Google+

Würzburg

AVRUPAAlmanyaWürzburg
Würzburg - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon8℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon18℃
 • Ağuweather-icon18℃
 • Eylweather-icon15℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon4℃
 • Araweather-icon1℃
Nüfus: 124,873 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro  (EUR) / İklim: Ilıman İklim  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

csm_Wuerzburg_ff47ffd373.jpg

Almanya Kuzey Bavyera’da Franconia bölgesinde yer alan Würzburg şehri, muazzam Main Nehri kıyısında kurulmuştur. Frankfurt ve Nürnberg şehirlerinin ikisine de 120 kilometre uzaklıkta yer alır. Toplamda 87.63 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan bu küçük şehirde 124,873 kişi yaşamını sürdürmektedir.

İkinci Dünya Savaşı’nda 16 Mart 1945’te 17 dakika boyunca bombalanarak %90’ı harap edilmiş olsa da, her şey yeniden inşa edilerek eskisi gibi yapılmış. Würzburg’u tarihi yapısı, UNESCO Dünya Mirası listesindeki yapıları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra onu önemli bir şehir yapan en önemli faktörlerden biriyse şarapçılık. Her ne kadar Almanya, bira ile anılan bir ülke olsa da Franconia bölgesindeki şarapçılık burayı daha farklı bir şehir kılıyor.

Bir üniversite şehri olmasının verdiği enerjiyle kültür ve sanat açısından da öne çıkıyor Würzburg. Neredeyse her ay sanatla ilgili farklı bir festival düzenleniyor. Almanya’nın geneline göre daha sıcak ve ılıman bir iklime sahip oluşu da burayı cazip kılıyor.


Tanıtım Videosu:
 

 

Almanya'da kuzey Bavyera’da Franconia bölgesinde yer alan Würzburg şehrinde Main Nehri geçer. Frankfurt ve Nürnberg şehirlerinin ikisine de 120 kilometre uzaklıktadır.

Geolocation

Sıcak ve ılıman bir iklimin hâkim olduğu Würzburg’da en kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı 10 derecedir. Yılın en sıcak ayı olan Temmuz’da sıcaklıklar ortalama 18 derece olur. En düşük sıcaklığın görüldüğü Ocak ayı ise -2 dereceye kadar düşmektedir.

Würzburg otelleri Bavyera’daki pek çok kente gore daha uygun fiyatlara sahiptir. Ancak Main Nehri kıyısındaki oteller şehirdeki en yüksek bütçeli olanlardır. Ama bu manzara için değecektir. Bunların yanı sıra düşük bütçeler için en uygun tercih ise hosteller olacaktır. Hosteller konfor açısından otellerle yarışamasa da gezilecek yerlere ve toplu taşımaya yakınlığıyla en çok tercih edilen konaklama opsiyonlarındandır. Çamaşır yıkama, ücretsiz internet ve bar hizmetlerinin alınabildiği bazı hostellerin terasları da bulunuyor.

Würzburg onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Würzburg Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Würzburg Otelleri

En Uygun Fiyatlı Würzburg Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Würzburg Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Würzburg Otelleri

Çoğu Alman şehrinde olduğu gibi Würzburg’un yemek kültürü de et, lahana, patates ve jambon üzerine kuruludur. En çok tüketilen yerel yemekleri ise jambon ve lahana ile yapılan bir çorba türü olan ‘Westphalian Grünkohl’ ve baharatlı sığır eti ve soğanla hazırlanan bir yahni türü olan ‘Pfefferpotthast’tır.

Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosistir. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurter adı verilen dana sosislerini de tercih edebilirsiniz.

Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde malzeme olarak hem de yemek yanı garnitür olarak sıklıkla patates kullanılır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri ise Currywurst’tur.

Şehir restoran açısındansa pek çok seçenek sunuyor. Sadece Alman yemeklerini değil, İtalyan, Fransız ya da Uzak Doğu mutfaklarını da kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunlar bazen klasik restoranlar olarak bazen de bir büfe şeklinde karşınıza çıkabilir.

Popüler restoranlar

Altemainmuehle, Burgerspital, Juliuspital, Stachel.

Bahşiş

Almanya restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek adettir. Hesabın %10-20’sini bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Würzburg (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’de saat 22.00 iken Würzburg’da 20.00’dir.

Almanya sınırları içerisinde yer alan Würzburg şehrinin para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3,5 Türk Lirası’dır.

Almanya’da bulunan Würzburg’un resmi dili Almanca’dır.

NÜRNBERG BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Regensburger Str. 69 90478 Nürnberg, Deutschland

Telefon: 00 49-911 946 76-0

Faks: 00 49-911 46 89 62

E-posta: konsulat.nuernberg@mfa.gov.tr

Website: www.nurnberg.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kuzey Bavyera Eyaleti

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.