Nürnberg Gezilecek Yerler

Sanayi Devrimi'nden sonra Almanya’nın “Endüstri Başkenti” olarak anılan Nürnberg, Kutsal Roma Germen İmparatorluğu sırasında ise “Hazine Sandığı” olarak anıldığı söylenmektedir. Orta Çağ’dan fırlamış gibi görünen kanalları, Gotik mimarileri ve atmosferiyle ziyaretçilerini büyüleyen bir şehir. Şehirde her yıl onlarca fuar düzenlenmektedir. Hatta oyuncak fuarı dünyanın en büyüğü olarak biliniyor. Kısacası Nürnberg bir gezginin asla sıkılmayacağı şehirler arasındadır.

Nürnberg Gezilecek Yerler

Nürnberg'de görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Schöner Brunnen, Kaiserburg Kalesi, Nürnberg Kilisesi​​​​​​​, Saint Lorenz Kilisesi​​​​​​​, Erdemler Çeşmesi ​​​​​​​ve Germanisches Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Adını andığımız yerler ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. 

SCHÖNER BRUNNEN 

Schöner Brunnen’in Güzel Çeşmesi Nürnberg’in merkezi pazar meydanında bulunmaktadır. 1380’de yapılan gotik mimari tarzında ki bu çeşmenin bir kopyası Germanisches National Müzesi’nde de yer almaktadır. Alman bir taş ustası olan Heinrich Beheim tarafından yapılan bu taş mimarinin yüksekliği ise 19 metredir. Çeşmenin etrafında alegorik figürler, misyonerler, papazlar, kahramanlar, Musa ve diğer peygamberleri temsilen taştan oyularak yapılmış toplam 42 eser bulunmaktadır. Mimaride kullanılan her eser o zamanlar Nürnberg’de hüküm süren Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu’na dayanmaktadır. Çeşmenin etrafı ise demir korkuluklarla sarılmıştır. Schöner Brunnen Çeşmesi Nürnberg’in en meşhur mimarileri arasında, ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

  • Adres: Hauptmarkt 17, 90403 Nürnberg, Almanya

KAİSERBURG KALESİ

Kaiserburg Kalesi, Nürnberg’in eski şehir merkezine bakan küçük bir tepenin üzerinde bulunmaktadır. Kale ayakta kalan iki kule, birkaç bina, bahçe ve etrafını saran duvarlardan oluşmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nda hasar gördüğünden şuan sadece iki kulesi ayaktadır. Kale toplam 3 bölüme ayrılır. Bunlar; imparatorluk kalesi “Kaiserburg”, Nuremberg Burgraves binaları “Burggrafenburg” ve belediye binalarıdır. Yapımının 1140 yılına dayandığı düşünülen kale, kumtaşı kullanılarak yapılmıştır. İç mekanı ise 13, 16 ve 17. yüzyıldan kalma eşyalarla döşenmiştir. Harika bir şehir manzarasıda sunan kaleyi, Nürnberg’de görülmesi gereken yerler arasında değerlendirebilirsiniz.

  • Adres: Burg 13, 90403 Nürnberg, Almanya

NÜRNBERG KİLİSESİ (FRAUENKİRCHE – CHURCH OF OUR LADY)

14. yüzyıldan kalma bu tarihi kilise, eski Yahudi Mahallesi'nin tahrip edilen sinagogunun yerine 1358 yılında yapılmıştır. Konum olarak merkezi pazar meydanındaki Schöner Brunnen’e yakındır. Üç koridordan ve mahkeme davalarının görülmesi için yapılan bir şapelden oluşan kilise, Franconia bölgesinin Gotik tarzda yapılmış ilk kilisesidir. Kilisenin en dikkat çekici noktasını, Kutsal Roma – Germen İmparatorluğu'nu temsil eden seçmenlerin etrafını sardığı, büyük bir mekanik saat oluşturmaktadır. Bu saatin 1506 yılında kiliseye dâhil edildiği düşünülmektedir. Saatin hemen altında ise zamanın imparatorunu tahtında otururken tasvir eden bir eser vardır. Mimarî yapısıyla büyüleyen kilise, Nürnberg’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.

  • Adres: Hauptmarkt 14, 90403 Nürnberg

 SAİNT LORENZ KİLİSESİ (LORENZKİRCHE)

Nürnberg’in bir gotik mimari şehri olduğunu düşünürsek, aralarındaki en iyi Gotik mimarinin St. Lorenz Kilisesi olduğunu söyleyebiliriz. Toplam 3 nefli büyüleyici güzelliğe sahip olan kilise, 13. yüzyılda zamanın Kutsal Roma – Germen İmparatoru IV Charles tarafından inşaa edilmiştir. Yapımı toplam 200 yıl kadar sürmüş ve bittiğinde St. Lawrance’a adanmıştır. Kilisenin içi; motifleri, vitray camları, yüksek sunakları, portreleri ve içinde bulunan eserlerle harika bir atmosfere sahiptir. St. Lorenz Kilisesi de İkinci Dünya Savaşı’nda tahrip görmüş bir kilisedir. Ancak yapılan restorasyonlar sayesinde, Nürnberg’in en büyük Gotik kilisesi olarak varlığını sürdürmektedir.

  • Adres: Burgstraße 1-3, 90403 Nürnberg, Almanya

NÜRNBERG’İN ŞEHİR DUVARLARI (CİTY WALLS – FORTİFİCATİONS)

Nürnberg’in eski şehir bölgesinde 5 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan şehir duvarları, 12. ve 16. yüzyıllar arasında, Kutsal Roma – Germen İmparatorluğu zamanında inşa edilmiş tarihî bir surdur. Toplam 5 kapısı bulunan şehir duvarlarının bazı kısımları trafiği rahatlatmak için genişletilmiştir. Şehir duvarlarının 4 kilometrelik kısmı halen ayakta olsa da ana girişi ve Rathenauplaz kısmı arasında bir boşluk vardır. Nürnberg’in şehir duvarları Orta Avrupa’da bulunan en büyük surlar arasında yer almakta olup İkinci Dünya Savaşı’nda hasar görmüştür. Eşsiz gözetleme kuleleri ve müstahkem giriş kapılarıyla şehir duvarları, Nürnberg’de gezip görülmesi gereken yerlerden biridir.

ERDEMLER ÇEŞMESİ (FOUNTAİN OF VİRTUE – TUGENDBRUNNEN)

St. Lorenz Kilisesi’nin yanında bulunan bu demir çeşme görülmeye değerdir. 1589 yılında, Rönesans döneminde yapılan bu çeşme heykellerden ve sembollerden oluşmaktadır. Her heykelin bir anlamı vardır. “üç dini”,  üç din dışı” ve artı bir heykelle,  “yedi erdemi temsil ederler. Semboller ise umut, cesaret, ölçülülük ve sabrı temsil etmektedir. Çeşmede her erdemin eşsiz özelliklerini temsil eden semboller bulunmaktadır. Örneğin; cesaret “aslan”, ölçülülük “şarap” ve sevgi “çocuktur.” Tasvir ettiği anlamlar ve görünümüyle oldukça ilginç olan bu çeşmeyi, Nürnberg’e gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

  • Adres: Karolinenstraße, 90402 Nürnberg, Almanya

GERMANİSCHES MÜZESİ

Germanisches Müzesi Alman tarihinin çeşitli dönemlerinden sanat eserleri ve daha çeşitli eserlere ayrılmış sayısız bölümleriyle, Almanya’nın en büyük kültürel müzelerinden biridir. 1852 yılında Almanca konuşan tüm ülkelerden gelen koleksiyonlar ile kurulmuştur. Germanisches Müzesi birkaç binaya yayılmıştır ve bunların bazıları tarihi bazıları ise yeni yapılmıştır. Sergilenenler arasında Orta Çağ resimleri, vitray camlar, Orta Çağ ev mobilyaları, köy evleri eşyaları, heykel sanatları, Rönesans dönemi portreler ve dahası örnek gösterilebilir. Bu saydıklarımız sadece Orta Çağ Tarihi bölümüne ait eserlerdir. Müze; erken tarih, tarih öncesi, popüler dindarlık tarihi gibi bölümleriyle daha birçok koleksiyonu barındırmaktadır. Tarihe ve sanata ilgili kişilerin bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.

  • Adres: Kartäusergasse 1, 90402 Nürnberg, Almanya
  • Saatler: 10.00-18.00, Pazar günleri kapalıdır.
  • Ücretler: 8 Euro.

Nünberg gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.