Friedrichshafen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanya'da bulunan Friedrichshafen, Bodensee yani Konstanz kıyısında bulunan sakin bir turizm şehridir. Alplerin manzarasıyla Konstanz Gölü’nün birlikte yarattığı muhteşem manzaranın kenarında kendine turizmde önemli bir yer bulmuştur. Friedrichshafen için yeni bir şehir denebilir çünkü Almanya'da tarihi yüzyıllar öncesine dayanan birçok şehir varken Friedrichshafen'in geçmişi 1810'lu yıllara dayanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden kurulmuş olan şehir, bu dönemde İsviçre için liman görevi görüyordu. Ayrıca Friedrichshafen, havacılık konusunda da çok ilerlemiş bir şehirdir. Zeplin burada icat edilmiştir ve ilk kullanımı burada olmuştur. 

Friedrichshafen'e Nasıl Ulaşılır?

Uçak ile:

İstanbul'dan Friedrichshafen Havaalanı'na (Bodensee Airport Friedrichshafen) direkt uçuş bulunmaktadır ve uçuş süresi yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Bunun dışında eğer İstanbul'dan değil de başka bir şehirden ulaşım sağlanacak olursa Berlin, Londra ya da Prag gibi şehirlerden de Friedrichshafen'e uçak ile ulaşım mümkün olmaktadır.
 
Tren ile:

Tren ile ulaşım sağlanmak istenirse, Zürih (İsviçre) veya Münih (Almanya) gibi şehirlere uçak ile ulaşım sağlandıktan sonra tren ile Friedrichshafen kentine ulaşılabilir. Bu trenler düzenli seferleri olan trenlerdir ve genellikle saat başı kalkmaktadırlar. Tren yolculuğu yaklaşık 2-2,5 saate yakın sürmekte olup güzel manzaralarla birlikte güzel bir yolculuk sunmaktadır. 

Friedrichshafen Gezilecek Yerler 

Dornier Müzesi


 
Friedrichshafen şehri havacılık konusunda dünyanın parmakla gösterilen şehirleri arasındadır. Çok eski zamanlarda bile savaşlarda ve ticarette havacılıktan yararlanmış ve bu konuda uzmanlar yetiştirmiştir. Avrupa'daki havacılık endüstrisinin kalbi burada atmaktadır. Friedrichshafen'in çok ünlü bir havacılık müzesi de bulunmaktadır. Dornier Müzesi'nde Friedrichshafen'in tüm havacılık geçmişini sergileyen parçalar bulunur. En ileri teknoloji ürünlerinden, en ilkel uçağa kadar havada süzülen neredeyse her şeyi burada bulmak mümkün olacaktır. Claude-Dornier-Platz Caddesi’nde bulunan Müze, her gün açık olmakla birlikte dönemsel olarak farklı etkinlikler planlamaktadır.

Schlosskirche (Lutheran Kale Kilisesi)

Lutheran Kale Kilisesi'nin, 2 adet 50 metre yüksekliğinde kulesiyle Friedrichshafen siluetine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. 1700 yılında inşası tamamlanmış olan kilise, o dönemde Konstanz Gölü kenarındaki en büyük barok kilise olmuştur. İkinci Dünya Savaşı’nda çok büyük bir tahribata uğrayan kilise, yenilenme projesi kapsamına alınmış ve bu yenilenme 1959 yıllarında son bulmuştur. Kilise uzunlamasına bir kilise olmakla birlikte, gösterişli sütunlar ile ayakta durmaktadır.
 
Friedrichshafen Okul Müzesi (Schulmuseum)

Almanya'nın eğitim sistemini yansıtan bir müzedir. Yalnızca okul sistemi değil, okul tarihini de Müze ziyaretçileriyle paylaşır. Friedrichshafen Okul Müzesi’nin en önemli özelliği yıkılmış olan eski okulların sınıflarının bire bir kopyasını içermesidir. Friedrichshafen Okul Müzesi, 1980 yılında eski bir okul binasında açılmıştır; daha sonra bugünkü yeri olan Friedrichstraße ana caddesinde yer alan 3 katlı villaya taşınmıştır. Bu villa 1893 yılında inşa edilmiş olup, evin 19 odasında okul müzesi sergileri sergilenmekte ve ziyaretçilerine Alman eğitimiyle ilgili bilgiler sunmaktadır.
 
Zeplin Çeşmesi (Zeppelin Brunnen)
 
Eski Belediye Meydanı’nda bulunan ve 1909 yılında Diamant tarafından inşa edilen çeşme, Kont Zeppelin'in adını almıştır. Heykel ve çeşmede, dünyanın üzerinde duran bir çocuk ve elinde tuttuğu zeplin tasvir edilmiştir. 1950'li yıllarda çeşme kırılmıştır ama yeni yapılan çeşmede üst tarafı kullanılmıştır ve bazı modern detaylar eklenmiştir. Çeşmenin bugünkü sanatı da yansıtılması istenmiştir. Friedrichshafen’e uğrarsanız bu çeşmeyi mutlaka görmeli ve önünde fotoğraf çektirmelisiniz.
 
Haldenberg Şapeli (Haldenbergkapelle)

Haldenberg Şapeli, 1892 yılında ölen oğulları Johann Eberle’yi anmak adına ebeveynleri tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra 2. Dünya Savaşı'na adanmış olan Şapel, küçük bir girişi ve beyaz boyasıyla manzara içinde çok uyumlu görüntüler sergilemektedir. Neo-Gotik tarzdaki yapı, çok büyük özelliklere sahip olmayan küçük bir şapel olmasına rağmen öyle bir noktadadır ki tüm Konstanz Gölü ve Alpler gözler önüne serilmektedir. Şapel 1996 yılından itibaren restoran olarak faaliyetini sürdürmektedir bu nedenle daha çok manzara için gidilen yerlerdendir. Manzara için gidildiğinde güneşli günlerin tercih edilmesi önerilmektedir, diğer zamanlarda sisten dolayı manzara görünmeyebilir.
 
Zeplin Müzesi (Zeppelin Museum)
 
Zeplin Müzesi, 1996 yılında açılmıştır ve Hafenbahnhof'da (Friedrichshafen Limanı) bulunmaktadır. Müze, dünyanın en büyük havacılık koleksiyonunu içinde barındırmakla birlikte teknoloji konusunda çok ilginç bilgiler de sunmaktadır. Zeplin Müzesi, 1996 yılından beri zeplinin anavatanı olan Friedrichshafen'de bulunmaktadır. Müze’de fotoğraf çekmeye izin verilmeyen çok fazla bölüm bulunuyor. Ziyaretiniz sırasında acıkırsanız öğle ve akşam yemekleri için Zeplin Müzesi’nin restoranında yeni lezzetleri tadabilirsiniz.

Friedrichshafen ile İlgili

Friedrichshafen’da Nerede Kalınır?

Konstanz Gölü’nün kuzey kıyısında yer alan Friedrichshafen, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden inşa edilmiş modern bir şehirdir. Alpler’in etekelerinde bulunan bu güzel şehir harika bir manzaraya ve tarihî bir dokuya sahiptir. Ünlü müzeleri, kiliseleri, farklı aktiviteleri ve etkinlikleriyle Friedrichshafen seyahatiniz dolu dolu geçecektir. Bu güzel şehirdeki yorucu günün ardından otelinize döndüğünüzde en iyi şekilde dinlenmek istersiniz, bu yüzden otelinizi dikkatli seçmelisiniz. Friedrichshafen’da çok sayıda otel bulunur. Bu oteller fiyat ve hizmet açısından geniş bir yelpazede hizmet verir bu yüzden aradığınız oteli kolayca bulabilirsiniz.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Friedrichshafen otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Friedrichshafen Otelleri

Konstanz Gölü’nün kıyısında, İsviçre ve Avusturya’ya komşu olan Friedrichshafen, mükemmel dağ ve göl manzarasıyla göz kamaştıran bir şehirdir. Endüstri ve teknolojide çok gelişmiş olan şehir, tarih boyunca da ekonomik açıdan önemli bir yere sahip olmuştur. Birçok müze, kilise, anıt ziyaret edebileceğiniz bu güzel şehirde; bisiklet sürebilir, kanoyla gezintiye çıkarabilir, tırmanış yapabilir ya da zeplinler ile şehrin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Bu güzel şehirdeki seyahatinizde oteliniz de büyük önem taşır. Friedrichshafen’da 100’den fazla otel bulunur. Farklı bütçelere uygun ve farklı kriterlerde hizmet veren Friedrichshafen otelleri beklentinizi karşılayacaktır. Lüks otellerden hostellere kadar çok çeşitli oteller arasından en uygununu seçebilmeniz için bu rehberi hazırladık. Özellikle yoğun dönemlerde erken rezervasyon yapmak sizin için avantajlı olacaktır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Friedrichshafen otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Friedrichshafen Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa