Google+

Arama formu

Münster

Acil Servis- İtfaiye: 112 Polis: 110
Devamı oku
Yılbaşı Tatili (1 Ocak) Karnaval (8 Şubat) Paskalya Arifesi (Karfreitag) (...
Devamı oku
clonakiltybicyclefestival.org Rosenmontagsumzug geçit töreni (Şubat...
Devamı oku
wikimedia.org Münster eski bir ticari merkez olması alışveriş kültürüne de...
Devamı oku
rearviewmirror.tv Münster bir öğrenci kentidir. 50 binden fazla öğrenciye...
Devamı oku
germany.travel Münster’de geniş bir restoran çeşitliliği vardır. Hemen her...
Devamı oku
muenster.de Yüzyıllarca yıldır dini ve ticari bir merkez olan Münster,...
Devamı oku
wikimedia.org Münster yoğun bir kenttir ve hemen her yere yürüyerek...
Devamı oku
Münster’de oteller daha çok kent merkezinde yoğunlaşmıştır. Kent...
Devamı oku
Havayoluyla  Münster’e aktarmasız uçuşları bulunmaktadır. 3 saat civarında...
Devamı oku
muenster.de Münster’de yıllık yağış ortalamaları yüksektir. Sıcaklık ise...
Devamı oku
Almanya’ya seyahat etmek isteyenlerin Almanya Konsolosluğu’na başvurması...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Münster Başkonsolosluğu  Adres: T.C. Münster...
Devamı oku
Münster'de GMT +1 saat dilimi kullanılmaktadır. Türkiye’de kullanılan saat...
Devamı oku
Münster’de resmi dil olarak Almanca konuşulmaktadır. 
Devamı oku
Münster’de para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. 
Devamı oku
Münster Almanya’nın batısında yer alan Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde bir...
Devamı oku
Almanya’nın Vestfalya Bölgesi’nde ye alan küçük kenti Münster 296,500...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Ülke: Almanya  / Nüfus: 296,500  / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün  / İklim: Ilıman-Karasal İklim  / UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Prinzipalmarkt  / Big Mac Endeksi: 4.94$ (Türkiye 3,87$)

Münster Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanya’nın Vestfalya Bölgesi’nde ye alan küçük kenti Münster 296,500 nüfusa sahiptir. Köklü bir tarihe sahip olan Münster’in ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmiyor. Çok yönlü bir kent olan Münster, bölgenin eskiden beri en önemli kenti konumundadır. 

Münster Hakkında Bilinmesi Gerekenler
muenster.de

Çok yönlü bir kent olan Münster bilimin, öğrenimin, bisikletin başkenti olarak bilinir. Köklü bir tarihe sahip olan kent uzun süredir bölgenin başkentliğini yapmaktadır. En az 50 bin öğrenciye sahip olan kent genç bir kenttir.  Münster, yeşil bir kenttir. Kent alanlarının yüzde 65’i tarım ve ormancılık faaliyetlerine ayrılmıştır.

Münster’in tarihi 6’ncı yy’dan geriye kadar gittiği tahmin edilmektedir. Ancak kent Fransisken misyoner Liudger’in kente 793’te gelmesiyle önem kazandı. 805 gibi kente büyük katedral yapıldı. Hala daha kent Roma-Katolik Kilisesi’nin aktif merkezi olmaya devam etmektedir.

Münster’in Westfalya’da dini bir merkez olarak gelişmesi ile politik ve ticari bir merkez olarak gelişmesi birlikte ilerlemiştir. Kent ticari olarak altın çağını 14’ncü ve 15’nci yy’larda yaşadı. Kentin büyümesinde Avrupa’nın modern çağın başındaki en etkili ticaret ağı olan Hansa Birliği’nin içerisinde yer alması faydalı oldu. Tarihi ticaret merkezi Prinzipalmarkt 1350 yılı civarında tamamlanması ve tüccar topluluklarını kente çekmesi de kenti gelişiminde önemli bir noktadır. 

Münster Nerededir?

Münster Almanya’nın batısında yer alan Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde bir kenttir.

Münster Para Birimi

Münster’de para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. 

Münster Resmi Dili

Münster’de resmi dil olarak Almanca konuşulmaktadır. 

Münster Saat Farkı

Münster'de GMT +1 saat dilimi kullanılmaktadır. Türkiye’de kullanılan saat dilimi (GMT 2) ile arasında 1 saat fark vardır. Yani türkiye’de saat 12 iken Münster’de saat 11’dir.

Münster Vize İşlemleri

Almanya’ya seyahat etmek isteyenlerin Almanya Konsolosluğu’na başvurması gerekmektedir. Pasaportunuzda daha öncesine ait çok girişli ve geçerli bir Schengen vizesi bulunması halinde, Almanya'ya girişte gerekli olan Almanya Schengen vizesi için başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Münster Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Münster Başkonsolosluğu

Münster'e Ne Zaman Gidilir?


muenster.de

Münster’de yıllık yağış ortalamaları yüksektir. Sıcaklık ise yazları yükselir kışları ise soğuk geçer. Mayıs- Ekim arasında gitmek daha uygun olacaktır.

Münster'e Nasıl Gidilir?

Havayoluyla  Münster’e aktarmasız uçuşları bulunmaktadır. 3 saat civarında bir uçuşla Münster’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca tren ile de Münster’e gitmek mümkündür. 

Münster şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Münster'de Nerede Kalınır?

Münster’de oteller daha çok kent merkezinde yoğunlaşmıştır. Kent merkezinde bulunan üniversitenin ve ana tren istasyonunun çevresinde otelleri bulabilirsiniz. 

Münster Şehir İçi Ulaşım

Münster Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Münster yoğun bir kenttir ve hemen her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bisikletçiler için ideal bir şehir olan kentte birçok bisiklet istasyonu bulunmaktadır. Bunun dışında araba ve bisiklet kiralayabilirsiniz.

Münster’de çoğu durakta “Stadtwerke” yani “her on dakikada bir otobüs” uygulaması vardır. Önemli trafik arterlerindeki  birçok otobüs seferi yolcuları uzun süre bekletmeyecek şekilde ayarlanmıştır. Bütün otobüsler ana tren istasyonunda durur. Ayrıca Münster’de 24 saat otobüs vardır. Otobüs için tekli, dörtlü ve onlu bilet almak mümkündür. 

Münster Gezilecek Yerler

Münster Gezilecek Yerler
muenster.de

Yüzyıllarca yıldır dini ve ticari bir merkez olan Münster, kent tarihine yakışır bir mimariye sahiptir. Kentin birçok noktasında ortaçağdan günümüze kadar kalan binalar bulunmaktadır. Dini merkez özelliğini katolik dünyası için önemli birer merkez sayılan büyük katedralleri ile yansıtan Münster ticari özelliğini tarihi pazarları ve tarihi alışveriş merkezleri ile yansıtıyor.Tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri de barındıran Münster’de kent merkezinde dolaşmak turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. 

Münster Mutfağı

Münster Mutfağı
germany.travel

Münster’de geniş bir restoran çeşitliliği vardır. Hemen her ülkenin mutfak kültürü kentte temsil edilmektedir. Almanya’ya yerleşen Türkler buraya kendi mutfaklarını taşımışlardır. Aynı zamanda kentte birçok İtalyan restoranıda bulunmaktadır.

Almanya’nın yerel mutfağını sergileyen restoranlar daha çok Prinzipalmarkt’a giden yol üzerindeki Stuhlmacher bölgesinde bulunmaktadır. Bunun dışında Maypole’un dışında Kiepenkerl’in köşesinde restoranlar vardır ve Dribbelken de samimi ve çok rahat Vestfalya spesyelleri sunmaktadır.

Et ağırlıklı olan Alman mutfağında vejeteryanlar içinde seçenekler vardır. Wolbecker Strasse 24’deki Peperoni en iyi vejeteryan seçenekleri sunmaktadır. 

Münster Gece Hayatı


rearviewmirror.tv

Münster bir öğrenci kentidir. 50 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapan kentte gece hayatı oldukça canlıdır. Hangi gün kenti ziyaret ederseniz edin oldukça canlı bir gece hayatı ile karşılaşırsınız. Bahnhofsviertel ve Hafenviertel bölgeleri kentin gece hayatı bölgeleridir. 

Münster'de Alışveriş


wikimedia.org

Münster eski bir ticari merkez olması alışveriş kültürüne de yansımıştır. Oldukça eski dönemlerden kalma ticari merkezler ve pazar kültürü göze çarpmaktadır. Kentin haftalık pazarının olduğu (Wochenmarkt Muenster) günlerde kentteyseniz yöreye özgü birçok yiyecek ve eşyayı bulabilirsiniz. Pazarın resmi sitesine ulaşmak için tıklayınız .

Turistlerin genelde uğrak yeri olan asıl yer ise Prinzipalmarkt’tır. 15’nci yy’da yapılan bina tüccarların uğrak noktası olmuştur. Olağanüstü cazibesi Prinzipalmarkt kent merkezinde yükselmektedir. Burası yan yana kapılar şeklinde yer alan dükkanlar dizisi şeklinde tasarlanmıştır. Özel kuyumcular, antika eşya dükkanları, kendi tasarımlarını satan butikler burada yer almaktadır. Prinzipalmarkt’ın sitesine ulaşmak için tıklayınız .

Münster Festivaller


clonakiltybicyclefestival.org

 • Rosenmontagsumzug geçit töreni (Şubat)
 • Frühjahrssend Verkaufsoffener Hanse-Sonntag (Mayıs)
 • Hansemahl(Mayıs)
 • Hafenfest (Mayıs)
 • AaSeerenaden (Haziran)
 • Sommersend (Haziran)
 • "Münster verwöhnt ..." (Temmuz)
 • MünsterMittendrin (Temmuz)
 • Turnier der Sieger (Ağustos)
 • Müze ve Galeri Festivali (Eylül)
 • Münster Maratonu (Eylül)
 • Bisiklet Festivali (Ekim)
 • Herbstsend (Ekim)
 • Alışveriş Festivali (Ekim sonu)
 • Christmas Pazarı (Kasım-Aralık)

Münster Faydalı Bilgiler

 • Acil Servis- İtfaiye: 112
 • Polis: 110