Google+

Münster

Münster - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Ülke: Almanya  Nüfus: 296,500  Dil: Almanca Para Birimi: Euro  Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün  İklim: Ilıman-Karasal İklim  UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Prinzipalmarkt  Big Mac Endeksi: 4.94$ (Türkiye 3,87$)

Almanya’nın Vestfalya Bölgesi’nde ye alan küçük kenti Münster 296,500 nüfusa sahiptir. Köklü bir tarihe sahip olan Münster’in ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmiyor. Çok yönlü bir kent olan Münster, bölgenin eskiden beri en önemli kenti konumundadır. 

Münster Hakkında Bilinmesi Gerekenler
muenster.de

Çok yönlü bir kent olan Münster bilimin, öğrenimin, bisikletin başkenti olarak bilinir. Köklü bir tarihe sahip olan kent uzun süredir bölgenin başkentliğini yapmaktadır. En az 50 bin öğrenciye sahip olan kent genç bir kenttir.  Münster, yeşil bir kenttir. Kent alanlarının yüzde 65’i tarım ve ormancılık faaliyetlerine ayrılmıştır.

Münster’in tarihi 6’ncı yy’dan geriye kadar gittiği tahmin edilmektedir. Ancak kent Fransisken misyoner Liudger’in kente 793’te gelmesiyle önem kazandı. 805 gibi kente büyük katedral yapıldı. Hala daha kent Roma-Katolik Kilisesi’nin aktif merkezi olmaya devam etmektedir.

Münster’in Westfalya’da dini bir merkez olarak gelişmesi ile politik ve ticari bir merkez olarak gelişmesi birlikte ilerlemiştir. Kent ticari olarak altın çağını 14’ncü ve 15’nci yy’larda yaşadı. Kentin büyümesinde Avrupa’nın modern çağın başındaki en etkili ticaret ağı olan Hansa Birliği’nin içerisinde yer alması faydalı oldu. Tarihi ticaret merkezi Prinzipalmarkt 1350 yılı civarında tamamlanması ve tüccar topluluklarını kente çekmesi de kenti gelişiminde önemli bir noktadır. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.


energyandgold.com

Münster’de para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. 

Münster’de resmi dil olarak Almanca konuşulmaktadır. 

Münster'de GMT +1 saat dilimi kullanılmaktadır. Türkiye’de kullanılan saat dilimi (GMT 2) ile arasında 1 saat fark vardır. Yani türkiye’de saat 12 iken Münster’de saat 11’dir.

Almanya’ya seyahat etmek isteyenlerin Almanya Konsolosluğu’na başvurması gerekmektedir. Pasaportunuzda daha öncesine ait çok girişli ve geçerli bir Schengen vizesi bulunması halinde, Almanya'ya girişte gerekli olan Almanya Schengen vizesi için başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Münster Başkonsolosluğu


muenster.de

Münster’de yıllık yağış ortalamaları yüksektir. Sıcaklık ise yazları yükselir kışları ise soğuk geçer. Mayıs- Ekim arasında gitmek daha uygun olacaktır.

Havayoluyla  Münster’e aktarmasız uçuşları bulunmaktadır. 3 saat civarında bir uçuşla Münster’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca tren ile de Münster’e gitmek mümkündür. 

Münster’de oteller daha çok kent merkezinde yoğunlaşmıştır. Kent merkezinde bulunan üniversitenin ve ana tren istasyonunun çevresinde otelleri bulabilirsiniz. 

Münster onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Münster Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Münster Otelleri

En Uygun Fiyatlı Münster Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Münster Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Münster Otelleri

Münster Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Münster yoğun bir kenttir ve hemen her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bisikletçiler için ideal bir şehir olan kentte birçok bisiklet istasyonu bulunmaktadır. Bunun dışında araba ve bisiklet kiralayabilirsiniz.

Münster’de çoğu durakta “Stadtwerke” yani “her on dakikada bir otobüs” uygulaması vardır. Önemli trafik arterlerindeki  birçok otobüs seferi yolcuları uzun süre bekletmeyecek şekilde ayarlanmıştır. Bütün otobüsler ana tren istasyonunda durur. Ayrıca Münster’de 24 saat otobüs vardır. Otobüs için tekli, dörtlü ve onlu bilet almak mümkündür. 

Münster Gezilecek Yerler
muenster.de

Yüzyıllarca yıldır dini ve ticari bir merkez olan Münster, kent tarihine yakışır bir mimariye sahiptir. Kentin birçok noktasında ortaçağdan günümüze kadar kalan binalar bulunmaktadır. Dini merkez özelliğini katolik dünyası için önemli birer merkez sayılan büyük katedralleri ile yansıtan Münster ticari özelliğini tarihi pazarları ve tarihi alışveriş merkezleri ile yansıtıyor.Tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri de barındıran Münster’de kent merkezinde dolaşmak turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. 

Münster Mutfağı
germany.travel

Münster’de geniş bir restoran çeşitliliği vardır. Hemen her ülkenin mutfak kültürü kentte temsil edilmektedir. Almanya’ya yerleşen Türkler buraya kendi mutfaklarını taşımışlardır. Aynı zamanda kentte birçok İtalyan restoranıda bulunmaktadır.

Almanya’nın yerel mutfağını sergileyen restoranlar daha çok Prinzipalmarkt’a giden yol üzerindeki Stuhlmacher bölgesinde bulunmaktadır. Bunun dışında Maypole’un dışında Kiepenkerl’in köşesinde restoranlar vardır ve Dribbelken de samimi ve çok rahat Vestfalya spesyelleri sunmaktadır.

Et ağırlıklı olan Alman mutfağında vejeteryanlar içinde seçenekler vardır. Wolbecker Strasse 24’deki Peperoni en iyi vejeteryan seçenekleri sunmaktadır. 


rearviewmirror.tv

Münster bir öğrenci kentidir. 50 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapan kentte gece hayatı oldukça canlıdır. Hangi gün kenti ziyaret ederseniz edin oldukça canlı bir gece hayatı ile karşılaşırsınız. Bahnhofsviertel ve Hafenviertel bölgeleri kentin gece hayatı bölgeleridir. 


wikimedia.org

Münster eski bir ticari merkez olması alışveriş kültürüne de yansımıştır. Oldukça eski dönemlerden kalma ticari merkezler ve pazar kültürü göze çarpmaktadır. Kentin haftalık pazarının olduğu (Wochenmarkt Muenster) günlerde kentteyseniz yöreye özgü birçok yiyecek ve eşyayı bulabilirsiniz. Pazarın resmi sitesine ulaşmak için tıklayınız .

Turistlerin genelde uğrak yeri olan asıl yer ise Prinzipalmarkt’tır. 15’nci yy’da yapılan bina tüccarların uğrak noktası olmuştur. Olağanüstü cazibesi Prinzipalmarkt kent merkezinde yükselmektedir. Burası yan yana kapılar şeklinde yer alan dükkanlar dizisi şeklinde tasarlanmıştır. Özel kuyumcular, antika eşya dükkanları, kendi tasarımlarını satan butikler burada yer almaktadır. Prinzipalmarkt’ın sitesine ulaşmak için tıklayınız .


clonakiltybicyclefestival.org

 • Rosenmontagsumzug geçit töreni (Şubat)
 • Frühjahrssend Verkaufsoffener Hanse-Sonntag (Mayıs)
 • Hansemahl(Mayıs)
 • Hafenfest (Mayıs)
 • AaSeerenaden (Haziran)
 • Sommersend (Haziran)
 • "Münster verwöhnt ..." (Temmuz)
 • MünsterMittendrin (Temmuz)
 • Turnier der Sieger (Ağustos)
 • Müze ve Galeri Festivali (Eylül)
 • Münster Maratonu (Eylül)
 • Bisiklet Festivali (Ekim)
 • Herbstsend (Ekim)
 • Alışveriş Festivali (Ekim sonu)
 • Christmas Pazarı (Kasım-Aralık)
 • Acil Servis- İtfaiye: 112
 • Polis: 110