Münster Gezilecek Yerler


muenster.de

Yüzyıllarca yıldır dini ve ticari bir merkez olan Münster, kent tarihine yakışır bir mimariye sahiptir. Kentin birçok noktasında ortaçağdan günümüze kadar kalan binalar bulunmaktadır. Dini merkez özelliğini katolik dünyası için önemli birer merkez sayılan büyük katedralleri ile yansıtan Münster ticari özelliğini tarihi pazarları ve tarihi alışveriş merkezleri ile yansıtıyor.Tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri de barındıran Münster’de kent merkezinde dolaşmak turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. 

MÜNSTER KATEDRALİ  (ST. PAULUS)


panoramio.com

Orjinal hali 8’nci yy’da inşa edilmiştir. Günümüzdeki Münster Katedrali ise 13’ncü yy’ın ortalarında yeniden inşa edilmiiştir. Ancak yapı İkinci Dünya Savaşı’ndaki bir bombardımanda yıkılmıştır. Bu bombardımanda 1560 yılından beri yapıda duran astronomic saat kurtarılmıştır. Bu saat Geç Ortaçağ’ın saat harikasıdır. Katedral kentin en yüksek tepesinde Prinzipalmarkt’ın yanında yer alır.
Katedralin içindeki saatin biraz uzağında “Lion Aslanı” olarak tanınan Clemens August von Kardinal Galen’in mezarı bulunur. Papa 2. John Paul 1987 yılında burada dua okumuştur. Bu olay anısına bir anıtsal taş burada durmaktadır.
Katedralin sanat ve kültürel dünyasında Avrupa’da on iki asırlık Avrupa tekstil ve kuyumculuk sanatını görebilirsiniz.
Katedral Pazartesi günleri kapalıdır, diğer günler sabah 11 ile akşam 4 arasında açıktır. Münster’deki haftalık büyük Pazar (Wochenmarkt Muenster) Çarşamba ve Pazartesi günleri katedralin gölgesinde gerçekleşmektedir.

  • Adres: Domplatz 28 48143 Münster Germany
  • Web sitesi: paulusdom.de

AASEE GÖLÜ


thefreedomtraveller.com

Münster kentinin kuzey ucunda yer alan yarı kırsal yapay göle kent merkezinden kolayca ulaşabilirsiniz. Münster Katedrali’nden sadece 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Yaklaşık 900 bin metrekarelik bir alandan oluşan göl 2009 yılında Avrupa’nın en güzel parkı seçilmiştir.

Kent ortamından bunalanlar için rahatlatıcı gezi bölgeleri bulunan gölde yelken sporu da yapılmaktadır. Yaz hafta sonları için oldukça popüler bir noktadır. Birçok bisiklet yolunda bisikletçiler ve paten kayan insanları görmek mümkündür. 1977 yılından 2007 yılına kadar sanatçılar tarafından dört önemli büyük heykel sergisi burada açılmıştır. “The All Weather Hayvanat Bahçesi” buranın en çok bilinen gezi yerlerindendir.
 
MÜNSTER BOTANİK BAHÇESİ


muenster.de

Münster Westfalya Wilhelm Üniversitesi’nin Botanik Bahçesi 1803 yılında kuruldu. Bilimsel öğretim için araştırma ve öğrenme kaynağı sağlar. Türlerin genetik çeşitliliğinin ve bilimsel değeri olan türlerin korunması ile doğal sürdürülebilirliğin devamlılığı ile ilgili çalışmalar da yapılır.
Üniversite tesisi rolüne ek olarak Botanik Bahçesi halka açıktır. Ziyaretçilerin doğayı keşvetmesi, ekoloji hakkında ilginç gerçekleri öğrenmesi için hizmet vermektedir. Bahçe Münster merkezinde bir vaha gibidir.
Yaz aylarında sabah saat 8’den akşam 5’e kadar açıktır. Kış aylarında ise 4’te kapanır. Bilimsel araştırma

  • Web sayfası için tıklayınız
  • Adres: Schlossgarten 3, 48149 Münster, Almanya 

ST. LAMBERT’S CHURCH  


phoebehobbs.files.wordpress.com

St. Lambert’s Church, Münster’in en eski kiliselerinden biridir. Kiliseye dair ilk kayıtlar Piskopos 2. Herman’a (1174-1203) kadar uzanır. 1189’daki kayıtlara göre Piskopos yeni bir papaz idari bölgesinin kurulması konusunda çağrı yaptı. Bu nedenlerle kilisenin kuruluş 1090 olduğu tahmin edilmektedir.
Bugünkü kilise binası ise 1375 ile 1450 yılları arasında inşa edildi. Kilisenin bugünkü kulesi 1887 ve 1898 yıllarında eklendi. Roma mimari döneminden  gotik ve barok döneme kadar birçok farklı tarzı kilise de görmek mümkündür. İkinci Dünya Savaşı’nda hasar gören kilise daha sonra restore edilmiştir.

  • Adres: Kirchherrngasse 3, 48143 Münster, Almanya  

STADTMUSEUM 


wikimedia.org

Münster Kent Müzesi (Stadtmuseum) ziyaretçilerini  Ortaçağ’dan günümüze bir yolculuğa tabi tutar. Münster tarihinin ayrıntılı bir açıklamasını bulabileceğini müze ücretsizdir. Çeşitli modeller, etkileyici eski fotoğraflar, yazılı tanımlamalar ve arkeolojik bulguları içeren müze oldukça ilgi çekicidir.
Müze alanı alışılmadık farklı çerçeveli iki geniş iç avluya sahiptir. 1500 yılında cephanelik olarak yapılan bina Ernst von Destouches’ın girişimi ile 1888’de tarih müzesi haline gelmiştir.  1927 yılında bir dizi ek bina eklenmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda zarar gören yapı onarılarak hizmete açılmıştır.

KUNSTMUSEUM PABLO PİCASSO


muenster.de

Eğer modern sanat meraklısıysanız Pablo Picasso Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Almanya’daki ilk Picasso olan müzede 780 taşbaskı ve yüzden fazla gravür bulunmaktadır. İspanyol sanatçı Pablo Picasso’nun işlerine odaklanılmıştır.
Daimi serginin yanı sıra özel sergiler ve Pablo Picasso’nun resim dünyasına bakış açısı da müze de verilmektedir. Rehberli turlar ve belirli konulardaki slayt dersler arasında seçim yapabileceğiniz çeşitli etkinlikler vardır.

Müzeye giriş ücretlidir. Normal giriş 10 avrodur. İndirimli 8 avro, 16 yaş altı 4 avrodur. 6 yaşından küçük çocuklara ücretsizdir. Aile bileti de vardır. Bunun ücreti 20 avrodur. Yıllık bilet satın almakta mümkünüdür. Normal yıllık ücret 39 avro, öğrenci yıllık ücreti 18 avrodur.Salı günleri öğrenci günüdür ve 27 yaşının altındakiler müzeye 4 avroya girebilmektedir.

  • Web sayfası için tıklayınız
  • Adres: Picassoplatz 1 48143 Münster