Augsburg’da Gezilecek Yerler

Tipik bir Bavyera kenti olan Augsburg’da mimari zenginlikler göz alıcıdır. Ancak küçük bir şehir olması sebebiyle çok büyük çeşitlilik yoktur.

Augsburg’da gezilecek diğer yerler: Rathausplatz, GlasPalast, Dom Maria Heimsuchung, Goldener Saal, Rathaus, Fuggerei Müzesi, Perlachturm

Fuggerei

latest

Jakob Fugger’in mirası olan Fuggerei dünyanın en eski sosyal hizmetler evidir. Katolik kilisesi tarafından fonlanan binada 200 kişi kalmaktadır. Kompleksin içine ziyaretçi kabul edilmektedir ancak yolları trafiğe kapalıdır. Binanın eski dönemlerdeki halini ve o dönemin yaşam koşullarını belgeleyen arşiv Fuggereimuseum’da sergilenmektedir.

St Anna Kirche

anna_innen.jpg

Almanya’daki ilk Rönesans kilisesi addedilen Anna Kirsche, oldukça sade bir dış görünüme sahiptir. Ancak içi bir hayli güzeldir. Üfuggerkapelle, yani Jacob Fugger ve akrabalarının yattığı mezarlar, bu kilisededir. Muhteşem fresklere sahip Golsdsmşths Şapeli mutlaka görülmelidir. Kilise reform döneminde önemli bir rol oynamıştır.

Maximilianmuseum

maximilianmuseum-01-zoom.jpg

Maximilianmuseum iki kasaba evinin birleşiminden oluşan bir binaya sahiptir. Müze koleksiyonunda Elias Holl’un mimari yapıtlarının orjinal ahşap modeller ve altın ve gümüş eski paralar bulunmaktadır.Müzede koleksiyon içinden yapılan seçkilerle Bavyera ruhunu anlatan süreli sergiler de düzenlenmektedir.

Bertolt-Brecht-Haus

dsc_06942.jpg

Memleketi olan Augsburg, büyük oyun yazarı Bertolt Brecht’i onun anısına1998’de açılan bu evle yaşatmaktadır. Evden müzeye çevrilmiş bu bina meşhur oyun yazarının doğduğu evdir. İçeride Brecht’e ait kişisel eşyalar, ve yazdığı oyunlara dair temsillerin posterleri vardır.