Google+

Arama formu

Trier

Ambulans: 112 İtfaiye: 112 Polis: 110 Turizm Ofisi (Forum Confluentes)...
Devamı oku
Yeni Yıl – 1 Ocak Kutsal Cuma – Nisan Paskalya – Nisan İşçi Günü – 1 Mayıs...
Devamı oku
Trier'de festival dönemleri oldukça neşeli ve renklii geçer. Sizin için...
Devamı oku
Trier trafiğe kapalı geniş caddeleri, ilgi çekici butikleri,...
Devamı oku
Trier’de dinamik bir gece hayatı kültürü bulunmamaktadır. Ancak şehirde...
Devamı oku
​ Yıllarca sayısız medeniyete, büyük krallıklara ve imparatorluklara ev...
Devamı oku
Rheinland-Pfalz eyaletinde konumlanan Trier, Almanya’nın en eski...
Devamı oku
wikimedia.org Trier küçük bir alana yayılır ve turistik noktaların pek...
Devamı oku
Trier şehrinde iki, üç ve dört yıldızlı otel, apart otel, konukevi ve...
Devamı oku
Türkiye’den Trier’e direkt uçuş bulunmamaktadır ve Trier-Föhren...
Devamı oku
Ilıman okyanusal iklimin etkiliği olduğu Trier kentinde yazlar sıcak,...
Devamı oku
Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Mainz Başkonsolosluğu Adres: An der Karlsschanze 7,...
Devamı oku
Trier (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunur. Trier,...
Devamı oku
Almanya'da bulunan Trier kentinin resmi dili Almancadır. Bunun yanında...
Devamı oku
Trier’de Euro (EUR) kullanılır.
Devamı oku
Trier; Almanya’nın güneybatısındaki Rheinland-Pfalz eyaletinde, Moselle...
Devamı oku
Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletine bağlı Trier, Moselle Nehri...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 2℃
Mar 5℃
Nis 9℃
May 13℃
Haz 16℃
Tem 18℃
Ağu 17℃
Eyl 14℃
Eki 9℃
Kas 4℃
Ara 1℃
Kısa Kısa...
Ülke: Almanya / Nüfus: 107.233 / Resmi Dil: Almanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ilıman Okyanusal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: $ 4.25 (Türkiye $ 3.87) / UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Roma Dönemi Yapıları / Trier Katedrali / Meryem Ana Kilisesi

Trier Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletine bağlı Trier, Moselle Nehri kıyısında konumlanır. Karayolu kavşağı olan kent önemli bir turizm, yönetim ve ticaret merkezidir.

Galya tapınağı Treviri halkının bulunduğu mevkide yer alan ve MÖ 56-53’te işgal edilen Trier, MÖ 15’e doğru Augustus tarafından kurulmuştur. “Augusta Treverorum” adıyla kurulan Trier, Mainz ve Köln yollarının kavşağı ve nehir limanı olması nedeniyle çok önemli bir ekonomik ve stratejik merkez haline gelmiştir. Ayrıca, ünlü seramik ve cam atölyeleri, latin ve yunan okullarıyla donanmıştır. 3. yüzyılda istilaların hedefi olan Trier, sınıra yakınlığı nedeniyle 258 – 273’te Galya İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, böylece Roma İmparatorluğu’nun dört başkentinden biri ve bir başpiskoposluk makamı durumuna gelmiştir.

400’lü yılların başında, Franklar tarafından işgal edilen Trier siyasal başkent olma özelliğini kaybetmiştir. Yıllar içinde germenleştirilen kent 1794’te Fransızlar tarafından istila edilmiş, Saar yönetim bölgesinin merkezi yapılmıştır. Ancak Trier daha sonra, 1815’te Prusya’ya katılmıştır. 1918 – 1930 ve 1945 - 1955 yıllarında Fransızlarca işgal edilen Trier, İkinci Dünya Savaşı’nda bombalanmayan sayılı kentlerden biridir. Bu nedenle şehrin tarihî ve önemli yapıları zarar görmemiş, korunarak günümüze kadar getirilmiştir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Trier Nerededir?

Trier; Almanya’nın güneybatısındaki Rheinland-Pfalz eyaletinde, Moselle Nehri kıyılarında, Lüksemburg sınırında konumlanır. 

Trier Gezilecek Yerler

Trier Gezilecek Yerler

Rheinland-Pfalz eyaletinde konumlanan Trier, Almanya’nın en eski kentlerinden biridir. İkinci Dünya Savaşı’nda zarar görmemiş ender kentlerden olan Trier, Roma döneminden kalma görkemli yapıları, büyük meydanları, doğal alanları, müzeleri ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan mimari eserleriyle keşfedilmeye değer. Buraya geldiğinizde görmenizi önerdiğimiz yerler arasında Porta Nigra Kapısı, Kaiserthermen (Roma Hamamları Kalıntıları), Konstantinbasilika, Trier Katedrali, Meryem Ana Kilisesi, Rhineland Arkeoloji Müzesi, Antik Roma Tiyatrosu, Karl Marx Evi ve Roma Köprüsü bulunmaktadır. 

Adını andığımız yerler ile ilgili detaylı bilgi aşağıda mevcuttur. 

Trier'e Ne Zaman Gidilir?

Ilıman okyanusal iklimin etkiliği olduğu Trier kentinde yazlar sıcak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. En kurak ay olan nisanda dahi yağış miktarı oldukça yüksektir. En sıcak ay temmuzda ortalama hava sıcaklığı 17 – 18 derece; en soğuk ay ocakta ise 1 – 2 derecedir. İklim şartlarından dolayı Trier’i ziyaret etmek için en uygun dönem mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarıdır. Bu aylarda şehri ziyaret edecekseniz yine de yanınızda üşümemeniz için kalın giyisiler bulundurmanızı öneririz. Aynı zamanda festival tarihlerini kontrol edip kendinize uygun bir festival bulursanız seçtiğiniz tarihte şehri ziyaret ederek gönlünüzce eğlenebilirsiniz. 

Trier'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Trier’e direkt uçuş bulunmamaktadır ve Trier-Föhren Havalimanı tarifeli uçuşlar gerçekleştirmemektedir. Trier’e en yakın havalimanları Lüksemburg-Findel Havalimanı, Frankfurt-Hahn Havalimanı ve Frankfurt Uluslararası Havalimanı'dır. Lüksemburg ya da Frankfurt’a direkt uçabilir, oradan da Trier’e kara yolu veya demir yoluyla ulaşabilirsiniz.

Trier şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Trier'de Nerede Kalınır?

Trier şehrinde iki, üç ve dört yıldızlı otel, apart otel, konukevi ve hostel gibi 70’ten fazla konaklama tesisi bulunmaktadır. Tesislerin pek çoğu Trier’in kalbi olan tarihi şehir merkezi (Altstadt), Trier Katedrali ve çevresinde konumlanır. Trier’in turistik noktaları da bu bölgede yer aldığından, burada konaklamak size ulaşım açısından avantaj sağlayacaktır. Şehir merkezi çevresindeki otel fiyatları, merkezdekilere göre daha uygundur. Trier güvenli ve suç oranı düşük bir kent olduğundan konaklamak için herhangi bir bölgeyi tercih edebilirsiniz. Şehir merkezindeki otel fiyatları gecelik 120 – 200 Euro arasında değişir. 

Trier Şehir İçi Ulaşım

Trier Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Trier küçük bir alana yayılır ve turistik noktaların pek çoğu birbirine yakın konumda bulunur. Bu nedenle gitmek istediğiniz yerlere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında yürümek istemeyen ziyaretçiler için Trier şehir içi ulaşımda otobüs, bisiklet ve taksi de kullanılmaktadır. 
 

Trier Mutfağı

Trier Mutfağı

Yıllarca sayısız medeniyete, büyük krallıklara ve imparatorluklara ev sahipliği yapmış olan Almanya’da yemek kültürü çok çeşitlilik gösterir. Alman mutfağı genel olarak Fransız, İtalyan, Türk, Çin ve Hint mutfağı gibi dünya mutfaklarından etkilenir Rheinland – Pfalz eyaletinde ise ağırlıklı olarak Fransız mutfağı etkileri görülür.

Mutfağın vazgeçilmez malzemeleri domuz eti, dana eti, biftek ve sosis gibi mamüllerdir. Sosis gibi işlenmiş et ürünleri ülkenin hemen her bölgesinde yoğun olarak tüketilir. Taze sebzeler genellikle haşlanarak yemeklerin yanında garnitür olarak sunulur. Alman mutfağında en çok kullanılan sebzeler ise patates, havuç, lahana gibi soğuğa dayanıklı sebzelerdir. Patates, kızartma, haşlama, püre ve salata olarak pek çok yemeğin yanında servis edilir.

Trier Gece Hayatı

Trier Gece Hayatı


Trier’de dinamik bir gece hayatı kültürü bulunmamaktadır. Ancak şehirde birçok gece kulübu, bar ve pub yer almaktadır. Eğlence mekanlarının pek çoğu gecenin erken saatlerinde kapanmaktadır. “Kornmarkt Square”, “Cathedral Square” ve ilgi çekici barları ile “Judengasse”, Trier’de gece hayatının en hareketli olduğu bölgelerdir. Ayrıca, Almanya’nın en kaliteli şaraplarının üretildiği Rheinland – Pfalz eyaletinde yer alan Trier’de yerel şarapların tadına bakabilirsiniz.

Trier'de AlışverişTrier trafiğe kapalı geniş caddeleri, ilgi çekici butikleri, mağazaları ve büyük alışveriş merkezleriyle keyifli bir alışveriş deneyimi sunar. Şehrin en popüler alışveriş caddeleri  “Simeonstrasse”, “Brotstrasse”, “Fleischstrasse” ve “Nagelstrasse”dir. Bu bölgelerde giyim, gıda ürünleri, hediyelik eşya, aksesuar, ev dekorasyonu ve elektronik ürünlere kadar her şeyi bulmak mümkündür. “Neustrasse” ve “Brotstrasse” caddeleri de lüks ürünlerin yer aldığı mağazalarıyla dikkat çekmektedir. Fleischstrasse’de konumlanan “Trier Galerie”, Simeonstrasse’deki “Galeria Kaufhof” ve “Alleencenter” alışveriş merkezleri de Trier’in öne çıkan alışveriş mekânlarıdır. Gece hayatında bahsettiğimiz gibi Avrupa'nın birçok yerinde olduğu gibi Trier'de de Noel pazarları kurulur. Eğer Trier ziyaretinizi Noel dönemine denk getirirseniz mutlaka bu pazarlara uğramanızı öneririz. Buradan çeşitli hediyelik eşyalar, kurabiyeler, ağaç süsleri alabilirsiniz. Noel pazarları alışveriş yapmak isteyenler için en eğlenceli yerlerin başında gelir. 

Trier Festivaller

Trier'de festival dönemleri oldukça neşeli ve renklii geçer. Sizin için seçtiğimiz Trier festivallerinden birkaçı aşağıdadır. Ziyaretinizi bu festivallere göre ayarlamak isterseniz festival tarihlerini sitesinden kontrol etmenizi öneririz. Ayrıca bu dönemlerde şehrin biraz daha kalabalık olacağını unutmayın. Bu yüzden kalacağınız yere önceden rezervasyon yaptırmanız mantıklı olacaktır. 

 • European Folk Festival: Mayıs
 • Altstadtfest: Haziran
 • Antiquity Festival: Haziran
 • Trier Folksfest: Haziran
 • Bread and Circuses: Temmuz
 • Trier Moselle Festival: Temmuz
 • Wine Festival: Temmuz – Ağustos
 • Christmas Market (Noel pazarları): Aralık

Trier Para Birimi

Trier’de Euro (EUR) kullanılır.

Trier Resmi Dili

Almanya'da bulunan Trier kentinin resmi dili Almancadır. Bunun yanında İngilizce konuştuğunuzda da burada sizi anlayacaklarından emin olabilirsiniz. 

Trier Saat Farkı

Trier (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunur. Trier, Türkiye’den bir saat geridedir. Türkiye’de saat 14.00 iken Trier’de 13.00’tür.

Trier Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan Almanya seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ise vize şartına tabidir.

Trier Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Mainz Başkonsolosluğu

 • Adres: An der Karlsschanze 7, Mainz, 55131 Deutschland
 • Telefon: +49 6131 98 26 00
 • Resmi websitesi: mainz.bk.mfa.gov.tr

Trier Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Kutsal Cuma – Nisan
 • Paskalya – Nisan
 • İşçi Günü – 1 Mayıs
 • Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi – Mayıs
 • Whitmonday – Mayıs
 • Katolik Yortusu – 4 Haziran
 • Almanya'nın Birleşmesi – 3 Ekim
 • Azizler Günü – 1 Kasım
 • Noel – 25 Aralık

Trier Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 112
 • İtfaiye: 112
 • Polis: 110

Turizm Ofisi (Forum Confluentes)