Rostock Genel Bilgiler / Rehber

Rostock Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Dünyanın en eski üniversitelerinden birine ev sahipliği yapan Rostock, Almanya’nın kuzeyinde yer alan bir şehirdir. 1419 yılında kurulan Rostock Üniversitesi’nin yer aldığı şehir, bulunduğu eyalet Mecklenburg-Western Pomerania’nın en büyük kentidir. Kuzey Almanya’nın ekonomi ve ulaşım merkezi olan Rostock, turistik açıdan popüler bir noktadır. Rostock, deniz kıyısındaki konumu sayesinde yaz tatili için tercih edilen bir şehirdir. Almanya’nın en çekici plajlarından birine sahip olmasının yanı sıra Rostock, aynı zamanda önemli bir liman şehridir. Şehirde 200 binden fazla kişi yaşamaktadır.
 
Rostock 1400 yıl önce, Almanların terk etmesinin ardından sahipsiz bir haldeyken, Slav kabileleri tarafından işgal edilmiştir. Slavlar, henüz şehir olmayan bölgeye, Warnow Nehri’nin doğu kıyısına yerleşim kurmuşlardır. Yerleşimlerini düşmanlardan korumak için buraya bir de kale inşa etmişlerdir. Ve bu küçük köye, “her yöne akan nehir” anlamına gelen “roztoc” ismini koymuşlardır. Danimarka kralı I. Waldemar’ın 1161 yılındaki işgaliyle birlikte ise Slavların bölgedeki varlığına son verilmiştir. Birkaç yılın ardından, Alman tüccarlar ve zanaatkârlar da köye göç etmeye başlamıştır. Bu gelişmelerin açtığı yollarla birlikte, Kuzey Avrupa’nın en eski üniversite şehri, sahil ve liman kenti, tarihteki renkli yolculuğuna başlamıştır. Erken endüstriyel gelişme dönemi, Otuz Yıl Savaşı, II. Dünya Savaşı şehirde izler bırakan önemli gelişmelerdir.
Rostock, “Historic Highlights of Germany” adlı, orta büyüklükteki on iki Alman kentinin bir üyesidir. Şehirdeki tarihî geçmiş, onu ilginç ve deneyimlenmesi gereken bir grup şehir arasında belirlenmesine sebep olmuştur. 11 bin civarında öğrencinin yaşadığı Rostock, enerjik atmosferinin yanı sıra tatil imkânları ile de ziyaretçileri cezbetmektedir.

Rostock Nerededir?

Orta Avrupa ülkesi Almanya Federal Cumhuriyeti’nin kuzeyinde yer alan Rostock, Mecklenburg-Vorpommern eyaleti sınırlarına dâhildir. Merkezinin, direkt Baltık Denizi kıyısında bulunduğu şehir, Warnow Nehri üzerinde konumlanmaktadır. Rostock, Baltık Denizi’ne kadar, Warnow Nehri’nin 20 kilometresi boyunca uzanmaktadır. Nehrin doğu yakasında sanayi siteleri ve ormanlık bulunmaktadır.

Rostock’a Nasıl Gidilir?

Rostock ulaşmanın birçok yolu bulunmaktadır. Uçak, tren, araba, otobüs ve tekne vasıtaları ile şehre ulaşım sağlanmaktadır.
 
Rostock-Laage Havalimanı, şehre yakın bir konumdadır. Havalimanı, Münih, Stuttgart ve Fuerteventura ile bağlantıya sahiptir. Alternatif bir seçenek olarak ise şehre yakın olan diğer havalimanları; Hamburg, Bremen veya Berlin Schönefeld’e uçup ardından tren vasıtasıyla Rostock’a gidilebilir.
 
Rostock’a, Hamburg, Leipzig ve Berlin Merkez İstasyonu’ndan hareket eden trenler vasıtası ile de ulaşım sağlamak mümkündür.
 
Berlin - Kopenhag rotasındaki otobüsler ise Rostock ile bağlantıya sahiptir.
 
Tekne ile Rostock’a ulaşım Danimarka Gedser’den 2 saatte bir kalkan araçlar ile sağlanabilmektedir. Limandan şehir merkezine ulaşmak içinse, otobüs kullanılabilir. Ek olarak, limana 1 kilometre mesafedeki tren istasyonundan, trenle de şehir merkezine doğru hareket edilebilir. Bu noktadan hareket eden her tren ile 10 dakikalık bir yolculuk sonucunda Rostock merkezine gidilebilmektedir.

Rostock’ta Gezilecek Yerler

13. yüzyıldan kalma, II. Dünya Savaşı’ndan sağ çıkmış, şehrin sembolü Marienkirche adlı kilise, Savaştan sağ çıkmış şehrin tek ana kilisesidir. Kilise’nin sunağının arkasında yer alan, 1472 yılında Hans Drünger tarafından inşa edilmiş, 12 metre yüksekliğindeki astronomik saat dikkat çekicidir. Zodyak sembolleri ve ay evrelerinin merkezde yer aldığı saat, Paskalya’nın gününü belirleyen bir diske sahiptir. Bu değiştirilebilir disklerin süresi 30 yıldır. En sonuncusunun süresi 2017 yılında dolmuş ve yenisi konulmuştur. Kilise’nin bir diğer dikkat çekici unsuru ise, 1770 yılına tarihlenen, alışılmışın dışında uzun borulara sahip orgudur.

Neuer Markt adlı meydanda 13. yüzyıldan kalma, mütevazı merkezi meydanı domine eden bir belediye binası dikkat çekmektedir. Orta Çağ’da mağaza olarak kullanılan yapı, farklı bina stillerini üzerinde taşımaktadır. 1727 yılında inşa edilen binanın Barok cephesi, orijinal Gotik yapı çöktükten sonra inşa edilmiştir. Bina içerisinde görülmeye değer bölümler ise Konsül Mahzeni ve iç salondur. Belediye binasının karşısında ise restore edilmiş stilize evler dikkat çekmektedir.
 
Kulturhistorisches Museum Rostock ise şehrin kültürel ve tarihî yönünü yansıtan müzesidir. Müze’nin ilginç koleksiyonunda Viktorya Dönemi mobilyaları ve Ernst Barlach'ın birkaç heykeli bulunmaktadır. Müze, 1270 yılında Danimarka kraliçesi Margrethe tarafından kurulan manastır binası içinde hizmet vermektedir.

Rostock ile İlgili

Rostock Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa