St. Blasien

St. Blasien Hakkında Bilinmesi Gerekenler

St. Blasien, Almanya’nın küçük bir şehridir. Muhteşem havası ve doğası ile ünlü olan şehir, St. Blasien Manastırı etrafına kurulmuş bir yerleşimdir. Zihinsel, bedensel ve ruhsal açıdan dinlenme ve rahatlama için bire bir olan şehir, pastoral atmosferi ile ziyaretçileri kendine çekmektedir. Kara Orman ile çevrili şehir, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek gibi basit aktivitelerle bile insanı iyileştiren bir güce sahiptir.

St. Blasien, 19. yüzyılın sonlarına doğru iklimsel bir sağlık merkezi olarak adını duyurmaya başlamıştır. Şehrin sağaltıcı atmosferinden faydalanmak ve kültürünü deneyimlemek üzere ünlü isimler de dâhil birçok kişi bölgeye ziyarete gelmiştir ve gelmektedir. St. Blasien, Albtal ve Menzenschwand gibi biraz uzakta yer alan köyleriyle birlikte, günümüzde halen solunum sağlığı için itibar gören bir bölgedir.

Menzenschwand’ın pastoral doğa atmosferi yer alan modern termal banyolar ve spa tesisleri, Krunkelbach Vadisi’ndeki sulardan beslenmektedir. Bu suyun, romatizmal ve kronik ağrılara şifa verdiği bilinmektedir.

St. Blasien, görkemli katedrali, şirin dükkânları, göz alıcı restoranları, kafeleri ve yazın St. Blasien Katedrali’nde düzenlenen konserleriyle görülmeye değer bir şehirdir. Ayrıca güzel göllerle süslü manzarasıyla Feldberg Dağı, Albsee Gölü, geniş sakin vadiler ve Kara Orman, şehri dünyanın eşsiz bir doğal köşesi kılmaktadır. 

Aynı zamanda St.Blasien, gençlere ve çocuklara yönelik Almanca kursları ile de adından söz ettiren bir Alman yerleşimidir.

St. Blasien Nerededir?

St. Blasien, Orta Avrupa ülkesi Almanya’nın güneybatı eyaleti Baden Württemberg’de, Landkreis Waldshut’da bulunan küçük bir şehirdir. Waldshut-Tiengen şehrinin 17 kilometre kuzey doğusunda, İsviçre sınırına 70 kilometre mesafede,  Feldberg Dağı eteklerinde, Güney Kara Ormanları Doğal Parkı içinde yer alan bir kasabadır. 

St. Blasien’de Görülecek Yerler

St. Blaisen katedrali, şelaleleri, su parkları, barları ve kafeleriyle dinlenmek ve eğlenmek için vakit geçirebilecek, huzur verici doğası ve tertemiz havasıyla insanları kendine çeken bir kasabadır.

Kasabada herkesin dikkatini kendi üzerine çeken başlıca yapı St. Blaise Katedrali’dir. Uzak bir ormanlık alanda kurulmuş olan bu görkemli yapı, Abbott Martin Gerbert tarafından inşa edilmiştir. "Schwarzwalddom" ("Kara Orman Kubbesi") olarak adlandırılan, 1783 yılında asıl kutsaması yapılan kilise, Avrupa’nın en büyük dördüncü, Alplerin ise en büyük kilise kubbesine sahip olan kilise niteliğinde ibadete açılmıştır. Benedikt Manastırı’nın etkileyici kabuğu Schwarzwalddom, yapıyı görkemli kılan başlıca görsel unsurdur. Kilisenin tasarımında birçok sanatçı ve usta çalışmıştır. 1874 yılında büyük bir yangının ardından iç mekân, kapsamlı çalışmayla, çağdaş bir şekilde yenilenmiştir. Bu çalışmaların sonucunda ancak 1913 yılında açılabilmiştir. 1983 yılında ise, 200. yıl dönümü vesilesiyle kapsamlı bir şekilde yeniden onarımdan geçmiştir. Beyaz mermerden yapılmış iç mekan, renkli koro bölümü ve kilise orguyla kontrast oluşturmaktadır. Kubbenin küresi, 36 metrelik bir çapa sahiptir.18 metre yükseklikteki sütunlar ise kubbeyi desteklemektedir. Kilisenin toplam yüksekliği ise 63 metredir. Kilisede yaz aylarında uluslararası kilise konserleri de düzenlenmektedir. Aydınlık ve geniş bir alana sahip olan katedral, izleyicilere güzel bir atmosferde konser deneyimi yaşatmaktadır.

Bölgedeki popüler başka bir unsur ise, Radon Revital Bad adlı sauna merkezidir. 240 metrekare alana yayılmış, 33 ile 34 derece sıcaklıktaki sularıyla açık ve kapalı havuzlar bulunmaktadır. Menzenschwander Vadisi’nin güney panoramasına hâkim manzarası ile büyüleyici ve oldukça rahatlatıcı bir deneyimin yaşanabileceği Radon Revital Bad, St. Blasien’in çekim merkezlerinden biridir.

Temiz hava kaplıcası olarak bilinen St. Blasien, Feldberg eteklerindeki Güney Kara Ormanları doğal parkında yer alır. Etrafında ise çok sayıda göl yer alır. Bunlardan en popüleri Schluchsee Gölü'dür. Oldukça turistik olan gölün etrafından tren ve raylar geçmektedir.

Schluchsee Gölü'ü çevresinde kafelerin yanı sıra pek çok aktivite yapabilmek de mümkündür. Bunlar arasında bisiklet, yelken, kano, yürüyüş, balık tutma ve yüzme gibi aktiviteler öne çıkmaktadır.

Menzenschwander Wasserfälle (Menzenschwander Şelalesi) kasabada bulunan bir şelaledir. Etrafında restoranları da bulunduğu şelale, 15 metrelik bir yükseklikten dereye dökülmektedir. 

St. Blasien ile İlgili

St. Blasien Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa