Rothenburg

Rothenburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

RothenburgobderTauber Almanya’da, meşhur ve iyi korunmuş eski bir Orta Çağ şehridir. Orta Çağ’dan 1803 yılına kadar özgürimparatorlukşehri olmuştur. Özgür imparatorluk şehri, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nda prens ve dükler tarafından değil, direkt imparator tarafından yönetilen şehirdir. Şehir Tauber Nehri’ne bakmaktadır. “Rot” Almancada “kırmızı”, “Burg” ise “Orta Çağ müstahkem kasabası” anlamına gelmektedir. Bu yüzden Rothenburg ob der Tauber, “Tauber Nehri’nin üzerindeki kırmızı kale” anlamına gelmektedir. Yaklaşık 11 bine ulaşan nüfusu ile Rothenburg ufak bir yerleşimdir. Kent son derece iyi korunmuş Orta Çağ mimarisine sahip olduğundan, ufak bir yerleşim olsa da ünü son derece yaygındır.

Şehir, 1070 yılında inşa edilen kale ile birlikte kurulmuştur. Kale 1356 yılında depremde yıkılmıştır. 1803 yılından bu yana ise Almanya’nın Bavyera eyaletinin bir parçasıdır. Alman manzara ressamı Eugen Bracht, 1877 yılında şehri ziyaret etmiş ve oldukça etkilenmiştir. Bunun yanı sıra Romantizm çağının temsilcilerinden Carls Spitzweg gibi sanatçılar da Rothenburg’da turizmin gelişmesinde etkili olmuşlardır.

II. Dünya Savaşı’nın ardından tahrip olan şehri, Rothenburg sakinleri hızla tamir etmeye başlamıştır. Bombardımanın sebep olduğu tahribatları onarım çalışmaları için dünyanın birçok yerinden bağışlar toplanmıştır. Trafik ve güvenlik politikalarıyla şehir hızla kalkınmış ve turizm bakımından canlanmıştır. Rothenburg aynı zamanda birçok filme, özellikle fantastik yapımlara da konu olmuştur. 

Tanıtım Videosu:

Rorhenburg Nerededir?

Rothenburg, Almanya’nın Bavyera eyaletinde bir şehirdir. Tauber Nehri’ne bakan bir plato üzerinde kurulu olan şehir, kuzeyde Würzburg, günyede Füssen arasında oluşturulmuş tematik bir yol olan RomantikYol’un bir parçasıdır. Kent, Nürnberg’e 110, Frankfurt’a ise 180 kilometre mesafededir. 

Rothenburg Hava Durumu

Rothenburg’da yılın en hoş hava sıcaklıklarına sahip olduğu aylar haziran, temmuz, ağustos ve eylüldür. Ağustos sıcaklıkların en yüksek derecelere ulaştığı aydır. En serin hava şartlarının yaşandığı ay ise ocaktır. Yağış bakımından Rothenburg’da en yağışlı olan ay haziran, en az yağışla geçen ay ise eylüldür. 

Rorthenburg’a Nasıl Gidilir?

Almanya’da birden fazla Rothenburg adına sahip bölge bulunduğundan bu kent için Rothenburd ob der Tauber olarak bilet aranması gerekmektedir. Kente ulaşım günübirlik turlar ile sağlanabilir. Alternatif yol olarak ise Rothenburg ana tren güzergâhında olmamasından dolayı, Nürnberg, Münih ve Frankfurt’tan aktarma yaparak tren ile ulaşım sağlanabilir.   

Rothenburg’da Gezilecek Yerler

Rothenburg’a surların içinden geçip varıldığında masalsı bir manzara ile karşılaşılır. Çok iyi korunmuş Orta Çağ şehrinde görkemli birçok dini yapı ve şehir kapısı bulunmaktadır. Rothenburg, kentin tarihini anlatan birçok ilgi çekici müzeye ev sahipliği yapmaktadır.
Marktplatz (Meydan), belediye binası ve St. Georges Çeşmesi’nin bulunduğu kent meydanıdır.

İmparatorluk Kent Müzesi’nde kentin tarihinin izlerini sürmek mümkündür; bu minvalde resimlerin, heykellerin, erken dönem tarih eserlerin bulunduğu bir müzedir. Sakin ve güzel bir müze olan Kent Müzesi, kronolojik sırayla kentin eserlerinin görülebileceği bir yerdir. Müze 1936’dan beri, 1544’te işlevini sonlandırmış Dominik Cumhuriyeti Manastırı’nda hizmet vermektedir. Burada rahibelerin yaşadığı, günlük hayatlarının geçirdiği mekânlar korunmuştur. Müzede 13. yüzyıldan kalma bir mutfak da sergilenmektedir. Avrupa’nın Taş Devri’nden 19. yüzyıl arasındaki döneme kadar kullandığı silahların tarihsel gelişimi de görülebilir. Burada yüksek kalite silahlar, sırlı seramikler, tenekeler sergilenmektedir.

Müzenin dikkate değer bir diğer bölümüyse Yahudi tarihinin sergilendiği bölümdür. Burada Rothenburg Yahudilerinin eserleri ve kültürleri sergilenmektedir.

Bir diğer ilgi çekici yapı ise Toppler Kalesi’dir. Kale 1388 yılında yarı ev yarı kale olarak inşa edilmiştir. Rothenburg’un efsanevi belediye reisi olan Heinrich Toppler’in evidir. Kale tamamen el değmemiş bir şekilde 16. ve 19. yüzyıllardan kalma eşyalar ile döşelidir.

Rathaus (belediye binası) ise 220 basamak tırmanarak tepesine ulaşılan şehrin en yüksek yeridir. Tepesinden güzel bir manzara sunan binanın yapımı Rönesans’ta tamamlanmıştır.

Würvurglu ünlü heykeltıraş Tilman Riemenschneider’in muhteşem eseri St. Jacob Kilisesi (St. Jakobskirche) ise Klosstergasse’de bulunmaktadır.

Almanya’nın en büyük özel oyuncak müzesi de Rothenburg’da Hofbronnengasse’de bulunmaktadır.

Baumeisterhaus ise Rothenburg’da bulunan en hoş Rönesans yapısıdır. Burası, Rothenburg’un meşhur taş duvar ustası Leonard Weidmann’ın yaşadığı ve çalıştığı yerdir. Bu etkileyici yapı günümüzde kafe ve restoran olarak kullanılmaktadır.

Rothenburg’da gezilecek birçok tarihi yapının yanı sıra dinlenmek ve vakit geçirmek üzere parklar da bulunmaktadır. ŞatoBahçeleri, Asya Su Parkı ve İmparatorluk Kent Müzesi’nin bulunduğu Manastır Parkları Rothenburg’da açık havada vakit geçirmek üzere ziyaret edilebilecek yerlerdendir. 

 

Rothenburg ile İlgili

Editörün Kaleminden

Rothenburg Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub -2oC
  • Mar 2oC
  • Nis 6oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 9oC
  • Kas 3oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa