Lindau

Lindau Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lindau, Almanya’nın yaklaşık 25.000 kişilik nüfusa sahip, Konstanz Gölü’nde bulunan bir kasabasıdır. Büyük bir kasaba ve adadan meydana gelen Lindau tarihî açıdan köklü bir geçmişe sahiptir. Lindau’nun tarihî kenti aslında bir adadır. Bu yüzden bölgenin resmi adı “Konstanz Gölü’ndeki Lindau” anlamına gelen Lindau im Bodensee’dir. Lindau adı ise ıhlamur ağacı anlamına gelmektedir. Bölgenin adının ilk kez Lindau olarak anılması ise St. Gallen’den gelen bir rahibin buraya gelerek rahibe manastırı kurduğu 882 yılına dayanmaktadır. Ayrıca 1. yüzyıla ait Erken Roma yerleşimi de arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Bu bakımdan Lindau, yüzyılların izlerini taşıyan bir kasabadır. Kasabanın tarihî merkezi, Orta Çağ’a ait ve yarı-ahşap mimarisi oldukça ilgi çekmektedir. Avrupa kıtası dışında çok fazla tanınan bir yer olmayan Lindau, bölgenin en turistik ve büyük kasabasıdır.  En fazla ziyaretçi çektiği mevsim yaz olmasına rağmen, yağışlı ve kapalı havalarda dahi turist ile doludur.

Lindau tarih boyunca dinsel açıdan aktif bir şehir olmuştur. 1180 yılında St. Stephan Kilisesi, 1224’te de Fransiskenler tarafından adada bir manastır kurulmuştur. 1274-1275 yıllarında ise Lindau, Kral I. Rudolf tarafından Özgür İmparatorluk Şehri statüsü almıştır. 1528’e gelindiğindeyse Lindau’da Protestan Reformu kabul edilmiştir. Orta Avrupa’da gerçekleşen ve birçok Avrupa devletinin katıldığı Otuz Yıl Savaşları’ndan sonra ise savaşın anısına 1655’te ilk Lindauer Kinderfest (çocuk bayramı) kutlanmıştır. Bu bayram günümüzde halen önemli bir yere sahiptir. Farklı devlet yönetimleri altında yüzyıllar boyunca varlığını sürdürmüş olan Lindau, 1955’te Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlanmıştır.

Konstanz Gölü’ndeki göz alıcı manzarası, Orta Çağ’a ait tarihî şehir merkezi, karakteristik yapıları, bahçeleri ve Alp Dağları manzarası ile Lindau oldukça ilgi çekici ve tatil yapmak için sıkça tercih edilen bir kasabadır.

Lindau Nerededir?

Lindau, Orta Avrupa ülkesi Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Bavyera eyaletinde, Konstanz Gölü’nün (Almanca Bodensee) doğusunda yer almaktadır. Lindau, Avusturya’nın Vorarlberg şehri ile sınır komşusudur ve İsviçre’nin St. Gallen ile Thurgau şehirlerinin sınırlarına yakın konumdadır. 

Lindau’ya Nasıl Gidilir?

Lindau’ya tren yolu ulaşmak seçeneklerden bir tanesidir. Münih ve Zürih’ten direkt Eurocity bağlantısının yanı sıra; Avusturya, Bavyera’nın diğer kısımları ve Baden-Württemberg ile de yerel demiryolu bağlantısı mevcuttur. Friedrichshafen Havalimanı’na ise tren vasıtasıyla kolayca ulaşılabilmektedir. Ana tren istasyonu Lindau Hauptbahnhof, adada yer almaktadır.

Lindau’nun otobüs sistemi Stadtbus Lindau adını taşımaktadır. Alman şehirlerinin yanı sıra Avusturya ile de bağlantı sağlanmaktadır.

Lindau’ya gemi ile de ulaşmayı tercih eden birçok ziyaretçi vardır. Yaz mevsiminde Avusturya ve İsviçre’nin komşu liman kasabalarından düşük ücretli seferler düzenlenmektedir. 

Lindau kendi havalimanına sahip değildir. Fakat Friedrichshafen Havalimanı ve Avrupa şehirleriyle bağlantı kuran Memmingen Havaalanı'na yakın bir konumdadır. En yakın büyük havalimanları ise Münih, Zürih ve Stuttgart’tadır. 

Lindau’da Görülecek Yerler


Lindenhof Köşkü’nün bulunduğu Lindenhofpark, doğada huzur bulmak ve sessizliğin tadını çıkarmak için eşsiz bir parktır. Yapımı 19. yüzyılın ortalarına tarihlenen park, Bad Schachen'deki gölün kıyısında uzanan geniş bir yeşillik alandan meydana gelmektedir. Parkın ve köşkün yapımı Friedrich Gruber adlı tüccarın girişimiyle gerçekleşmiştir. Lindaulu tüccar, göl manzaralı bir köşk istemiş ve binanın yapımını 1843-1845 yılları arasında Münihli genç mimar Franz Jakob Kreuter üstlenmiştir. Ünlü peyzajcı Maximilian Friedrich Weyhe de çevresindeki çayırları ve meyve bahçelerini büyük bir park haline getirmiştir. 1956 yılında ise Gruber ailesinin burayı Lindau’ya satmasıyla bahçe, Lindenhofpark adıyla halka açılmıştır. O günden beri park her mevsim, ağaçları altında dinlenmek ve gölde serinlemek isteyenlere eşsiz bir ortam sunmaktadır.

Büyük bir aslan heykeliyle karşılıklı duran Lindau Deniz Feneri ise Almanya’nın en güneyinde yer alan, cephesinde bir saati bulunan, 33 metre yüksekliğe sahip deniz feneridir. Fener, 1853 ile 1856 yılları arasında, batıdaki dalgakırana inşa edilmiştir. Işıkları ise ilk kez 4 Ekim 1856’da yakılmıştır. İlk zamanlarda yağla yakılan ışık 1936’da elektriğe bağlanmıştır. 1990’ların başındaysa otomatik hale gelen fener, radyo sinyalleri kullanan gemiler tarafından isteğe göre aydınlatılmaktadır. Fener, mimarî açıdan da ilgi çekicidir.

Stadtmuseum ise Haus zum Cavazzen adlı Barok mimariye sahip bir yapı içinde yer alan bir müzedir. Müze, silah, resim ve mobilya meraklıları için güzel bir koleksiyona sahiptir. Stadtmuseum ayrıca Picasso, Chagall, Matisse ve Emil Nolde gibi öne çıkmış isimlerin geçici sergilerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Lindau ile İlgili

Lindau Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0.6oC
  • Şub 1.5oC
  • Mar 5.2oC
  • Nis 8.5oC
  • May 13.5oC
  • Haz 16.4oC
  • Tem 18.7oC
  • Agu 18.2oC
  • Eyl 14.4oC
  • Eki 9.7oC
  • Kas 4.6oC
  • Ara 1.8oC

Kısa Kısa