Google+

Arama formu

MOSEL NEHRİ’NİN KRALİÇESİ: COCHEM

Bu yazı Gezimanya üyesi Seyhan YÜCEYATAK tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Şarap üreticiliği ile ün kazanan Cochem’de yaklaşık 6000 şanslı nüfus yaşamakta. Şanslı diyorum çünkü sanki güzel bir tablonun içinde yaşıyorlar.

Cochem

Cochem-1

Sizi ilk karşılayan Reichsburg Kalesi, tepede olanca heybeti ile bölgeye hâkim. Eteğinde birbirinden şirin evleri, hediyelik eşya ve en önemlisi şarap dükkânları ile uzun müddet hafızamdan çıkmayacak.

Cochem-2

Cochem şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Moselapart, Ferienhaus Villa Rosi, Ferienwohnung Berens. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ferienwohnung Bienvenido, Haus Jose, Haus Flora - Ferienwohnungen gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Pension Schneider, Haus-Anka, Altes Fährhaus Cochem tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cochem aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İlk durağımız olan Reichsburg Kalesi, 1000’li yıllarda yapılmış. Biraz Rönesans, biraz Romanesk, biraz da Gotik yapıdan esinlenmiş.

Cochem-3

Cochem-4

Cochem-5

Saat kulesi halen çalışıyormuş ama arada ayar gerektiğini söylediler.

Sitrin taşı üzerinde yükselmiş değerli halılar ve seramikler ilk gözüme ilişenlerden. Deniz mavisi süs tabakları, kocaman yemek odasında çok güzel durmuş. Her şey çok özenli… O dönemin en iyi marangozu, en iyi sanatkârları ve ressamları ile çalıştıkları için ortaya çıkan tabii ki görkemli oluyor.

Müzik odasının tavanları, sıkıştırılmış mermerden… Tavanlar ayrı haşmette, kim bilir o da ne davetlere mazhar olmuştur. Biraz gözlerimi kapadım hayal etmeye çalıştım. Sonra seyir terasına doğru yürüdüm, işte o an burası da mutlaka görülmesi gereken yerler listesine benim tarafımdan girmiş oldu.

Cochem-6

Cochem-7

Keyifli yollardan aşağıya doğru indiğimizde meydanda güzel bir çeşme var. Senede 5 kez şarap festivali yapılıyormuş ve bu çeşmelerden şarap akıtılıyormuş. Fakat yerli halk bu şarabı kalitesiz olduğu için tercih etmiyormuş. Yalnız, turistlerden bazıları bu fırsatı kaçırmıyormuş.

Cochem-8

Bu arada dondurmaları da çok güzel… Fesleğenli, parmesanlı-armutlu değişik dondurmalarımızı yedikten sonra şarap tadımını yapacağımız mağazaya gittik. Bir sürü bilgilendikten sonra hediyelik şaraplarımızı alıp bu güzel kasabadan ayrılmak üzere gemimize bindik.

Cochem-9

Manzaranın devamını keyifle terastan izledik. Ama belleğimde unutamayacağım resimler bırakarak…

ucmaymuncuk kullanıcısının resmi
ucmaymuncuk
Pzt, 07/21/2014 - 23:15
bu güzel şehri şarap festivalinde görme fırsatım oldu. müzik ve şarap ile iç içe bir festival. dondurmalar ise mukemmeldi. mavi bi dondurma denedim hala içinde ne oldugunu bilmem fakat öneririm. benimde aklımdan cıkmayan sehirdir. kale yolu zorlu fakat çıkılması lazım !!

Seyhan YÜCEYATAK kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Seyhan YÜCEYATAK

1954 İstanbul doğumluyum. Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Seyahat en büyük tutkum. Yeni yerlere gitmek, oraları keşfetmek, kültürlerini, yeme- içme alışkanlıklarını gözlemlemek, değişik lezzetler tatmak benim için vazgeçilmez. Bugüne kadar 127 ülke ve 520 civarında şehir gezdim. Bu öyle bir tutku ki, bir süre sonra bazı...