Augsburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

augsburg_-_markt.jpg

Augsburg, Bavyera eyaletinin güney-batısında yer almaktadır. Augsburg Almanya'nın en eski şehirlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Münih ve Nürnberg'den sonra Bavyera eyaletinin en kalabalık 3. şehridir. 31 Aralık 2012 nüfus sayımında şehrin nüfusu 272.699 olarak tespit edilmiştir. Bu nüfus sayımına göre şehirde yaşayan yabancıların oranı toplam nüfusun yüzde 16,5 olduğu tespit edilmiştir.

Şehrin adı M.Ö. 15 yılında Roma imparatoru Augustus'un askeri üs olarak kurduğu yerleşim merkezi Augusta Vindelicorum'dan gelmektedir. Augsburg, tarihsel stratejik konumu nedeniyle askeri olarak önemli bir şehirdir. 40. Piyade Alayı, II. Dünya Savaşının sonuna kadar Augsburg'da kalmıştır. 1945 yılında, ABD ordusunun ağır bombardımanı ile hasarlı şehir işgal sonunda ABD'ye teslim olunmuştur.8 Ağustos Augsburg'da Augsburg Barış Bayramı olarak kutlanmaktadır. 8 Ağustos günü şehrin resmi tatilidir ve bu özelliği ile Almanya'da tektir.

Augsburg’a Ne Zaman Gidilir?

Nemli kara iklimi özelliklerine sahip olan Augsburg’da iklim ve hava koşulları Karadeniz İklimi’ne çok benzer sıcaklıklar mayıs-eylül arasında en yüksektir. Bu dönem en yağışlı dönemdir.En çok yağış temmuz ayında görülmektedir. Kışın ise sıcaklıklar 2-3 derece civarına düşer.

Augsburg Nasıl Gidilir?

Augsburg’da uluslararası bir hava alanı bulunmamaktadır. Münih havalimanından otobüse binerek şehre ulaşabilirsiniz. Türkiye’den Münih’e direkt uçuş bulunmaktadır.

Augsburg’da Nerede Kalmalı?

Augsburg’da 5 yıldızlı otellerden uygun fiyatlı hostellere kadar pek çok konaklama seçeneği mevcuttur. Augsburg Oktoberfest zamanı konaklamak için çok uygun bir yerdir. Ancak bu dönemde otel sahipleri fiyatları arttırmaktadır. Her halükarda Münih’ten daha uygun fiyatlar söz konusudur.

 Augsburg Şehir İçi Ulaşım

transportation.jpeg

Almanya’nın her şehrinde olduğu gibi burada da gayet iyi işleyen bir otobüs ve tren sistemi vardır. Ancak şehir çok küçük olduğu için yürüyerek gezmeye de elverişlidir.Ya da bisiklet kiralayarakhem daha az yorulup hem de şehri daha fazla görebilirsiniz.

Augsburg Mutfağı

Schweizerhaus04.jpg

Çoğu Alman şehrinin olduğu gibi Augsburg’un yemek kültürüde et, lahana, patates ve jambon üzerine kuruludur. En çok bilinen yerel yemekleri ise jambon ve lahana ile yapılan bir çorba türü olan westphalian grünkohl ve baharatlı sığır eti ve soğanla hazırlanan bir yahni türü olan pfefferpotthasttür.

Devamını Oku

Augsburg Gece Hayatı

Augsburg’un gece hayatı Maximilianstraße üzerinde yoğunlaşmış olan bar ve kulüpler tarafından domine edilmektedir. Bu caddenin tam altında tarihi merkez bulunmaktadır. Pek çok çeşit bar kulüp, disko gibi daha genç olanlara hitap eden eğlence mekanının yanısıra, bira bahçesi adı verilen açık hava birahaneleri de yaygındır. Augsburg için küçüklüğüne göre hareketli bir gece hayatı olduğunu söyleyebiliriz.

Augsburg Festivaller

Brecht Festivali (Şubat-Mart)

Mozart Festivali (Mayıs)

Kültür Festivali (Ağustos)

La Strada (Temmuz)

Caz Festivali (Temmuz-Ağustos)

Augsburg’da Alışveriş

Augsburg bir eğitim, iş ve eğlence şehridir. Trafiğe kapalı bölgede sayısız dükkan bulacaksanız ancak daha üst segment ürünlerin ve yüksek modanın satıldığı adres “Altstadt”tır. Şehirde “City Galerie” isimli bir alışveriş merkezi vardır. Hediyelik eşya alışverişi içinse Rathausplatz meydanına gidebilirsiniz. Burada meşhur Augsburg şemsiyeleri ve Brevht tişörtlerindenkolayca bulabilirsiniz.

Augsburg Saat Farkı

Augsburg’da (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. İstanbul’un saati Augsburg’dan 1 saat ileridir.

Augsburg Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde yer alan Augsburg şehrinin para birimi Euro’dur.

Augsburg Türkiye Dış Temsilcilikleri

BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr. 19-21 10785 Berlin
Telefon: 00 49 30 275850
Faks: 00 49 30 27590915 [email protected]http://berlin.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Almanya

Augsburg Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya Öncesi Pazartesisi

Bahar Günü (1 Mayıs)

Hz. İsa'nın göğe yükselişinin 40. Günü

Hamsin Yortusu

Alman Birliği Günü (3 Ekim)

Noel (25-26)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Augsburg Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Augsburg Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 0oC
  • Mar 5oC
  • Nis 7oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 8oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 281,111/ Dil: Almanca / Para Birimi: Euro  (EUR) / İklim: Nemli Kara İklimi  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün