Flensburg

Flensburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Flensburg  (Danimarkaca Flensborg), Danimarka’nın doğu kıyısında bulunan Schleswig-Holstein bölgesinde bir şehirdir. 89.000 nüfusa sahip kent Flensburgg Förde (Flensborg Fiyordu) etrafına kurulmuştur. Danimarka sınırının sadece 7 kilometre güneyinde bulunan kent, yoğun bir sanayi bölgesinde yer almaktadır. 18. yüzyıla dayanan Karayipler ile arasındaki içki ticaretinden dolayı hala “Rumstadt” olarak da adlandırılmakta olan kentin liman manzarası geçmiş zamanın rom ticareti günlerinin hatırlatıcısı gibi uzanmaktadır. Flesenburg’un meşhur limanının oldukça cazip bir manzaraya sahip olduğu kentte çoğu turistik lokasyon kuzey-güney kıyısına paralel olarak uzanmaktadır. Bununla birlikte, liman boyunca bağlı ilginç bir dizi eski ve tarihî tekne kente bambaşka bir ruh katmaktadır. 

Çoğu insan Flensburg’a arabayla gelmeyi tercih etmektedir. Kentin Almanya ve Danimarka sınırında olması ve güneyde Hamburg’a ve Kolding’e ve daha kuzeyde Danimarka’nın merkezine giden hat üzerinde bulunması buraya araçla ulaşımı kolay kılmaktadır. Kente ayrıca hem Danimarka hem de Hamburg’dan otobüs ve tren bağlantıları da bulunmaktadır. Şehir içinde ise en yaygın ulaşım aracı diğer kuzey kentlerinde de olduğu gibi bisiklettir. Zaten oldukça küçük bir kent olan Flesenburg’u keşfetmek için bir diğer en iyi yol ise yaya olarak dolaşmak olsa da kentin oldukça gelişmiş bir otobüs ağı vardır.

Flesenburg’da Görülmesi Gereken Yerler

Flensburg, eski evleri, yemyeşil bahçeleri, ev sahipliği yaptığı çeşitli müzeler ve kiliselerin yanı sıra eski bir liman kenti olmasının getirdiği avantajla güzel bir alışveriş bölgesidir. Kentin meşhur limanı yılın belli dönemlerinde çeşitli yelken yarışmaları ve etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Flesenburg Müzesi: Flensburg’un merkezinde bir tepede yer alan bu müze bölgenin yalnızca yerel sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin bir diğer önemli özelliği ise müze koleksiyonunun bununla sınırlı olmayıp müzede bölgeye has yerel tarihî eşyaları ve eski döneme ait çeşitli sanat ürünlerinin de sergileniyor oluşudur. Bu haliyle müze kentin hem tarihi, hem estetik anlayışı hem de gündelik yaşantısına dair fikir vermektedir. İçerisinde küçük bir de alışveriş dükkânının bulunduğu müze pazartesi hariç haftanın her günü açık olup, 18 yaş altı ziyaretçiler için ücretsizdir.

Naturwissenschaftliches Museum und Eiszeit-Haus (Bilim Müzesi ve Buz Çağı Evi): Flesenburg’un merkezindeki tepede yer alan bir diğer müze olan bu adres, bölgede keşfedilmiş ve buzul çağından kalma pek çok kalıntının yanında yine o zamandan bugüne kaynaklık eden çeşitli bilimsel çalışmanın da rehberliğini üstlenmektedir. Tıpkı Flesenburg Müzesi gibi burası da 18 yaş altındaki ziyaretçiler için ücretsizdir.

Pharnomenta: Oldukça ilginç bir müze olan Pharnomenta etkileşimli bir bilim müzesidir. Özellikle çocuklu ailelerin uğrak noktası olan müzede çeşitli deneylere tanıklık edebileceğiniz gibi kimisini kendinizin uygulamasına da izin verilmektedir. 

Museumswerft (Tersaneler Müzesi): Hem bir liman kenti hem de gemiciliğin oldukça gelişmiş olduğu Flensburg’un alametifarikası bu müze, eski gemileri ve teknelerin sergilendiği aynı zamanda gemi imalatının nasıl olduğuna dair bilgi veren bir merkezdir. İçinde ayrıca kentin gemicilik tarihine ışık tutan pek çok kaynak bulunmaktadır. Çocuk ve gençler için çeşitli kurs ve atölyelere de ev sahipliği yapan müzeye giriş ücretsiz olup, müze hemen limanın merkezinde bulunmaktadır.

Kiliseler: Flensburg’da birbirinden ilginç ve etkileyici mimariye sahip pek çok kilise bulunmaktadır. Genellikle kentin merkezinde konuşlanan bu kiliselerin Aziz Nikolai, Aziz Marien gibi çoğu Lutherian kilisesidir. Bunlar arasında mutlaka görülmesi gereken ise Helligåndskirken yani Kutsal Ruh kilisesidir. Diğerlerinden farklı olarak dikkat çeken Aziz Martin Kilisesi ise ihtişamlı mimarisiyle akılda kalan bir Roman Katolik kilisesidir. 

Flensburg’da Yeme İçme

Flensburg 18. yüzyılda bilhassa rom ticaretinin ana merkezlerinden birisiydi. Tam da bu sebepten kenti ziyaret ettiğinizde hiç düşünmeden bir bara oturun ve rom siparişi verin. Soğuk esen rüzgârın etkisinden sakınmak içinse yerli halk tarafından da çokça tercih edilen dövülmüş kahve ve rom karıştırılarak hazırlanan ve krema ile servis edilen Pharisaer ilk tercihiniz olsun. Bu içeceğe dair en çok anlatılan hikâye zamanında rahiplerin alkol aldıklarını gizlemek için bu kahveli romu içmeyi tercih ettikleri yönündedir. Flensburg ayrıca deniz mahsulleri ile ünlüdür. Somon gibi yağlı balıkların yanı sıra karides ve ıstakozun da pek çok çeşidinin tüketildiği kentte sabah kahvaltılarında dahi karşınıza çıkacak somonlu sandviçler her zaman taze ve lezizdir. İskandinavlara has yoğun kremalı ve genellikle yer fıstığı, tereyağı ve böğürtlen türleriyle hazırlanan tatlıları ise mutlaka denemelisiniz.

Flensburg ile İlgili

Flensburg Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa