Antalya Kaleiçi

Antalya Kaleiçi, Antalya’nın deniz ve kara surları ile çevrelenen ve kent merkezine verilen addır. 

Antalya’nın ilk yerleşim yeri olan Kaleiçi, Muratpaşa ilçesi sınırları içinde yer alır. Tarihi sokaklar ve sur duvarları sizi bir zaman tünelinde gibi hissettirir. Alanda görebileceğiniz eski evler sayesinde bölgenin geçmişine, tarihine ve kültürüne ait bilgi edinebilirsiniz. Günümüzde tarihi yapıların çoğu restorasyondan geçmiştir ve ticari işletme olarak işlev görür. Kaleiçi’nde alışveriş sokağı, oteller, pansiyonlar ve restoranlara bolca rastlayabilirsiniz.

Kale girişinden limana kadar devam eden yolda yürürken tarihsel bir yolculuk hissi yaşarsınız. Tarihi olması sebebi ve doğal güzelliği ile Antalya Kaleiçi her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlar. Eğer gitmediyseniz ilk fırsatta Kaleiçi’nin dar sokaklarında yürümeli ve cumbalı evlerin fotoğraflarını çekmelisiniz.

Antalya Kaleiçi Tarihi

Helenistik dönemde küçük bir yerleşim olduğu varsayılan ve Pamphylia bölge sınırları içinde yer alan Kaleiçi, milattan önce 2. asırda Anadolu’nun o zamanlar en dişli kralı olan II. Attalos Philadelphos’un egemenliğine girmiştir. Kralın hakimiyetinden sonra kralın adı sebebi ile Attaleia ismi verilen Kaleiçi, sur duvarlarının olduğu yere kadar genişleme göstermiştir.

Sahip olduğu sınırlarla Akdeniz ticaret hayatında aktif rol oynayan yerleşim antik dönemler süresince Doğu Akdeniz bölgesinin en kıymetli liman kentlerinden biri olarak bilinmiştir. Bu kadar gelişen kent, Roma’nın 5 büyük hükümdarından biri olan Hadrianus’un ziyaretine sebep olmuştur.

Kent bu sayede gittikçe büyümeye ve gelişmeye devam etmiştir. Psikoposluk merkezi anlamına gelen Attaleia‘nın her yerinde Bergama, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerine rastlamak mümkündür.

Kaleiçi’nde 1207 yılından sonra Selçuklu egemenliği başlamıştır. I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından fethedilen kentte sosyal, idari ve fiziksel bakımdan köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Denizlerdeki hakimiyeti devam eden Antalya bu sayede Selçuklu Devleti’nin en kıymetli noktalarından biri halini almıştır.

Selçuklu Devleti’nin izlerini taşımaya başlayan kente cami, medrese, türbe ve kuleler bu zamanda yapılmaya başlanmıştır. Hatta Bizans döneminden kalan bazı kiliseler de dönüştürülerek cami haline getirilmiştir.  19.  ve 20. asırda kentte iç ve dış göçler yaşanmaya başlamıştır. Buna ek olarak çıkan yangınlarla kent tahrip olmuş ve surları çökmüştür. Aldığı hasara rağmen güzelliğinden ve estetiğinden bir şey kaybetmeyen Kaleiçi gidenlerini tüm güzelliği ile karşılamaktadır.

Antalya Kaleiçi'nde Ne Yapılır?

Kaleiçi güzelliği ve tarihi sayesinde, hiçbir şey yapmasanız bile, dar sokaklarında yürüyebileceğiniz, büyüleyici bir atmosfer olarak bilinen bir yer. Kaleiçi’nin tadını çıkarttıktan sonra sokak aralarında bulunan hareketli ve eğlenceli meyhanelerden bir tanesine oturup manzarayı karşı güzel bir öğün geçirebilirsiniz.

Ayrıca hediyelik bir şeyler almak isterseniz Saat Kulesi’nden yat limanına kadar dizilen tezgahlardan ve dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Tarihi yerin fotoğraflarını çekip anınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Bölgeyi bir tur eşliğinde gezmek isterseniz pek çok alternatifinizin bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.


Antalya Kaleiçi Yemek Yerleri

Antalya Kaleiçi mekanlar ve kafeleri gidenlerin büyük beğenisini topluyor. İster bir şeyler içmek için isterseniz güzel bir öğün geçirmek amacıyla restoran ve barlara gidebilirsiniz. Gidebileceğiniz mekanlardan bir kaç tanesini sizin için sıraladık.

Kaleiçi Meyhanesi: Selçuk Mah. Balık Pazarı Sok. No:14 Kaleiçi, Muratpaşa/Antalya Telefon: 0545 639 42 63

Castle Kafe: Kılıçaslan Mahallesi Hamam Sokak No 25, Muratpaşa, Antalya Telefon: 0506 861 04 50

Club Ally: Çağlayan Mahallesi, Fener Cd. No:12, Muratpaşa/Antalya Telefon: (0242) 244 77 04

Vanilla Restoran: Hesapcı Sok. 33, Kaleiçi Antalya Telefon: (0242) 247 60 13

Otantik Restoran&Şarap Evi: Barbaros Mahallesi, Hesapçı Sokak, No:14, Antalya Telefon: 0 242 244 85 30

Antalya Kaleiçi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kaleiçi, Antalya’nın Muratpaşa ilçesi sınırlarında bulunuyor. Ulaşım için Antalya merkeze gitmeniz yeterli oluyor. Şehir merkezinden kolayca ulaşım sağlanabiliyor.

Toplu ulaşım: Şehir içinden kalkan toplu ulaşım araçları ile Kaleiçi’ne gitmenize yeterli olacaktır.

Otomobil: Şahsi aracınızla gidecek olursanız Antalya Kaleiçi, harita ve navigasyon desteği ile rahatlıkla gidebileceğiniz bir yer.