Bremen Nerededir?

Bremen; Almanya’nın kuzeybatısında, Wasser Irmağı kıyısında, Kuzey Denizi’nin yaklaşık 77 kilometre iç tarafında yer alır.

Bremen'e Nasıl Gidilir?

Bremen’e Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi ortalama 3 - 4 saattir.

Bremen'e Ne Zaman Gidilir?

Bremen ziyareti için en uygun dönem mayıs ve eylül aylarıdır. Kış aylarında oldukça soğuk bir havaya sahip olan Bremen’de zaman zaman uzun süre dinmeyen yağmurlara da şahit olabilirsiniz.


traveltop.net

Bremen'de Nerede Kalınır?

Kuzey Almanya’da bulunan Bremen, çok önemli bir sanayi ve ticaret şehri olduğu gibi Weser Nehri’nin en önemli limanlarından biridir. Bremen Mızıkacılar Heykeli, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndeki Belediye Binası, St. Peter’s Katedrali, Roland Heykeli gibi birçok turistik esere ev sahipliği yapan Bremen tarihî ve kültürel açıdan çok zengin bir şehirdir. Bremen’de çok sayıda otel bulunur. Bu oteller size oldukça iyi hizmet verecek kaliteli otellerdir. Otellerin fiyatları da geniş bir aralıkta olduğu için kendi bütçenize uygun otel bulmakta zorlanmazsınız. Bremen’deki seyahatinizden kesinlikle pişman olmayacaksınız. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bremen otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Bremen Otelleri

Almanya’nın kuzeybatısında bulunan Bremen, büyük bir sanayi şehridir. Weser Irmağı’nın kıyısındaki bu şehrin tarihi 8. yüzyıla kadar uzanır. Şehirde Bremen Mızıkacıları masalından tanıdığımız heykel, Roland Heykeli, katedral, birçok anıt, tarihî eser, belediye binası ve müzeler kesinlikle ziyaret etmeniz gereken noktalardır. Aynı zamanda yerel yemekleri ve içecekleri de denemenizi öneririz. Tarihinin yanısıra yapabileceğiniz etkinlikler açısından da ideal olan Bremen’de futbolun yeri de önemlidir. Bu şehre gelmişken zamanını denk getirebilirsiniz yerel barlarda futbol maçı seyredebilir, bilimle ilgileniyorsanız Universum Bremen’i ziyaret edebilir ya da festivallere katılabilirsiniz. 

Bu güzel şehirdeki seyahatinizde kalacağınız oteli bulurken de çok zorlanmazsınız. Bremen’de 200 civarında otel vardır ve bu otellerin hemen hemen hepsi size çok kaliteli hizmet verecek otellerdir. Her bütçeye uygun otelin bulunduğu Bremen’de ister lüks otelde isterseniz de hostelde konaklayarak şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Bremen otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Bremen Gezilecek Yerler

Bremen gezilecek yerler:

Altstadt


bremen-tourism.deAltstadt, yani Eski Şehir, tramvay ile çok kolay ulaşılabilecek bir noktada bulunmaktadır. İstasyondan çıktığınız anda Bahnhofstraße boyunca yürüyebilir ve şehrin kalbi olan Altstadt bölgesine ulaşabilirsiniz. Bölgede yer alan Wallanlagen Parkı’ndan içeri girdiğinizde eski şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz.
 • Ulaşım
4, 4E, 6, 6E ve 8 numaralı tramvay hatlarının Herdentor durağında inerek Eski Şehir bölgesine ulaşabilirsiniz.

Bremen Mızıkacıları Heykeli

roma-antiqua.deAltstadt bölgesinde, katedralin ve belediye binasının arasında yer alan heykel, Bremen Mızıkacıları masalından esinlenerek yaratılmıştır. Şüphesiz şehrin en önemli sembolü olan heykel, beklenildiğinden küçük olduğundan meydanda dolaşırken ilk etapta dikkatiniz çekmeyebilir fakat heykelin etrafında bulunan turist kalabalığı hiç bitmemektedir. Bu kalabalığa doğru hareket ederseniz heykeli kolayca bulabilirsiniz. Heykeldeki eşeğin bacağına iki elinizle sarılıp dilek dilerseniz, dileğinizin gerçekleşeceğine dair bir inanç vardır.
 • Ulaşım
Heykele ulaşmak için tramvayın 2 veya 2E hatlarını kullanabilirsiniz.

Roland Heykeli

travelvisia.com1404 yılında Almanya’nın ticaret ve hukuk alanındaki özgürlüğünü temsilen tasarlanan Roland heykeli, Almanya’nın bir çok kentinde olduğu gibi Bremen’de de mevcuttur. Adaletin koruyucusu olan Roland bu heykelde adaletin kılıcı olan Durendart’ı elinde tutmaktadır, diğer elinde ise Almanya’yı temsil eden kartal motifiyle süslenmiş bir kalkan bulunmaktadır. Heykel, 2004 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine girmiş ve koruma altına alınmıştır.
Heykelin yüzü katedrale, sırtı ticaret odasına dönmüş, sol yanında ise sivil otoriteyi temsil eden kent meclisi yer almaktadır.
 • Ulaşım
2 ve 3 numaralı tramvay hatlarının Obernstraße durağında inip yaklaşık 50-60 metre yürüdükten sonra Roland Heykeli’ne ulaşabilirsiniz.

Bremen Belediye Binası
 

upload.wikimedia.org20. yüzyıl eseri olan belediye binası şehrin en güzel mimari eserlerinden biridir. Gabriel von Seidel tarafından inşa edilen bina ahenkli bir yapıya sahiptir. Yapıldığı dönemin mimari olarak yaygın eğilimlerini taşımakla beraber bölgede bulunan diğer eserlerin mimari ahengini bozmamak için Orta Çağ mimarisi özelliklerini de modern mimariyle fazlasıyla harmanlamıştır. Bina, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. Bremen Belediye Binası, Roland Heykeli ile aynı meydanda yer almaktadır.
 • Ulaşım
2 ve 3 numaralı tramvay hatlarının Obernstraße durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Aziz Peter Katedrali

upload.wikimedia.org13. yy.’lın ilk yarısında inşa edilen Aziz Peter Katedrali, gotik mimarinin özelliklerini taşımaktadır. Bremen Katedrali olarak da bilinen, Lutheran ve Protestan kilisesine bağlı olan katedralin en eski bölümü mezarlık kısmıdır. Roland heykelinin karsısında bulunan kilisenin devasa iki kulesi Bremen’in hemen her yerinden görülebilir. İncil’de bulunan hikayeye göre; İsa, Aziz Petrus’a cennetin anahtarını vermiştir, bu yüzden Aziz Petrus resimlerde ve heykellerde elinde bir anahtarla temsil edilir. Bunu katedralin çeşitli noktalarında görebilirsiniz. Bremen’de bulunan bu katedralin inşasından sonra anahtar sembolü sadece katedralin bulunduğu bölgenin değil tüm Bremen’in sembolü haline gelmiştir. Bremen bayrağında görülen anahtar hatta Beck’s biralarının üzerindeki anahtarlar da bu hikayeden esinlenerek kullanılmıştır.
 • Ulaşım
2 ve 3 numaralı tramvay hatlarının Obernstraße durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Weser Stadyumu

weserstadion.deBremen için ikon haline gelen yapılardan birisi de Avrupa’nın en köklü futbol kulüplerinden olan Werder Bremen’dir. Maç günleri şehir adeta Werder Bremen’in renkleri olan yeşil-beyaza bürünür. Weser Stadyumu, Werder Bremen’in iç saha maçlarını oynadığı 42.000 kapasiteli stadyumdur. 4 tane ikonik ışıklandırma direği ile aydınlatılan stadyum Weser Irmağının kıyısında bulunur.
 • Ulaşım
3 numaralı tramvay hattını kullanarak Weser Stadyumu’na ulaşabilirsiniz.

Schnoor

40.media.tumblr.comŞehir içerisinde çok farklı bir ortam arıyorsanız bu bölgeyi görmenizi tavsiye ederiz. Schnoor, ziyaretçilerini Orta çağ Avrupası’nda hissettirecek mimarisi ve labirent gibi sokaklarıyla Bremen’in büyülü bir köşesidir. Alışveriş yapmak için yada soluklanıp bir kahve içmek için ideal bir noktadır. Bölge, Weser Irmağının hemen yanında bulunmaktadır. Burada göreceğiniz küçük şirin evler ise 15. ve 16. yüzyıl mimarisini yansıtmakta ve bu evler o dönemde burada balıkçılık yapan ailelere ait evlerdir.
 • Ulaşım
Tramvayın, 2 ve 3 no’lu hatları bu bölgeden geçmektedir. Tramvaydan indikten sonra 50-60 metre kadar yürümeniz yeterli olacaktır.
 Böttcher Caddesi

s3.germany.travelBöttcher Caddesi için Bremen’in sanat sokağı denilmektedir ve sokak tam anlamıyla bir Art-Nouveau eseridir. Yaklaşık 120 metre uzunluğundaki bu cadde üzerinde 1920’lerden kalma mağazalar bulabilirsiniz. Cadde, şehrin en güzel alışveriş noktalarındandır. Sokağın geçmişine ise oldukça eskidir. 20. yüzyıllın başında yerel bir kahve tüccarı olan Ludwing Roselius, harap halde olan bu sokaktaki evlerin tümünü satın almıştır. O dönemin yaygın mimari trendi ile sokağı olduğu gibi baştan inşa ettirmiş ve bugünkü görünümünü kazandırmıştır.
 • Ulaşım
4, 6 ve 6E numaralı tramvay hatlarının Domsheide durağında inip yaklaşık 100 metre yürüdüğünüzde caddeye ulaşabilirsiniz.
 Bremen Ratskeller

bremen-tourismus.deBremen Belediye Binasının altında bulunan bu 600 yıllık restaurant, Almanya’nın en eski fıçısını muhafaza etmektedir ve UNESCO Dünya Kültür Miras Listesinde yer almaktadır.
 • Ulaşım
2 ve 3 numaralı tramvay hatlarının Obernstraße durağında inerek ulaşmak mümkündür.

Fallturm

zarm.uni-bremen.deFallturm, Bremen Üniversitesi tarafından bilimsel çalışmalar için kullanılan bir kuledir. Şehre panoramik açıdan hakim olduğu için içerisinde toplantılar için kullanılan bir alan da mevcuttur. Şehri kuş bakışı görmek isterseniz Falltrum’a mutlaka uğrayın. Bremen Üniversitesi, burada sıfır yerçekimi koşulları yaratmak için 146 metre yükseklikte 110 metrelik tüp bulundurmaktadır.
 • Ulaşım
Fallturm’a ulaşmak için otobüslerin 22 ve 31 no’lu hatlarına binebilir yada 6, 6E tramvay hatlarını kullanabilirsiniz.

Çanlar

media.holidaycheck.comBöttcherstraße’de bulunan çanlar otuz ahşap panele yerleştirimiştir ve çaldığı zaman, bölgenin geleneksel müziklerini sırasıyla insanlara dinletir.
 • Ulaşım
Tramvayın 1E, 4, 6 ve 8 no’lu hatlarını kullanabilirsiniz.

Schlachte Embankment

photos.travelblog.orgWeser Nehri kıyısında bulunan Schlachte Embankment bölgesinde yürüyüş yapabilir, bira bahçelerinde oturabilir, restaurantlarda yemek yiyebilirsiniz. Bölgede cumartesi günleri saat 08.00 - 14.00 arasında, antika ve biblo pazarı kurulmaktadır. Burada sadece nehirden geçen botları izlemekle kalmayıp, küçük çaplı bir tekne turu da düzenleyebilirsiniz.
 • Ulaşım
25 numaralı otobüs hatlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Überseestadt

manager-magazin.deBremen şehrinin eski limanı olan bu bölge, günümüzde kafeler ve barlar tarafından kullanılmaktadır. Tarihi depo binaları, modern mimari ile restore edilerek ilgi çekici bir alan yaratılmıştır.
 • Ulaşım
Überseedtadt, Schlachte Embankment'e yakındır yine aynı şekilde bu bölgeye de 25 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Viertel

bremen-tourism.deŞehir merkezine kısa bir yürüme mesafesinde olan Viertel, kentin en renkli bölgelerindendir. Gece hayatına meraklıysanız Viertel bölgesini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında sanat ve tiyatro etkinlikleri de bu bölgede yapılmaktadır.
 • Ulaşım
10 numaralı tramvay hattıyla, Humboldtsrasse’de inerek ulaşabilirsiniz.

Stadtwaage

kandy-sweet.ru16. yüzyılın sonlarında inşa edilen Stadtwaage, İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilmiştir. Bina, 2000 yılından bu yana Alman Flarmoni Orkestrasına ev sahipliği yapmaktadır.
 • Ulaşım
2 ve 3 numaralı tramvay hatlarına binip, Obernsrasse durağında indikten sonra yaklaşık 100 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Bremen gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Bremen Şehir İçi Ulaşım

upload.wikimedia.org

Bremen, yerleşim planından dolayı Avrupa’nın en rahat gezilecek kentlerinden biridir. Tüm kenti yürüyerek keşfetmek mümkündür. Kent yönetimi şehrin yürüyerek ve şehir rehberi olmaksızın gezilebilmesi için sokaklara yaklaşık 2000 tane çelik çivi çaktırmıştır ve bu çiviler takip edilerek Liebfrauen’den Marktplatz’a; oradan da Böctcher Sokağı'na ulaşılabilir.

Bremen tramvay hattı şehir içi ulaşımı oldukça kolaylaştırmaktadır. Tramvay ile şehirde neredeyse her yere ulaşmak mümkündür. Strassenbahn denilen tramvay hattı için normal bilet alabileceğiniz gibi pass bilet sistemini de kullanabilirsiniz. Bilet ücretleri 1.70 Euro ile 15 Euro arasında değişmektedir.

Otobüs hatları da şehir içerisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat tramvay hattı ile çok rahat ulaşım sağlanabildiğinden otobüse binme ihtiyacı duymayacaksınızdır.

Taksi ise bir diğer ulaşım alternatifidir. Ancak şehirde taksi ücretleri yüksektir. Kilometre başına yaklaşık 1.50 Euro tutan taksiler başka bir ulaşım seçeneği olmadığında tercih edilebilir.

Bremen Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

upload.wikimedia.org

Bremen Havalimanı'ndan Bremen merkezine ulaşım oldukça kolaydır, mesafe ortalama 10 dakika sürmektedir. Bremen şehir merkezine ulaşmak için 6 numaralı tramvay hattını kullanabilirsiniz.

Alman Mutfağı

static.chefkoch-cdn.de

Viertel bölgesinde geleneksel Alman mutfağına ait lezzetleri tadabilirsiniz. Bremen bir liman şehri olması nedeniyle deniz ürünleri oldukça popülerdir. Yılan balığı, ringa balığı ve gümüş balığı turistler tarafından yoğun ilgi gören lezzetler arasındadır. Kluten adı verilen çikolatalar Bremen'e özgüdür ve şehirde hemen her yerde satılmaktadır. Bremen şarapları da, en az çikolataları kadar ünlüdür. Baharat soslu ve lahanalı Grünkohl da, Bremen'in kendine özgü tatlarındandır.

Popüler Restoranlar

Bahşiş
Almanya'da, %10 - 15 oranında bahşiş hesabın içine dahil edildiğinden ayrıca bahşiş bırakmanıza gerek yoktur.

Bremen'de Alışveriş


m.bremen-tourism.deAlışveriş için Bremen’de gezerken her an her yerde hediyelik eşya satan yerlere rastlayabilirsiniz. Bunun dışında alışveriş yapmak için bölgeye özgü ürünlerin toplandığı yerleri merak ederseniz, almak isteyeceğiniz ürünlere göre bu bölgeler de değişiklik göstermektedir. Böttcherstrasse bölgesinde modern sanat ile ilişkili ürünler bulabilirsiniz. Hatıra veya hediyelik ürünler almak isterseniz; şehrin her yerinde satılan ve turistlerin en çok rağbet gösterdiği Kluten isimli Bremen’e özgü olan çikolatalar iyi bir tercih olacaktır. Eğer dünyaca ünlü markaların ürünlerini arıyorsanız Obernstrasse ve Sögestrasse bölgelerini ziyaret edebilirsiniz.

Bremen Gece Hayatı


bremen-tourismus.de
Bremen’in oldukça hareketli bir gece hayatı vardır. Barlar ve gece kulüpleri özellikle Viertel ve Schachte bölgelerinde yer almaktadır. Bremen oldukça kompakt bir şehir olduğundan gece dışarı çıktığınızda ve konaklama alanınıza geri dönerken ulaşım açısından sorun yaşamazsınız.
Devamını Oku

Bremen Festivaller

s1.germany.travel
 • Eiswette – 6 Ocak
 • Schaffermahl – Şubat
 • Carnival – Şubat
 • Breminale – Eylül
 • Musikfest Bremen – Eylül
 • Freimarkt – Ekim

Bremen Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Kutsal Üç Krallar (6 Ocak)
 • Kutsal Cuma (21 Mart)
 • Paskalya (24 Mart)
 • İşçi Günü (1 Mayıs)
 • Hz. İsa'nın Göğe Çıkışı (1 Mayıs)
 • Pantkot Yortusu (12 Mayıs)
 • Katolik Yortusu (22 Mayıs)
 • Hz. Meryem'in Göğe Çıkışı (15 Ağustos)
 • Almanya'nın Birleşmesi Günü (3 Ekim)
 • Reform Günü (31 Ekim)
 • Azizler Yortusu (1 Kasım)
 • Hristiyan Festivali (16 Kasım)
 • Tövbe Günü (19 Kasım)
 • Noel (25–26 Aralık)

Bremen Vize İşlemleri

Almanya'ya gidecek Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Ancak yeşil pasaport sahipleri vize şartından muaftır.

Bremen Para Birimi

Bremen'de Avrupa Birliği'nin ortak para birimi olan Euro (EUR) kullanılır.

Bremen Saat Farkı

Bremen (GMT+1) ile Türkiye (GMT+2) arasında bir saatlik fark vardır. Türkiye'de saat 23.00 iken Bremen'de 22.00'dir.

Bremen Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1oC
  • Şub 1oC
  • Mar 5oC
  • Nis 7oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 16oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 10oC
  • Kas 5oC
  • Ara 2oC

Kısa Kısa

Ülke: Almanya
Nüfus: 548.547
Resmi Dil: Almanca
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Ilıman Okyanus İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün
Big Mac Index: $ 4.25 (Türkiye $ 3.87)
UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Bölgeler: Bremen Belediye Binası / Roland Heykeli