Nürnberg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Nürnberg, Münih’ten sonra Bavyera eyaletinin en büyük ikinci kenti olarak Almanya’nın en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Şehir konum olarak Pegnitz Nehri, Ren Nehri ve Main-Tuna Kanalı’nın etrafına kurulmuştur. Ülke sanayileşme akımıyla beraber Almanya’nın en büyük endüstri şehirlerinden biri haline gelmiştir. Günümüzde birçok ünlü markanın tesislerini bünyesinde barındıran Nürnberg, Almanya’nın Orta ve Doğu Avrupa pazarına açılan kapılarından biridir. 

Nürnberg son 500 yıldır birçok kültürel, sosyolojik ve bilimsel gelişmelerin merkezinde yer almıştır. Bunların arasında matbaacılık, hümanizm, fizik ve kimya alanındaki gelişmeler örnek olarak gösterilebilir. Bavyera’nın kültür merkezi olan şehir ayrıca, müzik ve edebiyat alanında da birçok ünlü ismi Avrupa’ya kazandırmıştır. Bunların yanında zengin mutfağı ve festivalleriyle de mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında yer almaktadır.

Tanıtım Videosu:
 

 

Nürnberg ile İlgili

Editörün Kaleminden

Nürnberg Nerededir?

Nürnberg, Almanya’nın güneyinde ki Bavyera eyaletinin Orta Franconia bölgesinde yer almaktadır.

Nürnberg'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Nürnberg’e direkt seferler bulunmaktadır. Çeşitli hava yolu firmaları ile Türkiye'den Nürnberg'e ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Avrupa şehirlerinden otobüs seferleri ile de Nürnberg'e ulaşmanız mümkündür. İster bu seferlerle istersenizde kara yolu ile (2.100 kilometre) Nürnberg’e ulaşabilirsiniz.

Nürnberg'e Ne Zaman Gidilir?

Nürnberg yaz aylarında sıcak, kış aylarında soğuk olan bir şehirdir. En sıcak zamanları mayıs-ağustos ayları arası olurken en soğuk zamanları ise kasım-mart ayları arasıdır. Şehre en çok turist yaz aylarında gelmektedir. Dolayısıyla en uygun zamanlar yaz aylarıdır. Bunun yanında festival dönemlerinde de bu şehre giderseniz eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Şehrin yaz aylarında ortalama sıcaklığı yaklaşık olarak 20 derecedir.

Nürnberg'de Nerede Kalınır?

Nürnberg Pegnitz Nehri tarafından kuzey-güney olarak ikiye bölünmüş bir şehirdir. Güneyde, Alstadt St. Lorenz, kuzeyde ise Alstadt St. Sebald bölgeleri konaklamak için en uygun yerlerdir. Şehir merkezi genel olarak nehir kıyısında toplandığı için Pegnitz’e yakın otelleri de tercih edebilirsiniz. Ancak fiyat olarak biraz daha pahalı olacaklardır. Bunun dışında turistik mekanlar tek bir yerde toplanmamış, şehrin her iki noktasına da yayılmışlardır. Bu bölgelerden otel tercihi yaparken ulaşım ağlarına yakın olmasına da dikkat edilmelidir.

Nürnberg Gezilecek Yerler

Sanayi Devrimi'nden sonra Almanya’nın “Endüstri Başkenti” olarak anılan Nürnberg, Kutsal Roma Germen İmparatorluğu sırasında ise “Hazine Sandığı” olarak anıldığı söylenmektedir. Orta Çağ’dan fırlamış gibi görünen kanalları, Gotik mimarileri ve atmosferiyle ziyaretçilerini büyüleyen bir şehir. Şehirde her yıl onlarca fuar düzenlenmektedir. Hatta oyuncak fuarı dünyanın en büyüğü olarak biliniyor. Kısacası Nürnberg bir gezginin asla sıkılmayacağı şehirler arasındadır.

Nürnberg Gezilecek Yerler

Nürnberg'de görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Schöner Brunnen, Kaiserburg Kalesi, Nürnberg Kilisesi​​​​​​​, Saint Lorenz Kilisesi​​​​​​​, Erdemler Çeşmesi ​​​​​​​ve Germanisches Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Adını andığımız yerler ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. 

Devamını Oku

Nürnberg Şehir İçi Ulaşım


Nürnberg şehir içi ulaşım konusunda gelişmiş bir şehirdir. VGN adı verilen ulaşım şebekesi sayesinde metro, otobüsve tramvaylar vasıtasıyla şehir içi ulaşım çok kolay olmaktadır.

Otobüs ve Tramvay ile: Birbirine entegre olmuş otobüs ve tramvay hatları ile şehrin her yanına ulaşmak mümkün. Otobüslerde ve tramvaylarda VGN ve VAG şebekelerine ait elektronik biletler kullanılmaktadır. Fiyat tarifeleri çok çeşitlidir. Size uygun fiyat tarifelerini incelemek için aşağıdaki linkten tabloya ulaşabilirsiniz.


Metro ile: Nürnberg’in metro ağı şehrin bütün önemli alanlarına yayılmıştır. Hatta komşu şehir Fürth’e kadar metro ile ulaşım mümkün olmaktadır. U1, U11, U2, U21 ve U3 olmak üzere toplam 5 hattan oluşmaktadır. Metrolarda standart tek kullanımlık ücret ise 1,50 euro’dur.

 
Taksi ile: Şehrin birçok alanına yayılan taksi durakları da Nürnberg’de ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Taksi fiyatları genel olarak normaldir. İsterseniz aşağıda ki telefon numarasıyla Nürnberg’in her yerinden taksi çağırabilirsiniz.
Telefon: 19 410 
 
HAVALİMANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Nürnberg Uluslararası Havalimanı şehir merkezine sadece 8 kilometre mesafede yer almaktadır. Havalimanı’ndan U2 hatlı metro ile 10 dakikada ve 32 numaralı otobüsler ile 45 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu iki seçeneğin dışında havalimanının kapısında bekleyen taksiler ile de ulaşmanız mümkün.

Nürnberg Mutfağı

Alman mutfağı bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Nürnberg’in bulunduğu Bavyera Eyaleti de bu farklılıkları yansıtanlardan bir tanesidir. Bavyera; yemek kültürü olarak melez bir kültüre sahiptir. Mutfağında genel olarak Alman, Avusturya ve İsviçre mutfağından esintiler görülmektedir. Alman yemek kültürünün en önemli öğesi olan domuz eti Bavyera’da da çokça tüketilmektedir. Domuz etinin yanında sığır eti ve kümes hayvanlarının etiyle çok çeşitli yemekler yapılmaktadır. Sosis alman mutfağının olmazsa olmazıdır. 1.500 çeşit Alman sosisi, aileler tarafından hemen hemen her gün tüketilmektedir. Sebze olarak ise en çok patates, lahana, havuç, şalgam, ıspanak ve fasulye tüketilmektedir. Bu sebzelerle de yapılan çeşitli yemekler vardır. Bu yemeklere birkaç örnek vermek gerekirse; domuz rostosu, domuz eti yemeyenler için Alp peyniriyle yapılan kasspatzen, haşlanmış soslu alabalık, spaetzle, tavuklu krep, Alman usulü patates ve tabii ki Alman pastası örnek olarak gösterilebilir. Domuz eti tüketmeyenlerin Almanya'ya gittiğinde yemeklerin içinde domuz eti olup olmadığını sormasını öneririz.

Nürnberg’de bira tüketimi önemli bir yer tutmaktadır. Almanya bira üretiminde ve tüketiminde Avrupa’nın en büyük ülkesi olduğundan buna pek şaşırmamak gerekir. Bavyera’nın en meşhur ve en çok tüketilen birası ise buğday birasıdır (Weissbier). 

Popüler Mekânlar

Nürnberg'de Alışveriş

Nürnberg’te alışveriş yapabileceğiniz birçok mağaza ve dükkân bulunmaktadır. En önemli alışveriş noktalarını Pegnitz Nehri’nin her iki kıyısında bulunan caddeler oluşturmaktadır. Bunlar; BreiteFrauentor, Karalinenstrabe ve Kaiserstrasse caddeleridir. Bu caddelerde ister dünyaca ünlü markaların mağazalarını isterseniz de hediyelik eşya, giyim, elektronik, kozmetik, takı ve aksesuara kadar birçok çeşit dükkân ve mağazayı bulabilirsiniz. Bunun yanında birçok hediyelik eşya dükkânında satılan oyuncak ayılardan da bir tane almak isteyebilirsiniz.

Nürnberg “Noel Pazarı” ile ünlenmiştir. Yılda 2 milyon ziyaretçi ile burada kurulan Noel pazarları, Almanya’nın ve hatta dünyanın en meşhur Noel pazarları arasındadır. Siz de Noel döneminde bu şehre giderseniz dünyanın en iyileri arasında bulunan bu Noel pazarlarına uğrayabilir, burada satılan kurabiyeler, çikolatalar ve çeşitli hediyelik eşyalardan satın alıp Noel ışıklarının altında dilediğinizce eğlenebilirsiniz. 

Nürnberg’de hediyelik eşya almak için gitmeniz gereken adreslerden en önemlisi ise “Hauptmarkt” diyebiliriz. Burada her çeşit hediyelik eşya satılmaktadır. Fiyat olarak ise genellikle pahalı değildir. Bunların yanında dünyanın en büyük oyuncak fuarlarından biri olan Nürnberg Oyuncak Fuarı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Nürnberg Gece Hayatı

Nürnberg gece hayatı bakımından oldukça iyi ve kaliteli mekânlara sahiptir. Diğer büyük Alman şehirlerinde de olduğu gibi bar ve kulüp kültürü bakımından oldukça gelişmiştir. Eğlence mekânları genellikle şehir merkezinde birçok bölgeye yayılmıştır. Gece geç saatlere kadar açık olan mekânlar fiyat bakımından da uygundur.

Nürnberg’de de diğer Alman şehirlerinde görebileceğiniz gibi değişik biralar deneyeceğiniz birçok mekân bulacaksınız. 1.000'den fazla çeşidi olan bira, burada en çok tüketilen içecekler arasındadır. Tatiliniz boyunca dilerseniz her gün farklı bir bira deneyebilirsiniz. Nürnberg'e gelmişken meşhur buğday biralarını da çok uygun fiyatlara içebilir ve iyi bir gece geçirebilirsiniz.

Popüler Mekanlar

Nürnberg Festivaller

Nürnberg, özellikle Noel döneminde birçok ziyaretçi ağırlayan bir şehirdir. Festival dönemlerinde oldukça eğlenceli olan bu şehirde gerçekleşen festivallerin bazılarını aşağıda bulabilirsiniz. 

 • Nürnberg Noel Festivali: 24 Aralık
 • Nürnberg Folk Festivali: Nisan
 • Franconian Bira Festivali: Mayıs
 • Nürnberg Old Town Festivali: Eylül

Nürnberg Resmi Tatiller

 • 1 Ocak              (Yeni Yıl – Neujahr)
 • 6 Ocak              (Üç Aziz Kral - Heilige Drei Könige)
 • 21 Mart              (Paskalya Arifesi - Karfreitag)
 • 23-24 Mart         (Paskalya - Ostersonntag-Ostermontag)
 • 1 Mayıs              (1 Mayıs Bayramı - Maifeiertag)
 • 1 Mayıs              (Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi - Christi Himmelfahrt)
 • 11-12 Mayıs       (Küçük Paskalya - Pfingstsonntag-Pfingstmontag)
 • 15 Ağustos         (Meryem Ana'nın Göğe Yükselmesi - Maria Himmelfahrt )              
 • 3 Ekim                (Almanya'nın Birleşme Günü - Tag der Deutschen Einheit)
 • 1 Kasım              (Azizler Yortusu - Allerheiligen)                     
 • 24 Aralık             (Noel Arifesi - Heiligabend)
 • 25-26 Aralık       (Noel, 1. ve 2. günü - 1. und 2. Weihnachtstag)
 • 31 Aralık             (Yılbaşı - Silvester)

Nürnberg Faydalı Bilgiler

 • Polis: 110
 • İtfaiye: 112
 • Liman Polisi: + 49 911 / 65 83 15 21
 • Kayıp Bildirimi: 116 116
 • Sağlık Hizmetleri: + 49 911 / 99 28 90 1

Nürnberg Vize İşlemleri

Nürnberg’e kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.

Nürnberg Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosluğu

 • Adres: Regensburger Str. 69 Nürnberg, 90478 Almanya
 • Telefon: +49911 946 76 25
 • Resmi sitesi için tıklayınız.

Nürnberg Para Birimi

Nürnberg para birimi olarak “Euro” kullanmaktadır.

Nürnberg Resmi Dili

Nürnberg’de resmi dil olarak “Almanca” konuşulmaktadır.

Nürnberg Saat Farkı

Nürnberg’de saat dilimi olarak “GMT+1” saat dilimi kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında bir saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Nürnberg’de 11.00’dir.

Nürnberg Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub 0oC
  • Mar 4oC
  • Nis 8oC
  • May 12oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 8oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Ülke: Almanya
Nüfus: 532.000
Resmi Dil: Almanca
Para Birimi: Euro
İklim: Karasal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: 3.93 $ (Türkiye 3.87 $)