Leipzig Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Klasik müzik denilince akla gelen en önemli isimlerden Johann Sebastian Bach’ın memleketi olan Leipzig, ticaret ve fuar şehri olarak bilinir. Bunun sebebi, iki önemli ticaret yolunun birleşim noktasında bulunmasıdır. Ancak şehrin önemi bununla sınırlı değildir. Tarihi mimarisi, müzeleri, sanat festivalleri ve sosyal yaşamıyla da öne çıkan Leipzig, her dönem turistilerin sevdiği bir lokasyon olmayı başarmıştır.

Alman kültürünü en iyi anlatan şehirlerden biri olan Leipzig, her ne kadar ülkenin fuar ve ticaret merkezi olarak gibi görünse de aslında sanatla yoğrulmuş ve hâlâ da bu şekilde yaşayan bir şehir. Johann Sebastian Bach'ın memleketi olan şehrin adı aynı zamanda Schubert, Mendelssohn, Martin Luther, Goether, Schiller ve fantastik Neue-Leipziger-Schule sanat akımları ile de sıkça anılıyor. Leipzig, Goethe’nin Faust eserinde ise “Küçük Paris” olarak tanımlanıyor.

Zengin tarihi ve göz alıcı mimarisiyle öne çıkan Leipzig şehri, Almanya‘nın en önemli turizm destinasyonlarından biri. Her ne kadar şehir, savaş döneminde çok fazla darbe almış, pek çok yapısı hasar görmüş olsa da, yapılan çalışmaların ardından şimdilerde tertemiz, sakin, dar ve Arnavut kaldırımı sokaklarında gezerken kimi zaman Orta Çağ ruhunu da yaşatan bir yer burası.

Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu döneminden başlayarak iki önemli ticaret yolu olan antik Via Regia ve Via Imperii yollarının kavşağı olmasından dolayı yüzyıllardır Almanya'nın önemli ticaret merkezi olan şehirde halen çok önemli uluslararası fuarlar düzenlenmektedir.

Okyanus ikliminin hakim olduğu Leipzig şehrinde kış ayları ortalama 1 derece olan hava sıcaklığıyla soğuk geçerken, yaz ayları buna göre daha ılıman yaşanır. Ortalama hava sıcaklığı 19 derecedir. Ancak günlük sıcaklıkların 25 dereceye kadar çıktığı görülmektedir. Bu sebeple şehrin sokaklarını karış karış keşfetmek istiyorsanız, Leipzig'e gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır.

 

Tanıtıcı Video:

 

 

Leipzig ile İlgili

Editörün Kaleminden

Leipzig Nerededir?

Leipzig, Almanya’nın Saksonya eyalatindedir ve merkezi konum olarak Kuzey Alman Ovası’nın güney kısmında yer almaktadır. Weisse, Elster ve Parthe Nehirleri'nin ise kesiştiği noktada bulunur ve Berlin’le arasında 150 km gibi bir mesafe vardır.

Leipzig'e Nasıl Gidilir?

Leigzip kongre ve fuar merkezi olduğu için İstanbul’dan yoğun uçuş trafiği olan bir şehirdir. Türkiye'den Leipzig'e her gün direkt uçuş yapılmaktadır. Antalya'dan da seferler düzenlenmektedir.

Avrupa'nın en büyük tren garına sahip olan Leipzig'e Almanya'nın tüm şehirlerinden tren seferleri yapılmaktadır. 
 

Leipzig'e Ne Zaman Gidilir?

Leipzig şehrine Okyanus iklimi hakimdir. Kış aylarında sıcaklık ortalama 1 derecedir. Yaz ayları ise daha sıcaktır. Ortalama sıcaklık 19 derecedir. Ancak yaz aylarında bazı günlerde gündüz saatlerinde sıcaklığın 25 dereceye kadar çıktığı görülmektedir. Şehirde yapılan kültürel etkinlikler de düşünüldüğünde Leipzig'e gitmek için en uygun zaman yaz mevsimidir.
 

Leipzig'de Nerede Kalmalı?

Leipzig’te lüks otellerin yanı sıra bir üniversite şehri olduğundan uygun fiyatlı seçenekler de bulunmaktadır. Leipzig bu konuda çeşitliliğe sahip bir şehir fakat düzenli olarak yapılan fuarlar bu dönemlerde oda bulmayı zorlaştırıyor. Ve yine bu dönemlerde oda fiyatlarında en az %15'lik artışlar görülüyor.
 

Leipzig Gezilecek Yerler


 

Kültürel ve tarihsel anlamda Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Leipzig gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine pek çok seçenek sunmaktadır. Johann Sebastian Bach gibi önemli müzisyenlerle ilgili pek çok hatırası olan tarihi yapıları ya da biraz eğlenmek için Leipzig Hayvanat Bahçesi'ni gezebilirsiniz.
 

Devamını Oku

Leipzig İçi Ulaşım


 

Leipzig farklı şehir içi ulaşım alternatiflerine sahip bir yerdir. Şehirde araç kiralayarak seyahat edebileceğiniz gibi otobüs, tren, bisiklet, tramva ya da taksileri de kullanmanız mümkündür. Ayrıca turistler için hazırlanmış turist tur tramvayı da şehri gezmek ve görmek için idealdir.

Leipzig, dağlık bir bölgede yer almadığından özellikle yaz aylarında yürüyerek ya da bisikletle gezmek için ideal bir şehirdir. Bunun dışında LVB şirketi otobüs ve tramvay seferlerini yönetmektedir. Duraklardan her 10 dakikada bir otobüs ya da tramvay geçmektedir. Bu durum geceleri saat başına dönüşmektedir.
Şehirde rahat ulaşım sağlamak için "Leipzig Card" edinebilirsiniz. LVB dükkanları, turistik bilgi ofislerinden ya da online olarak alabileceğiniz bu kart sayesinde sadece ulaşım araçlarında değil, pek çok turistik noktada da indirim kazanabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için tren seferleri mevcut. Yolculuk yaklaşık 15 dakika sürüyor.
 

Leipzig Mutfağı

 
 

Leipzig mutfağı geleneksel Sakson mutfağı özelliği taşımaktadır. Ünlü yemekleri arasında etli hamur işleri ile kızarmış domuz ve şnitzel vardır. Yine Sakson halkının vazgeçilmezlerinden olan kahveyi de Leipzig’in birbirinden güzel kafelerinden birinde yudumlayabilirsiniz.

Alman mutfağı gelişimini yüzyıllar boyunca bölgeden bölgeye gerçekleşen sosyal ve politik değişikliklerin etkisinde sürdürmüştür. Bu yüzden yöresel çeşitlilik gösterir. Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosistir. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurter adı verilen dana sosislerini tercih edebilirsiniz.

Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde hem de yemek yanı garnitür olarak sıklıkla patates kullanılır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri "Currywurst"tur.

Almanya denince akla gelen ilk içki elbette biradır. Klasik arpa birasının yanı sıra Almanya’da, Türkçesi Beyaz Bira anlamına gelen ve buğdaydan yapılan "WeissBier" da bulunur. Damıtılma tekniği farklı olduğu için daha buğulu ve “kirli” bir görüntüsü olan bu biraların lezzeti bambaşkadır.

Alman mutfağı pastacılık ve fırıncılık açısından son derece gelişmiştir. Dünyanın en özel ekmeklerini tadabileceğiniz Almanya’nın tatlıları da meşhurdur. Mutlaka tatmanız gereken bu tatlılar arasında başlıcası "Black Forest Cake"tir.

Popüler Restoranlar
Stadtpfeiffer, Zills Tunnel, Atacolypse, Barthel's Hof, Apels Garten, Sol y Mar.

Bahşiş
Almanya restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek adettir. Hesabın %10-20’sini bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.
 

Leipzig'de Alışveriş

 
 

Leipzig hem modern alışveriş merkezlerinin hem de geleneksel eşyaların bulunduğu çarşıların yer adlığı bir şehirdir. Çarşılarda geleneksel yiyecekler ve antikalar satılırken alışveriş merkezlerinde dünya markalarına ait ürünleri bulabilirsiniz.

Königshaus ve Messehofspassage bölgesi mağazaların bulunduğu yerlerdir ayrıca yine bu kesimde kitapçılar ve hediyelik eşya dükkanlarına rastlamak da mümkündür. Specks Hof, Barthels Hof, Städtisches Kaufhaus şehrin önemli alışveriş merkezlerindendir. Kentte kurulan pazarlar ise Cumartesi günleri Leipzig Merkez Stadyumu yanında kurulan taze yiyecek pazarı ve kentin Eski Sergi Merkezi’nde her Pazar günü kurulan yerel pazardır.  

Leipzig Gece Hayatı


Leipzig’te çok şaşalı bir gece hayatı yoktur. Gece eğlenilebilecek mekanlar genelde Markt Meydanı ve çevresinde yaygınlaşmıştır. Eğlence mekanları daha çok sıralanmış şekilde Barfussgässchen boyunca konumlanmıştır. Burada pub ve gece kulübü bulabileceğiniz gibi meşhur Alman birası içebileceğiniz bira bahçeleri de mevcuttur.

Eğer dans etmeyi seviyorsanız şehir merkezindeki Nachtcafe uygun olabilir. Pazartesi ve Çarşamba geceleri 21.00-03.00 saatleri arasında, Cumartesi geceleri ise 22.00-04.00 saatleri arasında açık olan mekanda ünlü DJ'ler konuk oluyor. Markt Meydanı yakınındaki Spizz de gece kulübü sevenler için ideal. Ancak burada müziğe 80'ler ve 90'lar hakim. Sadece Cuma ve Cumartesi geceleri 23.00-05.00 saatleri arasında açık olduğunu unutmayın.

Cnalı müzik sevenler için de şehirde pek çok alternatif mevcut. Eski şehir duvarının karşısında yer alan Moritzbastei adlı komplekste konser ve kabare gösterileri için iki sahne mevcut. Ayrıca içerisinde barlar, dans kulüpleri ve kafeler de yer alıyor. Caz ve blues tercih edenlerin mekanı ise Pfeffermühle. Gruplar akşam saat 10'da sahne almaya başlıyor.
 

Leipzig Festivaller

 • Richard Wagner Festivali (Mayıs)
 • Leipzig BachFest (Haziran)
 • Mendelssohn Festivali (Eylül)
 • Schumann Festival Haftası (Eylül)
 • A Cappella Festivali (Nisan)
 • Açıkhava Klasik Müzik Dinletileri (Ağustos)
 • Highfield Müzik Festivali (Ağustos)

Leipzig İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 110

Leipzig Türkiye Dış Temsilcilikleri

BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr. 19-21 10785 Berlin
Telefon: 00 49 30 275850
Faks: 00 49 30 27590915
[email protected]
http://berlin.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Almanya

BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: HEERSTR.21 14052 BERLIN-DEUTSCHLAND
Telefon: (00 49 30) 896 80 211, 896 80 223 , 896 80 224, 896 80 218
Faks: (00 49 30) 893 18 98
[email protected] 
http://berlin.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Berlın, Brandenbugrg, Mecklenburg, Vorpommern, Sachsen

Leipzig Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde yer alan Leipzig'in para birimi Euro'dur (EUR).

Leipzig Resmi Dili

Resmi dilin Almanca olduğu ülkede farklı bölgelerde farklı ağızlar konuşulmaktadır fakat bu ağızlar ana dili bilen herkes tarafından anlaşılabilmektedir. Ayrıca okullarda İngilizce öğreniminin zorunlu olduğu ülkede rahatlıkla İngilizce iletişim kurmak mümkündür.

Leipzig Saat Farkı

Almanya (+1) ile Türkiye (+3) arasında iki saat zaman farkı vardır.

Leipzig Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Kutsal Cuma
 • Paskalya Öncesi Pazartesisi
 • Bahar Günü (1 Mayıs)
 • Hz. İsa'nın göğe yükselişinin 40. Günü
 • Hamsin Yortusu
 • Alman Birliği Günü (3 Ekim)
 • Noel (25-26 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Leipzig Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub -1oC
  • Mar 4oC
  • Nis 8oC
  • May 12oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 9oC
  • Kas 3oC
  • Ara 2oC

Kısa Kısa

Ülke : Almanya
Nüfus : 560,472
Dil : Almanca
Para birimi : Euro
İklim: Okyanus İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün