Google+

Arama formu

Dortmund

Batı Almanya’nın sanayi, teknoloji, kültür ve tarih konularında öncü...
Devamı oku
Almanya’nın keyifli metropollerinden biri olan Dortmund ülkenin Ruhr...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 110 / 112
Devamı oku
Almanya’nın batısında yer alan Dortmund şehri, her ne kadar günümüzde...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Almanya’nın batısında, Ruhr Bölgesi’nde yer alan Dortmund, 12 farklı...
Devamı oku
Almanya sınırları içerisinde yer alan Dortmund şehrinin para birimi Euro...
Devamı oku
Almanya ülke sınırları içinde yer alan Dortmund’da resmi dil Almanca’dır...
Devamı oku
Dortmund’da (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat fark vardır....
Devamı oku
BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr....
Devamı oku
Almanya’nın batısında yer alan Dortmund, ılıman iklim kuşağında...
Devamı oku
Türkiye’den Dortmund’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Dilerseniz aktarmalı...
Devamı oku
Almanya’nın çoğu büyük şehrinde olduğu gibi Dortmund’da da gelişmiş...
Devamı oku
Dortmund’da güzel vakit geçirmenin pek çok yolu vardır. Her an...
Devamı oku
Çoğu Alman şehrinde olduğu gibi Dortmund’un yemek kültürü de et,...
Devamı oku
Kendi deyişleriyle, Dortmund ‘parti şehri’dir. Yani gece hayatı...
Devamı oku
Pek çok Avrupa şehrinde olduğu gibi Dortmund’da da şehir merkezinde...
Devamı oku
· Klangvokal Müzik Festivali (Haziran): Festival kapsamında, dünyanın...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Cuma Pazartesi Paskalyası İşçi Bayramı (1...
Devamı oku
Dortmund otellerinde yaklaşık 5.500 yatak kapasitesi bulunuyor. Özellikle...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 1.7℃
Şub 2.8℃
Mar 5.6℃
Nis 8.9℃
May 13.3℃
Haz 16.1℃
Tem 17.8℃
Ağu 17.8℃
Eyl 15℃
Eki 11.1℃
Kas 6.1℃
Ara 3.3℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 80.511 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Dortmund Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanya’nın batısında yer alan Dortmund şehri, her ne kadar günümüzde daha çok Borussia Dortmund adlı futbol takımıyla biliniyor olsa da, aslında yüzyıllardır ülkenin en önemli demir çelik sanayi bölgelerinden biridir.

Ruhr Bölgesi’nin en büyük şehri olan Dortmund, zaman içinde geçirdiği önemli değişimle artık teknolojik gelişmelerin takip edildiği önemli bir iş merkezi, bir metropoldür. Ama tüm bunların yanı sıra tüm şehri saran yeşilliği, parkları, tarihi yapıları ve kültür sanatıyla aynı zamanda turistik bir şehir olmayı da başarmaktadır.

Şehirle ilgili ilk resmi belgeler, Throtmanni ismiyle 882 yılına kadar uzanmaktadır. Ancak çıkan büyük yangında tahrip olan şehir, 1152 yılında Roma İmparatoru I. Frederick tarafından yeniden inşa edilmiştir. 1300’lü yıllarda ‘Dorpmunde’ olarak anılmaya başlanan şehir, 1800’lü yıllarda Prusyalılar’ın hakimiyetindeyken kömür ve çeliğin merkezi olmuştur. 2. Dünya Savaşı sırasında büyük zorluklar atlatan şehir, zaman içinde yapılan yenileme çalışmalarıyla bugünkü halini almıştır.

Dortmund Nerededir?

Almanya’nın batısında, Ruhr Bölgesi’nde yer alan Dortmund, 12 farklı Alman şehriyle komşudu. BunlarBochum, Castrop-Rauxel, Waltrop, Lünen, Kamen, Unna, Holzwickede, Schwerte, Hagen, Herdecke ve Witten’dir.

Dortmund Saat Farkı

Dortmund’da (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat fark vardır. Türkiye’de saat 15.00 iken Dortmund’da saat 14.00’tür.

Dortmund Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde yer alan Dortmund şehrinin para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3,20 TL’dir.

Dortmund Resmi Dili

Almanya ülke sınırları içinde yer alan Dortmund’da resmi dil Almanca’dır. Ancak 2014 yılında yapılan araştırmaya göre şehirde yüzde 22.91 oranında Türk, yüzde 8.82 oranında Polonyalı, yüzde 4.1 oranında Romanyalı, yüzde 3.95 oranında Yunan ve yüzde 3.22 oranında İtalyan yaşamaktadır. Dolayısıyla bu halkların dilleri de şehirde sıkça duyulmaktadır.

Dortmund’a Ne Zaman Gidilir?

dortmunt-germany.jpg

Almanya’nın batısında yer alan Dortmund, ılıman iklim kuşağında bulunur. Diğer şehirlere göre ılıman geçen kış aylarına nazaran yaz ayları daha serin geçer. Kar yağışının az görüldüğü şehirde daha çok yağmurlar görülür.

Dortmund’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Dortmund’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Dilerseniz aktarmalı olarak seyahat edebilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine otobüs ya da trenle ulaşmanız mümkündür.

Dortmund şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Dortmund İçi Ulaşım

6027961-2_An_Inter_City_train_Dortmund.jpg

Almanya’nın çoğu büyük şehrinde olduğu gibi Dortmund’da da gelişmiş bir ulaşım ağı vardır. Şehir içinde tramvay, otobüs, asma demiryolu ve metroyla ulaşım mümkündür. Üstelik bunların hepsi için ayrı biletler almanıza gerek yoktur. 10’lu bilet ya da 7 günlük biletleri gişelerden, tek seferlik biletleri ulaşım araçlarından satın alabilirsiniz.

Dortmund’da Gezilecek Yerler

Dortmund’da güzel vakit geçirmenin pek çok yolu vardır. Her an karşılaşabileceğiniz sokak gösterileri, Orta Çağ’a dayanan tarihiyle ilgili müzeler, parklar ya da mimari yapılar mutlaka görülmelidir.

Görülmesi gereken diğer yerler: DFB-Museum, Zollern Colliery, Reinoldikirche, Museum Ostwall, Mahn und Gedenkstatte Steinwache, Petrikirche, Brauerei-Museum, Otomobil Müzesi.

Dortmund Hayvanat Bahçesi

Dortmund Hayvanat Bahçesi

Şehir merkezinden çok uzak olmayan Dortmund Hayvanat Bahçesi, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini beklemektedir. Merkezden tramvay ya da otobüslerle ulaşılabilen hayvanat bahçesi, hem Güney Amerika, Avrupa ya da Amazonlar’dan sahip olduğu hayvan türleri hem de tarihi yapısıyla ilgi çekicidir. 250 türde 1.500’den fazla hayvan görülebilirken doğa içinde güzel bir gün geçirilebilir.

Dortmu d şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Wohnung am Phönixsee güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri The Fountain Loft - 170sqm, Luisenglück, Appartment 229. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sunshine, Design Apartments 2, Design Apartments 1 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz a&o Dortmund Hauptbahnhof, Pension Haus Baron 5 Dortmund, Design Apartments 2 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Dortmund aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Museum Für Kunst & Kulturgeschichte

Museum Für Kunst & Kulturgeschichte

Şehir merkezine yakın Hansastrasse’de yer alan müze, şehrin en değerli müzesi olarak görülmektedir. 1883 yılında kurulan ve Ruhr Bölgesi’nde belediyeye ait ilk müze olan Museum Für Kunst & Kulturgeschichte’de arkeolojik, folklorik ve yerel tarih hakkında koleksiyonlar görülürken bölgedeki sanat, tasarım ve el işçiliği kültürü hakkında da bilgiler edinmek mümkündür.

Hoesch Müzesi

Hoesch Müzesi

Şehir merkezine yakın olan ve metroyla rahatlıkla ulaşılabilen Hoesch Museum, şehrin tarih boyunca en önemli ekonomik kaynaklarından biri olan ‘çelik’ üzerinedir. Adı ‘Hoesch’ü, Dortmund’daki en büyük çelik fabrikasından alan ve yine bu fabrikanın eski çalışanlarının çabalarıyla kurulan müzede 1800’lerden itibaren Dortmund’daki demir ve çelik sanayisinin anlatımı özel objelerle birlikte yapılmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Dortmund Mutfağı

Brotzeit-food-Paulaner-beers.jpg

Çoğu Alman şehrinde olduğu gibi Dortmund’un yemek kültürü de et, lahana, patates ve jambon üzerine kuruludur. En çok bilinen yerel yemekleri ise jambon ve lahana ile yapılan bir çorba türü olan ‘westphalian grünkohl’ ve baharatlı sığır eti ve soğanla hazırlanan bir yahni türü olan ‘pfefferpotthast’tır. Şehir restoran açısındansa pek çok seçenek sunmaktadır. Şehirde sadece Alman yemeklerini değil; İtalyan, Fransız ya da Uzak Doğu mutfaklarını da kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunlar bazen klasik restoranlar olarak bazen de bir büfe şeklinde karşınıza çıkabilir.

Popüler restoranlar

Hövels Hausbrauerei: Mönüsü özellikle et severlerin ilgisini çekecek olan mekan, klasik dekorasyonuyla dikkat çekmektedir. Buranın en önemli özelliği 1800’lerden beri kendi bira çeşitlerini yapıyor olmasıdır.

Gasthaus Overkamp: Yaklaşık 300 yıldır aynı ailenin sahibi olduğu bu tarihi restoran, klasik Alman mutfağını denemek ve hoş bir dekorasyona sahip bir restoranda oturmak isteyenlerin tercihi oluyor.

Diğer restoranlar: Brauhaus Wenkers, Ristorante Bei Marija, Barrock, Stravinski, Rigoletto, Schönes Leben, Uncle Tom’s, Hexenkassel, Rodizio, Palmgarten.

Bahşiş

Almanya’daki mekanlarda garsonlar maaşının bir kısmını bahşişlerden kazanıyor. Bu sebeple hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Dortmund Gece Hayatı

Dortmund_photos_2.jpg

Kendi deyişleriyle, Dortmund ‘parti şehri’dir. Yani gece hayatı oldukça renkli ve turistlere çok fazla seçenek sunmaktadır. En ünlü gece kulübünün adı Prisma’dır. 5000 metrekarelik kulüp aslında içinde 5 farklı kulüp alanını daha barındırmaktadır. Bir diğer mekan FZW’dir. Dortmund şehir merkezindeki mekanda hem ünlü isimler sahne alır hem de sabaha kadar süren partiler düzenlenir. Daha sakin seçenekler arayanlar için Kreuzviertel’daki kokteylleriyle meşhur Balke; şehir merkezinde Reinoldkirche yakınındaki Chinba ve şehrin tarihi bölümüne verilen isim olan Alter Markt’taki tüm kafe ve barlar uygun olacaktır.

Dortmund Festivaller

· Klangvokal Müzik Festivali (Haziran): Festival kapsamında, dünyanın uzak ülkelerinden Dortmundlulara, opera, caz, klasik, koro ve pop müziği ziyafeti veriliyor.

· Juicy Beats (Haziran)

· Afro Ruhr Festivali (Ağustos)

· Creole Festivali (Eylül)

· Müzeler Gecesi (Eylül)

· LesArt Edebiyat Festivali(Kasım)

Dortmund’da Alışveriş

Pek çok Avrupa şehrinde olduğu gibi Dortmund’da da şehir merkezinde alışveriş için onlarca seçenek vardır. Ana caddelerinden biri olan Westenhellweg’de neredeyse aradığınız tüm ulusal ve uluslararası markaları bulmanız mümkündür.

Dortmund Türkiye Dış Temsilcilikleri

BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr. 19-21 10785 Berlin

Telefon: 00 49 30 275850

Faks: 00 49 30 27590915

botschaft.berlin@mfa.gov.tr

http://berlin.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Almanya

BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: HEERSTR.21 14052 BERLIN-DEUTSCHLAND

Telefon: (00 49 30) 896 80 211, 896 80 223 , 896 80 224, 896 80 218

Faks: (00 49 30) 893 18 98

konsulat.berlin@mfa.gov.tr

http://berlin.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Berlın, Brandenbugrg, Mecklenburg, Vorpommern, Sachsen

DÜSSELDORF BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Willstätterstr. 9, 40549 DÜSSELDORF-DEUTSCHLAND

Telefon: 00 49 211 45 47 80

Faks: 00 49 211 45 47 822

konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr

http://dusseldorf.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Düsseldorf, Duisburg, Kleve, Krefeld, Mettmann, Mönchengladbach, Neuss, Oberhausen, Remscheid, Solingen, Viersen, Wesel, Wuppertal

Dortmund Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Pazartesi Paskalyası

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi(5 Mayıs)

Hamsin Yortusu

Alman Birliği Günü (3 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Dortmund Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’ya girmek için vize alması gerekmektedir.