Bremen Gezilecek Yerler

Bremen gezilecek yerler:

Altstadt

bremen-tourism.deAltstadt, yani Eski Şehir, tramvay ile çok kolay ulaşılabilecek bir noktada bulunmaktadır. İstasyondan çıktığınız anda Bahnhofstraße boyunca yürüyebilir ve şehrin kalbi olan Altstadt bölgesine ulaşabilirsiniz. Bölgede yer alan Wallanlagen Parkı’ndan içeri girdiğinizde eski şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz.

 • Ulaşım

4, 4E, 6, 6E ve 8 numaralı tramvay hatlarının Herdentor durağında inerek Eski Şehir bölgesine ulaşabilirsiniz.

Bremen Mızıkacıları Heykeli

Altstadt bölgesinde, katedralin ve belediye binasının arasında yer alan heykel, Bremen Mızıkacıları masalından esinlenerek yaratılmıştır. Şüphesiz şehrin en önemli sembolü olan heykel, beklenildiğinden küçük olduğundan meydanda dolaşırken ilk etapta dikkatiniz çekmeyebilir fakat heykelin etrafında bulunan turist kalabalığı hiç bitmemektedir. Bu kalabalığa doğru hareket ederseniz heykeli kolayca bulabilirsiniz. Heykeldeki eşeğin bacağına iki elinizle sarılıp dilek dilerseniz, dileğinizin gerçekleşeceğine dair bir inanç vardır.

 • Ulaşım

Heykele ulaşmak için tramvayın 2 veya 2E hatlarını kullanabilirsiniz.

Roland Heykeli

travelvisia.com 1404 yılında Almanya’nın ticaret ve hukuk alanındaki özgürlüğünü temsilen tasarlanan Roland heykeli, Almanya’nın bir çok kentinde olduğu gibi Bremen’de de mevcuttur. Adaletin koruyucusu olan Roland bu heykelde adaletin kılıcı olan Durendart’ı elinde tutmaktadır, diğer elinde ise Almanya’yı temsil eden kartal motifiyle süslenmiş bir kalkan bulunmaktadır. Heykel, 2004 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine girmiş ve koruma altına alınmıştır.
Heykelin yüzü katedrale, sırtı ticaret odasına dönmüş, sol yanında ise sivil otoriteyi temsil eden kent meclisi yer almaktadır.

 • Ulaşım

2 ve 3 numaralı tramvay hatlarının Obernstraße durağında inip yaklaşık 50-60 metre yürüdükten sonra Roland Heykeli’ne ulaşabilirsiniz.

Bremen Belediye Binası
 

upload.wikimedia.org 20. yüzyıl eseri olan belediye binası şehrin en güzel mimari eserlerinden biridir. Gabriel von Seidel tarafından inşa edilen bina ahenkli bir yapıya sahiptir. Yapıldığı dönemin mimari olarak yaygın eğilimlerini taşımakla beraber bölgede bulunan diğer eserlerin mimari ahengini bozmamak için Orta Çağ mimarisi özelliklerini de modern mimariyle fazlasıyla harmanlamıştır. Bina, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. Bremen Belediye Binası, Roland Heykeli ile aynı meydanda yer almaktadır.

 • Ulaşım

2 ve 3 numaralı tramvay hatlarının Obernstraße durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Aziz Peter Katedrali

upload.wikimedia.org 13. yy.’lın ilk yarısında inşa edilen Aziz Peter Katedrali, gotik mimarinin özelliklerini taşımaktadır. Bremen Katedrali olarak da bilinen, Lutheran ve Protestan kilisesine bağlı olan katedralin en eski bölümü mezarlık kısmıdır. Roland heykelinin karsısında bulunan kilisenin devasa iki kulesi Bremen’in hemen her yerinden görülebilir. İncil’de bulunan hikayeye göre; İsa, Aziz Petrus’a cennetin anahtarını vermiştir, bu yüzden Aziz Petrus resimlerde ve heykellerde elinde bir anahtarla temsil edilir. Bunu katedralin çeşitli noktalarında görebilirsiniz. Bremen’de bulunan bu katedralin inşasından sonra anahtar sembolü sadece katedralin bulunduğu bölgenin değil tüm Bremen’in sembolü haline gelmiştir. Bremen bayrağında görülen anahtar hatta Beck’s biralarının üzerindeki anahtarlar da bu hikayeden esinlenerek kullanılmıştır.

 • Ulaşım

2 ve 3 numaralı tramvay hatlarının Obernstraße durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Weser Stadyumu

weserstadion.deBremen için ikon haline gelen yapılardan birisi de Avrupa’nın en köklü futbol kulüplerinden olan Werder Bremen’dir. Maç günleri şehir adeta Werder Bremen’in renkleri olan yeşil-beyaza bürünür. Weser Stadyumu, Werder Bremen’in iç saha maçlarını oynadığı 42.000 kapasiteli stadyumdur. 4 tane ikonik ışıklandırma direği ile aydınlatılan stadyum Weser Irmağının kıyısında bulunur.

 • Ulaşım

3 numaralı tramvay hattını kullanarak Weser Stadyumu’na ulaşabilirsiniz.

Schnoor

40.media.tumblr.com Şehir içerisinde çok farklı bir ortam arıyorsanız bu bölgeyi görmenizi tavsiye ederiz. Schnoor, ziyaretçilerini Orta çağ Avrupası’nda hissettirecek mimarisi ve labirent gibi sokaklarıyla Bremen’in büyülü bir köşesidir. Alışveriş yapmak için yada soluklanıp bir kahve içmek için ideal bir noktadır. Bölge, Weser Irmağının hemen yanında bulunmaktadır. Burada göreceğiniz küçük şirin evler ise 15. ve 16. yüzyıl mimarisini yansıtmakta ve bu evler o dönemde burada balıkçılık yapan ailelere ait evlerdir.

 • Ulaşım

Tramvayın, 2 ve 3 no’lu hatları bu bölgeden geçmektedir. Tramvaydan indikten sonra 50-60 metre kadar yürümeniz yeterli olacaktır.
  Böttcher Caddesi

s3.germany.travelBöttcher Caddesi için Bremen’in sanat sokağı denilmektedir ve sokak tam anlamıyla bir Art-Nouveau eseridir. Yaklaşık 120 metre uzunluğundaki bu cadde üzerinde 1920’lerden kalma mağazalar bulabilirsiniz. Cadde, şehrin en güzel alışveriş noktalarındandır. Sokağın geçmişine ise oldukça eskidir. 20. yüzyıllın başında yerel bir kahve tüccarı olan Ludwing Roselius, harap halde olan bu sokaktaki evlerin tümünü satın almıştır. O dönemin yaygın mimari trendi ile sokağı olduğu gibi baştan inşa ettirmiş ve bugünkü görünümünü kazandırmıştır.

 • Ulaşım

4, 6 ve 6E numaralı tramvay hatlarının Domsheide durağında inip yaklaşık 100 metre yürüdüğünüzde caddeye ulaşabilirsiniz.
  Bremen Ratskeller

bremen-tourismus.deBremen Belediye Binasının altında bulunan bu 600 yıllık restaurant, Almanya’nın en eski fıçısını muhafaza etmektedir ve UNESCO Dünya Kültür Miras Listesinde yer almaktadır.

 • Ulaşım

2 ve 3 numaralı tramvay hatlarının Obernstraße durağında inerek ulaşmak mümkündür.

Fallturm

zarm.uni-bremen.deFallturm, Bremen Üniversitesi tarafından bilimsel çalışmalar için kullanılan bir kuledir. Şehre panoramik açıdan hakim olduğu için içerisinde toplantılar için kullanılan bir alan da mevcuttur. Şehri kuş bakışı görmek isterseniz Falltrum’a mutlaka uğrayın. Bremen Üniversitesi, burada sıfır yerçekimi koşulları yaratmak için 146 metre yükseklikte 110 metrelik tüp bulundurmaktadır.

 • Ulaşım

Fallturm’a ulaşmak için otobüslerin 22 ve 31 no’lu hatlarına binebilir yada 6, 6E tramvay hatlarını kullanabilirsiniz.

Çanlar

media.holidaycheck.comBöttcherstraße’de bulunan çanlar otuz ahşap panele yerleştirimiştir ve çaldığı zaman, bölgenin geleneksel müziklerini sırasıyla insanlara dinletir.

 • Ulaşım

Tramvayın 1E, 4, 6 ve 8 no’lu hatlarını kullanabilirsiniz.

Schlachte Embankment

photos.travelblog.orgWeser Nehri kıyısında bulunan Schlachte Embankment bölgesinde yürüyüş yapabilir, bira bahçelerinde oturabilir, restaurantlarda yemek yiyebilirsiniz. Bölgede cumartesi günleri saat 08.00 - 14.00 arasında, antika ve biblo pazarı kurulmaktadır. Burada sadece nehirden geçen botları izlemekle kalmayıp, küçük çaplı bir tekne turu da düzenleyebilirsiniz.

 • Ulaşım

25 numaralı otobüs hatlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Überseestadt

manager-magazin.deBremen şehrinin eski limanı olan bu bölge, günümüzde kafeler ve barlar tarafından kullanılmaktadır. Tarihi depo binaları, modern mimari ile restore edilerek ilgi çekici bir alan yaratılmıştır.

 • Ulaşım

Überseedtadt, Schlachte Embankment'e yakındır yine aynı şekilde bu bölgeye de 25 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Viertel

bremen-tourism.de Şehir merkezine kısa bir yürüme mesafesinde olan Viertel, kentin en renkli bölgelerindendir. Gece hayatına meraklıysanız Viertel bölgesini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında sanat ve tiyatro etkinlikleri de bu bölgede yapılmaktadır.

 • Ulaşım

10 numaralı tramvay hattıyla, Humboldtsrasse’de inerek ulaşabilirsiniz.

Stadtwaage

kandy-sweet.ru 16. yüzyılın sonlarında inşa edilen Stadtwaage, İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilmiştir. Bina, 2000 yılından bu yana Alman Flarmoni Orkestrasına ev sahipliği yapmaktadır.

 • Ulaşım

2 ve 3 numaralı tramvay hatlarına binip, Obernsrasse durağında indikten sonra yaklaşık 100 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Bremen gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı