Dresden Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Elbe Nehri üzerindeki konumu ile Saksonya’nın kalbi sayılan Dresden şehri, barok ve rokoko tarzındaki mimarinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliği sebebiyle geçmiş yüzyıllarda “mücevher kutusu” olarak anılmıştır. Elbe’nin kuzey kıyısında yükselen sarayların kuleleri ve kubbeleri, kiliseler ve görkemli yapılar bu güzel şehirde eşsiz bir manzara sunar.

Kentin adı ise “bataklık ormanları sakinlerinin yeri” anlamına gelen “drezdane” kelimesinden türemiştir. 

Geçmişi M.Ö. 7500’e kadar uzanan Dresden şehri, 18. yüzyılda Güçlü Augustus’un ve oğlu III. Augustus’un saltanatı dönemlerinde kültürel doruk noktasına ulaşmıştır. Güçlü Augustus, Avrupa’nın en önemli müzisyenlerini, mimarlarını ve ressamlarını Dresden’e toplamıştır.

Dresden’in simgeleri sayılan Zwinger Sarayı ve Frauenkirche’nin (Kadınlar Kilisesi) de dahil olduğu birçok yapının inşası bu dönemlerde gerçekleştirilmiştir. Ancak şehrin güzelliği sürekli olarak Otuz Yıl Savaşları ya da Yedi Yıl Savaşı gibi olaylarda bozulmuştur. Ama ne yazık ki en büyük darbeyi 13-15 Şubat 1945’te, İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde almıştır. 500 bin kişinin hayatını kaybettiği bombardıman günlerinde şehir çok fazla hasar almıştır. Fakat buna rağmen Dresden halkı ve yöneticileri büyük bir mücadele vererek kentin birçok simgesini tekrar diriltmiştir.

1990’ların başına kadar ülkenin önemli bir endüstri merkezi olan şehir, zamanla kötü giden ekonomisi ile bu unvanını kaybetmiştir. Ancak ilerleyen dönemde özellikle teknoloji sektöründeki girişimciler merkezlerini buraya kurmuştur. Bunun dışında ilaç ve mühendislik firmaları da ekonominin gelişimini devam ettirmektedir.

Son yıllarda turizm açısından da gelişmeler gösteren Dresden gezilecek yerler anlamındaki muazzam tarihi simgelerini daha çok kişiyle paylaşmaya başlamıştır. Günümüzde sürekli gelişen kültürel sahne sanatları, barları ve gece hayatına tanıklık etmektedir. Bunların yanı sıra müzeleri, tarihi yapıları, nehir kıyılarındaki bira bahçeleri oldukça keyif vericidir.

 

Tanıtıcı Video: 
 

 

 

Dresden ile İlgili

Dresden Nerededir?

Almanya’nın Saksonya Eyaleti’nin başkenti olan Dresden, Berlin duvarının yıkılmasına kadar Doğu Almanya sınırları içinde kalmıştır. Şehir, Elbe Nehri'nin üzerinde yer alır. Güneyinde Çek Cumhuriyeti ile komşudur.

Dresden'e Nasıl Gidilir?

Dresden-Klotzsche Havalimanı şehrin kuzeyinde, merkeze yaklaşık yarım saatlik mesafede yer almaktadır. Türkiye’den direkt ya da aktarmalı uçarak gitmek mümkündür.

Trenle gitmek isteyenler için şehirde iki büyük tren garı mevcuttur. Berlin ya da Frankfurt gibi pek çok büyük şehirden direkt ya da aktarmalı trenlerle gitmek mümkündür. Aynı şekilde yine büyük şehirlerden otobüs seferleri de yapılmaktadır. 

Dresden'e Ne Zaman Gidilir?


 

Dresden, Okyanus iklimine sahip bir şehirdir. Yazlar sıcak yaşanırken, kışlar da Almanya'nın diğer şehirleri ile kıyaslandığında çok soğuk değildir. Ocak ayında ortalama sıcaklık 0.1 derecedir. Temmuz ayında ise ortalama sıcaklıkar 19 derece olarak görülmektedir. Yağışların en az olduğu aylar Şubat, Mart ve Nisan'dır. Şehrin turistik açıdan en hareketli olduğu dönem ise Noel zamanı ve Mayıs, Haziran aylarıdır.

Dresden'de Nerede Kalınır?

“Elbe’nin Floransası” olarak bilinen Dresden, Saksonya’nın başkentidir. Nehir kıyısındaki mükemmel manzarası ve mimarisi ile dikkat çeken Dresden; tarihî eserleri, müzeleri, parkları, festivalleri ile her an canlı ve hareketli olan Dresden’de görmeniz ve öğrenmeniz gereken birçok nokta vardır. Dresden, çeşitli kriterlere ve bütçelere hitap eden geniş konaklama fırsatları barındırır. Dresden’de bulunan yüzlerce otel arasından size en uygun olanını bulabilmeniz için bu rehberi hazırladık.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Dresden otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Dresden Otelleri

Saksonya’nın başkenti olan ve Elbe Nehri’nin kıyısında bulunan Dresden, eşsiz manzarası ve tarihî dokusuyla Almanya’nın en güzel şehirlerinden biridir. Tarih boyunca birçok olaydan etkilenen şehir, 2. Dünya Savaşı’nda aldığı hasardan sonra adeta yeniden doğmuş ve iyileşmiştir. Frauenkirche, Zwinger Sarayı, Semper Operası, Kraliyet Sarayı gibi birçok tarihî eseri görebileceğiniz şehre gittiğinize asla pişman olmazsınız.

 

Dresden gibi köklü ve eşsiz bir şehirde kalacağınız oteli de dikkatli seçmelisiniz. Dresden’de 400’den fazla konaklama tesisi bulunur. Fiyat aralığı ve çeşitliliğiyle çok geniş bir yelpazaye sahip olan Dresden’deki seyahatinizde yoğun dönemlerde erken rezervasyon yaptırmayı düşünmelisiniz.

Devamını Oku

Dresden İçi Ulaşım


 

Özellikle şehrin tarihi yapılarının sıkça görülebildiği Altstadt bölgesinde yürüyerek gezmek mümkündür. Bu bölgede ayrıca bisiklet taksiler de hizmet vermektedir. Arzu ettiğinizde size şehir gezinizde rehberlik de ediyorlar.

Ancak şehir, toplu taşıma açısından da oldukça gelişmiştir. Tramvay, otobüs ve tren ile şehrin birçok noktasına ulaşmak mümkündür. Bilet sistemi tüm toplu taşıtlarda geçerlidir. 12 farklı tramvay rotası ve 29 adet otobüs güzergahı bulunmaktadır. Tüm toplu taşıma sistemleri sefer sayıları daha az şekilde olsa da, gece de hizmet vermektedir.

Dresden-Klotzsche Havalimanı’ndan şehir merkezine 77 ve 97 numaralı otobüslerle ya da 7 numaralı tramvayla gitmek mümkündür. Ancak yerel tren yolu ile otobüs ve tramvaya göre daha hızlı bir şekilde, 20 dakikada gidebilirsiniz. 

Şehirde ulaşımınızı hızlandırmak ve daha ekonomik yapmak için “Dresden City Card” alabilirsiniz. Bu kartı ayrıca Dresden’de gezilecek yerler için de kullanabilirsiniz.

Dresden Mutfağı


 

Dresden mutfağı geleneksel Sakson mutfağı özelliklerini taşımaktadır. Ünlü yemekleri arasında etli hamur işleri ile kızarmış domuz ve şnitzel vardır. Domuz, biftek ve kümes hayvanları Almanya'da başlıca tüketilen et çeşitleridir. Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosistir. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurter adı verilen dana sosislerini tercih edebilirsiniz.

Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde hem de yemek yanı garnitür olarak sıklıkla patates kullanılır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri "Currywurst"tur.

Almaya'da deniz ve tatlı su balıkları da tüketilmektedir. Özellikle, Alman menülerinde alabalık en sık rastlanan ve de tüketilen tatlı su balığıdır. Ayrıca turna balığı ve sazan da oldukça sevilerek yenmektedir. Günümüzde deniz balıkları; taze ringa, ton balığı, uskumru, somon ve sardalya balıklarının kullanımı da ülke çapında yaygındır.

Alman mutfağında havuç, şalgam, ıspanak, bezelye, fasulye ve lahananın birçok çeşidi kullanılır. Kızarmış soğanlar ülke genelinde birçok et yemeğinin yanında aperatiftir. Kuşkonmaz, özellikle beyaz soğan, yaygın kullanılan bir garnitürdür.

Sosis ile birlikte yoğun olarak tüketilen hardal harici Alman yemeklerinin geneli nadiren acı ve baharatlıdır. En çok kullanılan baharatlar; maydanoz, defne, kekik, frenk soğanı, karabiber, ardıç meyvası ve kimyon'dur.

Alman mutfağı pastacılık ve fırıncılık açısından son derece gelişmiştir. Dünyanın en özel ekmeklerini tadabileceğiniz Almanya’nın tatlıları da meşhurdur. Mutlaka tatmanız gereken bu tatlılar arasında başlıcası "Black Forest Cake"tir.

Almanya denince akla gelen ilk içki elbette biradır. Klasik arpa birasının yanı sıra Almanya’da, Türkçesi Beyaz Bira anlamına gelen ve buğdaydan yapılan "WeissBier" da bulunur. Damıtılma tekniği farklı olduğu için daha buğulu ve “kirli” bir görüntüsü olan bu biraların lezzeti bambaşkadır.

Popüler Restoranlar
Afro-Hütte, Brühlsche Terrasse, Golden Tweenis, Münzgasse, Die Scheune, Rosengarten, Hellmuts.

Bahşiş
Almanya restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek adettir. Hesabın %10-20’sini bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Dresden'de Alışveriş

Dresden’de alışverişin kalbi Altstadt bölgesindeki Ferdinandplatz’dan batı istikametinde Sankt-Petersburger Straße’ye ve Wilsdruffer Straße’ye doğru uzanmaktadır. Yine Ferdinandplatz’dan güneye doğru gidildiğinde büyük alışveriş mağazaları yer almaktadır.

Eğer kitap, plak ya da ikinci el ürünler arıyorsanız adresiniz Neustadt dışında kalan Albertplatz çevresi olmalıdır. Neustadt’ta ayrıca Haupstraße ve Königstraße’de de mağazalar görmek mümkündür.
Şehirde turistlerin hediyelik olarak en çok aldığı ürünler arasında porselen, magnet, sosis ve biblolar yer almaktadır.

Dresden Gece Hayatı


 

Dresden gece hayatı oldukça hareketlidir. Şehirde birden fazla barlar sokağı mevcuttur. Elbe Nehri kıyılarında açık havada dans ve müzik ile vakit geçirilebilecek pek çok mekan vardır.

Özellikle gençlerin tercih ettiği Neustadt bölgesi, bar ya da gece kulübü gibi farklı alternatifleri ile herkese hitap eder. Özellikle Alberplatz çevresinde seçenekler çoğalmaktadır. En çok tercih edilen kulüp Downtown’dır. Bunun dışında caz severler için Blue Note önerilebilir. Eğer kokteyl seviyorsanız Studiobar’ı tercih edebilirsiniz.

Şehrin Aldstadt kısmı ise Neustadt’a göre daha az hareketlidir. Hilton’un köşesinde yer alan Bar Peanuts, çok güzel bir Elbe Nehri manzarası sunmaktadır. Bu bölgede canlı müzik içinse Bärenzwinger tercih edilebilir.

Dresden Festivaller


 

 • Dresden Film Festivali (Nisan)
 • Dresden Müzik Festivali (Mayıs)
 • Bunte Republik Neustadt (Haziran)
 • Komedi Festivali (Mart)
 • Dresden Caz Günleri (Kasım)

Dresden İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 110

Dresden Türkiye Dış Temsilcilikleri

BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr. 19-21 10785 Berlin
Telefon: 00 49 30 275850
Faks: 00 49 30 27590915
[email protected]
http://berlin.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Almanya

BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: HEERSTR.21 14052 BERLIN-DEUTSCHLAND
Telefon: (00 49 30) 896 80 211, 896 80 223 , 896 80 224, 896 80 218
Faks: (00 49 30) 893 18 98
[email protected] 
http://berlin.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Berlın, Brandenbugrg, Mecklenburg, Vorpommern, Sachsen

Dresden Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde yer alan Dresden'in para birimi Euro'dur (EUR).

Dresden Resmi Dili

Almanya sınırları içerisinde yer alan Dresden'in resmi dili Almanca'dır. Ancak şehirde Türkçe, Rusça, Çince, Çekçe ve İtalyanca konuşanlar da yaşamaktadır.

Dresden Saat Farkı

Almanya (GMT +1) ile Türkiye (+3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Dresden Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Kutsal Cuma
 • Paskalya Öncesi Pazartesisi
 • Bahar Günü (1 Mayıs)
 • Hz. İsa'nın göğe yükselişinin 40. Günü
 • Hamsin Yortusu
 • Alman Birliği Günü (3 Ekim)
 • Noel (25-26 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Dresden Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub -1oC
  • Mar 3oC
  • Nis 7oC
  • May 12oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 9oC
  • Kas 4oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

Ülke: Almanya
Nüfusu: 543,825
Dil: Almanca
Para Birimi: Euro
İklim: Okyanus İklimi
Kaç Günde Gezilir: 3