Google+

Arama formu

Cochem

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 2℃
Mar 6℃
Nis 9℃
May 14℃
Haz 16℃
Tem 19℃
Ağu 18℃
Eyl 15℃
Eki 9℃
Kas 5℃
Ara 1℃
Genel Bilgiler / Rehber

COCHEM HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Yılların pek de değiştiremediği cazibesini hala koruyan, Moselle Nehri’nin hayat verdiği Cochem, yıl boyunca pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır. Kenti, nehri, üzüm bağlarını ve ormanları yukarıdan izleyen gösterişli, tarihi kalesiyle Almanya Orta Çağı’na yakından şahit olabileceğiniz özel bir yerdir. Tipik Alman mimarisini yansıtan yarı ahşap evleri, tarihi çarşısı, dar sokakları ve Orta Çağ’dan kalma yapıları ile Cochem, oldukça zengin bir siluete sahiptir.

Cochem Nerede?

Cochem, Almanya’daki Rheinland-Pfalz eyaletinin güneybatısında bulunan küçük bir kenttir. Kuzeyinde Bonn, kuzeydoğusunda Koblenz, doğusunda Frankfurt, güneybatısında ise Trier yer almaktadır. Bu şehirlere Cochem’dan tren veya araç ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Moselle Nehri kenarında, Eifel ile Hunsrück’ün arasındaki bir vadi içine kurulmuş olan Cochem, yılın büyük bir kısmında görülen ılık ve güneşli havası ile neredeyse tipik bir Akdeniz İklimine sahiptir. Yamaçlarda bulunan üzüm bağları, Cochem’ın lezzetli şaraplarıyla ünlü bir köy olmasına yetmiştir. Eski çağlardan beri şarap ticaretinin kalbi haline gelen Cochem, yıl içinde şarap tadımlarına ve festivallerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Cochem’ı karşıdan izlemek için nehrin üzerindeki köprüden geçip Cond’a gidebilir veya nehir boyunca ilerleyen Moselpromenade caddesinden kısa bir yürüyüşle Sehl köyüne ulaşabilirsiniz. Tepelerde doğa yürüyüşü yapabileceğiniz gibi, merkezde alışveriş yapıp şaraphaneleri de gezebilirsiniz.

Cochem’da kamp yapma imkanı da bulunmaktadır: aile kamp alanı olan Campingplatz Schausten; Campingplatz Winneburg; Cond’da rekreasyon alanı ve havuzun (Moselbad) yakınındaki Campingplatz am Freizeitzentrum. Bunun dışında nehir boyunca uzanan caddede otel, pansiyon ve uygun fiyatlı konaklama yerleri bulmak mümkündür.

 

Cochem’a Nasıl Gidilir?

Cochem’a, çevresindeki büyük şehirlere uçakla gelmek suretiyle ulaşmak mümkündür. En yakın havaalanı Frankfurt Hahn 25 km uzağında bulunmaktadır. Aktarma yaparak buraya yaklaşık 6,5 saatte ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise, Cochem’a 90 km uzaklıkta bulunan Köln Bonn Havaalanı’na (CGN) gelmek olacaktır. Buraya direkt uçuş ile yaklaşık 3 saat 35 dakikalık bir uçuşla gelinebilir. Son olarak, 110 km uzaklıktaki Frankfurt am Main Havaalanı (FRA) tercih edilebilir. Buraya da direkt uçuş seferleri düzenlenmektedir ve yolculuk yaklaşık 3,5 saat sürmektedir. Havaalanından 2 saatlik bir tren yolculuğu ile Koblenz’de aktarma yaparak Cochem’a geçebilirsiniz. 

Cochem’da Görülmesi Gereken Yerler

Schloss Reichsburg (Cochem Kalesi), Cochem’ın ve bölgenin en önemli sembollerinden biridir. Bin yılı aşkın tarihiyle aslına uygun restore edilmiş ender Alman şatolarından biridir. Mart-kasım ayları arasında rehberli turların da düzenlendiği kalede, sadece etrafı gezmek yerine kalenin içindeki tarihi objelerle ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, turların sonunda Şövalye Yemeği’ne katılıp taş kupalardan Mosel şarabı içerek o zamanların ruhunu bizzat yaşamanız mümkündür. Kaleye çıkmak zahmetli olabilir ancak yukarıda karşılaşacağınız manzara buna değecektir. Yine de, yürümek istemezseniz ulaşım için tramvay gibi tercih edebilirsiniz.

Cochem’da yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri Sesselbahn (telesiyej) ile Pinnerkreuz Tepesi’ne çıkmaktır. Burada bulunan restoranda yemek yiyebilir veya sadece Cochem Kalesi’nin, vadinin, ortadan “U” şeklinde akıp geçen nehrin oluşturduğu nefes kesici manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Endertstraße boyunca ilerlediğinizde daha yukarıda bulunan Winneburg Kalesi kalıntılarını da ziyaret edebilirsiniz.

Cochem, Almanya’nın en eski şehirlerinden biri olan Trier ve Ren Nehri ile Moselle Nehri’nin birleştiği yerde bulunan Koblenz gibi şehirlerden düzenlenen pek çok nehir turunun uğrak noktasıdır. Ayrıca, Cochem limanından da her gün tekne turları düzenlemektedir.

Ağustos ayında Cochem’da düzenlenen Heimat- und Weinfest (vatan ve şarap festivali), Mosel’ın en büyük ve en güzel etkinliği olarak kabul edilmektedir. Bu birinci sınıf etkinlikte, çok sayıda şarap standı ve müzik gruplarıyla sokakların dolup taştığı bir 4 gün geçirilir. Etkinliğin zirve yaptığı nokta Pazar günüdür. Saat 2’de büyük tören geçidi başlar ve Cochem’ın ara sokakları boyunca devam eder. Akşam saat 10’da ise Cochem Kalesi’nden (Reichsburg) havai fişek gösterisi düzenlenir.

Cochem’da düzenlenen Internationaler Klaviersommer Cochem (uluslar arası piyano festivali) 6-20 Ağustos arasında devam etmektedir. Kapuçin Manastırı’nda (Kapuzinerkloster) dünyanın dört bir yanından gelen piyanistleri buluşturan etkinlik, sadece profesyonelleri değil Meisterkurs etkinliği ile öğrencileri de kabul eder. Eğitimin ardından, son hafta sonunda öğrenciler de konser verirler. Ayrıca, kapanış konserini ise eğitimden sorumlu olan Prof. John Perry vermektedir.

Cochem’ı yürüyerek gezmek istemezseniz, diğer bir alternatif bisiklet (Fahrrad) kiralamak olabilir. Her ne kadar dik yamaçlara bisikletle çıkmak zor ve yorucu olsa da sadece yakındaki nispeten daha düzlük olan yerlere gitmek için tercih edilebilir.