Konstanz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konstanz Almanya'nın Baden-Württenberg eyaletinde bulunan bir şehirdir ve İsviçre sınırındadır. Konstanz Gölü’ne kıyısı olan şehir, bu gölün kıyısındaki en büyük şehirdir. Göl ayrıca Bodensee olarak da bilinmektedir. Konstanz'ın tarihi öneminden bahsetmemiz gerekirse bir hikâye ile başlayabiliriz. Öyle ki bu hikâyeye göre çok eskilerde din adamları yeni papayı seçmek için burada toplanmışlar ve arabuluculuk yapmaları için de hayat kadınları getirtilmiştir. Konstanz'ın simgesi olan kadının elinde tuttuğu papa ve kral heykeli de bu hikâyeden gelmiştir.
 
Konstanz Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapan şehir, genç nüfusunun yoğun olduğu şehirlerdendir. Üniversitesi sayesinde genç oranı yüksek ve hareketli bir şehir olmayı başarmıştır. 

Konstanz Ulaşım 

Konstanz Almanya'da olmasına rağmen İsviçre sınırında olduğu için İsviçre'ye de çok yakındır. Bu nedenle buraya ulaşım için en çok tercih edilen şehirlerin başında İsviçre’nin Zürih'i gelir. İstanbul'dan uçak ile Zürih Havaalanı’na (Fluhafen Zürich) direkt uçuş bulunmaktadır ve yaklaşık 3 saat sürmektedir. Almanya'dan ise Münih şehrinden ulaşım tercih edilmektedir. İstanbul'dan Münih Havaalanı’na (Munich Franz Josef Strauss Airport) direkt uçuşlar bulunmaktadır ve yaklaşık 2 buçuk saat sürmektedir.
 
Otobüs ile
 
Zürih ve Münih'e uçak ile gelindikten sonra otobüs ile Konstanz şehrine rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Zürih'ten Konstanz şehrine otobüs ile ulaşım 8 euro olmakla birlikte yaklaşık 1 saat sürmektedir. Havaalanından çıktıktan sonra otobüsler rahatlıkla bulunabilmektedir. Münih'ten kalkan otobüsler 3 saat sürmektedir ve Münih merkezde bulunmaktadır. Otobüslerin ücreti ise 15 euro civarındadır.
 
Tren
 
Almanya'daki çoğu şehre tren ağı ile bağlı olan Konstanz'a tren ile de rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Günlük tren saatlerini kontrol ederek Almanya’nın herhangi bir şehrinden Konstanz’a ulaşabilirsiniz. 

Konstanz Gezilecek Yerler 

Konstanz’a geldiğinizde gezmeye başlamanız gereken yer Eski Şehir denilen Neiderburg’dur. Tamamen Orta Çağ kentinde dolaşıyormuş hissi yaratacak olan Eski Şehir, bina cepheleri, dar sokakları ve dükkânları ile bu hisleri desteklemektedir. Burası Konstanz'ın en eski ilçesidir. İlçe 7. yüzyılda kurulmaya başlamış olsa bile asıl bugünkü halini alması 12. yüzyılda yapılan yapılardan sonra olmuştur. Bu yapılar buraya zenginlik ve gelişim getirmiştir. Burada çok farklı şarap evleri bulunmaktadır ve farklı tatlar deneyimlemek için fırsatlar değerlendirilmelidir. Hatta buranın ünlü şarabının markası da Neiderburg'dur. Bunun yanında Konstanz’a gitmişken mutlaka Konstanz Limanı’nı da görmenizi öneririz. Limanda tekne kiralanıp gezebilir ve İsviçre Alplerinin manzarasını doyasıya çıkarabilirsiniz. İlerisindeki parkta huzurlu vakitler geçirebilir, göldeki ördekleri besleyebilirsiniz. Konstanz’da gezebileceğiniz yerlerin detaylarını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.
 
Imperia
 
Şehrin adeta simgesi olmuş bu heykelin çok eskilere dayanan bir hikâyesi vardır. Yeni papayı seçmek için şehre gelen din adamlarının arabuluculuğunu yapması adına hayat kadınları Konstanz'a getirtilmiştir. Bu kadınlardan sonra seçimler tamamlanmış ve herkes anlaşmıştır, bu nedenle bu heykel buranın sembolü olarak kalmıştır. Heykel 1993 yılında Peter Lenk tarafından Konstanz Limanı’nda yapılmıştır.
 
Mainau Çiçek Adası (Mainau Flower Island)
 
Burası ayrı bir çiçek adasıdır ve burayı oluşturan kişiler soylu bir aile olan Bernadotto ailesidir. Konstanz'dan bu adaya yol bulunmaktadır ve ada Konstanz Gölü’nün üzerinde bulunmaktadır. Adada kelebek serası da bulunmaktadır ve adaya ücret karşılığı girilebilmektedir. Mainau Çiçek Adası’nda düğünler de organize edilmektedir. Siz de ağaçlarla kaplı bu güzel adaya Konstanz’a gelmişken mutlaka uğramalısınız.
 
Konsey Binası (Konzilgebäude)

 

Bu bina Konstanz Limanı’nda Imperia heykelinin arkasında bulunmaktadır, ilerisinde ise güzel ve sakin bir park bulunmaktadır. 1391 yılında inşası tamamlanan bina, depo evi olarak yüzyıllarca kullanılmıştır. Ayrıca tüccarlar için bir ticarethane olarak da görev yapmıştır. Şuanda kongre merkezi olarak kullanılmakta ve içerisinde de ünlü bir restoran yer almaktadır. Siz de dilerseniz binayı gördükten sonra restoranla yemeğinizi yiyebilirsiniz.
 
Konstanz Pazar Yeri (Konstanzer Marktstätte)
 
Burası Konstanz'ın en ünlü pazaryeri olarak bilinmektedir. Burası bir meydan gibidir ve ortasında 19. yüzyıl yapısı olan bir çeşme bulunmaktadır. Genellikle burası işlek bir meydandır. İnsanların oturması için yapılmış olan merdivenler bulunmaktadır. İş çıkışlarında veya genellikle akşamüzerleri insanlar salaş bir muhabbet yeri olarak burada takılmayı severler.
 
Münster Katedrali (Muenster Unserer Lieben Frau)
 
Yapının inşası 1100 yılında Piskopos Konrad'ın emriyle başlamıştır ve 1854 yılında tamamlanmıştır. Mimarisi Roman stilinde olmakla birlikte kilise Katolik kilisesidir. Yapı 1962 yılında restorasyon geçirmiştir ve bu restorasyon 2010 yılında tamamlanmıştır. Konstanz Gölü ve Alplerin manzarası için kulenin en tepesine tırmanış önerilmektedir.
 
Eski Şehir Kapısı (Rheintorturm)
 
Liman ile Ren Köprüsü’nün arasında bulunan bu kapı, eskiden şehre giriş kapısıymış. Kapı, zamanında Napolyon’un askerleri tarafından çok fazla hasar görmüş. Şu anda yenilenmiş olan Ren Kapısı Kulesi ile birlikte görülebilen yapı, Konstanz’ın görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor.

Tanıtım Videosu:
 

Editörün Kaleminden

Konstanz'da Nerede Kalınır?

Konstanz Gölü ve Ren Nehri’nin kıyısında bulunan, harika bir üniversite şehri olan Konstanz; Almanya’nın güneyinde bulunur. Şehrin oldukça eskiye dayanan bir tarihi vardır ve birçok kültürün izini taşır. Kesinlikle görmeye değer bir şehir olan Konstanz; manzarası, tarihi ve de canlı şehir hayatıyla oldukça dikkat çeker. Bu güzel şehirdeki oteller de aynı derecede güzel ve kalitelidir. Konstanz’da birçok otel bulunur. Butik otellerden hostellere kadar farklı bütçelere uygun her çeşit otel bulabileceğiniz Konstanz’da bütçenize ve kriterlerinize uygun bir otel bulmak zor olmayacaktır.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Konstanz otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Konstanz Otelleri

Güney Almanya’da bulunan Konstanz şehri İsviçre’nin komşusudur ve şehir Ren Nehri ile ikiye bölünür. Tam bir öğrenci şehri olan Konstanz, Taş Devri’ne kadar giden tarihi ve tarihî eserleriyle dikkat çeker. Birçok müzenin, kilisenin, sanat galerisinin bir arada bulunduğu bu şehirde gölde bir gezintiye çıkabilir, iskeleden Alpleri izleyebilir ya da festivallere katılabilirsiniz. Her kültürden bir parça taşıyan bu şehirdeki farklı lezzetleri denemeyi ve şehrin tadını çıkarmayı unutmayın.

Bu güzel şehirdeki yorucu günden sonra kalacağınız otel de çok önemlidir. Konstanz’da yaklaşık 90 tane otel vardır. Bu oteller çok kaliteli hizmet veren temiz ve konforlu otellerdir. Fiyat ve hizmet konusunda da geniş bir aralıkta olan bu oteller arasından kendinize uygun olanı kolayca bulabilirsiniz. Erken rezervasyon yaptırmak, özellikle yoğun dönemlerde sizin için avantajlı olacaktır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Konstanz otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Konstanz Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa