Bamberg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

bamberg.jpg

Almanya’nın Yukarı Frankonya bölgesinde yer alan Bamberg, Regnitz Nehri üzerinde olup, nehrin Main nehriyle birleşme noktasına çok yakın mesafede kurulmuştur. Şehrin büyük bir kısmı 1993 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Koruma altındaki bölgelerden olan Altstadt, tamamen korunmuş muhteşem tarihi mimarisiyle ve neredeyse hiçbir modern unsur barındırmayan şehir planlaması ile Bavyera bölgesinin incisidir.

Almanya’nın en güzel yerleri arasında gösterilen Bamberg, nehir ve kanallar aracılığıyla bölünmüştür. Şehir orijinalinde tıpkı İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur. Şehirdeki öğrenci nüfusu, sokakları müze atmosferinden çıkartıp daha canlı ve yaşayan bir şehir haline getirmektedir.

Bamberg’in meşhur tütsülenmiş birasının tadına bakabileceğiniz 10’dan fazla farklı yerel üreticiye ait barlarda öğrencilerin cıvıltısı yankılanmaktadır. Ortaçağdan kalma sokakları uzun turist kafileleri ile kaplıdır.
 

Tanıtım Videosu:

Bamberg ile İlgili

Bamberg Nerededir?

Almanya’nın Yukarı Frankonya bölgesinde yer alan Bamberg Regnitz Nehri üzerinde, nehrin Main nehriyle birleşme noktasına çok yakın mesafede kurulmuştur.

Bamberg’e Nasıl Gidilir?

Bamberg şehrinde havaalanı mevcut değildir. Türkiye’den direkt olarak Nürnberg’e uçup trenle Bamberg’e geçilebilir.

 Bamberg Ne Zaman Gidilir?

Sıcak ve ılıman bir iklimin hâkim olduğu Bamberg’de en kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Köppen-Geiger'e göre iklim Cfa'dır. Bamberg ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 17.8 derecedir.

Bamberg’de Nerede Kalmalı?

Bamberg’de Almanya mimarisi örneklerinden olan tarihi binalardaki şık otellerde konaklayabilirsiniz. Çok büyük bir şehir olmadığından konakladığınız yerden pek çok noktaya yürüyerek ulaşmanız mümkün.

 Bamberg Şehir İçi Ulaşım

Bamberg-50416.jpg

Eski şehir merkezi olan Altstadt bölgesini yürüyerek gezmeniz tavsiye edilir. Buraya en yakın tren istasyonu 2 km uzaktadır. Buradan şehir merkezine yürüyebilir ya da otobüsle ulaşabilirsiniz.

Bamberg Mutfağı

Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosis. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurter adı verilen dana sosislerini tercih edin. Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde hem de yemeğin yanında garnitür olarak sıklıkla patates kullanılır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri Currywurst’tur.

Şehir, restoran açısındansa pek çok seçenek sunuyor. Sadece Alman yemeklerini değil, İtalyan, Fransız ya da Uzak Doğu mutfaklarını da kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunlar bazen klasik restoranlar olarak bazen de bir büfe şeklinde karşınıza çıkabilir.

Popüler restoranlar

Messerschmidt, Kornblume, Zum Sternla, Schlenkerla.

Bahşiş

Almanya restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek adettir. Hesabın yüzde 10-20’sini bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Bamberg’de Alışveriş

Tarihi merkezde pek çok küçük dükkân göreceksiniz. Bunların her biri belli bir konu üzerine odaklanmış dükkânlardır. Bunlara ek olarak popüler moda markalarının zincir dükkânları da bulunmaktadır. Bu karışım Bamberg’de alışverişi tam bir haz deneyimi haline getirmektedir. Antika sevenler mutlaka Bamberg’in tarihi merkezine gitmeliler burada pek çok gizli hazine bulacaklardır.

Bamberg Gece Hayatı

Bamberg tütsülenmiş birası, Rauchbier, ile meşhurdur. Burada bu biradan üreten pek çok bira üreticisi vardır: Brauerei Fässla, Brauerei Greifenklau, Brauerei Heller-Trum (Schlenkerla), Brauerei Kaiserdom, Keesmann Bräu, Klosterbräu, Mahrs Bräu ve Brauerei Spezial, ve Ambräusianum isimli barlar, bu biradan bulabileceğiniz en popüler destinasyondur. Bu biraları Torschuster, Cafe Müller, Jazz Club Bamberg ve Pelikan’da da deneyebilirsiniz.

Bamberg Festivaller

Calderon Tiyatro Festivali (Haziran)

Sokak Sihirbazları Festivali (Temmuz)

Antika ve Eski Ürünler Festivali (Ağustos)

Bamberg Resmi Tatiller

Kutsal Cuma

Paskalya Öncesi Pazartesisi

Bahar Günü (1 Mayıs)

Hz. İsa'nın göğe yükselişinin 40. Günü

Hamsin Yortusu

Alman Birliği Günü (3 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Bamberg İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Bamberg Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Bamberg Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde yer alan Bamberg şehrinin para birimi Euro’dur.

Bamberg Resmi Dili

Almanya ülkesinde bulunan Bamberg’in resmi dili Almanca’dır.
 

Bamberg Saat Farkı

Bamberg (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.
 

Bamberg Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub 0oC
  • Mar 4oC
  • Nis 7oC
  • May 13oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 8oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 73,331 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro  (EUR) / İklim: Ilıman İklim  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün