Google+

Bamberg

Bamberg - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon7℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon16℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon8℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 73,331 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro  (EUR) / İklim: Ilıman İklim  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

bamberg.jpg

Almanya’nın Yukarı Frankonya bölgesinde yer alan Bamberg, Regnitz Nehri üzerinde olup, nehrin Main nehriyle birleşme noktasına çok yakın mesafede kurulmuştur. Şehrin büyük bir kısmı 1993 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Koruma altındaki bölgelerden olan Altstadt, tamamen korunmuş muhteşem tarihi mimarisiyle ve neredeyse hiçbir modern unsur barındırmayan şehir planlaması ile Bavyera bölgesinin incisidir.

Almanya’nın en güzel yerleri arasında gösterilen Bamberg, nehir ve kanallar aracılığıyla bölünmüştür. Şehir orijinalinde tıpkı İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur. Şehirdeki öğrenci nüfusu, sokakları müze atmosferinden çıkartıp daha canlı ve yaşayan bir şehir haline getirmektedir.

Bamberg’in meşhur tütsülenmiş birasının tadına bakabileceğiniz 10’dan fazla farklı yerel üreticiye ait barlarda öğrencilerin cıvıltısı yankılanmaktadır. Ortaçağdan kalma sokakları uzun turist kafileleri ile kaplıdır.
 

Tanıtım Videosu:

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Şehir Kütüphanesi, Alte Hofhaltung, Klein Venedig, Kloster St. Michael, Ludwig Bamberg Kolkesiyonu

Bamberg Katedrali

021 Eki 2016Gezilecek Yerler

Bamberg Katedrali, ya da resmi adıyla Bamberger Dom St. Peter und St. Georg, 13. yüzyılda yapılmış olan geç Romanesk mimari özellikleri gösteren tarihi bir yapıdır. Roma Katolik Kilisesi’nin yönetimi altında bulunan bu ihtişamlı katedral, Bamberg Başrahibi’nin de idari ikametgâhı olarak hizmet vermektedir.

1993 yılından beri içinde yer aldığı tarihi şehir Altstadt ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan katedral, aslında ilk olarak 1002 yılında Kral 2. Heinrich tarafından kurulmuştur. Ancak bu dönemde yapılan katedral yanmıştır. Ardından talihsizlikler bitmemiş ve yanan katedralin yerine 12. yüzyılda yapılan ikinci katedral de yanmıştır. Tüm bu sebeplerden ötürü günümüzde Bamberg’de bulunmakta olan yapı inşa edilmiştir.

Bamberg Katedrali’nin dört adet büyük ve heybetli kulesi vardır. 94 metre uzunluğunda, 28 metre genişliğinde ve 26 metre yüksekliğindedir. Katedral içinde pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlilerinden biri kurucusunun ve eşinin mermer mezarı olarak gösterilir. Heykeltraş Tilman Riemenschneider tarafından 1499-1513 yılları arasında yapılmıştır.

Bamberg Katedrali

-

Bamberg lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Wohnen Im Alten Pfarrhaus, Schlafstube Bamberg, Appartement Bamberg am Rathaus. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Ferienwohnungen Jakobsberg, Bamberg Appartements gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hexenhäusla, Ferienwohnung am Griesgarten, Ferienwohnungen Neumann otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bamberg aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Altenburg Kalesi

021 Eki 2016Gezilecek Yerler

Altenburg Kalesi, Bamberg’in üzerine kurulduğu yedi tepenin en yükseği üzerinde yer alır. İlk defa 1109 yılında adından bahsedilmiştir. 1251-1553 yılları arasında Bambergli rahiplerin ikametgâhı olarak faaliyet göstermiştir. 1553 yılında yıktırılmış, sonrasında da bir takım yarım yamalak tamiratın ardından hapishane olarak da kullanılmıştır. Bu süre zarfında resmen çürümeye bırakılmış olan yapıyı 1891 yılında A. F. Marcus satın almış ve baştan aşağıya tadilat yaptırmıştır. Marcus’un yakın dostu ünlü Alman yazar E.T.A. Hoffmann ise bu evin güzelliğinden çok etkilenmiş ve bir süre burada yaşamıştır. Binanın bir sonraki sahibi ise Anton von Greifenstein olmuştur. Greifenstein, 1818 yılında kaleyi kurtarmak için bir dernek kurmuştur ve bu dernek hala kalenin tek sahibi olma ünvanını korumaktadır. Altenburg Kalesi günümüzde halka açıktır ve turistler tarafından gezilebilmektedir. Ayrıca kalenin içinde “Restaurant Altenburg” isimli bir restoran da vardır. Aynı restoran Knights Hall adı verilen ve genellikle evlilik töreni gibi törenlerin düzenlenmesi için kiralanan salonu da işletmektedir.

Altenburg Kalesi

-
Bamberg şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Nürnberg: 1.5 saatlik Ortaçağ Tur (15 €), Bamberg: Old Town sayesinde Walking Tour (95 €), Nürnberg: Eski Nazi Party Rally Grounds Tur (82 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Michaelsberg Manastırı

021 Eki 2016Gezilecek Yerler

Michaelsberg ya da Michelsberg Manastırı diye anılan, ayrıca St. Michael Manastırı olarak da bilinen bu yapı, eski bir Benediktin Manastırı’dır. Bu mezhep grubunun dağılışının ardından 1803 yılında Vereinigtes Katharinen- und Elisabethen-Spital Yoksullar Evi olarak kullanılmıştır. Hala burası yaşlılar evi olarak hizmet vermekte, eski manastır kilisesi ise Michaelskirche olarak kullanılmaktadır. Binalar, Bamberg’in UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Altstadt bölgesinin içinde yer alır. 2016 yılında kilise tadilat amacıyla kapatılmıştır. Manastır, Bamberg’de yer alan tepelerden birine, Michaelsberg’e adını vermiştir. Bamberg Katedrali ve St. Stephan ve St. Gangolf Manastırlarıyla birlikte, Bamberg topografyası üzerinde T harfi şeklinde yükselen yapı grubunu oluşturur. Bu tepe belediye sınırları içinde yer alan Steigerwald’ın en dikkat çekici mahmuzudur. Regnitz’e doğru eğimlenen dil doğu kanadıyla Domberg’den çok çok daha yüksektir. Bu da üzerinde yer alan manastır binalarının insan üzerinde yarattığı o hâkimiyet etkisine olumlu katkı yapan bir atmosferik geri plan oluşturmaktadır.

Michaelsberg Manastırı

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Almanya’nın Yukarı Frankonya bölgesinde yer alan Bamberg Regnitz Nehri üzerinde, nehrin Main nehriyle birleşme noktasına çok yakın mesafede kurulmuştur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Sıcak ve ılıman bir iklimin hâkim olduğu Bamberg’de en kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Köppen-Geiger'e göre iklim Cfa'dır. Bamberg ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 17.8 derecedir.

Bamberg şehrinde havaalanı mevcut değildir. Türkiye’den direkt olarak Nürnberg’e uçup trenle Bamberg’e geçilebilir.

Bamberg’de Almanya mimarisi örneklerinden olan tarihi binalardaki şık otellerde konaklayabilirsiniz. Çok büyük bir şehir olmadığından konakladığınız yerden pek çok noktaya yürüyerek ulaşmanız mümkün.

Bamberg onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Bamberg Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bamberg Otelleri

En Uygun Fiyatlı Bamberg Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Bamberg Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Bamberg Otelleri

Bamberg-50416.jpg

Eski şehir merkezi olan Altstadt bölgesini yürüyerek gezmeniz tavsiye edilir. Buraya en yakın tren istasyonu 2 km uzaktadır. Buradan şehir merkezine yürüyebilir ya da otobüsle ulaşabilirsiniz.

Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosis. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurter adı verilen dana sosislerini tercih edin. Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde hem de yemeğin yanında garnitür olarak sıklıkla patates kullanılır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri Currywurst’tur.

Şehir, restoran açısındansa pek çok seçenek sunuyor. Sadece Alman yemeklerini değil, İtalyan, Fransız ya da Uzak Doğu mutfaklarını da kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunlar bazen klasik restoranlar olarak bazen de bir büfe şeklinde karşınıza çıkabilir.

Popüler restoranlar

Messerschmidt, Kornblume, Zum Sternla, Schlenkerla.

Bahşiş

Almanya restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek adettir. Hesabın yüzde 10-20’sini bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Bamberg tütsülenmiş birası, Rauchbier, ile meşhurdur. Burada bu biradan üreten pek çok bira üreticisi vardır: Brauerei Fässla, Brauerei Greifenklau, Brauerei Heller-Trum (Schlenkerla), Brauerei Kaiserdom, Keesmann Bräu, Klosterbräu, Mahrs Bräu ve Brauerei Spezial, ve Ambräusianum isimli barlar, bu biradan bulabileceğiniz en popüler destinasyondur. Bu biraları Torschuster, Cafe Müller, Jazz Club Bamberg ve Pelikan’da da deneyebilirsiniz.

Calderon Tiyatro Festivali (Haziran)

Sokak Sihirbazları Festivali (Temmuz)

Antika ve Eski Ürünler Festivali (Ağustos)

Tarihi merkezde pek çok küçük dükkân göreceksiniz. Bunların her biri belli bir konu üzerine odaklanmış dükkânlardır. Bunlara ek olarak popüler moda markalarının zincir dükkânları da bulunmaktadır. Bu karışım Bamberg’de alışverişi tam bir haz deneyimi haline getirmektedir. Antika sevenler mutlaka Bamberg’in tarihi merkezine gitmeliler burada pek çok gizli hazine bulacaklardır.

Bamberg (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.
 

Almanya sınırları içerisinde yer alan Bamberg şehrinin para birimi Euro’dur.

Almanya ülkesinde bulunan Bamberg’in resmi dili Almanca’dır.
 

Kutsal Cuma

Paskalya Öncesi Pazartesisi

Bahar Günü (1 Mayıs)

Hz. İsa'nın göğe yükselişinin 40. Günü

Hamsin Yortusu

Alman Birliği Günü (3 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.