Aachen

Aachen Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Aachen, Almanya'nınBelçika ve Hollanda üzerindeki sınırlarının kesiştiği yerde, Kuzey Ren-Vestfalya üzerinde bulunan bir şehirdir. Tarihsel olarak önemli bir kaplıca kenti olması ile ünlü olan Aachen dönemin Alman krallarının taç törenlerinin gerçekleştirildiği yer olması sebebiyle de kıymetli bir kenttir. Orta Çağ’dan kalma binaları, kent kapısı ve birbirinden güzel çeşmeleri ile buram buram tarih kokan bu kent turistik açıdan da popüler denebilecek bir destinasyondur.


 
Bugün Aachen, çoğunlukla Barok Dönem mimarisi örneklerini barındıran ihtişamlı tarihi yapıları ile uyumlu bir birliktelik yakalamış modern binalarıyla dikkat çekmektedir. Yaklaşık 246.000 kişilik bir nüfusa sahip olan kent aynı zamanda Almanya’nın saygın üniversitelerinden Aachen Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Bu da kent nüfusunun genç oranını arttırmakta ve Aachen’e canlı ve dinamik bir hava katmaktadır. Aachen ile ilgili ilginç bir diğer detay da kentin Fransızca Aix-la-Chapelle adıyla bilinirken, İspanyolca Aquisgrán ve Hollanda dilinde ise Aken olarak anılıyor olmasıdır.
 
Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Aachen bugün Romalılara dek uzanan bu geçmişin izlerini taşımaktadır. Bugün, Aachen herhangi bir ziyaretçinin güzergâhında olması gereken yerler arasında anılmaktadır. Halen özünde uluslararası bir şehir olan Aachen Hollanda ve Belçika ile sınır üçgenindeki konumu sayesinde benzersiz bir cazibe merkezi olma özelliğine sahiptir. Büyük Roma imparatorlarından Charlemagne’in kışlık sayfiye kenti olan Aachen dönemin mirasını hala taşımaktadır. Charlemagne Merkezi 1978 yılında UNESCO Dünya Mirası’na kabul edilmiş olup, Almanya’dan listeye giren ilk yer olma özelliğine de sahiptir. 

Aachen’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Aachener Dom: Aachen’ın en görkemli tarihî yapılarından olan bu katedral aynı zamanda kentin sembol mekânlarından da birisidir. Kent tarihinde büyük öneme sahip Charlemagne’nin mezarının da bulunduğu bu katedral aynı zamanda 30’dan fazla Alman kralının taç giydiği yerdir. 12. yüzyılda Haçlı Seferleri sırasında kritik lokasyonlardan biri olan bu Barok mimari örneği nefes kesici ihtişamı, incelikli duvar işlemeleri ve anıtsal figürleriyle mimarî açıdan da büyük öneme sahiptir.
 
Charlemagne Meydanı: Katschof'a ve Aachen’ın kahramanı Charlemagne’in yürüdüğü alanın tam ortasına bakan müzenin de bulunduğu meydan kentin kalbi gibidir. Meydanda yer alan müzede sadece Charlemagne’in hayatına ve yaşadığı döneme dair değil aynı zamanda Aachen'in dramatik tarihine dair de pek çok bilgi edinebilirsiniz. Multimedya araçları kullanılarak Roma dönemine dair eser ev izlerin canlandırıldığı ve binlerce yıl öncesini bugüne getiren müzeyi dolaşırken rehber yardımı almanız tavsiye edilir. Zira oldukça köklü bir geçmişe sahip kent hakkında en kapsamlı bilgiyi edinebileceğiniz adres yine burasıdır.
 
Rathaus: Ön cephesinde MS 936 ile 1531 yılları arasında kentte taçlandırılan 30 kral da dâhil olmak üzere, Alman hâkimlerinin heykellerinin bulunduğu Rathaus Aachen'ın görkemli Gotik belediye binasıdır. 14. yüzyılda Charlemagne’nin sarayının temellerinin üzerine inşa edilmiş olan yapının hayatta kalan doğu kulesi Granusturm’un içinde, destansı 19. yüzyıl freskleri ve emperyal işaretlerin kopyaları ile bir de Krönungssaal yani taç giyme salonu bulunmaktadır. Bu salonda ise tören ritüelinin en önemli parçası olan taç, küre ve kılıç sergilenmektedir.
 
Suermondt Ludwig Müzesi: Aachen’ın önemli sanat müzelerinden olan Suermondt Ludwig Müzesi, özellikle Orta Çağ’dan kalma heykelleri ile dikkat çekmektedir. Müze’de ayrıca Cranach, Dürer, Macke, Dix gibi sanat tarihinin önemli isimlerinin de çeşitli eserleri yer almaktadır.
Ludwig Forum für Internationale Kunst: Eski bir şemsiye fabrikası olan çağdaş sanat müzesi Ludwig Forum für Internationale Kunst, Warhol, Immendorf, Holzer, Penck, Haring gibi 20. yüzyılın öncü isimlerinin eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. 

Aachen’da Ne Yenir? 

Alman mutfağına özgü lezzetlerin hepsini bulabileceğiniz Aachen’a geldiğinizde buraya özgü tatlıları Aachener Printen’i mutlaka deneyin. Hemen hemen tüm restoran ve pastacılarda karşınıza çıkacak olan bu geleneksel lezzet zencefilli bir tür kektir. Alman yemeklerinden egzotik mutfaklara kadar pek çok farklı mutfağa ait yemeklere kolayca rastlayabileceğiniz Aachen ayrıca diğer Alman şehirlerine göre daha uygun fiyatlı restoranlarıyla da ünlüdür.


 
Pontstraße adıyla anılan tarihî bölge Markt’ta başlayıp Orta Çağ surlarının bir parçası olan Ponttor’da sona ermekte olup pek çok yeme-içme mekânının bulunduğu kentin en hareketli noktalarından birisidir. Aynı zamanda ana öğrenci mekânı olan Pontstraße, pizzacılardan geç saatlere dek hizmet veren mekânlara kadar çok çeşitli restoran ve barın bulunduğu alandır. Dolayısıyla akşam yemeğe ya da eğlenmeye çıkmak niyetindeyseniz listenizin en üstüne burayı yazabilirsiniz.

Aachen ile İlgili

Aachen Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa