Potsdam Genel Bilgiler / Rehber

Almanya’nın Brandenburg Bölgesi’nde yer alan Potsdam, Berlin’e yaklaşık 40 dakikalık mesafede bulunuyor. UNESCO Dünya Miraslarıı Listesi’nde yer alan kent, özelikle kaleleriyle meşhur, yaklaşık 1.000 yıllık bir bölge. Pek çok tarihî yapının bulunduğu Potsdam 2. Dünya Savaşı’ndan büyük hasar alarak çıkmış olsa da kentteki yapıların hemen hepsi sonradan tekrar restore edilmiş. “Bir tür cennet” olarak tanımlanan Potsdam’ın yeniden inşa sürecinde yer alan beş mimar Peter Joseph Lenne, Georg Wenzeslaus von Knobelsdorff, Carl Philip Christian von Gontard, Karl Friedrich Schinkel ve Friedrich Ludwig Persius’un yanı sıra, kentin en meşhur yapısı Sanssouci Park’ın inşasında sözü bulunan Kral Frederick, Potsdam’ın kurucuları olarak kabul ediliyor.

Kelime kökeni olarak Poztupimi’den gelen Potsdam, altında anlamına gelen “pod” ve meşe ağacı anlamına gelen “dob” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Yani “meşe ağaçlarının altında” anlamına geliyor. Kent bünyesinde Almanya’nın en önemli üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Potsdam Üniversitesi’ni de barındırıyor. Özellikle sinema televizyon ve medya sanatları alanındaki çalışmalarıyla ön plana çıkan Potsdam Üniversitesi kenti genç nüfusun yoğun olduğu, daha dinamik ve hareketli bir şehre de dönüştürmekte. Yemyeşil bir doğası olan Potsdam’da bulunan parkların pek çoğu UNESCO'nun koruması altında.

Pek çok pub, kafe ve barın da bulunduğu Potsdam’ın bir diğer önemli dikkat çeken özelliği ise antikacıları. Özelikle The Dutch Quarter bölgesinde yaklaşık 70 antikacı dükkânı bulunuyor. Dolayısıyla Potsdam’a geldiğinizde hediyelik ne alsam diye bir telaşa düşerseniz, mutlaka uğramanız gereken duraklardan biri burası. Günübirlik yolculuk için oldukça uygun bir destinasyon olan Potsdam’da gece de konaklamak isterseniz pek çok hostel, otel ve pansiyon sizi bekliyor. Özelikle Sanssouci Parkı’na yaklaştıkça konaklama fiyatlarının yükseliş gösterdiği kentte günlük oda kiralamak da mümkün. Oldukça güvenli ve sakin bir kent olan Potsdam’da keşfedilecek çok fazla köşe var.

Potsdam’a Nasıl Gidilir?

Potsdam’a ulaşmak için birkaç seçenek var. Bunlardan ilki Berlin’den hareket eden S-Bahn ya da Regionalexpress trenlerini kullanmak. Farklı güzergâhlardan giden bu iki tren hattıyla kente ulaşım 47 dakika sürüyor. Potsdam’a ulaşımda bir diğer yol ise araba kiralamak. Zira kente A10 yahut A115 karayollarını takip ederek ulaşmak mümkün. Bunun yanı sıra Potsdam’a her gün botlarla da seferler düzenleniyor. Berlin’deki Wannsee durağından hareket eden botlar ile kente ulaşmak 1 saat sürüyor.

Potsdam’da Görülecek Yerler

Sanssouci Parkı

Günde yaklaşık 2 bin kişinin ziyaret ettiği Sanssouci Parkı, bünyesinde bulunan Barok Dönemi çiçek bahçeleri, çiçek yatakları ve yaklaşık 3 bin meyve ağacının yanı sıra sarmaşıklardan inşa edilmiş yeşil evleri, portakaldan kavuna, şeftaliden muza pek çok meyve bahçesiyle de muazzam bir doğa harikası. Büyük Frederick tarafından yaptırılan ve içerisinde pek çok tarihî yapının da bulunduğu parkın alametifarikası ise Sanssouci Sarayı. 1700’lerde Büyük Frederick’in yazlık sarayı işlevini gören Sanssouci, Rokoko tarzı mimarisi ve bahçesinde bulunan Çin Evi, merdivenleri ve havuzuyla büyüleyici bir mekân.

Alter Markt 

Kentin tarihî meydanında yer alan Alter Markt, aynı zamanda buranın en eski pazarı olma özelliğini taşıyor. Buraya gelip hem alışveriş yapabilir hem de eski dönem mimarisinin izlerini taşıyan yol boyunca bolca fotoğraf çekebilirsiniz.

Film Müzesi

Potsdam sınırları içerisinde yer alan The Marstall binasının inşası 1685’e kadar uzanıyor. Bu tarihten sonra binanın bugünkü halini alması ise aynı zamanda Sanssouci’nin de mimarı olan Knobelsdorff tarafından 18. yüzyılda gerçekleştirilmiş. Aynı zamanda kentin en eski binası olan yapı, 1981 yılından bu yana film müzesi olarak kullanılıyor. Barok mimari özelikleri taşıyan müzede bir milyonun üzerinde görsel, film yıldızlarının eşyaları ve film yapımıyla ilgili teknik bilgiler de içeren sergilerin yanı sıra, sinema tarihinden 700’e yakın orijinal eşyanın bulunduğu bir koleksiyon mevcut.

Babelsberg Parkı

Gotik tarzda inşa edilmiş bir kalenin de içinde bulunduğu Babelsberg Parkı aynı zamanda Potsdam Üniversitesi’nin de bir parçası. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan park, kentin en popüler yeşil alanlarından biri.

Pfaueninsel

Tam olarak Potsdam’ın içerisinde bulunmamakla beraber, Potsdam’a geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken Pfaueninsel yani Tavus Kuşu Adası oldukça ilginç bir ada. Tam da isminin hakkını veren adada tavus kuşları yaşıyor. Wannssee Gölü üzerinde bulunan ve tekneyle ulaşımın sağlandığı adaya ayak bastığınız anda oldukça katı kuralar sizi bekliyor. Zira konaklamanın bulunmadığı adada yemek yemek, sigara içmek ya da karşınıza çıkacak hayvanlara yemek vermek kesinlikle yasak. Tamamen tavus kuşlarının ve yanı sıra birlikte yaşayan bizon, geyik gibi hayvanlarının konforunun ön planda olduğu adanın korunma altındaki doğasına hayran kalacaksınız. Adanın içerisinde bir yeme-içme alanı bulunuyor; hâliyle "Aç kalır mıyım?" diye endişelenmenize gerek yok, söylemeden geçmeyelim.

Potsdam ile İlgili

Potsdam Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa