurulmuştur. “Augusta Treverorum” adıyla kurulan Trier, Mainz ve Köln yollarının kavşağı ve nehir limanı olması nedeniyle çok önemli bir ekonomik ve stratejik merkez haline gelmiştir. Ayrıca, ünlü seramik ve cam atölyeleri, latin ve yunan okullarıyla donanmıştır. 3. yüzyılda istilaların hedefi olan Trier, sınıra yakınlığı nedeniyle 258 – 273’te Galya İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, böylece Roma İmparatorluğu’nun dört başkentinden biri ve bir başpiskoposluk makamı durumuna gelmiştir.

400’lü yılların başında, Franklar tarafından işgal edilen Trier siyasal başkent olma özelliğini kaybetmiştir. Yıllar içinde germenleştirilen kent 1794’te Fransızlar tarafından istila edilmiş, Saar yönetim bölgesinin merkezi yapılmıştır. Ancak Trier daha sonra, 1815’te Prusya’ya katılmıştır. 1918 – 1930 ve 1945 - 1955 yıllarında Fransızlarca işgal edilen Trier, İkinci Dünya Savaşı’nda bombalanmayan sayılı kentlerden biridir. Bu nedenle şehrin tarihî ve önemli yapıları zarar görmemiş, korunarak günümüze kadar getirilmiştir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Trier ile İlgili

Trier Nerededir?

Trier; Almanya’nın güneybatısındaki Rheinland-Pfalz eyaletinde, Moselle Nehri kıyılarında, Lüksemburg sınırında konumlanır. 

Trier'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Trier’e direkt uçuş bulunmamaktadır ve Trier-Föhren Havalimanı tarifeli uçuşlar gerçekleştirmemektedir. Trier’e en yakın havalimanları Lüksemburg-Findel Havalimanı, Frankfurt-Hahn Havalimanı ve Frankfurt Uluslararası Havalimanı'dır. Lüksemburg ya da Frankfurt’a direkt uçabilir, oradan da Trier’e kara yolu veya demir yoluyla ulaşabilirsiniz.

Trier'e Ne Zaman Gidilir?

Ilıman okyanusal iklimin etkiliği olduğu Trier kentinde yazlar sıcak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. En kurak ay olan nisanda dahi yağış miktarı oldukça yüksektir. En sıcak ay temmuzda ortalama hava sıcaklığı 17 – 18 derece; en soğuk ay ocakta ise 1 – 2 derecedir. İklim şartlarından dolayı Trier’i ziyaret etmek için en uygun dönem mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarıdır. Bu aylarda şehri ziyaret edecekseniz yine de yanınızda üşümemeniz için kalın giyisiler bulundurmanızı öneririz. Aynı zamanda festival tarihlerini kontrol edip kendinize uygun bir festival bulursanız seçtiğiniz tarihte şehri ziyaret ederek gönlünüzce eğlenebilirsiniz. 

Trier'de Nerede Kalınır?

Trier şehrinde iki, üç ve dört yıldızlı otel, apart otel, konukevi ve hostel gibi 70’ten fazla konaklama tesisi bulunmaktadır. Tesislerin pek çoğu Trier’in kalbi olan tarihi şehir merkezi (Altstadt), Trier Katedrali ve çevresinde konumlanır. Trier’in turistik noktaları da bu bölgede yer aldığından, burada konaklamak size ulaşım açısından avantaj sağlayacaktır. Şehir merkezi çevresindeki otel fiyatları, merkezdekilere göre daha uygundur. Trier güvenli ve suç oranı düşük bir kent olduğundan konaklamak için herhangi bir bölgeyi tercih edebilirsiniz. Şehir merkezindeki otel fiyatları gecelik 120 – 200 Euro arasında değişir. 

Trier Gezilecek Yerler

Rheinland-Pfalz eyaletinde konumlanan Trier, Almanya’nın en eski kentlerinden biridir. İkinci Dünya Savaşı’nda zarar görmemiş ender kentlerden olan Trier, Roma döneminden kalma görkemli yapıları, büyük meydanları, doğal alanları, müzeleri ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan mimari eserleriyle keşfedilmeye değer. Buraya geldiğinizde görmenizi önerdiğimiz yerler arasında Porta Nigra Kapısı, Kaiserthermen (Roma Hamamları Kalıntıları), Konstantinbasilika, Trier Katedrali, Meryem Ana Kilisesi, Rhineland Arkeoloji Müzesi, Antik Roma Tiyatrosu, Karl Marx Evi ve Roma Köprüsü bulunmaktadır. 

Adını andığımız yerler ile ilgili detaylı bilgi aşağıda mevcuttur. 

Trier Gezilecek Yerler

Trier bölgesinde Porta Nigra Kapısı,Kaiserthermen, Konstantinbasilika, Trierer Dom, Liebfrauenkirche ve Rheinisches Landesmuseum gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Trier Şehir İçi Ulaşım


wikimedia.org

Trier küçük bir alana yayılır ve turistik noktaların pek çoğu birbirine yakın konumda bulunur. Bu nedenle gitmek istediğiniz yerlere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında yürümek istemeyen ziyaretçiler için Trier şehir içi ulaşımda otobüs, bisiklet ve taksi de kullanılmaktadır. 

Trier Otobüs Haritası

Otobüs

Trier’de şehir içi otobüs hizmeti VRT tarafından sağlanır. Otobüs güzergâhları şehri baştan aşağı sarar ve otobüsle her yere ulaşım mümkündür. Otobüs biletinizi otobüsün içinde, bilet satış ofislerinden veya otomatlardan temin edebilirsiniz. Şehir içi otobüs bilet ücretleri aşağıdadır.

 • Tek Kullanımlık Bilet: 2 euro
 • 4 Kullanımlık Bilet: 6 euro
 • 1 Gün Geçerli Bilet: 5,80 euro
 • 7 Gün Geçerli Bilet: 18,30 euro

Bisiklet

Trier küçük bir alana yayıldığından bisiklet ile şehri keşfetmek çok kolaydır. Şehirde çok sayıda bisiklet kiralama noktası bulunur. Kiralık bisiklet istasyonları, ücretler ve daha fazla bilgi için tıklayınız.

Trier şehir içi ulaşımda taksi kullanımı çok yaygın olmasa da toplu taşımaya vakit olmadığı zamanlarda ideal bir seçenektir. Ortalama taksi ücretleri ise aşağıdadır. 

 • Açılış ücreti: 4 euro
 • Kilometre başına ücret: 1,60 euro

Taksi durakları ve iletişim bilgileri:

 • Taxi Zentrale

Adres: Bahnhofstraße 8, 54292 Trier, Almanya
Telefon: +49 651 12012

 • Express Taxi

Adres: Hillinstraße 26, 54296 Trier, Almanya
Telefon: +49 651 9973409

 • Hans-Joachim Lamberty

Adres: Peter-Klöckner-Straße 3, 54293 Trier, Almanya
Telefon: +49 651 6860939

 • Funktaxiunternehmen E. Gauer-Dahm

Adres: Güterstraße 19, 54295 Trier, Almanya
Telefon: +49 651 48048

 • Taxi M.F.Taxen

Adres: Maarstraße 91, 54292 Trier, Almanya
Telefon: +49 651 28444

Trier Merkez Tren İstasyonu’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Trier Merkez Tren İstasyonu (Trier Hauptbahnhof) şehir merkezine yaklaşık 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. Weimarer Allee Caddesi’ni takip ederek kolayca merkeze ulaşabilirsiniz. 
 

Trier Mutfağı


Yıllarca sayısız medeniyete, büyük krallıklara ve imparatorluklara ev sahipliği yapmış olan Almanya’da yemek kültürü çok çeşitlilik gösterir. Alman mutfağı genel olarak Fransız, İtalyan, Türk, Çin ve Hint mutfağı gibi dünya mutfaklarından etkilenir Rheinland – Pfalz eyaletinde ise ağırlıklı olarak Fransız mutfağı etkileri görülür.

Alman mutfağının vazgeçilmez malzemeleri domuz eti, dana eti, biftek ve sosis gibi mamüllerdir. Sosis gibi işlenmiş et ürünleri ülkenin hemen her bölgesinde yoğun olarak tüketilir. Taze sebzeler genellikle haşlanarak yemeklerin yanında garnitür olarak sunulur. Alman mutfağında en çok kullanılan sebzeler ise patates, havuç, lahana gibi soğuğa dayanıklı sebzelerdir. Patates, kızartma, haşlama, püre ve salata olarak pek çok yemeğin yanında servis edilir. Bunun yanında Almanlar yemekleri ile beraber bira içmeyi severler, binlerce çeşit bira bulunan Almanya'da siz de yemeklerinizin yanında biranızı içebilirsiniz. 

Almanya’nın en eski kentlerinden Trier’de geleneksel Alman lezzetlerini bulabileceğiniz restoranların yanında dünya mutfaklarından seçkiler sunan restoranlar da mevcuttur. Domuz eti yemiyorsanız yemek siparişinizi vermeden önce içinde domuz ürünü bulunup bulunmadığını sormanızı öneririz. 

Popüler Restoranlar

Trier'de Alışveriş


Trier trafiğe kapalı geniş caddeleri, ilgi çekici butikleri, mağazaları ve büyük alışveriş merkezleriyle keyifli bir alışveriş deneyimi sunar. Şehrin en popüler alışveriş caddeleri  “Simeonstrasse”, “Brotstrasse”, “Fleischstrasse” ve “Nagelstrasse”dir. Bu bölgelerde giyim, gıda ürünleri, hediyelik eşya, aksesuar, ev dekorasyonu ve elektronik ürünlere kadar her şeyi bulmak mümkündür. “Neustrasse” ve “Brotstrasse” caddeleri de lüks ürünlerin yer aldığı mağazalarıyla dikkat çekmektedir. Fleischstrasse’de konumlanan “Trier Galerie”, Simeonstrasse’deki “Galeria Kaufhof” ve “Alleencenter” alışveriş merkezleri de Trier’in öne çıkan alışveriş mekânlarıdır. Gece hayatında bahsettiğimiz gibi Avrupa'nın birçok yerinde olduğu gibi Trier'de de Noel pazarları kurulur. Eğer Trier ziyaretinizi Noel dönemine denk getirirseniz mutlaka bu pazarlara uğramanızı öneririz. Buradan çeşitli hediyelik eşyalar, kurabiyeler, ağaç süsleri alabilirsiniz. Noel pazarları alışveriş yapmak isteyenler için en eğlenceli yerlerin başında gelir. 

Trier Gece Hayatı

Trier’de dinamik bir gece hayatı kültürü bulunmamaktadır. Ancak şehirde birçok gece kulübu, bar ve pub yer almaktadır. Eğlence mekanlarının pek çoğu gecenin erken saatlerinde kapanmaktadır. “Kornmarkt Square”, “Cathedral Square” ve ilgi çekici barları ile “Judengasse”, Trier’de gece hayatının en hareketli olduğu bölgelerdir. Ayrıca, Almanya’nın en kaliteli şaraplarının üretildiği Rheinland – Pfalz eyaletinde yer alan Trier’de yerel şarapların tadına bakabilirsiniz. Bunun yanında Noel döneminde Avrupa'nın her yerinde olduğu gibi bu şehirde de etraf rengârenk olur. Akşamın ilerleyen saatlerine kadar açık olan Noel pazarlarında gecelerinizi geçirebilir, sıcak şarap ya da sıcak çikolata eşliğinde pazarı gezebilirsiniz. 

Popüler Mekanlar

 • Styxx
 • Exhaus
 • Irish Pub
 • Mergener Hof
 • Brunnenhof Café & Bar
 • Weinsinnig
 • Theo
 • Lucky’s Luke

Trier Festivaller

Trier'de festival dönemleri oldukça neşeli ve renklii geçer. Sizin için seçtiğimiz Trier festivallerinden birkaçı aşağıdadır. Ziyaretinizi bu festivallere göre ayarlamak isterseniz festival tarihlerini sitesinden kontrol etmenizi öneririz. Ayrıca bu dönemlerde şehrin biraz daha kalabalık olacağını unutmayın. Bu yüzden kalacağınız yere önceden rezervasyon yaptırmanız mantıklı olacaktır. 

 • European Folk Festival: Mayıs
 • Altstadtfest: Haziran
 • Antiquity Festival: Haziran
 • Trier Folksfest: Haziran
 • Bread and Circuses: Temmuz
 • Trier Moselle Festival: Temmuz
 • Wine Festival: Temmuz – Ağustos
 • Christmas Market (Noel pazarları): Aralık

Trier Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 112
 • İtfaiye: 112
 • Polis: 110

Turizm Ofisi (Forum Confluentes)

Trier Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan Almanya seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ise vize şartına tabidir.

Trier Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Mainz Başkonsolosluğu

 • Adres: An der Karlsschanze 7, Mainz, 55131 Deutschland
 • Telefon: +49 6131 98 26 00
 • Resmi websitesi: mainz.bk.mfa.gov.tr

Trier Para Birimi

Trier’de Euro (EUR) kullanılır.

Trier Resmi Dili

Almanya'da bulunan Trier kentinin resmi dili Almancadır. Bunun yanında İngilizce konuştuğunuzda da burada sizi anlayacaklarından emin olabilirsiniz. 

Trier Saat Farkı

Trier (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunur. Trier, Türkiye’den bir saat geridedir. Türkiye’de saat 14.00 iken Trier’de 13.00’tür.

Trier Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Kutsal Cuma – Nisan
 • Paskalya – Nisan
 • İşçi Günü – 1 Mayıs
 • Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi – Mayıs
 • Whitmonday – Mayıs
 • Katolik Yortusu – 4 Haziran
 • Almanya'nın Birleşmesi – 3 Ekim
 • Azizler Günü – 1 Kasım
 • Noel – 25 Aralık

Trier Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 2oC
  • Mar 5oC
  • Nis 9oC
  • May 13oC
  • Haz 16oC
  • Tem 18oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 9oC
  • Kas 4oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

Ülke: Almanya
Nüfus: 107.233
Resmi Dil: Almanca
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Ilıman Okyanusal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 4.25 (Türkiye $ 3.87)
UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Roma Dönemi Yapıları / Trier Katedrali / Meryem Ana Kilisesi