Münster Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanya’nın Vestfalya Bölgesi’nde ye alan küçük kenti Münster 296,500 nüfusa sahiptir. Köklü bir tarihe sahip olan Münster’in ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmiyor. Çok yönlü bir kent olan Münster, bölgenin eskiden beri en önemli kenti konumundadır. 


muenster.de

Çok yönlü bir kent olan Münster bilimin, öğrenimin, bisikletin başkenti olarak bilinir. Köklü bir tarihe sahip olan kent uzun süredir bölgenin başkentliğini yapmaktadır. En az 50 bin öğrenciye sahip olan kent genç bir kenttir.  Münster, yeşil bir kenttir. Kent alanlarının yüzde 65’i tarım ve ormancılık faaliyetlerine ayrılmıştır.

Münster’in tarihi 6’ncı yy’dan geriye kadar gittiği tahmin edilmektedir. Ancak kent Fransisken misyoner Liudger’in kente 793’te gelmesiyle önem kazandı. 805 gibi kente büyük katedral yapıldı. Hala daha kent Roma-Katolik Kilisesi’nin aktif merkezi olmaya devam etmektedir.

Münster’in Westfalya’da dini bir merkez olarak gelişmesi ile politik ve ticari bir merkez olarak gelişmesi birlikte ilerlemiştir. Kent ticari olarak altın çağını 14’ncü ve 15’nci yy’larda yaşadı. Kentin büyümesinde Avrupa’nın modern çağın başındaki en etkili ticaret ağı olan Hansa Birliği’nin içerisinde yer alması faydalı oldu. Tarihi ticaret merkezi Prinzipalmarkt 1350 yılı civarında tamamlanması ve tüccar topluluklarını kente çekmesi de kenti gelişiminde önemli bir noktadır. 

Münster’in tarihindeki iki olay dünya tarihi hafızasında kalmıştır. John of Leden (ya da Jan Van Leiden) önderliğindeki Anabaptistler 1534’te kuruldu ve onu kral ilan etti. Radikal bir Hristiyan reform hareketi olan Anabaptistler kolektif bir toplum kurma yanlısıydı. 1535 yılında kanlı bir şekilde isyan bastırılmış ve lideri de öldürülmüştür. Münster’deki ikinci önemli olay ise 1648 yılında kentte Otuz Yıl Savaşları’nı bitiren anlaşmanın sağlanması olmuştur. Westfalya Barışı anlaşması Münster ve komşu kenti Osnabrück’te imzalanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında kent ağır hasar almıştır. Bombardımanda hasar gören tarihi yapılar daha sonra onarılmıştır.

Kent 2004 yılında LivCom-Awards tarafından Dünyanı’nın 200 bin- 750 bin nüfuslu kent kategorisinde “En Yaşanabilir Kent” seçilmiştir. Kent kamusal alanda görüntülenen sayısısız uluslararası çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapar. Bunlardan “Heykel Projeleri” oldukça önenmlidir. 40’tan fazla tiyatroya ve tiyatro gruplarını barındıran Müster önemli bir kültür kentidir. Kentte sinema da önemli bir ilgi alanıdır. Gişe rekoru kıran filmler 80 binden fazla izleyici tarafından izlenebilir. Münster halkı diğer Alman kentlerine oranla 6 kat daha fazla sinemaya gitme oranına sahiptir.

Almanya’nın bisiklet başkenti olan kenti artık bisikletsiz olarak düşünmek imkansızdır. Her gün 100 binden fazla kent vatandaşı iş, okula, spora giderken “Leeze” (Münster’de bisiklet anlamına gelirI) kullanır. Kentte 500 binden fazla bisiklet vardır.

Kentte bilim ve öğrenim de gelişmiştir. 8 üniversite geniş bir konu yelpazesi sunar. Kentin ev sahipliği yaptığı Münster Westfalya Wilhelms Üniversitesi, Almanya’nın en büyük üniversitelerindendir. 

Münster ile İlgili

Münster Nerededir?

Münster Almanya’nın batısında yer alan Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde bir kenttir.

Münster'e Nasıl Gidilir?

Havayoluyla  Münster’e aktarmasız uçuşları bulunmaktadır. 3 saat civarında bir uçuşla Münster’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca tren ile de Münster’e gitmek mümkündür. 

Münster'e Ne Zaman Gidilir?


muenster.de

Münster’de yıllık yağış ortalamaları yüksektir. Sıcaklık ise yazları yükselir kışları ise soğuk geçer. Mayıs- Ekim arasında gitmek daha uygun olacaktır.

Münster'de Nerede Kalınır?

Münster’de oteller daha çok kent merkezinde yoğunlaşmıştır. Kent merkezinde bulunan üniversitenin ve ana tren istasyonunun çevresinde otelleri bulabilirsiniz. 

Münster Gezilecek Yerler


muenster.de

Yüzyıllarca yıldır dini ve ticari bir merkez olan Münster, kent tarihine yakışır bir mimariye sahiptir. Kentin birçok noktasında ortaçağdan günümüze kadar kalan binalar bulunmaktadır. Dini merkez özelliğini katolik dünyası için önemli birer merkez sayılan büyük katedralleri ile yansıtan Münster ticari özelliğini tarihi pazarları ve tarihi alışveriş merkezleri ile yansıtıyor.Tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri de barındıran Münster’de kent merkezinde dolaşmak turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. 

MÜNSTER KATEDRALİ  (ST. PAULUS)


panoramio.com

Orjinal hali 8’nci yy’da inşa edilmiştir. Günümüzdeki Münster Katedrali ise 13’ncü yy’ın ortalarında yeniden inşa edilmiiştir. Ancak yapı İkinci Dünya Savaşı’ndaki bir bombardımanda yıkılmıştır. Bu bombardımanda 1560 yılından beri yapıda duran astronomic saat kurtarılmıştır. Bu saat Geç Ortaçağ’ın saat harikasıdır. Katedral kentin en yüksek tepesinde Prinzipalmarkt’ın yanında yer alır.
Katedralin içindeki saatin biraz uzağında “Lion Aslanı” olarak tanınan Clemens August von Kardinal Galen’in mezarı bulunur. Papa 2. John Paul 1987 yılında burada dua okumuştur. Bu olay anısına bir anıtsal taş burada durmaktadır.
Katedralin sanat ve kültürel dünyasında Avrupa’da on iki asırlık Avrupa tekstil ve kuyumculuk sanatını görebilirsiniz.
Katedral Pazartesi günleri kapalıdır, diğer günler sabah 11 ile akşam 4 arasında açıktır. Münster’deki haftalık büyük Pazar (Wochenmarkt Muenster) Çarşamba ve Pazartesi günleri katedralin gölgesinde gerçekleşmektedir.

 • Adres: Domplatz 28 48143 Münster Germany
 • Web sitesi: paulusdom.de

AASEE GÖLÜ


thefreedomtraveller.com

Münster kentinin kuzey ucunda yer alan yarı kırsal yapay göle kent merkezinden kolayca ulaşabilirsiniz. Münster Katedrali’nden sadece 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Yaklaşık 900 bin metrekarelik bir alandan oluşan göl 2009 yılında Avrupa’nın en güzel parkı seçilmiştir.

Kent ortamından bunalanlar için rahatlatıcı gezi bölgeleri bulunan gölde yelken sporu da yapılmaktadır. Yaz hafta sonları için oldukça popüler bir noktadır. Birçok bisiklet yolunda bisikletçiler ve paten kayan insanları görmek mümkündür. 1977 yılından 2007 yılına kadar sanatçılar tarafından dört önemli büyük heykel sergisi burada açılmıştır. “The All Weather Hayvanat Bahçesi” buranın en çok bilinen gezi yerlerindendir.
 
MÜNSTER BOTANİK BAHÇESİ


muenster.de

Münster Westfalya Wilhelm Üniversitesi’nin Botanik Bahçesi 1803 yılında kuruldu. Bilimsel öğretim için araştırma ve öğrenme kaynağı sağlar. Türlerin genetik çeşitliliğinin ve bilimsel değeri olan türlerin korunması ile doğal sürdürülebilirliğin devamlılığı ile ilgili çalışmalar da yapılır.
Üniversite tesisi rolüne ek olarak Botanik Bahçesi halka açıktır. Ziyaretçilerin doğayı keşvetmesi, ekoloji hakkında ilginç gerçekleri öğrenmesi için hizmet vermektedir. Bahçe Münster merkezinde bir vaha gibidir.
Yaz aylarında sabah saat 8’den akşam 5’e kadar açıktır. Kış aylarında ise 4’te kapanır. Bilimsel araştırma

 • Web sayfası için tıklayınız
 • Adres: Schlossgarten 3, 48149 Münster, Almanya 

ST. LAMBERT’S CHURCH  


phoebehobbs.files.wordpress.com

St. Lambert’s Church, Münster’in en eski kiliselerinden biridir. Kiliseye dair ilk kayıtlar Piskopos 2. Herman’a (1174-1203) kadar uzanır. 1189’daki kayıtlara göre Piskopos yeni bir papaz idari bölgesinin kurulması konusunda çağrı yaptı. Bu nedenlerle kilisenin kuruluş 1090 olduğu tahmin edilmektedir.
Bugünkü kilise binası ise 1375 ile 1450 yılları arasında inşa edildi. Kilisenin bugünkü kulesi 1887 ve 1898 yıllarında eklendi. Roma mimari döneminden  gotik ve barok döneme kadar birçok farklı tarzı kilise de görmek mümkündür. İkinci Dünya Savaşı’nda hasar gören kilise daha sonra restore edilmiştir.

 • Adres: Kirchherrngasse 3, 48143 Münster, Almanya  

STADTMUSEUM 


wikimedia.org

Münster Kent Müzesi (Stadtmuseum) ziyaretçilerini  Ortaçağ’dan günümüze bir yolculuğa tabi tutar. Münster tarihinin ayrıntılı bir açıklamasını bulabileceğini müze ücretsizdir. Çeşitli modeller, etkileyici eski fotoğraflar, yazılı tanımlamalar ve arkeolojik bulguları içeren müze oldukça ilgi çekicidir.
Müze alanı alışılmadık farklı çerçeveli iki geniş iç avluya sahiptir. 1500 yılında cephanelik olarak yapılan bina Ernst von Destouches’ın girişimi ile 1888’de tarih müzesi haline gelmiştir.  1927 yılında bir dizi ek bina eklenmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda zarar gören yapı onarılarak hizmete açılmıştır.

KUNSTMUSEUM PABLO PİCASSO


muenster.de

Eğer modern sanat meraklısıysanız Pablo Picasso Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Almanya’daki ilk Picasso olan müzede 780 taşbaskı ve yüzden fazla gravür bulunmaktadır. İspanyol sanatçı Pablo Picasso’nun işlerine odaklanılmıştır.
Daimi serginin yanı sıra özel sergiler ve Pablo Picasso’nun resim dünyasına bakış açısı da müze de verilmektedir. Rehberli turlar ve belirli konulardaki slayt dersler arasında seçim yapabileceğiniz çeşitli etkinlikler vardır.

Müzeye giriş ücretlidir. Normal giriş 10 avrodur. İndirimli 8 avro, 16 yaş altı 4 avrodur. 6 yaşından küçük çocuklara ücretsizdir. Aile bileti de vardır. Bunun ücreti 20 avrodur. Yıllık bilet satın almakta mümkünüdür. Normal yıllık ücret 39 avro, öğrenci yıllık ücreti 18 avrodur.Salı günleri öğrenci günüdür ve 27 yaşının altındakiler müzeye 4 avroya girebilmektedir.

 • Web sayfası için tıklayınız
 • Adres: Picassoplatz 1 48143 Münster 
Devamını Oku

Münster Şehir İçi Ulaşım


wikimedia.org

Münster yoğun bir kenttir ve hemen her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bisikletçiler için ideal bir şehir olan kentte birçok bisiklet istasyonu bulunmaktadır. Bunun dışında araba ve bisiklet kiralayabilirsiniz.

Münster’de çoğu durakta “Stadtwerke” yani “her on dakikada bir otobüs” uygulaması vardır. Önemli trafik arterlerindeki  birçok otobüs seferi yolcuları uzun süre bekletmeyecek şekilde ayarlanmıştır. Bütün otobüsler ana tren istasyonunda durur. Ayrıca Münster’de 24 saat otobüs vardır. Otobüs için tekli, dörtlü ve onlu bilet almak mümkündür. 

Münsterde taksiotobüsler de vardır. Belli bölgeler arasında giden bu araçlar sabit bir ücrete sahiptir. Telefon ile resevazyon yapmak mümkündür. Rezarvasyon için 0 18 03/50 40 33 aranabilir.

Engellilerin trafikte yaşadığı sorunları gidermek için ücretsiz bir uygulamada bulunmaktadır. Bahnhofsmission  (Barrier-free travel) ismi verilen bu uygulamanın sitesine ulaşmak için tıklayınız.

Taksiler genelde ana tren istasyonunda beklerler. Ücret düzeyi önceden ayarlanmıştır. Taksilerde taksimetre kullanılmaktadır. Taksi firmaları kurye servisi, hastalara özel servis hatta alışveriş servisi gibi hizmetler sunmaktadır.
Kadınlar için gece taksisi uygulması kentte vardır. Bu hizmet 14 yıldan beri verilmektedir.

HAVALİMANI’NDAN KENT MERKEZİNE ULAŞIM

Münster Osnabrück Uluslararası Havalimanı’na Kuzey Münster’den otobüsle 25 dakika uzaklıktadır. Havalimanı’na ideal ulaşımlardan biri raylı hatlarladır. Münster Ana Tren İstasyonu’dan binerek havalimanına ulaşabilirsiniz.
Münster Ana Tren İstasyonu’ndan havalimanına otobüs seferleri de yapılmaktadır. Düzenli seferler düzenleyen S50, D50 ve R51’e binilebilir. S50 eksprestir. Havalimanı’ndan Münster’e taksi ile gitmekte mümkündür. 
 

Münster Mutfağı


germany.travel

Münster’de geniş bir restoran çeşitliliği vardır. Hemen her ülkenin mutfak kültürü kentte temsil edilmektedir. Almanya’ya yerleşen Türkler buraya kendi mutfaklarını taşımışlardır. Aynı zamanda kentte birçok İtalyan restoranıda bulunmaktadır.

Almanya’nın yerel mutfağını sergileyen restoranlar daha çok Prinzipalmarkt’a giden yol üzerindeki Stuhlmacher
bölgesinde bulunmaktadır. Bunun dışında Maypole’un dışında Kiepenkerl’in köşesinde restoranlar vardır ve Dribbelken de samimi ve çok rahat Vestfalya spesyelleri sunmaktadır.

Et ağırlıklı olan Alman mutfağında vejeteryanlar içinde seçenekler vardır. Wolbecker Strasse 24’deki Peperoni en iyi vejeteryan seçenekleri sunmaktadır. 

Eğer Münster’de Çarşamba ve Pazartesi günleri bulunuyorsanız Katedral Meydanı’nda (Domplatz) kurulan çiftçi pazarına giderek taze bölgesel ekmek, peynir, et ve şeker alabilirsiniz. Bu sayede kendi öğününüzü hazırlayabilirsiniz. Kentte Reibekuchen (Elma soslu kızarmış patates gözlemesi) ve balık oldukça ünlüdür.

Eğer kısıtlı bir bütçeniz varsa öğrenci kafeteryalarında vakit geçirebilirsiniz. Aasee Gölü çevresindeki kafeteryalar size geniş bir çeşitlilik sunarlar.  Ayrıca kesinlikle yöreye özgü Münster peynirini kesinlikle denemelisiniz.

Popüler Restoranlar

 
BAHŞİŞ- Münster’de bahşişler fiyatların içine dahildir. Ayrıca bahşiş vermenize gerek yoktur. 

Münster'de Alışveriş


wikimedia.org

Münster eski bir ticari merkez olması alışveriş kültürüne de yansımıştır. Oldukça eski dönemlerden kalma ticari merkezler ve pazar kültürü göze çarpmaktadır. Kentin haftalık pazarının olduğu (Wochenmarkt Muenster) günlerde kentteyseniz yöreye özgü birçok yiyecek ve eşyayı bulabilirsiniz. Pazarın resmi sitesine ulaşmak için tıklayınız .

Turistlerin genelde uğrak yeri olan asıl yer ise Prinzipalmarkt’tır. 15’nci yy’da yapılan bina tüccarların uğrak noktası olmuştur. Olağanüstü cazibesi Prinzipalmarkt kent merkezinde yükselmektedir. Burası yan yana kapılar şeklinde yer alan dükkanlar dizisi şeklinde tasarlanmıştır. Özel kuyumcular, antika eşya dükkanları, kendi tasarımlarını satan butikler burada yer almaktadır. Prinzipalmarkt’ın sitesine ulaşmak için tıklayınız .

Münster Gece Hayatı


rearviewmirror.tv

Münster bir öğrenci kentidir. 50 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapan kentte gece hayatı oldukça canlıdır. Hangi gün kenti ziyaret ederseniz edin oldukça canlı bir gece hayatı ile karşılaşırsınız. Bahnhofsviertel ve Hafenviertel bölgeleri kentin gece hayatı bölgeleridir. 

Münster Festivaller


clonakiltybicyclefestival.org

 • Rosenmontagsumzug geçit töreni (Şubat)
 • Frühjahrssend Verkaufsoffener Hanse-Sonntag (Mayıs)
 • Hansemahl(Mayıs)
 • Hafenfest (Mayıs)
 • AaSeerenaden (Haziran)
 • Sommersend (Haziran)
 • "Münster verwöhnt ..." (Temmuz)
 • MünsterMittendrin (Temmuz)
 • Turnier der Sieger (Ağustos)
 • Müze ve Galeri Festivali (Eylül)
 • Münster Maratonu (Eylül)
 • Bisiklet Festivali (Ekim)
 • Herbstsend (Ekim)
 • Alışveriş Festivali (Ekim sonu)
 • Christmas Pazarı (Kasım-Aralık)

Münster Faydalı Bilgiler

 • Acil Servis- İtfaiye: 112
 • Polis: 110

Münster Vize İşlemleri

Almanya’ya seyahat etmek isteyenlerin Almanya Konsolosluğu’na başvurması gerekmektedir. Pasaportunuzda daha öncesine ait çok girişli ve geçerli bir Schengen vizesi bulunması halinde, Almanya'ya girişte gerekli olan Almanya Schengen vizesi için başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Münster Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Münster Başkonsolosluğu

 •  Adres: T.C. Münster Başkonsolosluğu Lotharinger Strasse 25-27 48147 Münster Deutschland
 • Telefon: +49 251 414 700
 • Faks: +49 251 433 27
 • E-posta: [email protected]
 • Web site: munster.bk.mfa.gov.tr

Münster Para Birimi

Münster’de para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. 

Münster Resmi Dili

Münster’de resmi dil olarak Almanca konuşulmaktadır. 

Münster Saat Farkı

Münster'de GMT +1 saat dilimi kullanılmaktadır. Türkiye’de kullanılan saat dilimi (GMT 2) ile arasında 1 saat fark vardır. Yani türkiye’de saat 12 iken Münster’de saat 11’dir.

Münster Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Ülke: Almanya 
Nüfus: 296,500 
Dil: Almanca
Para Birimi: Euro 
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün 
İklim: Ilıman-Karasal İklim 
UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Prinzipalmarkt 
Big Mac Endeksi: 4.94$ (Türkiye 3,87$)