Gürcistan Mutfağı

Gürcü mutfağında ceviz ve mısır ile en çok kullanılan malzemelerdir. Aynı zamanda sebze ağırlıklı bir mutfağa da sahip olan Gürcü yemeklerinde patlıcan, lahana, pancar ve pırasa sık yer alır. Et tüketiminde özellikle beyaz eti tercih eden Gürcüler, tavuk ile yapılan yemeklerde ceviz ve cevizli soslar kullanır. Bunun en bileneni ise bajadır.

Gürcülerin meşhur bir tulum peyniri vardır: Gudis Kveli. Hem bu tulum peyniri hem de çay, kahvaltılarının baş köşesinde yer alır.

Gürcüler için en değerlisofraların bağında düğün sofraları gelir. Düğün sofraları hazırlanırken masalara mutluluğun rengi olduğuna inandıkları mavi renkteki örtüler serilir. Et, balık, meze, salata ve çeşitli soslar düğün menülerinde mutlaka yer alır. Menüde mutlaka bulunan bir diğer yiyecek de peynirli ve yumurtalı pide olarak yorumlayabileceğimiz, Gürcülerin meşhur yiyeceği haçapuridir.

Hingali, cakapuli, sasivi bu mutfağa özgü lezzetler arasında sıralanabilir. Ayrıca soğuk salata ve balık çeşitleri ünlüdür. Yemeklerin lezzetinde doğal yetiştirilen meyve ve sebzelerin payı büyüktür.