Bamberg’de Gezilecek Yerler

Şehir Kütüphanesi, Alte Hofhaltung, Klein Venedig, Kloster St. Michael, Ludwig Bamberg Kolkesiyonu

Bamberg Katedrali

Bamberg Katedrali, ya da resmi adıyla Bamberger Dom St. Peter und St. Georg, 13. yüzyılda yapılmış olan geç Romanesk mimari özellikleri gösteren tarihi bir yapıdır. Roma Katolik Kilisesi’nin yönetimi altında bulunan bu ihtişamlı katedral, Bamberg Başrahibi’nin de idari ikametgâhı olarak hizmet vermektedir.

1993 yılından beri içinde yer aldığı tarihi şehir Altstadt ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan katedral, aslında ilk olarak 1002 yılında Kral 2. Heinrich tarafından kurulmuştur. Ancak bu dönemde yapılan katedral yanmıştır. Ardından talihsizlikler bitmemiş ve yanan katedralin yerine 12. yüzyılda yapılan ikinci katedral de yanmıştır. Tüm bu sebeplerden ötürü günümüzde Bamberg’de bulunmakta olan yapı inşa edilmiştir.

Bamberg Katedrali’nin dört adet büyük ve heybetli kulesi vardır. 94 metre uzunluğunda, 28 metre genişliğinde ve 26 metre yüksekliğindedir. Katedral içinde pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlilerinden biri kurucusunun ve eşinin mermer mezarı olarak gösterilir. Heykeltraş Tilman Riemenschneider tarafından 1499-1513 yılları arasında yapılmıştır.

Bamberger_Dom_BW_6.JPG

Altenburg Kalesi

Altenburg Kalesi, Bamberg’in üzerine kurulduğu yedi tepenin en yükseği üzerinde yer alır. İlk defa 1109 yılında adından bahsedilmiştir. 1251-1553 yılları arasında Bambergli rahiplerin ikametgâhı olarak faaliyet göstermiştir. 1553 yılında yıktırılmış, sonrasında da bir takım yarım yamalak tamiratın ardından hapishane olarak da kullanılmıştır. Bu süre zarfında resmen çürümeye bırakılmış olan yapıyı 1891 yılında A. F. Marcus satın almış ve baştan aşağıya tadilat yaptırmıştır. Marcus’un yakın dostu ünlü Alman yazar E.T.A. Hoffmann ise bu evin güzelliğinden çok etkilenmiş ve bir süre burada yaşamıştır. Binanın bir sonraki sahibi ise Anton von Greifenstein olmuştur. Greifenstein, 1818 yılında kaleyi kurtarmak için bir dernek kurmuştur ve bu dernek hala kalenin tek sahibi olma ünvanını korumaktadır. Altenburg Kalesi günümüzde halka açıktır ve turistler tarafından gezilebilmektedir. Ayrıca kalenin içinde “Restaurant Altenburg” isimli bir restoran da vardır. Aynı restoran Knights Hall adı verilen ve genellikle evlilik töreni gibi törenlerin düzenlenmesi için kiralanan salonu da işletmektedir.

DEBY-Bamberg-Altenburg_D-4-61-000-1_20120930-9965.jpg

Michaelsberg Manastırı

Michaelsberg ya da Michelsberg Manastırı diye anılan, ayrıca St. Michael Manastırı olarak da bilinen bu yapı, eski bir Benediktin Manastırı’dır. Bu mezhep grubunun dağılışının ardından 1803 yılında Vereinigtes Katharinen- und Elisabethen-Spital Yoksullar Evi olarak kullanılmıştır. Hala burası yaşlılar evi olarak hizmet vermekte, eski manastır kilisesi ise Michaelskirche olarak kullanılmaktadır. Binalar, Bamberg’in UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Altstadt bölgesinin içinde yer alır. 2016 yılında kilise tadilat amacıyla kapatılmıştır. Manastır, Bamberg’de yer alan tepelerden birine, Michaelsberg’e adını vermiştir. Bamberg Katedrali ve St. Stephan ve St. Gangolf Manastırlarıyla birlikte, Bamberg topografyası üzerinde T harfi şeklinde yükselen yapı grubunu oluşturur. Bu tepe belediye sınırları içinde yer alan Steigerwald’ın en dikkat çekici mahmuzudur. Regnitz’e doğru eğimlenen dil doğu kanadıyla Domberg’den çok çok daha yüksektir. Bu da üzerinde yer alan manastır binalarının insan üzerinde yarattığı o hâkimiyet etkisine olumlu katkı yapan bir atmosferik geri plan oluşturmaktadır.

germany-bamberg-st-michaels-monastery.jpg

Neue Residenz

1697 ve 1703 yılları arasında Lothar Franz von Schönborn, Yeni Ev’in iki kanadını Cathedral Meydanı’na diktirdi. Binalar dönemin öne çıkan mimarı Johann Leonhard Dientzenhofer’e aitti. Tüm Frankonya’daki ilk büyük Barok yapının inşası sürecini yöneten Schönborn, dönemin Bamberg Başrahibiydi. İmparatoru seçen yedi adet prens seçiciden biri olan Schönborn, tüm imparatorluktaki en güçlü ikinci kişiydi. Üç katlı, öne bakan kanadı ve iki arka Rönesans kanadıyla Ev, içinde lüks bir şekilde dekore edilmiş tarihi süit odalar, aynı zamanda bir devlet galerisi ve Bamberg Devlet Kütüphanesi’ni barındırır. İç avlu göz kamaştırı Rose Garden isimli gül bahçesine ve büyüleyici bir kafeye ev sahipliği yapar. Bu kafe dinlenmek ve karşıdaki manzarada yer alan şehir damlarını hayran hayran izlemek için en uygun yerdir.

Bamberg’de gezilecek diğer yerler

Şehir Kütüphanesi, Alte Hofhaltung, Klein Venedig, Kloster St. Michael, Ludwig Bamberg Kolkesiyonu.

Bamberg_-_Alte_Hofhaltung_02.JPG