Passau Genel Bilgiler / Rehber

Passau Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Passau, Almanya’nın bir şehridir. “Üç Irmak Kenti” olarak da bilinen Passau, yaklaşık 50 bin nüfusa sahiptir. Bu nüfusun 12 bini bilgisayar bilimleri, ekonomi, hukuk, teoloji ve kültürel çalışma enstitüleriyle ün salmış Passau Üniversitesi öğrencilerinden meydana gelmektedir.

Bölgedeki ilk yerleşimler MÖ 2. yüzyıla dayanmaktadır. 19. yüzyılın sonunda ise Hitler ve ailesinin yaşadığı şehir olmuştur. II. Dünya Savaşı’nda toplama kamplarına ev sahipliği yapmıştır.

Şehir, 2013 yılına kadar 8 istatistiki bölgeye bölünmüştür. 2013’ten beri ise “açık konsey alanları” olarak adlandırılan 16 bölgeden meydana gelmektedir.

Şehir, nehirleri ile turistik açıdan önemli bir konumdadır. Tuna Nehri’nde düzenlenen birçok yolculuk, Passau’dan başlamaktadır. Ayrıca şehirden Viyana’ya kadar bisiklet yolları da mevcuttur. Gotik ve Barok mimarisi ile dikkat çekici bir kent olmasının yanı sıra sanatsal faaliyetlerin de baş gösterdiği Passau’da çok sayıda atölye, müze, sanat galerisi ve stüdyo bulunmaktadır. Tarihi birçok bina, korunmasının yanı sıra, halen aktif olarak kullanılabilmektedir.

Ülkenin güneydoğusundaki konumu ve Avusturya sınırında yer almasından dolayı Passau, mültecilerin ve ekonomik açıdan göç eden göçmenlerin Almanya’ya giriş yaptığı şehirdir.

Şehir, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’ya yakın konumda bulunduğundan dolayı, çalışmak ve hatta alışveriş yapmak için gelen komşu ülke vatandaşlarıyla doludur.

Passau Nerededir?

Orta Avrupa ülkesi Almanya’nın güneydoğu sınırında yer alan Bavyera Eyaleti’ne bağlı bir şehir olan Passau, Tuna Nehri ile beraber Iltz ve Inn nehirlerinin birleştiği bölgede kurulmuştur. Avusturya ile sınır komşusu olan Passau, dağlık alan üzerine kurulmuş bir yerleşimdir.

Passau’ya Nasıl Gidilir?

Passau, Almanya ve Avusturya Tuna Nehri tekne turlarının kalkış adresidir. Şehre tren, otobüs ya da arabayla ulaşmak oldukça kolaydır.

Passau’ya düzenli olarak tren seferi bulunmaktadır. Münih’te ana istasyondan ve Münih Havalimanı’ndan yalnızca Passau’ya giden yerel tren seferleri mevcuttur. Seferler 2 saatte bir düzenlenmektedir ve yolculuk 2 saat 15 dakika sürmektedir. Başka tren bağlantıları da mevcuttur fakat bunlarda Platting ve Regensburg’da aktarma yapılmaktadır.

Passau’nun yakınlarında herhangi bir büyük havalimanı mevcut değildir. En yakın olanıysa 160 kilometre mesafedeki Münih Havalimanı’dır. Burası, Almanya’nın en fazla noktayla bağlantıya sahip havalimanıdır. Münih Havalimanı’ndan Passau’ya araba ile yolculuk 90 dakika sürmektedir. Toplu taşıma seçenekleri ise yerel otobüsler ve Alman Demiryolları tren seferleridir. Fakat bunlar daha uzun vakit almaktadır. Frankfurt Havalimanı’ndan ise 4 saatten fazla süren tren yolculuğuyla Passau’ya ulaşmak mümkündür.

Passau’da Gezilecek Yerler

1219 yılında inşa edilmiş olan VesteOberhaus, başlarda kale olarak hizmet vermiş bir yapıdır. Günümüzde ise 1934 yılında kurulmuş bir tiyatroya, bir müzeye ve restorana sahiptir. 18. yüzyıldan kalma bir gözlemevinin de bulunduğu kale, Tuna Nehri ve Iltz Nehri arasındaki vadide, 105 metre yükseklikte, St. Georgsberg Dağı’nda yer almaktadır. Kalenin içinde yer alan müze, Oberhaumuseum, Doğu Bavyera, Bohemya, Avusturya tarihi ve porselen koleksiyonunu kapsayan bir koleksiyona sahiptir. Kalenin dış avlusunda yer alan binalar 16. yüzyıldan kalma yapılardır. İç avluda yer alan St. George Kilisesi, Gotik tarzda duvar resimleri ile süslüdür. Kalenin içinde yer alan terastan ise üç nehrin kesiştiği bölgenin manzarası rahatça izlenebilir.

Dom St. Stephan (Aziz Stephen Katedrali), Aziz Stephen’e ithafen 1688’de inşa edilmiş Barok stilinde bir kilisedir. Passau Katolik Piskoposu’nun ana kilisesi olan Aziz Stephen Katedrali, dünyanın en büyük katedral orguna sahiptir. Orgun 17.774 adet borusu, mekanik veya elektronik uygulamalar içinse 6 adet konsolu bulunmaktadır. Kuzey ve güney kulelerde ise toplamda 8 adet çana sahip olan katedral, son derece ayrıntılı ve zengin bir süslemesiyle görülmeye değerdir.

Dommuseum Hildesheim (Hildesheim Katedrali Müzesi), Aşağı Saksonya’nın binlerce yıllık sanat ve kilise öyküsünün anlatıldığı bir müzedir. Müze, Hildseim’in güneyindeki odalarda kuruludur. Katedral hazinesi, litürjik kaplardan, hediye tahtalardan, kitaplardan ve değerli sanat eserlerinden meydana gelmektedir. Piskopos Eduard Jakob Wedekin’in çabalarıyla kilise ve özel koleksiyonlardan Gotik tarzda eserler toplanmış ve uygun sergileme koşulları oluşturulmuştur.

Das Museum Moderner Kunst (Modern Sanatlar Müzesi) ise önemli bir tarihse sahip bir binada hizmet vermektedir. 12. yüzyılda inşa edilen yapı kompleksi, 1980’lerin sonunda yenilenmiş ve günümüzde Passau’da en iyi korunmuş yapılar arasında yerini almıştır. 1559’dan kalma, ince işlenmiş Rönesans tarzında muazzam dış cephesi ile müze binası anıtsal nitelikte bir yapı olma özelliğine sahiptir. 1990 yılında açılmış müzede, Stiftung Wörlen’e ait sanat koleksiyonu yönetilmektedir. Çeşitli sergilerle koleksiyon farklı odak noktalarıyla seyirci ile buluşmaktadır. 

Passau ile İlgili

Editörün Kaleminden

Passau Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -2oC
  • Şub 0oC
  • Mar 4oC
  • Nis 8oC
  • May 12oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 8oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa