Google+

Arama formu

Dresden

Saksonya’nın başkenti olan ve Elbe Nehri’nin kıyısında bulunan Dresden,...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 110
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Cuma Paskalya Öncesi Pazartesisi Bahar Günü (1...
Devamı oku
  Dresden Film Festivali (Nisan) Dresden Müzik Festivali (Mayıs...
Devamı oku
Dresden’de alışverişin kalbi Altstadt bölgesindeki Ferdinandplatz’dan...
Devamı oku
  Dresden gece hayatı oldukça hareketlidir. Şehirde birden fazla barlar...
Devamı oku
  Dresden mutfağı geleneksel Sakson mutfağı özelliklerini taşımaktadır...
Devamı oku
  Dresden özellikle yaz aylarında oldukça etkileyicidir. Mimari...
Devamı oku
  Özellikle şehrin tarihi yapılarının sıkça görülebildiği Altstadt...
Devamı oku
“Elbe’nin Floransası” olarak bilinen Dresden, Saksonya’nın başkentidir....
Devamı oku
Dresden-Klotzsche Havalimanı şehrin kuzeyinde, merkeze yaklaşık yarım...
Devamı oku
  Dresden, Okyanus iklimine sahip bir şehirdir. Yazlar sıcak yaşanırken...
Devamı oku
BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr. 19-21...
Devamı oku
Almanya (GMT +1) ile Türkiye (+3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.
Devamı oku
Almanya sınırları içerisinde yer alan Dresden'in resmi dili Almanca'dır....
Devamı oku
Almanya sınırları içerisinde yer alan Dresden'in para birimi Euro'dur (EUR...
Devamı oku
Almanya’nın Saksonya Eyaleti’nin başkenti olan Dresden, Berlin duvarının...
Devamı oku
  Elbe Nehri üzerindeki konumu ile Saksonya’nın kalbi sayılan Dresden...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub -1℃
Mar 3℃
Nis 7℃
May 12℃
Haz 16℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 14℃
Eki 9℃
Kas 4℃
Ara 1℃
Kısa Kısa...
Ülke: Almanya / Nüfusu: 543,825 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro / İklim: Okyanus İklimi / Kaç Günde Gezilir: 3

Dresden Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Elbe Nehri üzerindeki konumu ile Saksonya’nın kalbi sayılan Dresden şehri, barok ve rokoko tarzındaki mimarinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliği sebebiyle geçmiş yüzyıllarda “mücevher kutusu” olarak anılmıştır. Elbe’nin kuzey kıyısında yükselen sarayların kuleleri ve kubbeleri, kiliseler ve görkemli yapılar bu güzel şehirde eşsiz bir manzara sunar.

Kentin adı ise “bataklık ormanları sakinlerinin yeri” anlamına gelen “drezdane” kelimesinden türemiştir. 

Geçmişi M.Ö. 7500’e kadar uzanan Dresden şehri, 18. yüzyılda Güçlü Augustus’un ve oğlu III. Augustus’un saltanatı dönemlerinde kültürel doruk noktasına ulaşmıştır. Güçlü Augustus, Avrupa’nın en önemli müzisyenlerini, mimarlarını ve ressamlarını Dresden’e toplamıştır.

Dresden’in simgeleri sayılan Zwinger Sarayı ve Frauenkirche’nin (Kadınlar Kilisesi) de dahil olduğu birçok yapının inşası bu dönemlerde gerçekleştirilmiştir. Ancak şehrin güzelliği sürekli olarak Otuz Yıl Savaşları ya da Yedi Yıl Savaşı gibi olaylarda bozulmuştur. Ama ne yazık ki en büyük darbeyi 13-15 Şubat 1945’te, İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde almıştır. 500 bin kişinin hayatını kaybettiği bombardıman günlerinde şehir çok fazla hasar almıştır. Fakat buna rağmen Dresden halkı ve yöneticileri büyük bir mücadele vererek kentin birçok simgesini tekrar diriltmiştir.

1990’ların başına kadar ülkenin önemli bir endüstri merkezi olan şehir, zamanla kötü giden ekonomisi ile bu unvanını kaybetmiştir. Ancak ilerleyen dönemde özellikle teknoloji sektöründeki girişimciler merkezlerini buraya kurmuştur. Bunun dışında ilaç ve mühendislik firmaları da ekonominin gelişimini devam ettirmektedir.

Son yıllarda turizm açısından da gelişmeler gösteren Dresden gezilecek yerler anlamındaki muazzam tarihi simgelerini daha çok kişiyle paylaşmaya başlamıştır. Günümüzde sürekli gelişen kültürel sahne sanatları, barları ve gece hayatına tanıklık etmektedir. Bunların yanı sıra müzeleri, tarihi yapıları, nehir kıyılarındaki bira bahçeleri oldukça keyif vericidir.

 

Tanıtıcı Video: 
 

 

 

Dresden Nerededir?

Almanya’nın Saksonya Eyaleti’nin başkenti olan Dresden, Berlin duvarının yıkılmasına kadar Doğu Almanya sınırları içinde kalmıştır. Şehir, Elbe Nehri'nin üzerinde yer alır. Güneyinde Çek Cumhuriyeti ile komşudur.

Dresden Gezilecek Yerler


 

Dresden özellikle yaz aylarında oldukça etkileyicidir. Mimari yapıları, parkları, bahçeleri ve sokak konserleriyle şehir yaz aylarında ziyaretçilere birçok fırsat sunar. Ayrıca Dresden 20’den fazla müzesiyle de ziyaretçilere şehri yakından tanıma imkânı sunar.

Frauenkirche (Kadınlar Kilisesi)

Frauenkirche (Kadınlar Kilisesi)

II. Dünya Savaşı sırasında çok büyük hasar uğramış şehirlerden biri Dresden. Tarihi güzellikleri de bundan nasibini almıştı. Şehrin simgelerinden biri olan Frauenkirche de büyük hasar gören yapılar arasındaydı.

İlk kez 11. yüzyılda Romanesk mimari tarzında inşa edilen kilise, ilk kez 1727 yılında yıkılarak yerine daha büyüğü yapıldı. Barok tarzı mimariye sahip olan hali ise 1726-1743 yılları arasında George Baehr tarafından inşa edildi. 1736 yılında ünlü org yapımcısı Gottfried Silbermann kilise için özel bir org üretti. Ve 1 Aralık’ta Johann Sebastian Bach bu orgu kullanarak bir resital verdi.

Kilisenin en önemli özelliklerinden biri alışılmadık bir şekilde yapılan 96 metrelik kubbesiydi. 12.000 tonluk bu kumtaşı kubbe, oldukça dikkat çekici. 

13 Şubat 1945’te bombalanan şehirde Frauenkirche’de büyük hasar alan yapılardan biri oldu. Doğu Almanya’da yaşayanlar savaşın acı anısının unutulmaması adına yapıyı moloz olarak bırakmış, ancak birleşmeden sonra yapı, George Baehr’in 1720 tarihli planlarına dayanılarak tekrar inşa edilmiştir. Kasım 2005’te kilise kutsanarak yeniden ibadete açılmıştır. İlk üç yıl içinde 7 milyon kişi kiliseyi ziyaret etmiştir.

Yapı özgün halini günümüze kadar oldukça iyi korumuştur. Yaklaşık 2000 parçanın birleştirilmesi ile oluşturulan sunak kısmı özellikle dikkat çekicidir. Saldırılarda hasarsız kurtulan, Martin Luther’in heykeli yeniden kilisenin girişine yerleştirilmiştir.

Kilisenin kubbesinden şehrin geniş bir manzarası izlenilebilmektedir. Galerili iç mekan konserler için kullanılmaktadır.

Dresde şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Goldener Reiter, Gastezimmer Richter, Private Gästezimmer bei Ila Zimmerling güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Schone Wohnung am Dresdner Zwinger, Kunsthof Borsberg, Ferienwohnungen Uhlemann - nur 15 Minuten bis in die Altstadt. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Penck Hotel Dresden, Ferienwohnung mit Charme in Dresden Pillnitz, Ferienwohnung Emma gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz a&o Dresden Hauptbahnhof, Hostel Mondpalast, Hostel kangaroo-stop tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Dresden aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Residenzschloss (Kraliyet Sarayı)

Residenzschloss (Kraliyet Sarayı)

Rönesans döneminin önemli yapılarından biri olan Residenzschloss, yani Kraliyet Sarayı, 1709-1722 yılları arasında inşa edildi. Dresden Kalesi olarak da anılan yapı, yüzyıllar boyunca Saksonya’yı yöneten Wettin hanedanlığına ev sahipliği yaptı. Sarayın girişindeki geniş avluda Sakson kontu George’un dev bir heykeli de yer alıyor.

II. Dünya Savaşı döneminde çok büyük hasara uğrayan Dresden’in pek çok yapısı gibi burası da 1945’te çok zarar görmüş. 1960’larda renovasyonuna başlanan kalenin tamamen yenilenmesi ise 2013 yılında tamamlanabildi.

Şimdilerdeyse kalenin içerisinde 5 farklı müze yer alıyor. Grünes Gewölbe, yeni ve tarihi olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Avrupa’daki en değerli eserlerin sergilendiği bir koleksiyona sahip. Barok’tan Klasisizm dönemine kadar pek çok değerli parçayı burada görmek mümkün.

Münzkabinett, 300.000 parçalık koleksiyonu ile Dresden’in en eski müzelerinden. Tarihi 16. yüzyıla kadar uzanıyor. Kupferstich-Kabinett, farklı ülkelerden 20.000 sanatçının 515.000’den fazla eserine sahip olan bir koleksiyonu barındırıyor. Albrecht Dürer, Rembrandt, Michelangelo, Caspar David Friedrich, Henri de Toulouse-Lautrec ve Pablo Picasso usta isimlerin eserlerini burada görmek mümkün.

Rüstkammer, dünyadaki en önemli silah ve cephane koleksiyonlarından birine sahip. Koleksiyonda 10.000’den fazla obje yer alıyor.

Türckische Cammer, yani Türk Odası, Sakson düklerinin yüzyıllar boyunca topladıkları Osmanlı eserlerinin oldukça geniş bir koleksiyonuna sahip. Burada 16. Ve 19. yüzyıllar arasından 600’den fazla eseri görmek mümkün.
 

Albertinum

Albertinum

Dresden’de tarihi bölgede yer alan Albertinum, bir modern sanat müzesidir. Kumtaşı kaplı özel mimari yapıya sahip olan bina, Neo Rönesans dönemini temsil ediyor. Müze bünyesinde 19. yüzyıldan 300 eserin yer aldığı “Galerie Neue Meister” ile antik klasik, Rönesans, Barok ve Ekspresiyonizm dönemlerinden eserlerin yer aldığı “Skulpturensammlung” adlı iki bölüm yer alıyor.

1884-1887 yılları arasında inşa edilen Albertinum binası, 1559-1563 yılları arasında yapılmış olan bir cephanelik üzerine yapıldı. II. Dünya Savaşı döneminde hasara uğrayan yapı, 1953 yılında yenilendi. Ancak 2002 yılında yaşanan sel felaketinde büyük hasar gördü ve şimdiki halini aldığı 2010 yılına kadar kapalı kaldı.

Albertinum’da yer alan Galerie Neue Meister’da 19. yüzyıldan 300 eserin yer alıyor. Otto Dix, Edgar Degas, Vincent van Gogh, Munch, Klee, Kirchner, Beckmann ve Claude Monet gibi önemli ressamların eserleri öne çıkanlar arasında sayılabilir.

Antik klasik, Rönesans, Barok ve Ekspresiyonizm dönemlerinden eserlerin yer aldığı “Skulpturensammlung”ın en önemli isimlerinden biri, Fransız sanatçı Auguste Robin. Müzede Wieland Förster, Werner Stötzer ve Helmut Heinze’nin de eserleri görülebilmektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Dresden Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde yer alan Dresden'in para birimi Euro'dur (EUR).

Dresden Resmi Dili

Almanya sınırları içerisinde yer alan Dresden'in resmi dili Almanca'dır. Ancak şehirde Türkçe, Rusça, Çince, Çekçe ve İtalyanca konuşanlar da yaşamaktadır.

Dresden Saat Farkı

Almanya (GMT +1) ile Türkiye (+3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Dresden Türkiye Dış Temsilcilikleri

BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr. 19-21 10785 Berlin
Telefon: 00 49 30 275850
Faks: 00 49 30 27590915
botschaft.berlin@mfa.gov.tr
http://berlin.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Almanya

BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: HEERSTR.21 14052 BERLIN-DEUTSCHLAND
Telefon: (00 49 30) 896 80 211, 896 80 223 , 896 80 224, 896 80 218
Faks: (00 49 30) 893 18 98
konsulat.berlin@mfa.gov.tr 
http://berlin.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Berlın, Brandenbugrg, Mecklenburg, Vorpommern, Sachsen

Dresden'e Ne Zaman Gidilir?


 

Dresden, Okyanus iklimine sahip bir şehirdir. Yazlar sıcak yaşanırken, kışlar da Almanya'nın diğer şehirleri ile kıyaslandığında çok soğuk değildir. Ocak ayında ortalama sıcaklık 0.1 derecedir. Temmuz ayında ise ortalama sıcaklıkar 19 derece olarak görülmektedir. Yağışların en az olduğu aylar Şubat, Mart ve Nisan'dır. Şehrin turistik açıdan en hareketli olduğu dönem ise Noel zamanı ve Mayıs, Haziran aylarıdır.

Dresden'e Nasıl Gidilir?

Dresden-Klotzsche Havalimanı şehrin kuzeyinde, merkeze yaklaşık yarım saatlik mesafede yer almaktadır. Türkiye’den direkt ya da aktarmalı uçarak gitmek mümkündür.

Trenle gitmek isteyenler için şehirde iki büyük tren garı mevcuttur. Berlin ya da Frankfurt gibi pek çok büyük şehirden direkt ya da aktarmalı trenlerle gitmek mümkündür. Aynı şekilde yine büyük şehirlerden otobüs seferleri de yapılmaktadır. 

Dresden şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Dresden'de Nerede Kalınır?

“Elbe’nin Floransası” olarak bilinen Dresden, Saksonya’nın başkentidir. Nehir kıyısındaki mükemmel manzarası ve mimarisi ile dikkat çeken Dresden; tarihî eserleri, müzeleri, parkları, festivalleri ile her an canlı ve hareketli olan Dresden’de görmeniz ve öğrenmeniz gereken birçok nokta vardır. Dresden, çeşitli kriterlere ve bütçelere hitap eden geniş konaklama fırsatları barındırır. Dresden’de bulunan yüzlerce otel arasından size en uygun olanını bulabilmeniz için bu rehberi hazırladık.

Dresden'de Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Dresden otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Dresden pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Dresden Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Dresden Otelleri
En Uygun Fiyatlı Dresden Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Dresden Otelleri
Dresden Ev Kiralama

Dresden Otelleri

Saksonya’nın başkenti olan ve Elbe Nehri’nin kıyısında bulunan Dresden, eşsiz manzarası ve tarihî dokusuyla Almanya’nın en güzel şehirlerinden biridir. Tarih boyunca birçok olaydan etkilenen şehir, 2. Dünya Savaşı’nda aldığı hasardan sonra adeta yeniden doğmuş ve iyileşmiştir. Frauenkirche, Zwinger Sarayı, Semper Operası, Kraliyet Sarayı gibi birçok tarihî eseri görebileceğiniz şehre gittiğinize asla pişman olmazsınız.

 Dresden Otelleri

Dresden gibi köklü ve eşsiz bir şehirde kalacağınız oteli de dikkatli seçmelisiniz. Dresden’de 400’den fazla konaklama tesisi bulunur. Fiyat aralığı ve çeşitliliğiyle çok geniş bir yelpazaye sahip olan Dresden’deki seyahatinizde yoğun dönemlerde erken rezervasyon yaptırmayı düşünmelisiniz.

Dresden İçi Ulaşım


 

Özellikle şehrin tarihi yapılarının sıkça görülebildiği Altstadt bölgesinde yürüyerek gezmek mümkündür. Bu bölgede ayrıca bisiklet taksiler de hizmet vermektedir. Arzu ettiğinizde size şehir gezinizde rehberlik de ediyorlar.

Ancak şehir, toplu taşıma açısından da oldukça gelişmiştir. Tramvay, otobüs ve tren ile şehrin birçok noktasına ulaşmak mümkündür. Bilet sistemi tüm toplu taşıtlarda geçerlidir. 12 farklı tramvay rotası ve 29 adet otobüs güzergahı bulunmaktadır. Tüm toplu taşıma sistemleri sefer sayıları daha az şekilde olsa da, gece de hizmet vermektedir.

Dresden-Klotzsche Havalimanı’ndan şehir merkezine 77 ve 97 numaralı otobüslerle ya da 7 numaralı tramvayla gitmek mümkündür. Ancak yerel tren yolu ile otobüs ve tramvaya göre daha hızlı bir şekilde, 20 dakikada gidebilirsiniz. 

Şehirde ulaşımınızı hızlandırmak ve daha ekonomik yapmak için “Dresden City Card” alabilirsiniz. Bu kartı ayrıca Dresden’de gezilecek yerler için de kullanabilirsiniz.

Dresden Mutfağı


 

Dresden mutfağı geleneksel Sakson mutfağı özelliklerini taşımaktadır. Ünlü yemekleri arasında etli hamur işleri ile kızarmış domuz ve şnitzel vardır. Domuz, biftek ve kümes hayvanları Almanya'da başlıca tüketilen et çeşitleridir. Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosistir. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurter adı verilen dana sosislerini tercih edebilirsiniz.

Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde hem de yemek yanı garnitür olarak sıklıkla patates kullanılır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri "Currywurst"tur.

Almaya'da deniz ve tatlı su balıkları da tüketilmektedir. Özellikle, Alman menülerinde alabalık en sık rastlanan ve de tüketilen tatlı su balığıdır. Ayrıca turna balığı ve sazan da oldukça sevilerek yenmektedir. Günümüzde deniz balıkları; taze ringa, ton balığı, uskumru, somon ve sardalya balıklarının kullanımı da ülke çapında yaygındır.

Alman mutfağında havuç, şalgam, ıspanak, bezelye, fasulye ve lahananın birçok çeşidi kullanılır. Kızarmış soğanlar ülke genelinde birçok et yemeğinin yanında aperatiftir. Kuşkonmaz, özellikle beyaz soğan, yaygın kullanılan bir garnitürdür.

Sosis ile birlikte yoğun olarak tüketilen hardal harici Alman yemeklerinin geneli nadiren acı ve baharatlıdır. En çok kullanılan baharatlar; maydanoz, defne, kekik, frenk soğanı, karabiber, ardıç meyvası ve kimyon'dur.

Alman mutfağı pastacılık ve fırıncılık açısından son derece gelişmiştir. Dünyanın en özel ekmeklerini tadabileceğiniz Almanya’nın tatlıları da meşhurdur. Mutlaka tatmanız gereken bu tatlılar arasında başlıcası "Black Forest Cake"tir.

Almanya denince akla gelen ilk içki elbette biradır. Klasik arpa birasının yanı sıra Almanya’da, Türkçesi Beyaz Bira anlamına gelen ve buğdaydan yapılan "WeissBier" da bulunur. Damıtılma tekniği farklı olduğu için daha buğulu ve “kirli” bir görüntüsü olan bu biraların lezzeti bambaşkadır.

Popüler Restoranlar
Afro-Hütte, Brühlsche Terrasse, Golden Tweenis, Münzgasse, Die Scheune, Rosengarten, Hellmuts.

Bahşiş
Almanya restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek adettir. Hesabın %10-20’sini bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Dresden Gece Hayatı


 

Dresden gece hayatı oldukça hareketlidir. Şehirde birden fazla barlar sokağı mevcuttur. Elbe Nehri kıyılarında açık havada dans ve müzik ile vakit geçirilebilecek pek çok mekan vardır.

Özellikle gençlerin tercih ettiği Neustadt bölgesi, bar ya da gece kulübü gibi farklı alternatifleri ile herkese hitap eder. Özellikle Alberplatz çevresinde seçenekler çoğalmaktadır. En çok tercih edilen kulüp Downtown’dır. Bunun dışında caz severler için Blue Note önerilebilir. Eğer kokteyl seviyorsanız Studiobar’ı tercih edebilirsiniz.

Şehrin Aldstadt kısmı ise Neustadt’a göre daha az hareketlidir. Hilton’un köşesinde yer alan Bar Peanuts, çok güzel bir Elbe Nehri manzarası sunmaktadır. Bu bölgede canlı müzik içinse Bärenzwinger tercih edilebilir.

Dresden'de Alışveriş

Dresden’de alışverişin kalbi Altstadt bölgesindeki Ferdinandplatz’dan batı istikametinde Sankt-Petersburger Straße’ye ve Wilsdruffer Straße’ye doğru uzanmaktadır. Yine Ferdinandplatz’dan güneye doğru gidildiğinde büyük alışveriş mağazaları yer almaktadır.

Eğer kitap, plak ya da ikinci el ürünler arıyorsanız adresiniz Neustadt dışında kalan Albertplatz çevresi olmalıdır. Neustadt’ta ayrıca Haupstraße ve Königstraße’de de mağazalar görmek mümkündür.
Şehirde turistlerin hediyelik olarak en çok aldığı ürünler arasında porselen, magnet, sosis ve biblolar yer almaktadır.

Dresden Festivaller


 

 • Dresden Film Festivali (Nisan)
 • Dresden Müzik Festivali (Mayıs)
 • Bunte Republik Neustadt (Haziran)
 • Komedi Festivali (Mart)
 • Dresden Caz Günleri (Kasım)

Dresden Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Kutsal Cuma
 • Paskalya Öncesi Pazartesisi
 • Bahar Günü (1 Mayıs)
 • Hz. İsa'nın göğe yükselişinin 40. Günü
 • Hamsin Yortusu
 • Alman Birliği Günü (3 Ekim)
 • Noel (25-26 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Dresden İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 110