Almanya’nın Festivalleri

Almanya çapında müziğin, filmin, sanatın ve dini günlerin kutlandığı 10,000’den fazla festival vardır. Festivallerin yanı sıra Messe adı verilen ve çoğu sektörünün lideri olan sayısız fuar da özellikle Almanya’nın fuarlar kenti Frankfurt’ta her sene düzenlenir. Ekim ayında düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı, bunlar arasında Türkiye’nin de katılımcısı olduğu en önemli etkinliktir. Nisan ayında düzenlenen ve Müzik teknolojilerinin tanıtıldığı Muzikmesse de her sene binlerce kişiyi ağırlar. Frankfurt dışındaki en önemli fuarlar, eylül ayında düzenlenen ve endüstriyel otomasyon dünyasının buluştuğu Hannover Messe ve mart ayında düzenlenen Leipzig Kitap Fuarı’dır.

Almaya çapında kutlanan en önemli festival ise Berlin Film Festivali adıyla anılan ama Almanların Berlinale adını verdiği etkinliktir. 1978 yılından beri her yıl şubat ayında düzenlenir.

Almanya’nın en önemli müzik festivalleri Rock am Ring ve Rock im Park’tır. Rock am Ring her yıl haziran ayındaMendig şehrinde düzenlenir, Rock im Park da aynı ayda Nürnberg’de düzenlenir.

Oktoberfest, her yıl ekim ayında Münih kentinde düzenlenen meşhur bira festivalidir. Her yıl dünyanın her tarafından binlerce kişi katılım gösterir.

Festival Mediaval, Alman- Çek sınırına yakın Selb kentinde düzenlenir. Ortaçağ savaşlarının taklit edildiği şovlar da dâhil olmak üzere Ortaçağ hayatının kurgusal olarak canlandırıldığı etkinlikte ayrıca Ortaçağ müzikleri de çalınır. Festival eylül ayında düzenlenir.

Almanya, meşhur bestekârları için düzenlediği müzik festivalleri ile ünlüdür. Bu festivallerin en meşhuru olan Richard Wagner Festivali, Bayreuth kentinde kutlanır. Bestekarın operalarının sahnelendiği festival yaz aylarında gerçekleşir.

Mardi Gras’ın kutlandığı karnaval olan Karneval, 11 Kasım’da başlar. Almanya’nın en kapsamlı kutlanan dini festivalidir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı