Wiesbaden Genel Bilgiler / Rehber

WIESBADEN HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Sıcak su kaynaklarıyla meşhur, yerleşim yeri olarak kullanılmaya Antik Roma döneminde başlanmış olan Wiesbaden, hem tarihi hem de sosyal ve kültürel etkinlikleri ile pek çok olanak sunan bir şehirdir. Bu eşsiz özellikleriyle öncelerden beri milyonerlerin şehri olmuştur. Hala, Almanya’da refah seviyesinin en yüksek olduğu 10 şehirden biri olarak kabul edilmektedir.

Wiesbaden’ın tarihi 2000 yıl öncesine, Roma zamanlarına dayanmaktadır. Şehirde bulunan sıcak su kaynakları Romalıların çabasıyla kullanılabilir hale getirilmiştir. AquisMattiacis olarak adlandırılan yer (bugünkü Kurhaus) ile birlikte şehir bir “kaplıca” olarak kurulmuştur. Önceleri “Wisibadi” (çayır kaplıcası) olan şehrin ismi de bu kaynaklardan alınmıştır. Her zaman refah içinde yaşamış olan Wiesbaden, 20. yüzyılda Almanya’nın en çok sayıda milyonerine ev sahipliği yapmıştır.

Wiesbaden’da hava yazın genellikle ılık geçerken kış aylarında sıcaklık sıfırın altına düşer ve kar yağışı görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 10°C civarında seyreder. En sıcak ay olan ağustosta en yüksek sıcaklıklar 18-20°C kadardır. Bahar aylarında (mart-mayıs), hem uzun süren kışın etkisiyle sabah kar yağışları görülmeye devam edebilir hem de hava serin olabilmektedir. Karlı bir tatil arayanlar için Wiesbaden’a kışın gitmek iyi bir seçenektir; ancak en çok ziyaret edildiği zaman ilkbahar ve sonbahar ayları olmaktadır.

Wiesbaden Nerede?

Wiesbaden, Almanya’nın güneyinde yer alan Hessen eyaletinin başkentidir. Ren Nehri’nin doğu yakasında bulunan Wiesbaden’ın kuzeyinde Taunus Dağları, doğusunda Avrupa’nın en merkezi şehirlerinden biri olan Frankfurt am Main ve güneyinde tarihi öğrenci şehri Mainz vardır. Ayrıca, UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen şaraplarıyla ünlü Rüdesheim şehri de oldukça yakınındadır. 

Wiesbaden’a Nasıl Gidilir?

Wiesbaden’a gelmek için en yakınındaki havaalanı olan Frankfurt Havaalanı (FRA) tercih edilebilir. Yaklaşık 3-3,5 saatlik direkt uçuşun ardından, havaalanının zemin katından kalkan bölgesel trenler (S-Bahn) kullanılarak Wiesbaden’a ulaşılabilir. Araç kiralama yoluna gidilirse, yol Frankfurt’tan yaklaşık yarım saat sürmektedir.
Uçuş süresinin aşağı yukarı aynı (3,5 saat) olduğu Köln Havaalanı da alternatif olarak tercih edilebilir. Ancak, Köln Frankfurt’a göre Wiesbaden’ın daha uzağında kalmaktadır. Araçla Köln’den Wiesbaden’a gelmek 2 saat kadar sürecektir. Eğer seyahat rotanıza Köln’ü de eklemek isterseniz bu güzergahı rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Wiesbaden’da Görülmesi Gereken Yerler

Devlet tiyatrosu, sanat evi (Caligari FilmBühne), Wiesbaden Müzesi, Schlachthof kültür merkezi ile Kurhaus’ta konserler, çeşitli festivaller ve daha pek çok etkinlik Wiesbaden’ın kültürel yapısına katkı sağlamaktadır.

Wiesbaden’ın simgelerinden olan Kurhaus, termal suların şifasından faydalanmak için Kaiser Wilhelm II’in emri üzerine inşa edilmiş bir kaplıca tesisidir. Büyük bir bahçesi olan binanın yanında da önemli iki yapı bulunmaktadır. Bunlardan biri ünlü kumarhanedir, diğeri ise tiyatrodur.

Kurpark (Kurhaus’un bahçesine verilen isim), İngiliz bahçesi olarak tasarlanmış söğüt ağaçları ve manolyaların olduğu geniş ve ferah bir alandır. İçerisinde çeşme bulunan küçük bir göl ve heykellerin bulunduğu bahçede, ayrıca Dostoyevski’nin büstü de Nizzaplätzchen’da yer almaktadır.

Hessisches Staatstheater (Hessen Devlet Tiyatrosu), 2 Viyanalı mimar tarafından Rokoko tarzında inşa edilmiştir. Akdeniz freskleriyle dekore edilmiş olan "Theaterkolonnade", "Kurhaus" ve "Kurhauskolonnaden"  ile birlikte at nalı şeklini almaktadır. 129 m uzunluğundaki Kurhauskolonnaden, Avrupa’nın kolonlarla desteklenen en uzun belediye binasıdır. Günümüzde tiyatroda, her yıl Internationale Maifestspiele (Uluslararası Mayıs Tiyatro Festivali) düzenlenmektedir.

Karl Boos tarafından inşa edilen Marktkirche, Gotik tarzda bir kilisedir. Kilisenin batı kulesi, şehirdeki en yüksek binadır (98 m). Kilisenin önünde, Wilhelm I’in anısına dikilen "Der Schweiger" (Sessiz) isimli bir anıt bulunmaktadır.
Altes Rathaus (Eski Belediye Binası), Wiesbaden’da inşa edilen ilk bina olma özelliği taşımaktadır (1610).

245 m yüksekliğindeki Neroberg, aslında sadece bir tepeciktir. "Opelbad" (açık havuz), "Walderlebnispfad" (orman yolu) ve "Kletterwald" (orman tırmanışı) aktiviteleriyle birlikte şehrin harika bir manzarasını da sunan Neroberg’in kendine has güzellikleri yukarı çıktığınıza değecektir. Yukarı çıkmak için yürümeyi tercih edebileceğiniz gibi araba veya tarihi "Nerobergbahn"ı (Neroberg treni) da deneyebilirsiniz. Dahiyane bir su sistemi teknolojisiyle (safra suyu) çalışan bu tren görenleri hem şaşırtıp hem de hayran bırakmaktadır.

Aziz Elisabeth Rus Ortodoks Kilisesi, 5 adet altın kubbesiyle Neroberg’de bulunan kilise halk arasında Yunan Şapeli adıyla bilinmektedir.

Ağustos ayında gerçekleştirilen “Rheingauer Weinwoche” (Rheingau Şarap Festivali), Wiesbaden’daki etkinlikler arasında en parlak yıldızdır. Kurulan 100’den fazla stantta yerli şarap üreticileri şarap tadımları yaptırırken 20 kadar yiyecek standıyla da yöreye özgü yiyecekleri deneme fırsatı bulursunuz. Wiesbaden, şehrin iç kısmında kurulan çok sayıdaki pazarıyla ünlüdür. Sadece meyve sebze pazarları değil, ikinci el eşya pazarı ve çeşitli el işi ürünleri pazarları da oldukça yaygındır. Bazı önemli pazarlar: Paskalya Pazarı (31 Mart – 2 Nisan), Sonbahar Pazarı (22-24 Eylül), Noel Pazarı (28 Kasım – 23 Aralık), Biebricher Schloss’ta (Biebrich Sarayı) ikinci el eşya pazarları.


 

Wiesbaden ile İlgili

Wiesbaden Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa