Google+

Arama formu

Bamberg

Eski şehir merkezi olan Altstadt bölgesini yürüyerek gezmeniz tavsiye...
Devamı oku
Şehir Kütüphanesi, Alte Hofhaltung, Klein Venedig, Kloster St. Michael...
Devamı oku
Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosis. Domuz etinden...
Devamı oku
Bamberg tütsülenmiş birası, Rauchbier, ile meşhurdur. Burada bu biradan...
Devamı oku
Tarihi merkezde pek çok küçük dükkân göreceksiniz. Bunların her biri belli...
Devamı oku
Calderon Tiyatro Festivali (Haziran) Sokak Sihirbazları Festivali (...
Devamı oku
Kutsal Cuma Paskalya Öncesi Pazartesisi Bahar Günü (1 Mayıs) Hz....
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Almanya’nın Yukarı Frankonya bölgesinde yer alan Bamberg Regnitz Nehri...
Devamı oku
Almanya’nın Yukarı Frankonya bölgesinde yer alan Bamberg, Regnitz...
Devamı oku
Almanya sınırları içerisinde yer alan Bamberg şehrinin para birimi Euro’...
Devamı oku
Almanya ülkesinde bulunan Bamberg’in resmi dili Almanca’dır.  
Devamı oku
Bamberg (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’ya girmek için Schengen vizesi...
Devamı oku
Sıcak ve ılıman bir iklimin hâkim olduğu Bamberg’de en kurak aylarda...
Devamı oku
Bamberg şehrinde havaalanı mevcut değildir. Türkiye’den direkt olarak...
Devamı oku
Bamberg’de Almanya mimarisi örneklerinden olan tarihi binalardaki şık...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -1℃
Şub 0℃
Mar 4℃
Nis 7℃
May 13℃
Haz 16℃
Tem 17℃
Ağu 16℃
Eyl 13℃
Eki 8℃
Kas 3℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 73,331 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro  (EUR) / İklim: Ilıman İklim  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Bamberg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

bamberg.jpg

Almanya’nın Yukarı Frankonya bölgesinde yer alan Bamberg, Regnitz Nehri üzerinde olup, nehrin Main nehriyle birleşme noktasına çok yakın mesafede kurulmuştur. Şehrin büyük bir kısmı 1993 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Koruma altındaki bölgelerden olan Altstadt, tamamen korunmuş muhteşem tarihi mimarisiyle ve neredeyse hiçbir modern unsur barındırmayan şehir planlaması ile Bavyera bölgesinin incisidir.

Almanya’nın en güzel yerleri arasında gösterilen Bamberg, nehir ve kanallar aracılığıyla bölünmüştür. Şehir orijinalinde tıpkı İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur. Şehirdeki öğrenci nüfusu, sokakları müze atmosferinden çıkartıp daha canlı ve yaşayan bir şehir haline getirmektedir.

Bamberg’in meşhur tütsülenmiş birasının tadına bakabileceğiniz 10’dan fazla farklı yerel üreticiye ait barlarda öğrencilerin cıvıltısı yankılanmaktadır. Ortaçağdan kalma sokakları uzun turist kafileleri ile kaplıdır.
 

Tanıtım Videosu:

Bamberg’de Gezilecek Yerler

Şehir Kütüphanesi, Alte Hofhaltung, Klein Venedig, Kloster St. Michael, Ludwig Bamberg Kolkesiyonu

Bamberg Katedrali

Bamberg Katedrali, ya da resmi adıyla Bamberger Dom St. Peter und St. Georg, 13. yüzyılda yapılmış olan geç Romanesk mimari özellikleri gösteren tarihi bir yapıdır. Roma Katolik Kilisesi’nin yönetimi altında bulunan bu ihtişamlı katedral, Bamberg Başrahibi’nin de idari ikametgâhı olarak hizmet vermektedir.

1993 yılından beri içinde yer aldığı tarihi şehir Altstadt ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan katedral, aslında ilk olarak 1002 yılında Kral 2. Heinrich tarafından kurulmuştur. Ancak bu dönemde yapılan katedral yanmıştır. Ardından talihsizlikler bitmemiş ve yanan katedralin yerine 12. yüzyılda yapılan ikinci katedral de yanmıştır. Tüm bu sebeplerden ötürü günümüzde Bamberg’de bulunmakta olan yapı inşa edilmiştir.

Bamberg Katedrali’nin dört adet büyük ve heybetli kulesi vardır. 94 metre uzunluğunda, 28 metre genişliğinde ve 26 metre yüksekliğindedir. Katedral içinde pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlilerinden biri kurucusunun ve eşinin mermer mezarı olarak gösterilir. Heykeltraş Tilman Riemenschneider tarafından 1499-1513 yılları arasında yapılmıştır.

Bamberg Katedrali

Bamber şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Limehome Bamberg Maximiliansplatz, Schönerferienwohnen in Bamberg, Schlafstube Bamberg. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Limehome Bamberg, Hotel Central, Appartement Bamberg am Rathaus gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hotel Sandstern, Hotel Alt Bamberg, Hotel-Restaurant Buger Hof tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bamberg aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Altenburg Kalesi

Altenburg Kalesi, Bamberg’in üzerine kurulduğu yedi tepenin en yükseği üzerinde yer alır. İlk defa 1109 yılında adından bahsedilmiştir. 1251-1553 yılları arasında Bambergli rahiplerin ikametgâhı olarak faaliyet göstermiştir. 1553 yılında yıktırılmış, sonrasında da bir takım yarım yamalak tamiratın ardından hapishane olarak da kullanılmıştır. Bu süre zarfında resmen çürümeye bırakılmış olan yapıyı 1891 yılında A. F. Marcus satın almış ve baştan aşağıya tadilat yaptırmıştır. Marcus’un yakın dostu ünlü Alman yazar E.T.A. Hoffmann ise bu evin güzelliğinden çok etkilenmiş ve bir süre burada yaşamıştır. Binanın bir sonraki sahibi ise Anton von Greifenstein olmuştur. Greifenstein, 1818 yılında kaleyi kurtarmak için bir dernek kurmuştur ve bu dernek hala kalenin tek sahibi olma ünvanını korumaktadır. Altenburg Kalesi günümüzde halka açıktır ve turistler tarafından gezilebilmektedir. Ayrıca kalenin içinde “Restaurant Altenburg” isimli bir restoran da vardır. Aynı restoran Knights Hall adı verilen ve genellikle evlilik töreni gibi törenlerin düzenlenmesi için kiralanan salonu da işletmektedir.

Altenburg Kalesi

Michaelsberg Manastırı

Michaelsberg ya da Michelsberg Manastırı diye anılan, ayrıca St. Michael Manastırı olarak da bilinen bu yapı, eski bir Benediktin Manastırı’dır. Bu mezhep grubunun dağılışının ardından 1803 yılında Vereinigtes Katharinen- und Elisabethen-Spital Yoksullar Evi olarak kullanılmıştır. Hala burası yaşlılar evi olarak hizmet vermekte, eski manastır kilisesi ise Michaelskirche olarak kullanılmaktadır. Binalar, Bamberg’in UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Altstadt bölgesinin içinde yer alır. 2016 yılında kilise tadilat amacıyla kapatılmıştır. Manastır, Bamberg’de yer alan tepelerden birine, Michaelsberg’e adını vermiştir. Bamberg Katedrali ve St. Stephan ve St. Gangolf Manastırlarıyla birlikte, Bamberg topografyası üzerinde T harfi şeklinde yükselen yapı grubunu oluşturur. Bu tepe belediye sınırları içinde yer alan Steigerwald’ın en dikkat çekici mahmuzudur. Regnitz’e doğru eğimlenen dil doğu kanadıyla Domberg’den çok çok daha yüksektir. Bu da üzerinde yer alan manastır binalarının insan üzerinde yarattığı o hâkimiyet etkisine olumlu katkı yapan bir atmosferik geri plan oluşturmaktadır.

Michaelsberg Manastırı

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Bamberg Nerededir?

Almanya’nın Yukarı Frankonya bölgesinde yer alan Bamberg Regnitz Nehri üzerinde, nehrin Main nehriyle birleşme noktasına çok yakın mesafede kurulmuştur.

 Bamberg Ne Zaman Gidilir?

Sıcak ve ılıman bir iklimin hâkim olduğu Bamberg’de en kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Köppen-Geiger'e göre iklim Cfa'dır. Bamberg ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 17.8 derecedir.

Bamberg’e Nasıl Gidilir?

Bamberg şehrinde havaalanı mevcut değildir. Türkiye’den direkt olarak Nürnberg’e uçup trenle Bamberg’e geçilebilir.

Bamberg şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Bamberg’de Nerede Kalmalı?

Bamberg’de Almanya mimarisi örneklerinden olan tarihi binalardaki şık otellerde konaklayabilirsiniz. Çok büyük bir şehir olmadığından konakladığınız yerden pek çok noktaya yürüyerek ulaşmanız mümkün.

 Bamberg Şehir İçi Ulaşım

Bamberg-50416.jpg

Eski şehir merkezi olan Altstadt bölgesini yürüyerek gezmeniz tavsiye edilir. Buraya en yakın tren istasyonu 2 km uzaktadır. Buradan şehir merkezine yürüyebilir ya da otobüsle ulaşabilirsiniz.

Bamberg Mutfağı

Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosis. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurter adı verilen dana sosislerini tercih edin. Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde hem de yemeğin yanında garnitür olarak sıklıkla patates kullanılır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri Currywurst’tur.

Şehir, restoran açısındansa pek çok seçenek sunuyor. Sadece Alman yemeklerini değil, İtalyan, Fransız ya da Uzak Doğu mutfaklarını da kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunlar bazen klasik restoranlar olarak bazen de bir büfe şeklinde karşınıza çıkabilir.

Popüler restoranlar

Messerschmidt, Kornblume, Zum Sternla, Schlenkerla.

Bahşiş

Almanya restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek adettir. Hesabın yüzde 10-20’sini bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Bamberg Gece Hayatı

Bamberg tütsülenmiş birası, Rauchbier, ile meşhurdur. Burada bu biradan üreten pek çok bira üreticisi vardır: Brauerei Fässla, Brauerei Greifenklau, Brauerei Heller-Trum (Schlenkerla), Brauerei Kaiserdom, Keesmann Bräu, Klosterbräu, Mahrs Bräu ve Brauerei Spezial, ve Ambräusianum isimli barlar, bu biradan bulabileceğiniz en popüler destinasyondur. Bu biraları Torschuster, Cafe Müller, Jazz Club Bamberg ve Pelikan’da da deneyebilirsiniz.

Bamberg Festivaller

Calderon Tiyatro Festivali (Haziran)

Sokak Sihirbazları Festivali (Temmuz)

Antika ve Eski Ürünler Festivali (Ağustos)

Bamberg’de Alışveriş

Tarihi merkezde pek çok küçük dükkân göreceksiniz. Bunların her biri belli bir konu üzerine odaklanmış dükkânlardır. Bunlara ek olarak popüler moda markalarının zincir dükkânları da bulunmaktadır. Bu karışım Bamberg’de alışverişi tam bir haz deneyimi haline getirmektedir. Antika sevenler mutlaka Bamberg’in tarihi merkezine gitmeliler burada pek çok gizli hazine bulacaklardır.

Bamberg Saat Farkı

Bamberg (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.
 

Bamberg Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde yer alan Bamberg şehrinin para birimi Euro’dur.

Bamberg Resmi Dili

Almanya ülkesinde bulunan Bamberg’in resmi dili Almanca’dır.
 

Bamberg Resmi Tatiller

Kutsal Cuma

Paskalya Öncesi Pazartesisi

Bahar Günü (1 Mayıs)

Hz. İsa'nın göğe yükselişinin 40. Günü

Hamsin Yortusu

Alman Birliği Günü (3 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Bamberg İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Bamberg Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.